Przedluzenie umowy o prace i urlop macierzynski - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-05, 16:52   #1
Misiaczek20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Małopolska/Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 350

Przedluzenie umowy o prace i urlop macierzynski


Dziewczyny z gory przepraszam ejsli juz taki temat jest poprosze zatem o scalenie wtedy tych watkow Mam takie pytanie bo moja kolezanka ma przedluzana umowe z miesiaca na miesiac ale ma stala umowe na czas okreslony teraz sie okazalo ze jest w ciazy i moje pytanie jest takie czy ta jej umowa zostanie przedluzona do konca ciazy i czy bedzie jej przyslugiwal macierzynski ? z gory dziekuje za odpowiedzi
__________________

Misiaczek20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 17:33   #2
lisica
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 358
GG do lisica
Dot.: Przedluzenie umowy o prace i urlop macierzynski

Art. 177. Kodeksu pracy mówi:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Twojek koleżanki dotyczy par.3 - jeśli oczywiści spełnia wymieniony tam warunek.


Co do urlopu macierzyńskiego :
Jeśli przedłużona terminowa umowa o pracę ulega rozwiązaniu z dniem porodu,
pracownicy nie należy się urlop macierzyński ani wychowawczy. Przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zagadnienie to zostało uregulowane w art. 30 ust. 4 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (publikacja: Dz.U. z 1999 r. nr 60, poz. 636 oraz z 2005 r. nr 10, poz. 71 ). Podaję treść tego artykułu: - „Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 par. 3 K.p. została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia”.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego (art. 180 par. 1 K.p.). Wynosi on 100% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłacany jest tak jak zasiłek chorobowy za wszystkie dni tygodnia.

W tej sprawie wystarczy telefon do swojego ( wg rejonu ) zus, zapytaj jak wygląda aktualnie sprawa zasiłku macierz. po rozwiązaniu zatrudnienia, udzielą Ci inf. na bieżąco.
lisica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 17:39   #3
Misiaczek20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Małopolska/Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 350
Dot.: Przedluzenie umowy o prace i urlop macierzynski

dziekuje bardzo za odpowiedz napewno sie ucieszy bo szukalam wszedzie al enie moglam znalezc jestescie kochane
__________________

Misiaczek20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 17:46   #4
lisica
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 358
GG do lisica
Dot.: Przedluzenie umowy o prace i urlop macierzynski

Zerknij jeszcze bo dopisałam odnośnie zasiłku macierz.; powodzenia
lisica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 18:22   #5
Misiaczek20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Małopolska/Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 350
Dot.: Przedluzenie umowy o prace i urlop macierzynski

Cytat:
Napisane przez lisica
Zerknij jeszcze bo dopisałam odnośnie zasiłku macierz.; powodzenia

dzieki wielkie to sie magda ucieszy wiesz ja mialam prawo i prawo pracy ale jakos te zagadnienia mi umknely moze dlatego ze ja mam stala umowe na 6 lat i jakos nie wnikam w to czy mi przedluza ja czy nie a warto wiedziec raz jeszcze dziekuje za szczegolowa odpowiedz
__________________

Misiaczek20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:13.