Egzema (albo nie) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-03-14, 12:01   #1
JuanSanchezRamirez
Przyczajenie
 
Avatar JuanSanchezRamirez
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 16

Egzema (albo nie)


Od paru lat mam problem z dłońmi - zdarzają się okresy, w których skóra wysycha i pęka. Kiedy indziej jest w porządku. Nie wiem, od czego zależy, kiedy uruchomi się ta przypadłość. Kiedyś wydawało mi się, że powodowały ją lateksowe rękawiczki, których używałem w pracy. Później - że to plastik albo chrom. Później - detergenty. Teraz - ciepła woda.

Byłem z tym u wieeeelu lekarzy. Żaden z nich nie powiedział mi niczego sensownego - prawdopodobnie egzema, dostałem na to leki, trochę pomogły. Wielu twierdziło, że to reakcja alergiczna, ale ŻADEN nie chciał wysłać mnie do alergologa. Dostawałem odpowiedzi w stylu "sorry, taki klimat". Tak mam, no co można zrobić.

I teraz dwa pytania:
1. co to jest i czemu reakcję wywołują tak różne czynniki?
2. Jaki środek powinienem stosować, ażeby naprawdę DZIAŁAŁ?
JuanSanchezRamirez jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-14, 16:05   #2
zlooosnica89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 281
Dot.: Egzema (albo nie)

Cytat:
Napisane przez JuanSanchezRamirez Pokaż wiadomość
Od paru lat mam problem z dłońmi - zdarzają się okresy, w których skóra wysycha i pęka. Kiedy indziej jest w porządku. Nie wiem, od czego zależy, kiedy uruchomi się ta przypadłość. Kiedyś wydawało mi się, że powodowały ją lateksowe rękawiczki, których używałem w pracy. Później - że to plastik albo chrom. Później - detergenty. Teraz - ciepła woda.

Byłem z tym u wieeeelu lekarzy. Żaden z nich nie powiedział mi niczego sensownego - prawdopodobnie egzema, dostałem na to leki, trochę pomogły. Wielu twierdziło, że to reakcja alergiczna, ale ŻADEN nie chciał wysłać mnie do alergologa. Dostawałem odpowiedzi w stylu "sorry, taki klimat". Tak mam, no co można zrobić.

I teraz dwa pytania:
1. co to jest i czemu reakcję wywołują tak różne czynniki?
2. Jaki środek powinienem stosować, ażeby naprawdę DZIAŁAŁ?
Też miałam podobny problem z dłońmi 2 razy kilka lat temu. Za pierwszym razem doszło do tego, że musiałam bandażować ręce, tak były popękane. Wtedy alergolog (poszłam do niego jako opiekunka młodszego brata) powiedział, że to prawdopodobnie uzdatniacze do wody lub/i detergenty. Powiedział, żebym smarowała emulsją Locoid i już po kilku dniach problem zniknął (a męczyłam się z tym kilka miesięcy).

Drugi raz poszłam do dermatologa (w sumie typowo po Locoid, bo wiedziałam, że pomoże), ale pani dermatolog powiedziała tylko, że to prawdopodobnie egzema i zapisała maść, która w ogóle nie pomogła. Jak byłam w domu, to 'ukradłam' trochę Locoidu bratu i znowu przeszło

To oczywiście nie znaczy, że Tobie to też pomoże, ale ja bardzo polecam tę emulsję (jest niestety na receptę).

Co do badań alergologicznych, to jakieś dziwne. Mówią, że to reakcja alergiczna, ale nie przepiszą badań? Może idź prywatnie, ale to niestety trochę kosztuje (zwłaszcza coś więcej niż 'podstawowe' badania). Albo idź do innego lekarza

A te pękające dłonie mogą być spowodowane naprawdę wieloma czynnikami - zbyt długie moczenie rąk, zmiana płynu do naczyń, proszku do prania, woda w miejscu zamieszkania, teraz dodatkowo pogoda (zimą ręce są bardzo narażone na przesuszenie i pękanie).

Dodatkowo o dłonie powinno się dbać cały rok - kremy do rąk to podstawa, również dla panów A jak skóra jest bardzo przesuszona, to na noc gruba warstwa kremu i rękawiczki bawełniane.

Edytowane przez zlooosnica89
Czas edycji: 2014-03-14 o 16:07
zlooosnica89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-14, 17:49   #3
kawa_zmlekiem
damn good coffee
 
Avatar kawa_zmlekiem
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 11 448
Dot.: Egzema (albo nie)

Cytat:
Napisane przez zlooosnica89 Pokaż wiadomość
Też miałam podobny problem z dłońmi 2 razy kilka lat temu. Za pierwszym razem doszło do tego, że musiałam bandażować ręce, tak były popękane. Wtedy alergolog (poszłam do niego jako opiekunka młodszego brata) powiedział, że to prawdopodobnie uzdatniacze do wody lub/i detergenty. Powiedział, żebym smarowała emulsją Locoid i już po kilku dniach problem zniknął (a męczyłam się z tym kilka miesięcy).

Drugi raz poszłam do dermatologa (w sumie typowo po Locoid, bo wiedziałam, że pomoże), ale pani dermatolog powiedziała tylko, że to prawdopodobnie egzema i zapisała maść, która w ogóle nie pomogła. Jak byłam w domu, to 'ukradłam' trochę Locoidu bratu i znowu przeszło

To oczywiście nie znaczy, że Tobie to też pomoże, ale ja bardzo polecam tę emulsję (jest niestety na receptę).

Co do badań alergologicznych, to jakieś dziwne. Mówią, że to reakcja alergiczna, ale nie przepiszą badań? Może idź prywatnie, ale to niestety trochę kosztuje (zwłaszcza coś więcej niż 'podstawowe' badania). Albo idź do innego lekarza

A te pękające dłonie mogą być spowodowane naprawdę wieloma czynnikami - zbyt długie moczenie rąk, zmiana płynu do naczyń, proszku do prania, woda w miejscu zamieszkania, teraz dodatkowo pogoda (zimą ręce są bardzo narażone na przesuszenie i pękanie).

Dodatkowo o dłonie powinno się dbać cały rok - kremy do rąk to podstawa, również dla panów A jak skóra jest bardzo przesuszona, to na noc gruba warstwa kremu i rękawiczki bawełniane.
Tylko że Locoid to steryd, i nie można go stosować jak krem do rąk. Z czasem skóra się przyzwyczai i będzie większy problem.

Autorze, skierowanie do alergologa możesz dostać nawet u rodzinnego. Jeśli dostaniesz się na NFZ, to wszystkie testy będziesz miał robione na fundusz.
Na razie musisz dbać o dłonie, próbuj z maścią witaminową, tłustymi maściami, kremami - emolientami, naturalnym masłem Shea. I ostrożnie ze sterydami!
kawa_zmlekiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-14, 19:05   #4
zlooosnica89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 281
Dot.: Egzema (albo nie)

Cytat:
Napisane przez kawa_zmlekiem Pokaż wiadomość
Tylko że Locoid to steryd, i nie można go stosować jak krem do rąk. Z czasem skóra się przyzwyczai i będzie większy problem.
Ale ja przecież nie piszę, żeby go używać dłużej. Mnie osobiście wystarczało posmarowanie dłoni tylko kilka razy (zazwyczaj na noc, bo często myję ręce), żeby problem zniknął całkowicie.
zlooosnica89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-14, 19:18   #5
Korah
Zakorzeniona Zmorah
 
Avatar Korah
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdzieś na pograniczu Śląska i Małopolski
Wiadomości: 11 697
Dot.: Egzema (albo nie)

Ja mam tak co roku przy sezonie grzewczym i mrozie. W tym roku miałam spokój, bo zimy praktycznie nie było, a tak to co roku, skóra wysycha, pęka i to bardzo boli. Niestety mam też problem z kremami, pomagają mi normalne kremy do rąk, ale dobre kremy, a takich jak na lekarstwo, bo skórę mam wybredną i wiele kremów pogarsza ich stan. Tak więc polecam poszukać dobrego kremu, a jeśli to nie pomoże, to jednak bym polecała kierować się do alergologa.
Korah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-14, 19:19   #6
kawa_zmlekiem
damn good coffee
 
Avatar kawa_zmlekiem
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 11 448
Dot.: Egzema (albo nie)

Cytat:
Napisane przez zlooosnica89 Pokaż wiadomość
Ale ja przecież nie piszę, żeby go używać dłużej. Mnie osobiście wystarczało posmarowanie dłoni tylko kilka razy (zazwyczaj na noc, bo często myję ręce), żeby problem zniknął całkowicie.
Ale nie powinno się takich leków polecać ot tak, bo 'mi pomogło, to i tobie pomoże'
kawa_zmlekiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-15, 13:00   #7
zlooosnica89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 281
Dot.: Egzema (albo nie)

Cytat:
Napisane przez kawa_zmlekiem Pokaż wiadomość
Ale nie powinno się takich leków polecać ot tak, bo 'mi pomogło, to i tobie pomoże'
Zaznaczyłam, że to co mi pomogło niekoniecznie pomoże innym.
Ale niestety doskonale wiem, jak to jest, gdy masz poranione, zmasakrowane (bo inaczej tego się nie da nazwać) dłonie, i to tak bardzo, że człowiek aż wkłada je pod gorącą wodę, bo ten ból jest lepszy niż ciągła męczarnia.
I lekarze i farmaceuci dawali mi różne maści, które nic a nic nie pomagały. Dlatego uważam, że jak już jest bardzo źle i rzeczy przepisywane przez lekarzy się nie sprawdzają, to warto spróbować czegoś, co sprawdziło się u innych, nawet jeśli to steryd.

Ale to oczywiście tylko moje zdanie, przecież nikogo nie zmuszę do stosowania go Autor sam wie, jak złą sytuację ma.
zlooosnica89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-03-15, 13:33   #8
Korah
Zakorzeniona Zmorah
 
Avatar Korah
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdzieś na pograniczu Śląska i Małopolski
Wiadomości: 11 697
Dot.: Egzema (albo nie)

Cytat:
Napisane przez zlooosnica89 Pokaż wiadomość
Zaznaczyłam, że to co mi pomogło niekoniecznie pomoże innym.
Ale niestety doskonale wiem, jak to jest, gdy masz poranione, zmasakrowane (bo inaczej tego się nie da nazwać) dłonie, i to tak bardzo, że człowiek aż wkłada je pod gorącą wodę, bo ten ból jest lepszy niż ciągła męczarnia.
I lekarze i farmaceuci dawali mi różne maści, które nic a nic nie pomagały. Dlatego uważam, że jak już jest bardzo źle i rzeczy przepisywane przez lekarzy się nie sprawdzają, to warto spróbować czegoś, co sprawdziło się u innych, nawet jeśli to steryd.

Ale to oczywiście tylko moje zdanie, przecież nikogo nie zmuszę do stosowania go Autor sam wie, jak złą sytuację ma.
Moim zdaniem nie jest to choroba skóry, należy też czytać, co dokładnie autor pisze, a po prostu sucha skóra. Niekoniecznie autor wie, może wyolbrzymia? Zgadzam się z Kawą, że leki to nie cukierki, tym bardziej, jeśli lekarz pierwszy i drugi nie posyłają na dalsze badania.
Korah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-19, 09:13   #9
JuanSanchezRamirez
Przyczajenie
 
Avatar JuanSanchezRamirez
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 16
Dot.: Egzema (albo nie)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Czy wyolbrzymiam? Męczę się z tym od lat, byłem u wielu lekarzy (nie tylko w Polsce!), więc raczej nie wyolbrzymiam. Czasem jest lepiej, czasem gorzej - stosowanie kremów akurat teraz mam utrudnione, bo przy dziecku co chwilę muszę myć ręce, robić coś z wodą itp. Dlatego zapoczątkowałem ten wątek - w poszukiwaniu skutecznego kremu/maści/czegokolwiek.

Dziwiła mnie niechęć zapisania mnie do alergologa przez lekarzy - może uznawali, że krem wystarczy (czasem wystarcza, nie ma reguły, najlepszy ten czerwony bodajże Loreala, żonie podbieram ), może uznali że to nic poważnego. Ale naprawdę byłem z tym u wielu, tylko że też tak się składało, że zanim przyszedł dzień wizyty, akurat miałem fazę raczej bezproblemową.
JuanSanchezRamirez jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-19, 10:39   #10
Korah
Zakorzeniona Zmorah
 
Avatar Korah
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdzieś na pograniczu Śląska i Małopolski
Wiadomości: 11 697
Dot.: Egzema (albo nie)

Cytat:
Napisane przez JuanSanchezRamirez Pokaż wiadomość
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Czy wyolbrzymiam? Męczę się z tym od lat, byłem u wielu lekarzy (nie tylko w Polsce!), więc raczej nie wyolbrzymiam. Czasem jest lepiej, czasem gorzej - stosowanie kremów akurat teraz mam utrudnione, bo przy dziecku co chwilę muszę myć ręce, robić coś z wodą itp. Dlatego zapoczątkowałem ten wątek - w poszukiwaniu skutecznego kremu/maści/czegokolwiek.

Dziwiła mnie niechęć zapisania mnie do alergologa przez lekarzy - może uznawali, że krem wystarczy (czasem wystarcza, nie ma reguły, najlepszy ten czerwony bodajże Loreala, żonie podbieram ), może uznali że to nic poważnego. Ale naprawdę byłem z tym u wielu, tylko że też tak się składało, że zanim przyszedł dzień wizyty, akurat miałem fazę raczej bezproblemową.

A czego używasz konkretnie do mycia rąk?
Korah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-20, 07:20   #11
JuanSanchezRamirez
Przyczajenie
 
Avatar JuanSanchezRamirez
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 16
Dot.: Egzema (albo nie)

Mydła w płynie z Biedronki.
JuanSanchezRamirez jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-20, 08:06   #12
Korah
Zakorzeniona Zmorah
 
Avatar Korah
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdzieś na pograniczu Śląska i Małopolski
Wiadomości: 11 697
Dot.: Egzema (albo nie)

Cytat:
Napisane przez JuanSanchezRamirez Pokaż wiadomość
Mydła w płynie z Biedronki.
Polecam zwykłe mydło w kostce, najlepiej Barwa https://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,3...are-mydlo.html
A jeśli masz możliwość, to zainwestuj w mydło marsylskie lub aleppo i to biedronkowe odstaw czem prędzej

Z kremów z czystym sumieniem moge polecić te:
https://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,2...ych-dloni.html ( może żona załatwi katalog oriflame od jakiejś znajomej, a jak nie, to pozostaje allegro, tylko uważaj, bo są różne rodzaje w podobnych tubkach, ma być ten w linku "odżywczy")
https://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,6...-jojobaol.html ( ten jest drogi i dostępny tylko w sklepach internetowych, ale warto)

Edytowane przez Korah
Czas edycji: 2014-03-20 o 10:14
Korah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-03-20 09:06:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:45.