usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-04-16, 01:05   #1
gavra
Rozeznanie
 
Avatar gavra
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 656

usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?


Witam. bardzo mocno przepraszam jeśli temat się powtórzył, bynajmniej nic mnie interesującego nie znalazłam.

nurtuje mnie pytanie:
czy każda z Was zajmująca się wizażem posiada własną firmę? mam nadzieję, że nie ponieważ szukam odpowiedzi, jak osoby bez działalności rozliczają się rocznie z oferowanych przez siebie usług prywatnych. Nie chce mi się wierzyć, iż zawiera się umowę podczas wykonywania makijażu czy przedłużania paznokci.
z góry dziękuję za ewentualne notki
gavra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-16, 19:26   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Zapytaj w Urzędzie skarbowym jak sie rozliczać najkorzystniej dla ciebie.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-23, 20:42   #3
sylwia78
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Wiadomości: 228
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Nawet jeśli nie przekraczasz kwoty 3091 zł rocznie, a Twoje działania mają charakter ciągły i zorganizowany (a mają w przypadku wizażu) powinnaś założyć działalność
Cytat:
zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
- podlega DG.

Cytat:
Jeśli nie chcesz mieć kłopotów z fiskusem, to radzę zalegalizować działalność. Jak na razie, to łamiesz obowiązujące prawo.
- taką odpowiedź otrzymałam od prawnika, gdy spytałam czy jako wizażystka muszę mieć DG

Więc załozyłam DG i odetchnęłam z ulgą, bo 40 tys kary nie chciałabym dostać z US za robienie makijaży na czarno
sylwia78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-24, 07:41   #4
olcia 810
Wtajemniczenie
 
Avatar olcia 810
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 632
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Dokładnie zadzwoń do urzędu i zapytaj. Jeśli nie robisz tego systematycznie to tylko rozliczasz się z urzędem. Jesli działalność jest ciągła musisz to zalegalizowac i założyć działalność.
olcia 810 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-24, 08:48   #5
gavra
Rozeznanie
 
Avatar gavra
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 656
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

działalność działalnością, jest to na pewno słuszny krok jesli ktos naprawdę robi to nieprzerwanie. ale co jesli sa to jakies sporadyczne przypadki. od malowania scian spisujemy umowę od ktorej odprowadzany jest po prostu podatek, wszystko jest pięknie... a od takich banalnych uslug jak paznokcie, makijaz juz troche dziwnie spisywac umowe. zreszta wiadomo ze takie uslugi jak makijaz nie zawsze sprawdzaja sie w ciagu roku w mniejszych miastach, 'branie' jest sezonowe np w czasie komunijnym i w takim ukladzie kodeks prawny powinien zawierac informacje jaka konkretna ilosc umów nie zobowiązuje jeszcze do koniecznosci zalozenia działalności. tej informacji nie posiadam. tak czy siak panstwo nie znajduje alternatyw, utrudniając zycie obywatelom
gavra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-24, 10:03   #6
olcia 810
Wtajemniczenie
 
Avatar olcia 810
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 632
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Cytat:
Napisane przez gavra Pokaż wiadomość
działalność działalnością, jest to na pewno słuszny krok jesli ktos naprawdę robi to nieprzerwanie. ale co jesli sa to jakies sporadyczne przypadki. od malowania scian spisujemy umowę od ktorej odprowadzany jest po prostu podatek, wszystko jest pięknie... a od takich banalnych uslug jak paznokcie, makijaz juz troche dziwnie spisywac umowe. zreszta wiadomo ze takie uslugi jak makijaz nie zawsze sprawdzaja sie w ciagu roku w mniejszych miastach, 'branie' jest sezonowe np w czasie komunijnym i w takim ukladzie kodeks prawny powinien zawierac informacje jaka konkretna ilosc umów nie zobowiązuje jeszcze do koniecznosci zalozenia działalności. tej informacji nie posiadam. tak czy siak panstwo nie znajduje alternatyw, utrudniając zycie obywatelom
Zadzwoń do swojego urzędu, zgodnie z miejscem zamieszkania. Tam powinni Ci udzielić informacji, aczkolwiek różnie to bywa, czasem ciężko jest się czegokolwiek dowiedzieć
olcia 810 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-24, 15:06   #7
sylwia78
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Wiadomości: 228
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Mnie prawnik poinformował, że nawet jak jest to praca okresowa musi być działalność. Wiadomo czerwiec - sierpień jest sezon ślubny i są makijaże i poinformował mnie, że nawet na te 3 miesiące muszę mieć DG, potem mogę sobie zawiesić DG i po problemie.
Nie wiem co masz na myśli "sporadyczne" makijaże. Bo jak nawet są 2 makijaże na miesiąc i co miesiąc jest to według US już zorganizowana praca i ciągła i nie interesuje ich fakt, że nie zarobiłaś nawet na ZUS ...
Takie mamy chore prawo ...
Mi też byłoby wygodniej być bez DG bo jednego miesiąca mam 10 zleceń, a na drugi miesiąc tylko 2 i ledwo na ZUS starcza ...
i takim spsobem trzeba kombinować i wymyslać inne rzeczy, żeby utrzymać biznes ... ehhhhhhhhhhhh

Ostatnio oglądałam program Cejrowskiego nie wiem w jakim kraju był, ale tam mozna robić wszystko bez DG to by mi się podobało
A tak serio to powinni zmienić tą definicję DG i powinno się brac pod uwagę tylko dochody za cały rok i dopiero po przekroczeniu tych dochodów powinien być nakaz zakładania DG, bo co z tego, że cos ciągłe i zorganizowane jak mały dochód daje ???
sylwia78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-05-24, 16:38   #8
olcia 810
Wtajemniczenie
 
Avatar olcia 810
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 632
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Cytat:
Napisane przez sylwia78 Pokaż wiadomość
Mnie prawnik poinformował, że nawet jak jest to praca okresowa musi być działalność. Wiadomo czerwiec - sierpień jest sezon ślubny i są makijaże i poinformował mnie, że nawet na te 3 miesiące muszę mieć DG, potem mogę sobie zawiesić DG i po problemie.
Nie wiem co masz na myśli "sporadyczne" makijaże. Bo jak nawet są 2 makijaże na miesiąc i co miesiąc jest to według US już zorganizowana praca i ciągła i nie interesuje ich fakt, że nie zarobiłaś nawet na ZUS ...
Takie mamy chore prawo ...
Mi też byłoby wygodniej być bez DG bo jednego miesiąca mam 10 zleceń, a na drugi miesiąc tylko 2 i ledwo na ZUS starcza ...
i takim spsobem trzeba kombinować i wymyslać inne rzeczy, żeby utrzymać biznes ... ehhhhhhhhhhhh

Ostatnio oglądałam program Cejrowskiego nie wiem w jakim kraju był, ale tam mozna robić wszystko bez DG to by mi się podobało
A tak serio to powinni zmienić tą definicję DG i powinno się brac pod uwagę tylko dochody za cały rok i dopiero po przekroczeniu tych dochodów powinien być nakaz zakładania DG, bo co z tego, że cos ciągłe i zorganizowane jak mały dochód daje ???
Nasze Państwo niestety musi na wszystkim zarobić...
olcia 810 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-24, 21:10   #9
gavra
Rozeznanie
 
Avatar gavra
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 656
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

zgadzam się z Wami kobietki, jak tu zarobić w miarę dobry pieniadz (zwlaszcza jak wszystkie wiemy ze nie kazdy miesiac daje cos sensownego) jak rząd zdziera z nas wszystko co sie tylko da :/
gavra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-25, 06:29   #10
nazeczona
Zadomowienie
 
Avatar nazeczona
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 121
GG do nazeczona
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Dziewczyny mam pytanie odnośnie tematu.
Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej i jakie są koszta jej utrzymania?
Dziękuje za odpowiedz, buziaki
__________________
Wymiankowy
nazeczona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-25, 23:16   #11
sylwia78
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Wiadomości: 228
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

1) Składasz wniosek o wpis do ewidencji w Urzedzie Miasta - 0zł lub 50zł zależy od miasta.
2) Urząd miasta wysyła info do GUS, Skarbówki i ZUS - wszystko w jednym okienku, więc nie trzeba latać jak kiedyś
3) Gdy GUS otrzyma pismo z UM mają 7 dni na wystwienie regon (ale oni jeszcze nigdy chyba nikomu do 7 dni nie wydali regonu mimo tego, że sa przepisy że muszą! )
4) Wyrabiasz pieczątkę koszt ok. 30-50zł
5) Zakładasz konto firmowe (nie jest obowiązkowe, ale warto bo można sobie w koszta wrzucić)
6) Z chwilą uruchomienia DG do 7 dni składasz deklarację do ZUS
i oświadczenie do US jaką formę opodatkowania wybierasz


ZUS przez pierwsze 2 lata z chorobowym ok. 370zł
US jak jesteś na zasadach ogólnych, dopóki nie przekroczysz 3091zł nie płacisz podatku

NO i pozostała kwestia czy sama będziesz prowadzić rachunkowość czy chcesz by robiło to jakieś biuro rachunkowe - koszt ok. 150zł na miesiąc.
sylwia78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-05-26, 18:09   #12
nazeczona
Zadomowienie
 
Avatar nazeczona
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 121
GG do nazeczona
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Dziewczyny, a mam do Was jeszcze takie pytanie. Jeśli jeszcze nie ma się DG a zaczeło się działać. Jak rozliczyć ten przychód? Np ktoś chciał się rozeznać czy w ogóle jest sens. Chce się z tego okresu (około 3 miesięcy) też rozliczyć żeby nie mieć nieprzyjemności. Czy ktoś się orientuje?
Dziekuję za pomoc
__________________
Wymiankowy
nazeczona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 19:26   #13
olcia 810
Wtajemniczenie
 
Avatar olcia 810
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 632
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Cytat:
Napisane przez nazeczona Pokaż wiadomość
Dziewczyny, a mam do Was jeszcze takie pytanie. Jeśli jeszcze nie ma się DG a zaczeło się działać. Jak rozliczyć ten przychód? Np ktoś chciał się rozeznać czy w ogóle jest sens. Chce się z tego okresu (około 3 miesięcy) też rozliczyć żeby nie mieć nieprzyjemności. Czy ktoś się orientuje?
Dziekuję za pomoc
Zadzwoń do swojego urzędu skarbowego
olcia 810 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-27, 09:11   #14
paraqua
Raczkowanie
 
Avatar paraqua
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: sprzed laptopa
Wiadomości: 300
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

zadzwon lub przejdz sie do us.
to prawda, jezeli jest to twoj jedyny dochod i wykonujesz go stale, ciagle to podchodzi to pod dzialalnosc gospodarcza. z tym, ze dla jednego us "ciaglasc" moze oznaczac 5 razy w miesiacu, a dla innego 15. a czy zarabiasz na tym 30zl, 300zl czy 3000zl miesiecznie nie ma to dla us zadnego znaczenia. bo us nie interesuje, ze zarobilas w tym miesiacu 300zl a same skladki wyniosa cie 400zl (przy pierwszej dzialalnosci).
paraqua jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-27, 11:05   #15
olcia 810
Wtajemniczenie
 
Avatar olcia 810
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 632
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Cytat:
Napisane przez paraqua Pokaż wiadomość
zadzwon lub przejdz sie do us.
to prawda, jezeli jest to twoj jedyny dochod i wykonujesz go stale, ciagle to podchodzi to pod dzialalnosc gospodarcza. z tym, ze dla jednego us "ciaglasc" moze oznaczac 5 razy w miesiacu, a dla innego 15. a czy zarabiasz na tym 30zl, 300zl czy 3000zl miesiecznie nie ma to dla us zadnego znaczenia. bo us nie interesuje, ze zarobilas w tym miesiacu 300zl a same skladki wyniosa cie 400zl (przy pierwszej dzialalnosci).
A szkoda.. moim zdaniem powinno ich to interesować
olcia 810 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-27, 17:55   #16
paraqua
Raczkowanie
 
Avatar paraqua
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: sprzed laptopa
Wiadomości: 300
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

ja zakladalam dzialalnosc rok temu. zalozenie nic nie kosztowalo.
pieczatka nie jest obowiazkowa!!
to nie tak ze konto bankowe mozesz sobie w koszta wrzucic, tak samo z wynajeciem biura rachunkowego. to zalezy od tego jaka wybierzesz sobie forme opodatkowania. ryczalt, karta podatkowa, pelna ksiegowosc itp. wybor formy zalezy od poniesionych kosztow, zyskow. sama musisz skalkulowac co ci sie bedzie najbardziej oplacalo. no i czy w ogole sie oplaca zalozenie dg, przy skladkach ok. 400zl (zus) miesiecznie + podatek od dochodow (us)
paraqua jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-20, 15:59   #17
Drozja
Zadomowienie
 
Avatar Drozja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 1 896
GG do Drozja
Dot.: usługi bez własnej działalności - jak się rozliczać?

Podniosę temat, bo może ktoś będzie się orientował w kwestii która mnie interesuje.

Czy gdybym chciała poćwiczyć trochę robienie makijaży na kimś, oraz rozreklamować się trochę, zdobyć renomę itp i oferowałabym swoje usługi za "zwrot kosztów", czy w takim wypadku robię coś niezgodnie z prawem? Muszę mieć działalność mimo, że na tym nie zarabiam?

Sytuacja czysto hipotetyczna, pytam z ciekawości.

I jeszcze jedno pytanie, czy wizażystka może z klientem podpisywać umowę o dzieło i na jej podstawie rozliczać się z urzędem? Czy konieczna jest działalność?
Drozja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:46.