Estragon - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-07, 00:31   #1
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia

Estragon


Znacie, uzywacie? Do czego i jak?
Ja mam fiola na punkcie estragonu, uzywam masowo, a najbardziej uwielbiam sos estragonowy, ktory pasuje swietnie do wielu potraw, najlepiej do ryzu i ryb.. Czy ktos jeszcze podziela moj zachwyt nad sosem estragonowym na przyklad?
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 08:44   #2
Madlaine
Zakorzenienie
 
Avatar Madlaine
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 4 720
Dot.: Estragon

ja użwyam do marynat do mięsa i chyba wyłącznie do tego, bo z ryb jadam jeden rodzaj i w jeden sposób przyrządzony, za to jestem maniaczką kolendry, kminu i chili

PS. ale przepis na sosik podaj, wypróbuję do jakiegos pieczystego
Madlaine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 14:58   #3
pumuckl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 24
Dot.: Estragon

A próbowałaś do jabłek? Np. gęś czy kaczka pieczone z jabłkami i estragonem? Albo tak samo doprawiona polędwica wieprzowa pieczona po amerykańsku?
pumuckl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 16:50   #4
IlonaP
Zakorzenienie
 
Avatar IlonaP
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 8 465
Dot.: Estragon

Cytat:
Napisane przez jowisia
Znacie, uzywacie? Do czego i jak?
Ja mam fiola na punkcie estragonu, uzywam masowo, a najbardziej uwielbiam sos estragonowy, ktory pasuje swietnie do wielu potraw, najlepiej do ryzu i ryb.. Czy ktos jeszcze podziela moj zachwyt nad sosem estragonowym na przyklad?
Lubię, choć muszę mieć "dzień" - ma taki charakterystyczny słodkawy posmaczek.
Do drobiu, do jajek, wczoraj wypróbowałam z brokułami i też nieźle smakowały.
Zresztą uwielbiam praktycznie wszystkie zioła.
A jabłka to fajny pomysł Pumuckl!
__________________
IlonaP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 21:33   #5
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Estragon

Cytat:
Napisane przez Madlaine
ja użwyam do marynat do mięsa i chyba wyłącznie do tego, bo z ryb jadam jeden rodzaj i w jeden sposób przyrządzony, za to jestem maniaczką kolendry, kminu i chili

PS. ale przepis na sosik podaj, wypróbuję do jakiegos pieczystego
No ale najlepszy na swiecie jest sos estragonowy. NAJwspanialszy. Dodaje duza ilosc do ryzu, i mam taki ryz z sosem estragonowym jako czesc dania ( do miesa, ryb itp). Swietna sprawa, musisz sprobowac madlaine!

Ja zazwyczaj kupuje juz gotowy w torebce i tylko podgrzewam, ale na necie znalazlam przepis:

4 łyżki oliwy z oliwek lub z winogron
2 łyżki octu winnego
żółtko (surowe)
sól / pieprz
czubata łyżka posiekanego drobno estragonu!



Sprobujcie i powiedzcie co sadzicie!
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 21:39   #6
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Estragon

O, i jeszcze znazlazlam takie:


Sos estragonowy z żółtkami

Składniki:


4 łyżki posiekanych listków estragonu
1 szklanka rosołu
1/2 - 1 łyżki masła
1 łyżka mąki
sok z cytryny
1 - 2 żółtka
sól
cukier
Masło stopić, wymieszać z przesianą mąką, mieszając powoli trzepaczką podgrzewać, dodając równocześnie powoli rosół. Zagotować stale mieszając. Odstawić.
Zaciągnąć żółtkami, wymieszać z estragonem. Przyprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i cukrem. Sos estragonowy podaje się do sztuki mięsa, befsztyków i kotletów.
</H3>

Sos estragonowy na mleku


(to najbardziej zblizony do tego, ktory kupuje w torebce..mmm)

Składniki:

3 łyżki posiekanych listków estragonu
1 łyżka mąki
1 szklanka mleka
1/2 - 1 łyżki masła
sól
pieprz
sok z cytryny
1 łyżka posiekanej naci pietruszki
Mąkę przesiać, wymieszać z kilkoma łyżkami zimnego mleka. Pozostałe mleko zagotować, do wrzątku wlać przygotowaną zawiesinę, mieszając trzepaczką doprowadzić do zawrzenia.
Odstawić. Dodać masło, przyprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Wymieszać z posiekanym estragonem i nacią pietruszki. Podawać zaraz po przyrządzeniu jako dodatek do mięs gotowanych oraz do ryb.

ALE NAJLEPSZY Z RYZEM
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 21:45   #7
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Estragon

Dobra, to jak juz sie tak rozpisalam nad moim estragonem, to taka mala ciekawostka w celach edukacyjnych ( sama nie wiedzialam wszystkiego)

Estragon (Artemisia dracunculus) pochodzi ze środkowej Azji, prawdopodobnie z Syberii. Słowo dracunculus pochodzi od łacińskiego wyrazu draco i greckiego drakoon, gdyż w Średniowieczu rośliny tej używano do odstraszania różnych bestii i potworów

Obecnie estragon jest głównie uprawiany w Europie (Francja i Hiszpania). Odmiana uprawiana we Francji jest słodsza od rosyjskiej (no tak, dlatego mowie o ryzu wlasnie, jablka tez niezly pomysl ) Jednakże o ile rosyjski estragon można z łatwością wysiewać z nasion, to francuski musi być sadzony z korzenia. Jako przyprawy używa się świeżych, suszonych lub pokruszonych długich, wąskich liści tej wieloletniej rośliny. Jednakże suszony estragon nie ma już wspaniałego aromatu świeżej przyprawy. Przyprawa ma lekko gorzki smak, przypominający anyż lub koper włoski. Jest szeroko stosowana w kuchni francuskiej do przyprawiania drobiu, warzyw, ryb i sosów (najsławniejszy chyba baérnaise). Nic więc dziwnego, iż Francuzi nazywają estragon królem przypraw. Estragon jest także podstawowym składnikiem różnych mieszanek smakowych, np. ziół prowansalskich, bouquet garni.

(No zobaczcie, a ja nawet nie wiedzialam. Milocia do sosu estragonowego zarazilam sie we Francji, fakt, ale nie sadzilam, ze tu ma wieksze wziecie niz gdzie indziej.... )

Estragon był używany przez starożytnych Greków w przypadku bólów zębów, w Średniowieczu leczono nim ukąszenia wężów, później był używany także do leczenia szkorbutu. Estragon jest bogaty w witaminy A i C. Wzmaga apetyt i ułatwia trawienie. Polecany jest osobom cierpiącym na reumatyzm, skazę moczanową i artretyzm.

Należy dodawać estragon z rozwagą, by nie zdominował smaku potrawy i zagłuszył innych przypraw. Jeśli dodajemy przyprawę podczas gotowania dania, najlepiej jest wsypać ją pod koniec gotowania, bowiem wysoka temperatura zabija jej smak.

A jak nazywają estragon inne narodowości?

Szwedzi Dragon
Niemcy Estragon
Holendrzy Drakebloed
Francuzi Estragon
Anglicy Tarragon
Hiszpanie Estragon
Portugalczycy Estrago
Włosi Estragon
Arabowie Turkhum
Chińczycy Ai hao
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-03-08, 10:06   #8
Madlaine
Zakorzenienie
 
Avatar Madlaine
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 4 720
Dot.: Estragon

jowisia a jakiej firmy kupujesz gotowy, bo jakoś nigdy nie spotkałam, a może warto by się rozejrzec po sklepach.
Madlaine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-08, 12:01   #9
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 045
Dot.: Estragon

Pewnie, że znamy i uzywamy. Głównie do drobiu (nie ma kurczaka i kaczki bez estragonu) i do sosów grzybowych (pięknie wydobywa smak grzybów, nawet ze zwykłego pieczarkowego robi cudo). Mam go na działce, na ziołowej rabacie, a suszony najlepiej mi odpowiada Ducrosa - jest (był?) taki grubo siekany.

Sos z mlekiem muszę wypróbować (jajka surowego w siebie nie wmuszę). A jakiej firmy używasz gotowego, że powtórzę za Madlaine?
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-08, 12:04   #10
wersta
Zakorzenienie
 
Avatar wersta
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: W-wa
Wiadomości: 6 572
Dot.: Estragon

moja mama używa do gulaszu. a ja jestem taka chora po tej przyprawie! a gulasz pyszny i co mam zrobić?
wersta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-08, 12:11   #11
IlonaP
Zakorzenienie
 
Avatar IlonaP
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 8 465
Dot.: Estragon

Cytat:
Napisane przez Noor
Pewnie, że znamy i uzywamy. Głównie do drobiu (nie ma kurczaka i kaczki bez estragonu) i do sosów grzybowych (pięknie wydobywa smak grzybów, nawet ze zwykłego pieczarkowego robi cudo). Mam go na działce, na ziołowej rabacie, a suszony najlepiej mi odpowiada Ducrosa - jest (był?) taki grubo siekany.

Sos z mlekiem muszę wypróbować (jajka surowego w siebie nie wmuszę). A jakiej firmy używasz gotowego, że powtórzę za Madlaine?
Tak, zapomniałam o grzybach.
W tym roku mam też zamiar sobie posadzić w ogródku, tylko gdziś muszę zdobyć sadzonkę.
__________________
IlonaP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-09, 13:49   #12
Madlaine
Zakorzenienie
 
Avatar Madlaine
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 4 720
Dot.: Estragon

jowisia gadaj szybko, co za gotowy kupujesz
Madlaine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-09, 13:54   #13
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Estragon

Cytat:
Napisane przez Madlaine
jowisia gadaj szybko, co za gotowy kupujesz
Ooo, ja nie zauwazylam, ze jakies nowe posty sa, nie wyswietlilo mi sie

No w kazdym razie was rozczaruje, bo w polsce chyba nie mozna gotowych dostac. JA kupuje tutaj roznych marek, najczesciej Greenprice, ale nie ma tych produktow w PL, pytalam juz mamy. Chyba nie pozostaje wam nic innego, jak same zrobic.

A jak bede wracac na wakacje, to wam przywioze i wysle
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:06.