Duży pies- jak zabezpieczyć posesje? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Zwierzęta domowe - wiZOOż

Notka

Zwierzęta domowe - wiZOOż Forum dla miłośników zwierząt domowych. Szukasz porady w temacie psów, kotów, żółwi, chomików itp.? Forum wiZOOż to miejsce dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-07-28, 15:35   #1
Sovilo
Zakorzenienie
 
Avatar Sovilo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 4 232

Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?


Mam dorosłego rottweilera i dom z ogrodem. Do domu prowadzi furtka i brama. Przy furtce jest domofon (działa dźwięk) i zamykamy ją dodatkowo na klucz, który cały czas jest od wewnętrznej strony( domofonu nie używamy na ''pstryczek'', bo i tak trzeba wyjść i zamknąć psa przed wejściem gości). Brama jest natomiast zamykana zwyczajnie na zasuwę, nie jest to brama automatyczna. Mam pytanie w jaki sposób mogę dodatkowo zabepieczyć furtkę i bramę przed sytuacją jaka miał juz miejsce dwukrotnie- mianowicie, ktoś, przypuszczam, że dzieciaki, przekłada rękę przez szczeble furki, przekręca klucz i otwiera furtkę na ościerz- przecież pies może wylecieć! Ostatnio zauważyłam, że przez bramę włośył rękę jakiś pijaczyna i głaskał psa... On również może ''dla hecy'' otworzyć furtkę... To na mnie spoczywa obowiązek pilnowania psa i to robię, ale na ludzi nie mam już siły, na ich głupotę i bezmyślność... Dodam, że mój rottweiler nigdy nikogo nie ugryzł, jest bardzo łagodny, cieszy się do obcych(nawet pijaków), nigdy nie był uczony agresji, mam wrażenie, że ma umysł jak szczeniakale może skoczyć za piłką, szeleszczącą siatką itp...Mam wrażenie, że jeśli złodziej będzie kradł telewizor pies mu otworzy drzwi, ale nie o to chodzi. Macie jakieś pomysły?
__________________
Nie odpowiadam w wątku? Pisz na PW!
Sovilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 16:25   #2
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Każdy z domowników powinien mieć własny klucz od furtki, a bramę dodatkowo zabezpiecz kłódką lub zamkiem.
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 17:22   #3
lejdibird
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 382
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

W PZU można wykupic ubezpieczenie od odpowiedzialnosci cywilnej w razie gdyby twoj pies kogos pogryzl.
Kosztuje grosze, tez mam cos takiego, chociaz moje psy nikogo nie pogryzly, ale wiadomo ze roznie bywa.
lejdibird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 18:44   #4
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Nie mozna klucza wyciągnąć z zamka?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 18:47   #5
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Nie mozna klucza wyciągnąć z zamka?
no wlasnie?
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 20:51   #6
Monifash34
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 1 235
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Ja mam dwa psy,które biegają swobodnie po posesji,więc na furtce jest zamontowana tabliczka ostrzegawcza"uwaga zły pies".
Furtkę zamykam na klucz i wyciągam go z zamka.
Brama jest zamykana na zasuwę i dodatkowo jest przy niej kłódka.
Każdy z domowników ma klucze do furtki i kłódki przy bramie.
Ponieważ furtka i brama są zamknięte(nawet w dzień) to nikt mi nie łazi.
A jeśli już ktoś przyjdzie to czeka,aż ktoś z domowników wyjdzie i otworzy.Zwykle pierwsze pod bramą są oczywiście psy i strasznie szczekają.
W mojej okolicy grasowali złodzieje i okradli kilka domów.Dlatego pilnuję zamykania bramy i furtki i wyciągam klucz z zamka,a psy biegają po całej posesji co by nikt nie wlazł.
__________________
Monika
Monifash34 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 21:19   #7
lejdibird
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 382
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Jak zlodziej naprawde bedzie chcial wejsc to otruje psy, a zamknieta nawet na klucz brama czy furtka nie stanowi przeszkody
lejdibird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-07-28, 21:29   #8
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Chyba bardziej chodzi o wypuszczenie psa i ew. pogryzienie czy np. wypadek psa niz złodzieji.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 13:58   #9
Monifash34
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 1 235
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Cytat:
Napisane przez lejdibird Pokaż wiadomość
Jak zlodziej naprawde bedzie chcial wejsc to otruje psy, a zamknieta nawet na klucz brama czy furtka nie stanowi przeszkody
To prawda.Dla chcącego nic trudnego.

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Chyba bardziej chodzi o wypuszczenie psa i ew. pogryzienie czy np. wypadek psa niz złodzieji.
Pomijając złodzieji trzeba myśleć też o bezpieczeństwie innych ludzi jak i samego psa.
Ja na przykład mieszkam przy ruchliwej ulicy,a za płotem jest przystanek autobusowy i z tego względu również pilnuję,aby było pozamykane.Aby psy nie wybiegły i nikogo nie pogryzły oraz by same nie uległy wypadkowi.
__________________
Monika
Monifash34 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-01, 10:33   #10
Sovilo
Zakorzenienie
 
Avatar Sovilo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 4 232
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

O tym PZU nie wiedziałam, dziękuję za radę Natomiast co do wyciagania klucza z furtki... sęk w tym, że żeby wejść kiedy wracamy z domu lub z pracy trzeba by czekać, aż ktoś z domowników przyjdzie do furtki i ją odkluczy, a czasami nikogo nie ma w odmu, a klucz jest od wewnątrz- przekręcić go dajemy radę, ale wyciągnąć i włośyć już nie, bo rękę prędzej skręcę:-( z kłódką u bramy podobnie- często jeździmy samochodami i nie wyobrażam sobie latać z kłódkami i kluczami- brama również zamykana jest przecież od wewnątrz- podczas wyheżdzania, ok, ale podczas powrotu do domu? Wejść furtką, odkluczyć bramą, wyjść i wjechać? Nie... Coś wykombinuje, dzięki za rady.
__________________
Nie odpowiadam w wątku? Pisz na PW!
Sovilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-01, 11:27   #11
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Cytat:
Napisane przez Sovilo Pokaż wiadomość
Mam dorosłego rottweilera i dom z ogrodem. Do domu prowadzi furtka i brama. Przy furtce jest domofon (działa dźwięk) i zamykamy ją dodatkowo na klucz, który cały czas jest od wewnętrznej strony( domofonu nie używamy na ''pstryczek'', bo i tak trzeba wyjść i zamknąć psa przed wejściem gości). Brama jest natomiast zamykana zwyczajnie na zasuwę, nie jest to brama automatyczna. Mam pytanie w jaki sposób mogę dodatkowo zabepieczyć furtkę i bramę przed sytuacją jaka miał juz miejsce dwukrotnie- mianowicie, ktoś, przypuszczam, że dzieciaki, przekłada rękę przez szczeble furki, przekręca klucz i otwiera furtkę na ościerz- przecież pies może wylecieć! Ostatnio zauważyłam, że przez bramę włośył rękę jakiś pijaczyna i głaskał psa... On również może ''dla hecy'' otworzyć furtkę... To na mnie spoczywa obowiązek pilnowania psa i to robię, ale na ludzi nie mam już siły, na ich głupotę i bezmyślność... Dodam, że mój rottweiler nigdy nikogo nie ugryzł, jest bardzo łagodny, cieszy się do obcych(nawet pijaków), nigdy nie był uczony agresji, mam wrażenie, że ma umysł jak szczeniakale może skoczyć za piłką, szeleszczącą siatką itp...Mam wrażenie, że jeśli złodziej będzie kradł telewizor pies mu otworzy drzwi, ale nie o to chodzi. Macie jakieś pomysły?
Cytat:
Napisane przez Sovilo Pokaż wiadomość
O tym PZU nie wiedziałam, dziękuję za radę Natomiast co do wyciagania klucza z furtki... sęk w tym, że żeby wejść kiedy wracamy z domu lub z pracy trzeba by czekać, aż ktoś z domowników przyjdzie do furtki i ją odkluczy, a czasami nikogo nie ma w odmu, a klucz jest od wewnątrz- przekręcić go dajemy radę, ale wyciągnąć i włośyć już nie, bo rękę prędzej skręcę:-( z kłódką u bramy podobnie- często jeździmy samochodami i nie wyobrażam sobie latać z kłódkami i kluczami- brama również zamykana jest przecież od wewnątrz- podczas wyheżdzania, ok, ale podczas powrotu do domu? Wejść furtką, odkluczyć bramą, wyjść i wjechać? Nie... Coś wykombinuje, dzięki za rady.
Ech, no... też mi problem: wejść furtką, przekręcić klucz w bramie, wyjść, wjechać i dorobić klucz dla każdego domownika
Problem to dopiero mieć będziecie, jak ktoś wam zrobi kawał i psa wypuści a pies kogoś pogryzie lub nie daj Boże - zagryzie.
Tu nie mowa o ratlerku czy yorku, ale o psie rasy zaliczanej do agresywnych (i powinniście sobie zdać z tego sprawę!).
I nie ma znaczenia żadnego, że wasz jest łagodny jak baranek (nie możecie dać absolutnie żadnej gwarancji, że nie rzuci się na człowieka, przecież gdyby dopadł on dziecko, to by miazga została ) pies to pies i za niego musi myśleć właściciel, a tu widzę wybitnie lekceważące podejście do bezpieczeństwa, bo to przecież takie skomplikowane, żeby wyjść, wejść, wyjść i wjechać

Posiadacie zezwolenie na posiadanie rottweilera?
__________________




Edytowane przez Fresa
Czas edycji: 2009-08-01 o 11:33
Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-08-01, 12:59   #12
kukis
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 670
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Posiadacie zezwolenie na posiadanie rottweilera?
Takie zezwolenie jest potrzebne tylko na rasowe (czyt. rodowodowe) psy, nie na kundelki w typie.
Więc zanim się zapytasz czy maja na niego zezwolenie, zapytaj się, czy ten pies jest rasowy.
__________________
Nie mogłem w to uwierzyć, lecz Ty wiedziałaś już,
Że to śmierć odwiedziła nasz dom.
I krzyczałem - nie zabieraj Jej,
Zostaw Małą, zostaw proszę cię,
Ale ona tylko uśmiechnęła się, mówiąc - ma już tylko mnie...

kukis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-01, 17:04   #13
nurazuki
Zadomowienie
 
Avatar nurazuki
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 180
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Jeżeli brama i bramka zamykane sa tylko od wewnątrz to albo domontujcie dodatkowy zamek na zewnątrz jak będziecie wychodzić/ wyjeżdżać to będziecie zamykac od zewnatrz a jak bedziecie na posesji to od wewnatrz to 4 klucze ale wydaje mi sie to lepsze niz to ze ktos otworzy bramke i pies ucieknie
__________________


Bóg stworzył kobietę jako drugą bo uczył sie na błędach... w końcu zaczynał od zera
nurazuki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-01, 17:44   #14
Sovilo
Zakorzenienie
 
Avatar Sovilo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 4 232
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Dobre rozwiązanie, dzięki. Co do zezwolenia- dokładnie jak kukis napisała- zezwolenie jest potrzebne na psa z rodowodem. Nigdzie nie napisałam, że mój pies ma rodowód. Natomiast wypraszam sobie ''wybitnie lekceważące podejście do bezpieczeństwa''. Jest tabliczka, pies jest szczepiony, nigdy nie był uczony agresywnych zachowań, , posesja jest zabezpieczona, staram się tylko zabezpieczyć ją jeszcze bardziej. Nie mam wpływu na obcych ludzi- jeśli ktoś będzie chciał wejść, to i tak jakimś sposobem wejdzie. I nie zawsze rottweiler= zabójca.
__________________
Nie odpowiadam w wątku? Pisz na PW!
Sovilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-01, 18:20   #15
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Cytat:
Napisane przez Sovilo Pokaż wiadomość
Dobre rozwiązanie, dzięki. Co do zezwolenia- dokładnie jak kukis napisała- zezwolenie jest potrzebne na psa z rodowodem. Nigdzie nie napisałam, że mój pies ma rodowód. Natomiast wypraszam sobie ''wybitnie lekceważące podejście do bezpieczeństwa''. Jest tabliczka, pies jest szczepiony, nigdy nie był uczony agresywnych zachowań, , posesja jest zabezpieczona, staram się tylko zabezpieczyć ją jeszcze bardziej. Nie mam wpływu na obcych ludzi- jeśli ktoś będzie chciał wejść, to i tak jakimś sposobem wejdzie. I nie zawsze rottweiler= zabójca.
Posesja z kluczem w furtce jest zabepieczona? no proszę Cię... tym bardziej, że sama napisałaś, że już 2 razy ktoś furtkę otworzył, hm...

(nie każdy rottweiler to zabójca, ale zwłaszcza psa w typie rasy nie można być pewnym )

---------- Dopisano o 19:20 ---------- Poprzedni post napisano o 19:16 ----------

Cytat:
Napisane przez kukis Pokaż wiadomość
Takie zezwolenie jest potrzebne tylko na rasowe (czyt. rodowodowe) psy, nie na kundelki w typie.
Więc zanim się zapytasz czy maja na niego zezwolenie, zapytaj się, czy ten pies jest rasowy.
Wybacz, ale dla osoby, którą pies dopadnie nie ma znaczenia, czy pies ma rodowód czy nie - zwłaszcza, gdy wygląda jak prawdziwy rottweiler.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-01, 18:36   #16
Sovilo
Zakorzenienie
 
Avatar Sovilo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 4 232
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Nie potrzeba mi oceny ani tego typu rozmowy. Mam się zamknąć w bunkrze...? Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś rady, to słucham. Oglądałam zamki szyfrowe, magnetyczne, chyba zdecydujemy się dodatkowo na coś takiego. Szczerze mówiąc nie wiem co jeszcze ludzie mają do zamykania...
__________________
Nie odpowiadam w wątku? Pisz na PW!
Sovilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-01, 20:26   #17
kukis
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 670
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Wybacz, ale dla osoby, którą pies dopadnie nie ma znaczenia, czy pies ma rodowód czy nie - zwłaszcza, gdy wygląda jak prawdziwy rottweiler.
Przeciez ja nie o tym piszę...
Pytałas sie czy Sovilo ma pozwolenie na rottweilera to ci napisalam, ze takie pozwolenie musi posiadac tylko osoba, która ma rasowego rottweilera, a nie psa w typie.
__________________
Nie mogłem w to uwierzyć, lecz Ty wiedziałaś już,
Że to śmierć odwiedziła nasz dom.
I krzyczałem - nie zabieraj Jej,
Zostaw Małą, zostaw proszę cię,
Ale ona tylko uśmiechnęła się, mówiąc - ma już tylko mnie...

kukis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-02, 07:51   #18
jiggy11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 140
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość



Wybacz, ale dla osoby, którą pies dopadnie nie ma znaczenia, czy pies ma rodowód czy nie - zwłaszcza, gdy wygląda jak prawdziwy rottweiler.

Tym bardziej nie ma znaczenia czy właściciel ma zezwolenie czy nie. Zresztą co według wnosi takie zezwolenie w tej sytuacji, czy wiesz jak wygląda jego wydawanie?

Akurat większość rottków jakie mam okazję spotkać to zwierzęta wzbudzające mniejszy postrach niż przeciętny mix np. rozhisteryzowanego onka.

Dodatkowe zewnętrzne zamki to chyba pomysł, który na ten moment załatwi sprawę, a w przyszłości (przy jakiejś renowacji) możecie zastanowić się nad domofonem z kodem.
jiggy11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-02, 08:49   #19
Sovilo
Zakorzenienie
 
Avatar Sovilo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 4 232
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

''Akurat większość rottków jakie mam okazję spotkać to zwierzęta wzbudzające mniejszy postrach niż przeciętny mix np. rozhisteryzowanego onka ''- właśnie Większość psów jakie miałam okazje poznać to tzw. ''ciapy'' do których i mój się zalicza, ale robi też ''wrażenie'' własnie wyglądem Dziękuję za wszystkie rady
__________________
Nie odpowiadam w wątku? Pisz na PW!
Sovilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-08-02, 10:06   #20
lejdibird
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 382
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Cytat:
Napisane przez Sovilo Pokaż wiadomość
Nie potrzeba mi oceny ani tego typu rozmowy. Mam się zamknąć w bunkrze...? Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś rady, to słucham. Oglądałam zamki szyfrowe, magnetyczne, chyba zdecydujemy się dodatkowo na coś takiego. Szczerze mówiąc nie wiem co jeszcze ludzie mają do zamykania...
Bardzo slusznie.
Niestety, jak ktos jest kretynem, a takich jak widac nie brakuje, i otwiera furtke posesji, gdzie znajduje sie nawet tylko potencjalnie niebezpieczny pies, to musisz sie przed takimi zabezpieczac, bo w razie czego wina pewnie bedzie przypisana tobie.
lejdibird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-02, 20:30   #21
Sovilo
Zakorzenienie
 
Avatar Sovilo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 4 232
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Wiem o tym:-(
__________________
Nie odpowiadam w wątku? Pisz na PW!
Sovilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 07:31   #22
dominicaa26
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 1
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Ja też miałam problem z psem, mój owczarek niemiecki, kiedy zostawał sam uciekał z działki pod siatką. Dla jego dobra założyłam pastuch elektryczny, pies się szybko nauczył i problem się skończył, na www.pastuchy.pl zamówiłam, przysłali a mąż zamontował
dominicaa26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-15, 14:41   #23
Lilth
Raczkowanie
 
Avatar Lilth
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Racibórz
Wiadomości: 479
Dot.: Duży pies- jak zabezpieczyć posesje?

Jeśli furtki nie da się zamykać i otwierać od zewnątrz, to załóż kłódkę na furtkę, wtedy otworzysz bez problemu. W bramie tak samo. Może trochę bardziej problematyczne, ale jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie to nie widzę przeszkód.
__________________
matka chemia kocha swoje dzieci i nie pozwoli im umrzeć w samotności
Lilth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zwierzęta domowe - wiZOOż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:38.