Herbata gorsza od kawy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-01-11, 10:57   #1
exult
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 89

Herbata gorsza od kawy?


W gronie moich znajomych pojawil sie temat o tym, ze ponoc herbatka jest gorsza od kawy. Prawda to czy falsz?
exult jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 11:02   #2
BeataG
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 535
GG do BeataG
Re: Herbata gorsza od kawy?

W jakim sensie gorsza?
BeataG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 11:15   #3
exult
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 89
Re: Herbata gorsza od kawy?

kawa zawiera kofeine itd.. i pic duzo jej nie wolno. a teraz slysze ze jest odwrotnie.. ze herbata pod tym wzgledem jest gorsza od kawy.
exult jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 11:29   #4
BeataG
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 535
GG do BeataG
Re: Herbata gorsza od kawy?

To prawda - herbata też zawiera kofeinę. Działanie pobudzające mocnej herbaty jest dłuższe niż kawy. Tzn. kawa szybko podnosi ciśnienie, ale tylko na chwilę, herbata wolniej, ale za to na dłużej. Poza tym herbata jest gorsza, jeśli chodzi o tworzenie się osadu na zębach. Na dobrą sprawę po każdym wypiciu herbaty należałoby umyć zęby. Herbata pita w dużych ilościach może powodować zaparcia u osób, które mają do tego skłonności. Ale to wszystko dotyczy bardzo mocnej herbaty albo herbaty pitej w dużych ilościach.
BeataG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 11:42   #5
exult
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 89
Re: Herbata gorsza od kawy?

a co mam rozumiec przez mocna herbate? bo czytalam gdzies ze mocna herbata to nie taka ciemniejsza, ze wlasnie jasniejsza jest mocniejsza.
exult jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 11:50   #6
BeataG
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 535
GG do BeataG
Re: Herbata gorsza od kawy?

To zależy od gatunku. Niektóre herbaty są bardzo jasne, a przy tym mocne. Moc herbaty zależy od gatunku, sposobu i czasu parzenia oraz ilości esencji.
BeataG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 12:29   #7
dziewczyna
Zakorzenienie
 
Avatar dziewczyna
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 29 946
Re: Herbata gorsza od kawy?

Kiedyś słyszałam, że herbata jest gorsza od kawy, ale nie brałam tego poważnie. Myślałam, że to przesada - najwidocznej niesłusznie
dziewczyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2004-01-11, 13:19   #8
benny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 338
Re: Herbata gorsza od kawy?

No nie wiem, herbata, przynajmniej ta zielona, zawiera wit. A, E i C (antyoksydanty), B1 i B2, fluor i inne minerały, więc... Poza tym nie podrażnia żołądka tak jak kawa.

W czarnej pewnie witamin jest mało, ale minerały pozostają myślę, że i tak jest zdrowsza.

Najlepiej polubić zieloną.
benny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 13:41   #9
BeataG
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 535
GG do BeataG
Re: Herbata gorsza od kawy?

benny napisał(a):
> No nie wiem, herbata, przynajmniej ta zielona, zawiera wit. A, E i C (antyoksydanty), B1 i B2, fluor i inne minerały, więc... Poza tym nie podrażnia żołądka tak jak kawa.
>

Żołądek podrażniają tak samo, ale zapomniałam napisać, że kawa jest na pewno gorsza dla wątroby.

> W czarnej pewnie witamin jest mało, ale minerały pozostają myślę, że i tak jest zdrowsza.

Pewnie tak, bo inaczej lekarze nie pozwalaliby jej pić dzieciom.

> Najlepiej polubić zieloną.

Zgadza się, ja właśnie odkryłam zieloną i bardzo sobie chwalę.
BeataG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 15:19   #10
elve
Rozeznanie
 
Avatar elve
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 990
Re: Herbata gorsza od kawy?

kilka pytań:
1. jaka herbata?
2. jak długo parzona?
3. od jakiej kawy?
4. w jaki sposób przyrządzanej?

Bez tych informacji nie można pisać że herbata jest gorsza od kawy. Ani odwrotnie
__________________
Born Again

W nosie kręci
elve jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 20:48   #11
exult
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 89
Re: Herbata gorsza od kawy?

1. przypuśćmy LIPTON
2. no właśnie różnie parzona, a słyszałam, że im dłużej parzona /tym ciemniejsza/ tym wcale nie mocniejsza, że właśnie na odwrót
3. od normalnej kawy
4. normalnie przyrządzonej
exult jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2004-01-11, 21:10   #12
Fiku-Jez
Raczkowanie
 
Avatar Fiku-Jez
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 307
Re: Herbata gorsza od kawy?

Punkt 2 to bzdury, im dluzej herbata jest w wodzie tym wiecej garbnikow sie przedostaje. Jezeli postoi za dlugo faktycznie moze byc niezbyt zdrowe ale dawkowana z glowa jest NA BANK zdrowsza od kawy
Fiku-Jez jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-11, 21:51   #13
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: Herbata gorsza od kawy?

Zarówno kawa, jak i herbata zwierają - podobno - tę samą w kwestii składu chemicznego substancję (gdzieś w internecie jest chemiczny wzór teiny/kofeiny, udowadniający tę teorię). Herbata, parzona we właściwy sposób - czyli znany w krajach nazywajacych ów napar chai [czai] jak Rosja, Turcja, i wiele innych, jest rzeczywiście bardzo mocna, i ma działanie zbliżone do kawy - w moim domu (tzn moim i mojego chłopaka) nikt poza mną nie pija kawy, bo herbata parzona po turecku ma wystarczającą siłę. Nie pija też kawy nikt z przyjezdnych z Turcji znajomych, ale za to herbatę piją - nie żartuję - na litry. Kawę po turecku (ale błagam, nie mylcie tego z socjalistyczną odmianą) pija się - uwaga uwaga - tylko po posiłku, tłustym i obfitym, ponieważ ten typ kawy (mielona, grzana w tygilelku) dobrze wpływa na trawienie, i umożliwia wstanie od stołu po wielkim obżarstwie. Tak więc: herbata na pobudzenie, kawa na trawienie.

Co do punktu 3 i 4, co to jest normalna kawa, normanlnie przyrządzona? dla mnie normalna jest kawa z ekspresu kapanego. dla mojej mamy - rozpuszczalna zalewana. dla części moje rodziny - mielona kawa zalewana wrzatkiem (kompletna zbrodnia względem kawy, i właśnie tę odmianę miałam na myśli mówiąc o komunistycznym wymyśle - taka atrakcja jest dostępna tylko w byłym bloku; we wszystkich innych miejscach kawa mielona jest traktowana jako paliwo do ekspresu). Dla mojego chłopaka normalna kawa to dwie łyżki świeżo mielonej kawy, wrzucine do tygla, zalane zimną wodą, kilkakrotnie podgrzewane, ze zbieraniem pianki, i doprowadzone do wrzenia).
Tak więc, jaką "normalną kawę" masz na myśli?
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-12, 14:21   #14
exult
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 89
Re: Herbata gorsza od kawy?

normalna kawa czyli wsypanie /w zależności jak kto lubi/ określonej ilości kawy i zalanie wrzątkiem.
exult jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-12, 14:40   #15
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: Herbata gorsza od kawy?

ehem, ehem, jeżeli masz na myśli wsypanie kawy sypanej do szklanki, to NIE JEST TO NORMALNA KAWA . Chociaż wszyscy dookoła ją za taką uważają
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-12, 15:54   #16
benny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 338
Re: Herbata gorsza od kawy?

joannea napisał(a):
> ehem, ehem, jeżeli masz na myśli wsypanie kawy sypanej do szklanki, to NIE JEST TO NORMALNA KAWA . Chociaż wszyscy dookoła ją za taką uważają

Nie wszyscy
benny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-12, 20:47   #17
exult
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 89
Re: Herbata gorsza od kawy?

to w takim razie prosze o wytlumaczenie jaka jest normalna
exult jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-12, 22:24   #18
elve
Rozeznanie
 
Avatar elve
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 990
Re: Herbata gorsza od kawy?

Hmm... dla mnie normalna kawa to taka parzona w ekspresie ciśnieniowym - ją da się pić. Namiastką kawy normalnej jest kawa rozpuszczalna - ale już przy niej mój żołądek się buntuje. Kawa o której wspominałaś - mielona, sypana i zalewana wrzątkiem - to chyba (?) posocjalistyczny relikt (w tamtych czasach ekspres do kawy był chyba czymś bardzo zgniło-zachodnim), który ma zresztą fatalny wpływ na cały układ trawienny. To tak zgrubsza
__________________
Born Again

W nosie kręci
elve jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-12, 23:36   #19
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: Herbata gorsza od kawy?

Normalna kawa - to zalezy dla kogo, jak już wyżej napisałam. Ale na pewno nie jest normalną nasza zalewajka, bo ten typ kawy służy do obróbki ekspresowej, albo tygielkowej . To, co się u nas z nią robi, to zbrodnia wobec kawy i żołądka (taka kawa najbardziej podraznia ścianki, i dlatego, m. in. hamuje apetyt).
Dla chętnych mogę przy najbliższej sposobności przedstawić przepisy na kawę po turecku (turecku turecku, nie polsku turecku). Przepisów jest tyle, ile Turczynek przewinęło się przez nasz dom, bo każda kobieta ma swoja metodę, a jest to tradycyjnie umiejętnośc zarezerwowowana dla kobiet. Pannę na wydaniu niegdyś oceniano po umiejętnosci tradycyjnego przyrządzenia kawy . Wielką tradycję ma też kolejny naród kawiarzy - Włosi .
Ja osobiście jestem chora na ekspres ciśnieniowy (buziaki dla elve ). Ale zawsze jakoś kupujemy inne rzeczy do domu . Taka kawa smakuje mi po prostu najbardziej , bo takie parzenie najlepiej wydobywa aromat i walory smakowe . ujj, aż dostałam ochoty na kawkę
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2004-01-13, 00:16   #20
xanka
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2002-08
Lokalizacja: Kraków/Kielce
Wiadomości: 1 327
GG do xanka
Re: Herbata gorsza od kawy?

Joannea proszę zdradź sekret przyrządzania kawy po turecku Z chęcią wprowadziłabym jakieś urozmaicenie w piciu kawy. A że w akademiku najszybciej się robi taką naszą polską "sypaną" ... to dobrze by było czasem zrobić sobie odmianę
xanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-13, 08:25   #21
exult
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 89
Re: Herbata gorsza od kawy?

a jaki to jest ekspres ciśnieniowy?
exult jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:36.