Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-04-28, 21:47   #31
pumas
Zakorzenienie
 
Avatar pumas
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: z mojego przytulnego kąta
Wiadomości: 8 809
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

Cytat:
Napisane przez marta1210 Pokaż wiadomość
Niestety nie masz racji.

Szef ma praco zwolnić dyscyplinarnie za "obgadywanie" jego czy wyrażania złej opinii o innych pracownikach a także samej firmie.

Wynika to dokładnie z Art 52 Kodeksu pracy w połączeniu z Art 100 Kodeksu pracy (który to artykuł określa obowiązki pracownika), mianowicie:

Art. 52.
§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
(...)


Art. 100.
§ 1. Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
§ 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:
1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
3) przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
6) przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.



Obowiązkiem pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, w tym poza tajemnicą zawodową "dobrem" określa się też dobre zdanie o zakładzie pracy, gdyż obgadywanie i rozprowadzanie negatywnych informacji zalicza się pod możliwość narażenia pracodawcy na szkodę.

Informacja potwierdzona z zajęć prawa pracy, jakby ktoś niedowierzał.


Pozdrawiam
Zwolnic moze, ale zwolnienie nie oznacza od razu dyscyplinarki.
tutaj macie glowne powody dyscyplinarki:
  • stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym
  • Bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy
  • pobicie pracownika w czasie pracy
  • kradzież mienia pracodawcy
  • naruszenie dbałości o mienie pracodawcy, którym może być np. użytkowanie bez wiedzy i zgody pracodawcy sprzętów z jego zakładu w prywatnym sklepie współmałżonka pracownika
  • korzystanie z telefonu służbowego w celu udziału w grach towarzyskich narażające pracodawcę na szkodę
  • nadużywanie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego
  • zawinione niewykonanie przez pracownika polecenia poddania się kontrolnym badaniom lekarskim
  • zawinione niewykonanie przez pracownika polecenia poddania się kontrolnym badaniom lekarskim
  • stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości pracownika dotkniętego przewlekłą psychozą alkoholową
  • nieusprawiedliwienie nieobecności w terminie
  • niestawienie się pracownika w pracy na polecenie pracodawcy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
  • zawinione uchybienie obowiązkom pracowniczym, które spowodowało zagrożenie interesów lub istotną szkodę w mieniu pracodawcy ALE!!! zwykle zaniedbanie pracownika lub działanie wbrew oczekiwaniom pracodawcy i nieosiągnięcie zamierzonych rezultatów nie mogą być oceniane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków
pumas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-28, 22:31   #32
marta1210
mj
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 2 118
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

.
__________________
.

Edytowane przez marta1210
Czas edycji: 2016-09-23 o 22:57
marta1210 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-29, 10:17   #33
pumas
Zakorzenienie
 
Avatar pumas
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: z mojego przytulnego kąta
Wiadomości: 8 809
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

Marta, ja nie mowie, ze Ty nie masz racji, ale uwazam ze to, co pogrubilam, jest prawdziwe, bo rowniez mam sporo wspolnego z prawem pracy.
Odnosnie zwolnienia, tez nie napisalam, ze bez wypowiedzenia nie oznacza dyscyplinarki. Nie czytaj miedzy wierszami dobrze?

Napisal w.w. przyczyny ew. dyscyplinarki dla osob, ktore nie wiedza, za co moga byc zwolnione.

Co do obgadywania, wszystko zalezy od intepretacji art.100 pkt. 4. Nie spotkalam sie z sytuacja, w ktorej obgadanie szefa byloby powodem do wyrzucenia z pracy i to dyscyplinarnie. Dzieciniada.
pumas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-21, 20:42   #34
maugosias
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 4
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

Jeśli toczy się proces przeciwko pracodawcy, to urząd pracy zarejestruje bezrobotnego z dyscyplinarką dopiero po zakończeniu procesu i otrzymaniu wyroku
maugosias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-23, 21:46   #35
GgochaA
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 420
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

Cytat:
Napisane przez maugosias Pokaż wiadomość
Jeśli toczy się proces przeciwko pracodawcy, to urząd pracy zarejestruje bezrobotnego z dyscyplinarką dopiero po zakończeniu procesu i otrzymaniu wyroku
Wątek jest sprzed 4 lat
GgochaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-24, 09:32   #36
LeanPL1532
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 9
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

Właśnie go sobie przeczytałam bo mnie ta kwestia interesowała.
LeanPL1532 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-24, 12:38   #37
maugosias
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 4
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

Cytat:
Napisane przez GgochaA Pokaż wiadomość
Wątek jest sprzed 4 lat
Nie szkodzi; jest nadal dostępny takze dla wyszukiwarek. Nie będe zakładała osobnego wątku, żeby podzielić się z osobami zainteresowanymi moją wiedzą.
maugosias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-02-24, 20:07   #38
Linka25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: moje miasto...?
Wiadomości: 21 441
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

Cytat:
Napisane przez maugosias Pokaż wiadomość
Nie szkodzi; jest nadal dostępny takze dla wyszukiwarek. Nie będe zakładała osobnego wątku, żeby podzielić się z osobami zainteresowanymi moją wiedzą.
bardzo słusznie
Linka25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-31, 12:35   #39
RJelonek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 2
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

Ja dostalam dyscyplinarke po 20 latach pracy w Banku, poniewaz nie dotarlo zwolnienie L4 do zakladu pracy, ale tak naprawde chodzilo o zwolnienie mnie z Banku. Gdy chodzilam do pracy to wysluchiwalam bardzo przykre i chamskie uwagi na moj temat. Najczesciej " po szpitalu, gowno, suka, gonic to to, po co to tutaj przychodzi..." Jedna z pseudo kolezanek z ktora bylam na zmianie powiedziala mi w oczy, ze na starosc nie bede miala gdzie mieszkac. Chorowalam dlugo na bakteria Escherika-Coli i wyslalam L4, ktore nie dotarlo i dostalam dyscyplinarke. Takie zachowania chyba nie byly samoistne, musieli o nich wiedziec przelozeni.

Edytowane przez 21kasia21
Czas edycji: 2017-08-31 o 13:58 Powód: kilkakrotne użycie tej samej nazwy
RJelonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-01, 08:05   #40
myszka197
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: z nad zachodniej granicy
Wiadomości: 1 032
Dot.: Dyscyplinarka - bez szans na przyszłość?

powinnaś odwołać się do sądu pracy, a potem podać pracodawcę do sądu o mobing
Moja daleka znajoma została zwolniona dyscyplinarnie, kiedy odkryto, że podczas pracy, na służbowym komputerze przegląda czaty erotyczne i sexkamerki.
myszka197 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-09-01 09:05:10


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:47.