Imię dla dziecka - jak wybrać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Wirtualna Redakcja > Artykuły i newsy

Notka

Artykuły i newsy Dyskusje o artykułach i newsach zamieszczanych na naszym portalu.

 
 
Narzędzia
Stary 2012-09-19, 13:06   #1
redakcja
(ro)BOT
 
Avatar redakcja
 
Zarejestrowany: 2001-10
Lokalizacja: Wizażankowo
Wiadomości: 25 437

Imię dla dziecka - jak wybrać?


Wybór imienia nie może być przypadkowy. Jak wybrać imię dla dziecka, by dobrze mu służyło przez całe życie? czytaj więcej
redakcja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-19, 21:49   #2
klaustynka
Zadomowienie
 
Avatar klaustynka
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 341
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Miguel i Gloria!
__________________
Jestem tu od 2009r.
klaustynka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 11:07   #3
_Alessandra
Zakorzenienie
 
Avatar _Alessandra
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Świdnica.
Wiadomości: 6 069
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Ja jeszcze dzieci nie mam, ale od dawna wiem o tym jak je nazwę i zdania nie zmienię Dla dziewczynki :Lena a drugie nie wiem , a jeśli byłaby kolejna to Amelia a na drugie Carmen, zaś jeśli chodzi o chłopców to 1. Oskar, a drugi gdyby był to Jakub I najważniejsze, że mój Tż również podziela te zdanie, jedynie nie podoba mu się imię Kuba
__________________
14.08.2013 - England..

książkoholiczka


10.03.2009 - razem
_Alessandra jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 11:47   #4
Mother Hedgehog
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 892
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Cytat:
Wiele osób nadaje dzieciom imiona po dziadku, babci lub osobie, którą szczególnie ceni - to dobry pomysł, pod warunkiem, że imię nie jest przestarzałe lub bardzo dziwne.
I właśnie przez takie podejście biorą się ludzie, którzy dziwnie reagują na Hildegardy, Kornelie, Izaury czy Alany i Bożydary. Jeśli imię jest przyzwoite acz mało popularnie nikomu t nie powinno przeszkadzać. Nie rozumiem tej nagonki na imiona dzieci Wiśniewskieg o- bardzo łądne acz zagraniczne, ale co z tego? Ważne, że rodzicom się podobają i nie są obraźliwe czy wręcz głupie (vide św Kwadrat).
Ja ewidentnie będę celować w imiona zagraniczne, stare i długie (biedne dziecko według tego artykułu chyba nie da rady sobie z imieniem dłuższym niż jedna, dwie sylaby) a będę się kierować ich znaczeniem i tym kto nosił wcześniej te imiona i jaka to była osoba. Krytykę obcych czy rodziny mam gdzieś - nie każdy musi być Janem czym Anną.
Mother Hedgehog jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 14:08   #5
klaudusk_a
Zakorzenienie
 
Avatar klaudusk_a
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Mała mieścina niedaleko Lublina :)
Wiadomości: 5 945
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

mamy córkę Zuzannę, a gdyby następny był synek to prawdopodobnie Antoś
__________________

Zapraszam na mój blog
http://kikalifestyle.blogspot.com/
klaudusk_a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 15:37   #6
anusiak2230993
Przyczajenie
 
Avatar anusiak2230993
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

hmm ja kocham się w Antosiu i Antoninie, poza tym podoba mi się Sergiusz, Konstanty, Franek a z żeńskich to Łucja i Gabrysia
__________________
Moje włosy: Krótkie, suche, spalone końce, rzadkie, wypadające.. Cel : Długie, gęste, zdrowe !
Ostatnie malowanie :
17.08.12
Ostatnie obcinanie:
10.08.12
Laminowanie :
15.09.12
Kuracja 40 dni Skrzypovita :
09.09.12
anusiak2230993 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 16:20   #7
Mother Hedgehog
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 892
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Cytat:
Napisane przez anusiak2230993 Pokaż wiadomość
hmm ja kocham się w Antosiu i Antoninie, poza tym podoba mi się Sergiusz, Konstanty, Franek a z żeńskich to Łucja i Gabrysia
A może tak jakaś sensowna dyskusja a nie nudne wymienianie wybranych imion?
Mother Hedgehog jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-09-20, 16:59   #8
Comersela_88
Przyczajenie
 
Avatar Comersela_88
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: *****
Wiadomości: 15
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Sugeruje zapoznać się z tym jakie dane imię ma znaczenie przed nadaniem. Mnie osobiście zdziwiło znaczenie, ładnie brzmiącego, imienia Amelia po grecku...
Comersela_88 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 18:01   #9
Hiyori
Zadomowienie
 
Avatar Hiyori
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 656
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Dla dziewczynki podoba mi się Teresa, Mira i Pola (jako samodzielne imię, a nie skrót od Apolonii) Dla chłopców to chyba ani jedno z polskiego kalendarza. A najpiękniejsze imiona na świecie to te skandynawskie (Aurora, Ursala ahhh!) i japońskie... ale niestety nie pasują do naszych nazwisk
Hiyori jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 18:24   #10
liebell
Raczkowanie
 
Avatar liebell
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 258
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Ja bym wybrała Krzysztof (Krzyś) lub Dawid dla dziewczynki Katarzyna (Kasia) ewentualnie Ania
liebell jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 20:33   #11
Magda929
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 30
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

obowiązkowo imiona na M, czyli Marysia, Mateuszek
Magda929 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-20, 20:35   #12
Afiore
Rozeznanie
 
Avatar Afiore
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 502
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Cytat:
Napisane przez Mother Hedgehog Pokaż wiadomość
A może tak jakaś sensowna dyskusja a nie nudne wymienianie wybranych imion?
Chyba trochę zostałaś zignorowana... też jestem za dyskusją a nie za klepaniem tych samych postów, których i tak potem nikt nie czyta.

Bardzo podoba mi się imię Mercedes, jednak raczej nie nazwałabym tak swojej córki. Mnie może i nie obchodzi opinia innych, jednak ona mogłaby w przyszłości strasznie przezywać dokuczliwe komentarze.
__________________
Zapuszczam włosięta

Długość od karczku do końcówek
32-34-✄-31-...-37-✄-30-32-34-36-38-40-42-44-46-48-50
Afiore jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 20:45   #13
Elisabetth
Przyczajenie
 
Avatar Elisabetth
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 10
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

mi się podoba Nadia & Oliwka,
__________________
Zazdroszczę normalności.
Jednocześnie wciąż daleko mi do szaleństwa.
Elisabetth jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 20:59   #14
Ilena9
Przyczajenie
 
Avatar Ilena9
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 13
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

A ja jestem Milena Anna Izabela i powiem wam, że nie wiem czy to przez imię czy coś ale mam manię wyższości i lubię dyrygować innymi, jestem też skryta Jak ktoś chce dać córce imię Milena to niech się zastanowi, bo to piękne imię ale jednak...
Ilena9 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 21:27   #15
magdaef
Zadomowienie
 
Avatar magdaef
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 1 444
GG do magdaef
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Cytat:
jest imieniem aktora lub bohatera z filmu czy książki - potem może się źle kojarzyć i być powodem do żartów (np. Manuela czy Klaudiusz).
No cóż...Każdy ma skojarzenia adekwatne do jego poziomu. Jednym imię Ferdynand będzie kojarzyło się z Magellanem, albo księciem Ferdynandem, a innym z Ferdkiem Kiepskim i nic na to nie poradzimy. Nie widzę jednak powodu, aby sugerować się tępą masą przy wyborze imienia na dziecka
Nasz synek będzie miał na imię Nikodem i nie sądzę, żeby koledzy z przedszkola przezywali go Nikosiem Dyzmą.

Swoją drogą, każde z imion powiązane jest z jego innymi właścicielami i ciężko byłoby szukać takiego, które wszystkim kojarzyłoby się pozytywnie...
__________________
magdaef jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 21:28   #16
varyatka
angie5
 
Avatar varyatka
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: :)
Wiadomości: 14
GG do varyatka
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

A moja córeczka będzie miała na imię Leonia. Dla synka planowałam Jeremi, ale już wiem, że będzie dziewczynka.
__________________
cinnamonne85.blogspot.com .
varyatka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-20, 21:29   #17
kamkaa25
Raczkowanie
 
Avatar kamkaa25
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 100
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

mnie sie podoba Hania, nawet nie wiedzialam ze takie popularne. Zosia i marysia tez bardzo ladne, ale maria i zofia juz nie.. chociaż słyszałąm, że ksiądz ochrzcił w kościele (i w papierach tak miała) właśnie zosia, tak zażyczyli sobie rodzice, nie zofia a zosia. ciekawe co na to mój ksiądz by powiedział. mam dosyc imienia lena, co druga dziewczynka tak ma na imie teraz, no i jakos sie zle kojarzy, z ruską dziołchą, ale po prostu nie lubie oklepanych imion a lena i julia niewatpliwie takie są. dla chlopczyka nie mam pomyslu :/ kuba ladnie, ale tez oklepane wiec odpada. cos wymyślę dla dziewczynki to podoba mi się jeszcze zuzia
kamkaa25 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 03:05   #18
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

''Nie wybieraj imienia, które będzie się źle kojarzyć: Donald'' Bez przesady, to taki sympatyczny kaczor

Już od kilku lat mam wybrane imię dla potencjalnej córki - Gaja/Helena. Dla chłopaca nie mam pomysłu.

---------- Dopisano o 04:05 ---------- Poprzedni post napisano o 04:02 ----------

Cytat:
Napisane przez Afiore Pokaż wiadomość
Chyba trochę zostałaś zignorowana... też jestem za dyskusją a nie za klepaniem tych samych postów, których i tak potem nikt nie czyta.

Bardzo podoba mi się imię Mercedes, jednak raczej nie nazwałabym tak swojej córki. Mnie może i nie obchodzi opinia innych, jednak ona mogłaby w przyszłości strasznie przezywać dokuczliwe komentarze.
Ja mam na drugie Mercedes Trochę dlatego, że po prostu podobało się rodzicom, ale głównie z powodu mojego dziadka, który jest deelerem Mercedesa Imię robi wrażenie, ale nie spotkałam się (osobiście) z przykrymi uwagami, raczej ludzie mówią coś typu ''ekstra'', ''oryginalnie'', albo że ''od urodzenia jestem skazana na luksus''
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.

Edytowane przez cherry_flamme
Czas edycji: 2012-09-21 o 03:08
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 05:50   #19
Afiore
Rozeznanie
 
Avatar Afiore
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 502
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
''Nie wybieraj imienia, które będzie się źle kojarzyć: Donald'' Bez przesady, to taki sympatyczny kaczor

Już od kilku lat mam wybrane imię dla potencjalnej córki - Gaja/Helena. Dla chłopaca nie mam pomysłu.

---------- Dopisano o 04:05 ---------- Poprzedni post napisano o 04:02 ----------



Ja mam na drugie Mercedes Trochę dlatego, że po prostu podobało się rodzicom, ale głównie z powodu mojego dziadka, który jest deelerem Mercedesa Imię robi wrażenie, ale nie spotkałam się (osobiście) z przykrymi uwagami, raczej ludzie mówią coś typu ''ekstra'', ''oryginalnie'', albo że ''od urodzenia jestem skazana na luksus''
Drugie imię to trochę inna sprawa, raczej nikt sie do ciebie nie zwraca po drugim imieniu..
__________________
Zapuszczam włosięta

Długość od karczku do końcówek
32-34-✄-31-...-37-✄-30-32-34-36-38-40-42-44-46-48-50
Afiore jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-21, 07:34   #20
zlota1982
Raczkowanie
 
Avatar zlota1982
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 117
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Moim zdaniem najważniejsze jest, żeby imię podobalo się rodzicom, ewentualnie, jeśli ma się wątpliwości, można spytać o opinię najbliższej rodziny... U mnie juz od dawna wiedziałam, jakie imię chciałabym nadać córeczce i mimo że imię nie jest bardzo pospolite, to jest znane i w sumie często używane w Polsce. Do czego dążę? mamuśki, jesli jesteście zdecydowane na imię to nie zmieniajcie go...U mnie w pracy kilka razy słyszałam glupie komentarze, że skrzywdzę dziecko itp... No najlepiej byłoby gdybym dała na imię tak samo, jak maja ich dzieci - Ania, Zosia albo Asia... Zgupiałam w pewnym momencie, bo nie chce żadnej Kunegundy albo żadnej Xeni, a byłam juz na granicy zmiany decyzji, no bo kto chce krzywdzić własne dzieciątko? W końcu sie otrząsnęłam, bardzo konkretnie ucięłam komentarze i już... Dziewczyny, jeśli jest imię, które bardzo Wam sie podoba, nie rezygnujcie z niego przez często głupie i pełne zazdrości komentarze!
__________________

zlota1982 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 14:04   #21
rozia13
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 4
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

a ja ma na imię RÓŻA - nigdy go nie lubiłam a nawet się go wstydziłam, pomimo że nigdy nikt się ze mnie nie wyśmiewał, raczej słyszałam że oryginalnie itp, a ja właśnie chciałam mieć na imię tak jak inne koleżanki... teraz po czasie doceniam inwencję moich Rodziców, gdyż imię jest unikatowe i rzadkie i czuję się w pewien sposób wyróżniona... poza tym uważam że to w dużej mierze zależy od Rodziców w jakie poczucie własnej wartości wyposażą dziecko od małego, chociaż i tak nie można generalizować. Wybierając imię dla Synka kierowałam się głównie tym aby podobało się mi i mężowi, aby brzmieniem było podobne do naszych imion (z "r" ;-) i kilka innych "fanaberii". Kwestia wyboru imienia powinna być moim zdaniem indywidualną sprawa Rodziców.
rozia13 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 23:45   #22
emonia5
Przyczajenie
 
Avatar emonia5
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Włocławek
Wiadomości: 7
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

W naszym przypadku wybraliśmy imiona bardziej tradycyjne , nasi chłopcy to Aleksander i Mateusz. Gdy dowiedzieliśmy się , że będzie 2 chłopców, długo rozprawialiśmy jakie imię wybrać . Wybieraliśmy pomiędzy imionami : Jakub , Hubert , Mikołaj .
emonia5 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-22, 01:27   #23
bentkuff
Zadomowienie
 
Avatar bentkuff
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: McKinsey’s Hellenic Office
Wiadomości: 1 759
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

jejku, to Manuela to dziwne i krzywdzące imię? nie no, nigdy nie spotkałam sie z tym, pomimo że znam kilka Manuel. Bardziej się wysmiewano z imion typu Zbigniew czy Zygfryd (tu akurat bylo na drugie)-aczkolwiek to nie bylo wysmiewanie, tylko zdziwienie i to na studiach.

Ja mam pytanie, jeżeli dziecko ma rodziców z dwóch różnych krajów, to wtedy obowiązują te same zasady? bo troche dziwnie do obcojęzycznego nazwiska dać np. Róża ( chodzi mi o to, żeby poźniej nie było problemów ze brak znaków, że bue wiadomo jak zapisac imię dzieck apoza Polską)- no i poza Polską mogą byc problemy z wymówieniem imienia typu Katarzyna, Joanna byłaby Żułaną...
Jeżeli chciałabym ochrzcić dziecko np. Ricardo czy są wtedy problemy ? (akurat pasowaloby do nazwiska)
bentkuff jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-22, 01:56   #24
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Cytat:
Napisane przez bentkuff Pokaż wiadomość
jejku, to Manuela to dziwne i krzywdzące imię? nie no, nigdy nie spotkałam sie z tym, pomimo że znam kilka Manuel. Bardziej się wysmiewano z imion typu Zbigniew czy Zygfryd (tu akurat bylo na drugie)-aczkolwiek to nie bylo wysmiewanie, tylko zdziwienie i to na studiach.

Ja mam pytanie, jeżeli dziecko ma rodziców z dwóch różnych krajów, to wtedy obowiązują te same zasady? bo troche dziwnie do obcojęzycznego nazwiska dać np. Róża ( chodzi mi o to, żeby poźniej nie było problemów ze brak znaków, że bue wiadomo jak zapisac imię dzieck apoza Polską)- no i poza Polską mogą byc problemy z wymówieniem imienia typu Katarzyna, Joanna byłaby Żułaną...
Jeżeli chciałabym ochrzcić dziecko np. Ricardo czy są wtedy problemy ? (akurat pasowaloby do nazwiska)
Jeżeli ojciec dziecka byłby obywatelem innego kraju, to w USC zaakceptują niepolskie imię.
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-22, 07:48   #25
aga885
Raczkowanie
 
Avatar aga885
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 61
Wink Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Jeśli o mnie chodzi to pałam wielką sympatią do żydowskich imion. Zawsze chciałam się nazywać Estera albo Miriam, ale moi rodzice dali mi na imię Agnieszka. W sumie jak mówię rówieśnikom, że wolałabym takie imiona to się ze mnie śmieją - mówią, że są niemodne i przestarzałe, ale ja i tak wzięłam sobie na bierzmowanie imię Estera. Nawet ładnie brzmi Agnieszka Wanda Estera - Wanda miałam po babci. Osobiście uważam, że Agnieszka do mnie wcale nie pasuje - jestem zbytnio pobudliwa na to imię. Inni uważają, że Martyna to imię dla mnie stworzone bo kocham wyzwania i czasem na początku znajomości słyszę" Hej Martyna! "

No ale w sumie i tak wyszło na moim w końcu jestem Estera ( a przynajmniej tak mam na 3 imię) XD


Jeśli chodzi o zgodność rodziny co do imienia to w wyborze imienia dla mojego dziecka nie mam zamiaru słuchać się ani ukochanego (jeśli będzie) ani jego rodziny. W związku ze mną panują 2 zasady.

1. Ja mam zawsze rację i masz się mnie słuchać
2. Jeśli nie mam racji to trudno i tak masz się mnie słuchać

Nawet nie jestem w związku ani w ciąży (obecnie) ale we wszystkich moich związkach panowały te 2 główne zasady. U mnie w rodzinie od zawsze dowodziły kobiety - mamy za twarde charaktery aby komukolwiek ustąpić. Zawsze musi być na naszym. Wiem, że z takimi osobami czasami ciężko się żyje ale trudno. Jak będę mieć cureczkę to nauczę ją, że to kobieta powinna dowodzić w rodzinie a chłopczyka nauczę aby nigdy nie sprzeczał sie z kobietami. ZWŁASZCZA TYMI Z MOJEJ RODZINY.

Edytowane przez aga885
Czas edycji: 2012-09-22 o 07:57 Powód: musiałam coś dopisać
aga885 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-22, 07:53   #26
dziuba85
Zakorzenienie
 
Avatar dziuba85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 6 838
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Franciszek i Zofia
__________________
10.08.2008
28.04.2012

Córcia 21.04.2018 <3

dziuba85 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-22, 10:13   #27
_joannag
Raczkowanie
 
Avatar _joannag
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 116
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Kiedyś czytałam, że powinniśmy zwracać uwagę na to, aby imię dziecka współgrało z jego nazwiskiem. Jako podstawowe błędy przytaczano:

- połączenie długiego imienia z długim nazwiskiem - np. Zuzanna Nowak brzmi okay (imię jest długie, nazwisko krótkie); ale w przypadku Zuzanny Nowakowskiej wybrano zbyt długie imię do długiego nazwiska rodziny - wówczas np. Ewa Nowakowska brzmiałoby i wyglądało lepiej;

- oryginalne imiona w połączeniu z pospolitymi nazwiskami: np. Aurelia Kapusta;

- oryginalne imiona w połączeniu z oryginalnymi nazwiskami: np. Aurelia Orleańska;

- często spotykane imiona w połączeniu z popularnymi nazwiskami: np. Anna Nowak, Jan Kowalski;

zwracacie w ogóle uwagę na połączenie (współbrzmienie) imienia z nazwiskiem?
__________________
'The grass was greener
The light was brighter
With friends surrounded
The nights of wonder'.


Edytowane przez _joannag
Czas edycji: 2012-09-22 o 10:14
_joannag jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-22, 10:33   #28
Mother Hedgehog
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 892
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
Jeżeli ojciec dziecka byłby obywatelem innego kraju, to w USC zaakceptują niepolskie imię.
Mnie się wydaję, że nawet jak oboje są Polakami akceptują niepolską pisownię, lub imię zagraniczne. Nie wiem, może tak w większych miastach jest. Moje imię będzie greckie, ale wymawiane tak jak pisane, nie jakieś udziwnione ale w ogóle tutaj nie znane - ciekawe czy mi przyjmą ?

---------- Dopisano o 11:33 ---------- Poprzedni post napisano o 11:30 ----------

Cytat:
Napisane przez _joannag Pokaż wiadomość
Kiedyś czytałam, że powinniśmy zwracać uwagę na to, aby imię dziecka współgrało z jego nazwiskiem. Jako podstawowe błędy przytaczano:

- połączenie długiego imienia z długim nazwiskiem - np. Zuzanna Nowak brzmi okay (imię jest długie, nazwisko krótkie); ale w przypadku Zuzanny Nowakowskiej wybrano zbyt długie imię do długiego nazwiska rodziny - wówczas np. Ewa Nowakowska brzmiałoby i wyglądało lepiej;

- oryginalne imiona w połączeniu z pospolitymi nazwiskami: np. Aurelia Kapusta;

- oryginalne imiona w połączeniu z oryginalnymi nazwiskami: np. Aurelia Orleańska;

- często spotykane imiona w połączeniu z popularnymi nazwiskami: np. Anna Nowak, Jan Kowalski;

zwracacie w ogóle uwagę na połączenie (współbrzmienie) imienia z nazwiskiem?
Dla mnie to już takie robienie sobie problemów te wszystkie zasady. Każdy rodzic wybierze jak uważa, ale nie musi się przy tym trzymać jakiegoś kodeksu - to przecież nie prawo.
Mother Hedgehog jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-22, 11:36   #29
CarmineRose
Zadomowienie
 
Avatar CarmineRose
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 776
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Ja już mam wybraną 'czołówkę', w której jest 12 imion męskich i ze 6 żeńskich Aż się boję ile z tego zostanie odrzuconych przez przyszłego ślubnego.
Cytat:
Napisane przez Mother Hedgehog Pokaż wiadomość
I właśnie przez takie podejście biorą się ludzie, którzy dziwnie reagują na Hildegardy, Kornelie, Izaury czy Alany i Bożydary. Jeśli imię jest przyzwoite acz mało popularnie nikomu t nie powinno przeszkadzać.

Oj, ja mam na liście imion Hildę, właśnie po babci. Przypuszczam, że nie odważę się dać córeczce tak na pierwsze imię, ale może na 2. Kornelia i Alan to są całkiem zwykłe imiona. Aczkolwiek Alan Dzieciaki u kilku znajomych to Ziemowit, Łucja, Franciszek, Samuel, Laura, Kornel, Leon, Mikołaj, Nina, Małgorzata.
Cytat:
Napisane przez rozia13 Pokaż wiadomość
a ja ma na imię RÓŻA
Ślicznie

Cytat:
Napisane przez aga885 Pokaż wiadomość
1. Ja mam zawsze rację i masz się mnie słuchać
2. Jeśli nie mam racji to trudno i tak masz się mnie słuchać
Gratuluję dojrzałości.
Cytat:
Napisane przez aga885 Pokaż wiadomość
Nawet nie jestem w związku ani w ciąży (obecnie) ale we wszystkich moich związkach panowały te 2 główne zasady.
Nie dziwię się.
Cytat:
Napisane przez aga885 Pokaż wiadomość
Jak będę mieć cureczkę to nauczę ją, że to kobieta powinna dowodzić w rodzinie a chłopczyka nauczę aby nigdy nie sprzeczał sie z kobietami.
A jak będziesz mieć córeczkę to naucz ją wpierw ortografii. A z syna zrób ciapę, jasne.
Cytat:
Napisane przez _joannag Pokaż wiadomość
zwracacie w ogóle uwagę na połączenie (współbrzmienie) imienia z nazwiskiem?
Zwracam uwagę, ale myślę, że każdy ma jakieś swoje "zasady" doboru imion.. Od siebie dodam, że nie lubię:
- zestawów bez wyobraźni (przepraszam jeżeli kogoś uraziłam) Jan Jankowski, Maciej Maciejewski, Aleksandra Aleksandrowicz,
- rymujących się (dla mnie zgroza) Malina Kalina, Jagoda Wygoda
- gotowych zestawów: Piotr i Paweł, Jacek i Agata, Adam i Ewa,
- i nie lubię obcobrzmiących imion do typowo polskich nazwisk.

- cóż, lubię jak rodzeństwo ma imiona "z jednej bajki". Troszkę mnie bawią zestawy: Estera i Marzena , Vanessa , Teresa i Honorata.
Jestem jednak w stanie zrozumieć, że rodzicom się gust zmienił.

Cytat:
Napisane przez Mother Hedgehog Pokaż wiadomość
Mnie się wydaję, że nawet jak oboje są Polakami akceptują niepolską pisownię, lub imię zagraniczne. Nie wiem, może tak w większych miastach jest. Moje imię będzie greckie, ale wymawiane tak jak pisane, nie jakieś udziwnione ale w ogóle tutaj nie znane - ciekawe czy mi przyjmą ?
Kierownic USC odrzuca imię jeżeli jest ośmieszające, w formie zdrobniałej, nieprzyzwoite, nie dające odróżnić płci oraz więcej niż dwa imiona. Cała reszta to chyba dobra wola kierownika. Zawsze można skierować pytanie do RJP. Jednakże ich rada ma charakter pomocniczy i nie jest wiążąca.

Cytat:
Napisane przez Mother Hedgehog Pokaż wiadomość
Dla mnie to już takie robienie sobie problemów te wszystkie zasady. Każdy rodzic wybierze jak uważa, ale nie musi się przy tym trzymać jakiegoś kodeksu - to przecież nie prawo.
A gdzie jest napisane, że to prawo. To są jedynie podpowiedzi. Bez przesady.
__________________
KOBIETY dla KOBIET czyli KOBBIECIARNIA

A może by tak coś zmienić

CarmineRose jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-22, 11:42   #30
pajka122
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 19
Dot.: Imię dla dziecka - jak wybrać?

Mój brat ma na imię Czemian i jakoś problemów w urzędzie nie było, rodzice nawet się śmieją, że urzędniczka skomentowała imię jako "tak... to prawdziwie staropolskie imię":P
Z kolei kolega ma na imię Walter i jakoś też nigdy się nie czepiał.
Wydaje mi się, że dzieci biorą przykład z rodziców. Jeżeli w domu rodzice naśmiewają się/komentują imiona innych dzieci, ich własne dzieci robią to samo - nabijają się z rówieśników:/
Osobiście, jestem zdania, że imiona powinny być dowolne, tylko żeby wskazywały na płeć dziecka.
Podobają mi się angielskie imiona jak np: Hope, Eliah (elajdża), Amber itp. U nas, w Polsce, niestety ale społeczeństwo jest straszliwie nietolerancyjne. Chociażby jaka była afera parę lat temu, że ktoś chciał nazwać córkę Tradycja! Piękne imię!
Jeżeli nie jest obraźliwe, to jest piękne Jak Jagoda, Róża - imiona odrzeczownikowe, ale jakie ładne...
Czemu właśnie nie Nadzieja?
pajka122 jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Artykuły i newsy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-11-25 16:42:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:48.