TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum" - Strona 40 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Perfumy

Notka

Perfumy Fora, na których znajdziesz porady w zakresie perfum. Zapraszamy do dyskusji.
Zanim napiszesz post zapoznaj się z FAQ oraz Przewodnikiem po perfumach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-01, 10:37   #1171
bogusia32
Wtajemniczenie
 
Avatar bogusia32
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 2 609
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Jasne , ale poklachać miło było
__________________
[*] IWNFY
bogusia32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-01, 13:03   #1172
Lena_94
Wtajemniczenie
 
Avatar Lena_94
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 2 518
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
Tak,tak,najlepiej się powołać na wszelkie "dys-". Dysleksja,dysgrafia,dysor tografia,dyskalkulia. Za moich czasów to się określało jednym mianem - nieuctwo.

Ale przecież wygodniej sobie załatwić właściwe zaświadczenie

Tu akurat się zgadzam, w podstawówce miałam stwierdzoną dysleksję, "prawdziwą", a nie po to, aby mieć 30 minut więcej na teście.
Przez ponad rok miałam po x godzin tygodniowo zajęć i sporo pracy nad tym w domu. I się "wyleczyłam", trzeba chcieć i się postarać.

Krew mnie za przeproszeniem zalewa jak słyszę, że wszelakie "dys-" są nieuleczalne, nic się nie da z tym zrobić. Tak to jest z Hiv a nie z zasadami dotyczącymi pisowni.
__________________

Edytowane przez Lena_94
Czas edycji: 2014-08-01 o 13:07
Lena_94 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-01, 16:51   #1173
VI4
Zakorzenienie
 
Avatar VI4
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 11 168
GG do VI4
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Na koniec - mój brat w podstawówce miał stwierdzone dys-coś tam (nie pamiętam już dokładnie). Pisał jak kura pazurem (wciąż ma niewyrobiony charakter pisma), a błędy i w ogóle dziwolągi jakie tworzył - masakra (wciąż pamiętam "nioski i dźdanki" - czyli miski i dzbanki). W pewnym momencie brat zaczął sporo czytać - dla przyjemności. Po jakimś czasie - tadam - przestał robić byki ortograficzne!
VI4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-01, 21:31   #1174
dzika truskawa
Noc żywych, dzikich tru(p)skawek
 
Avatar dzika truskawa
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Kraków/Lublin
Wiadomości: 12 680
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez bogusia32 Pokaż wiadomość
To tak jakby fizyk walnął gafę i powoływał się na stare teorie ,dawno obalone i zmienione bo przecież kiedyś obowiązywały...


Cytat:
Napisane przez VI4 Pokaż wiadomość
Na koniec - mój brat w podstawówce miał stwierdzone dys-coś tam (nie pamiętam już dokładnie). Pisał jak kura pazurem (wciąż ma niewyrobiony charakter pisma), a błędy i w ogóle dziwolągi jakie tworzył - masakra (wciąż pamiętam "nioski i dźdanki" - czyli miski i dzbanki). W pewnym momencie brat zaczął sporo czytać - dla przyjemności. Po jakimś czasie - tadam - przestał robić byki ortograficzne!
Mój tak samo - nadal brzydko pisze, ale od kiedy czyta - nie robi błędów!
__________________
"Kobieta, która się nie perfumuje nie ma przyszłości"
Coco Chanel

Rozpaczliwie poszukuję chociaż kropelki
:Guerlain Aqua Allegoria Rosa Blanca, Thierry Mugler A*Men: Pure Coffee, Pure Malt Creation, Pure Energy, Pure Wood, Ultra Zest
dzika truskawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 08:21   #1175
201801022057
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 1 707
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Właśnie przeczytałam obszerny artykuł dotyczący ambitnego i modnego niedawno filmu. Artykuł napisał pan z prof. przed nazwiskiem i pada tam sformułowanie "używam tylko tej perfumy" (btw. chodzi o Chanel Egoiste). Załamałam się, jak widać tego typu błędy zdarzają się nie tylko niedouczonym nastolatkom.
201801022057 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-25, 08:48   #1176
dobbinka
Zakorzenienie
 
Avatar dobbinka
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 477
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Może było, ale i tak prawie spadłam z krzesła. Reklama internetowa znanej i lubianej perfumerii:


Cytat:
Mamy Twój ulubiony perfum - iperfumy.pl‎

Reklamawww.iperfumy.pl/Kenzo
Kup perfum na iperfumy.pl w promocji, a otrzymasz podarunek!
dobbinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-25, 09:06   #1177
kuki9
Zakorzenienie
 
Avatar kuki9
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 420
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez dobbinka Pokaż wiadomość
Może było, ale i tak prawie spadłam z krzesła. Reklama internetowa znanej i lubianej perfumerii:
Na facebooku walneli identycznego babola. Oj chyba za mało płaca specom od reklamy

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
__________________


kuki9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-09-25, 09:11   #1178
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez kuki9 Pokaż wiadomość
Na facebooku walneli identycznego babola. Oj chyba za mało płaca specom od reklamy
Raczej zatrudniają na takiej samej zasadzie jak "dziennikarzy" GW - na staż, za najniższa możliwą płace, znajomość języka polskiego niekonieczna.

Ale co się dziwić, rzecznik burmistrza mojego miasta, dziennikarz zawodu, publikuje takie kwiatki jak spruchniały i haszcze
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-25, 18:33   #1179
morelle
Zakorzenienie
 
Avatar morelle
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: stary gród słowiański
Wiadomości: 4 111
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

"Perfum" to słowo - zabytek. Tak mówiono przed II wojną i jak widać gdzieniegdzie przetrwało. Dziś brzmi już strasznie tandetnie.
__________________
„Człowiek myśli, że ważne jest by mieć i nie wie, że ważniejsze jest by być”.
Oscar Wilde

"Prawdziwe szczęście niewiele kosztuje; jeśli jest drogie, niedobrego jest rodzaju".
F.-R. Chateaubriand
morelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:17   #1180
beyza
Perfume Lover
 
Avatar beyza
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 3 650
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

http://pani-walewska.strefaurody.pl/katalog/zapachy/

Rozumiem, że to podział na samce i samiczki
__________________
[B]Z perfumami jest jak z alkoholem.
Liczy się tylko kolejna flaszka

WYMIANA: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1280992
beyza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:39   #1181
201606201234
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 8 219
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez beyza Pokaż wiadomość
http://pani-walewska.strefaurody.pl/katalog/zapachy/

Rozumiem, że to podział na samce i samiczki
ale sie usmialam
201606201234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-30, 18:48   #1182
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez beyza Pokaż wiadomość
http://pani-walewska.strefaurody.pl/katalog/zapachy/

Rozumiem, że to podział na samce i samiczki
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 20:58   #1183
morelle
Zakorzenienie
 
Avatar morelle
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: stary gród słowiański
Wiadomości: 4 111
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez beyza Pokaż wiadomość
http://pani-walewska.strefaurody.pl/katalog/zapachy/

Rozumiem, że to podział na samce i samiczki
Boże, widzisz i nie grzmisz.
__________________
„Człowiek myśli, że ważne jest by mieć i nie wie, że ważniejsze jest by być”.
Oscar Wilde

"Prawdziwe szczęście niewiele kosztuje; jeśli jest drogie, niedobrego jest rodzaju".
F.-R. Chateaubriand
morelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-16, 23:43   #1184
Alien :*
Zakorzenienie
 
Avatar Alien :*
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 122
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Jejku..
Kupiłam Baby Doll i czas oczekiwania umilam sobie czytaniem recenzji na KWC. Chociaż "umilam" to chyba niezbyt odpowiednie słowo...
Chyba co trzecia recenzja to "ta perfuma" i "ten perfum". Nie rozumiem tego, przecież to nawet brzmi nienaturalnie, nie rozumiem jak można być człowiekiem z ukończoną podstawówką i tak pisać/mówić. Życzyłabym sobie bardzo, żeby takie recenzje można było usuwać, bo po prostu boli mnie jak to czytam (jest na przykład recenzja, która od razu zatytułowana jest "Ładny perfum"!) i jednocześnie otwiera mi się nóż w kieszeni (poza tym dziwnym trafem takie recenzje zwykle nic nie wnoszą) :/ Przepraszam, ale od razu nasuwa mi się, po co osoba, która nie umie się wypowiedzieć, wypowiada się na forum publicznym :/ Nie wspominając już o tym, że w recenzjach roi się od innych błędów, czego też nie rozumiem, przecież można ustawić, by przeglądarka podkreślała błędy i żadna dysleksja tego nie tłumaczy. Osłabia mnie jak czytam w recenzji dorosłej kobiety, matki, "pożeczki" albo "pożądny", chociaż jednak "perfuma" razi niepomiernie bardziej.


Każdy ma prawo wypowiadać się w internecie, ale jeśli ktoś już pisze recenzję, która niby ma być użyteczna dla innych, to wypadałoby dbać o jakąś estetykę wypowiedzi, by innym czytało się to miło. Ja po tym wszystkim nabrałam niechęci do KWC i chyba szybko tam nie zajrzę, te recenzje ze świetnej strony, skarbnicy wiedzy, robią niestety śmietnik, aż odechciewa się czytać
Alien :* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 08:36   #1185
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Alien, masz za duże wymagania. Oczekiwać, ze ktokolwiek (zwłaszcza w internecie) będzie się stosował do zasad poprawnej polszczyzny - no wybacz, ale to nie w dzisiejszych czasach.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 09:02   #1186
Alien :*
Zakorzenienie
 
Avatar Alien :*
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 122
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
Alien, masz za duże wymagania. Oczekiwać, ze ktokolwiek (zwłaszcza w internecie) będzie się stosował do zasad poprawnej polszczyzny - no wybacz, ale to nie w dzisiejszych czasach.

Nie mogę nic wymagać, tym bardziej od całego internetu, jasne jest, że na przykład na forach mniej trzymających poziom niż wizaż na porządku dziennym są nawet bluzgi. Ale KWC to strona specyficzna, recenzje pisze się po to, żeby były przydatne dla innych, a nie żeby zaśmiecać stronę i chyba powinny spełniać jakieś podstawowe normy, nie chodzi mi o pisanie esejów. Nie zmienię ludzi, ale wydaje mi się, że takie recenzje mogłyby być zgłaszane moderacji, tak jak jest wątek o obrzydzaniu perfum, wizażanka źle odmieniła perfumy w tytule i dziewczyny zwracały uwagę, by to poprawić. Może jestem czepialska, ale kwestia tych perfum działa na mnie jak płachta na byka :P
Alien :* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 09:09   #1187
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Alien :* Pokaż wiadomość
Nie mogę nic wymagać, tym bardziej od całego internetu, jasne jest, że na przykład na forach mniej trzymających poziom niż wizaż na porządku dziennym są nawet bluzgi. Ale KWC to strona specyficzna, recenzje pisze się po to, żeby były przydatne dla innych, a nie żeby zaśmiecać stronę i chyba powinny spełniać jakieś podstawowe normy, nie chodzi mi o pisanie esejów. Nie zmienię ludzi, ale wydaje mi się, że takie recenzje mogłyby być zgłaszane moderacji, tak jak jest wątek o obrzydzaniu perfum, wizażanka źle odmieniła perfumy w tytule i dziewczyny zwracały uwagę, by to poprawić. Może jestem czepialska, ale kwestia tych perfum działa na mnie jak płachta na byka :P
Nie jesteś, a w wątku o obrzydzaniu sama się udzieliłam, mimo, że zwracanie uwagi na błędy jest wbrew Regulaminowi. Mnie też podobne błędy rażą, zwłaszcza na forum tematycznym, ale też powoli zaczynam się przyzwyczajać, ze nawet książki (rzekomo sprawdzane przez redaktorów, korektorów itepe) zawierają tak podstawowe błędy ortograficzne jak "stróżka płynu" - co dopiero mówić o forach internetowych!
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 09:17   #1188
kuki9
Zakorzenienie
 
Avatar kuki9
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 420
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Alien :* Pokaż wiadomość
Nie mogę nic wymagać, tym bardziej od całego internetu, jasne jest, że na przykład na forach mniej trzymających poziom niż wizaż na porządku dziennym są nawet bluzgi. Ale KWC to strona specyficzna, recenzje pisze się po to, żeby były przydatne dla innych, a nie żeby zaśmiecać stronę i chyba powinny spełniać jakieś podstawowe normy, nie chodzi mi o pisanie esejów. Nie zmienię ludzi, ale wydaje mi się, że takie recenzje mogłyby być zgłaszane moderacji, tak jak jest wątek o obrzydzaniu perfum, wizażanka źle odmieniła perfumy w tytule i dziewczyny zwracały uwagę, by to poprawić. Może jestem czepialska, ale kwestia tych perfum działa na mnie jak płachta na byka :P
Moderatorzy nic nie zrobią jeśli recenzja jest regulaminowa a jedynie zawiera kilka błędów ortograficznych czy stylistycznych.

Można zgłaszać recenzje, która są tak nafaszerowane błędami, że stają się nieczytelne i bełkotliwe. Ale samo użycie wyrażenia "ten perfum" nie kwalifikuje recenzji do usunięcia (pod warunkiem, że nic innego jej nie dolega).
__________________


kuki9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 11:23   #1189
Alien :*
Zakorzenienie
 
Avatar Alien :*
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 122
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
Nie jesteś, a w wątku o obrzydzaniu sama się udzieliłam, mimo, że zwracanie uwagi na błędy jest wbrew Regulaminowi. Mnie też podobne błędy rażą, zwłaszcza na forum tematycznym, ale też powoli zaczynam się przyzwyczajać, ze nawet książki (rzekomo sprawdzane przez redaktorów, korektorów itepe) zawierają tak podstawowe błędy ortograficzne jak "stróżka płynu" - co dopiero mówić o forach internetowych!


To prawda, ale to są raczej incydenty, pomyłka może się zdarzyć, a mówienie i pisanie "ta perfuma" to nie jest literówka tylko po prostu brak wiedzy. Choć nie wiem czemu ludzie tak kombinują z tym słowem, czy jest ono tak rzadko używane? Na szczęście z drzwiami czy nożyczkami nie mają takich problemów :P


Kuki wiem, dlatego się tutaj żalę Gdyby można było zgłaszać takie recenzje to chyba 1/3 znalazłaby się w śmietniku, a ja sama zgłosiłabym ich większą część, bo KWC czytam maniacko
Alien :* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-07-17, 11:26   #1190
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Alien :* Pokaż wiadomość
To prawda, ale to są raczej incydenty, pomyłka może się zdarzyć, a mówienie i pisanie "ta perfuma" to nie jest literówka tylko po prostu brak wiedzy. Choć nie wiem czemu ludzie tak kombinują z tym słowem, czy jest ono tak rzadko używane? Na szczęście z drzwiami czy nożyczkami nie mają takich problemów :P
Na temat hipotetycznej liczby pojedynczej rzeczownika "drzwi" wypowiadałam się osobiście w wątku o "ulubionych" błędach językowych jeszcze i o spodniach mowa była

A "stróżka" nie jest incydentalną pomyłką, spotkałam się z tym wyrażeniem w co najmniej czterech książkach, z czego wnioskuję, ze osoby pracujące w wydawnictwach również nie znają zasad poprawnej polszczyzny.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 14:22   #1191
Alien :*
Zakorzenienie
 
Avatar Alien :*
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 122
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Pewnie niektóre nie znają. Mnie jednak "perfuma" razi bardziej niż ortografy, błędy kojarzą mi się z osobami niedbałymi (jak pisałam, na kompie nie trzeba robić błędów nawet jeśli ma się dysleksję, bo przeglądarka podkreśla) albo - sorry - niedouczonymi, ale już "perfuma" kojarzy mi się z osobami totalnie tępymi albo takimi które nie skończyły podstawówki Może dlatego, że znam tylko 2, które tak mówią i one właśnie takie są, poza tym nie widzę innego wytłumaczenia żeby robić taki idiotyczny błąd.
Ale rozkminy

Edytowane przez Alien :*
Czas edycji: 2015-07-17 o 14:26
Alien :* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 14:25   #1192
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Tu na szczęście jeszcze offtopów nie wycinają

Mnie się "perfuma" kojarzy z przedwojenną wyfiokowaną damą - o ile mi wiadomo, jakoś w XX-leciu międzywojennym (a może i wcześniej) ta forma była uznawana za poprawną. Osobiście nie słyszałam, żeby ktokolwiek tak mówił, ale w piśmie się, niestety, spotykam - i też mnie razi

Ale ja generalnie jestem konserwa, jeśli chodzi o poprawność językową
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 14:50   #1193
Alien :*
Zakorzenienie
 
Avatar Alien :*
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 122
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Ja nie tyle konserwa co nie lubię jak ludzie wyrażają się tak niechlujnie, straszliwie razi mnie np. nagminnie używane przez ludzi nauki i mediów "tutej" i "dzisiej". Niemal każdy polityk tak mówi. Słuchałam kiedyś jakiegoś radiowego wywiadu, w którym polityk powiedział "wyłanczać". Redaktorzy potem cały dzień się z tego nabijali, a już to, że ten sam pan w tym samym wywiadzie kilkakrotnie powtórzył "tutej" nikogo nie raziło.


Moja babcia też mówiła "perfuma", ale u niej mnie to tak nie raziło, co innego u młodych, wykształconych osób, śmigających po internecie i "kochających perfumy". Zresztą gorsze jest chyba w tym przypadku "ten perfum", jak ktoś nie wie jak odmienić, mógłby mówić po prostu "ten zapach" :/

Edytowane przez Alien :*
Czas edycji: 2015-07-17 o 14:51
Alien :* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 14:59   #1194
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

A, to już wiem, dlaczego się cieszę, ze od 10 lat nie mam TV
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 17:53   #1195
Redhaired Witch
Nindżopesz
 
Avatar Redhaired Witch
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Dom Latających Sztybletów
Wiadomości: 26 402
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Alien :* Pokaż wiadomość
Mnie jednak "perfuma" razi bardziej niż ortografy, błędy kojarzą mi się z osobami niedbałymi (jak pisałam, na kompie nie trzeba robić błędów nawet jeśli ma się dysleksję, bo przeglądarka podkreśla) albo - sorry - niedouczonymi, ale już "perfuma" kojarzy mi się z osobami totalnie tępymi albo takimi które nie skończyły podstawówki
Mnie też "perfuma" i "perfum" straszliwie rażą, błąd typu "pożądny" sama potrafię walnąć z rozpędu, ale "perfuma"...? Skąd oni to w ogóle biorą? I to w tak hurtowych ilościach? Może tak się mawia gdzieś w Polsce, w sensie regionalizmu?
Redhaired Witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 21:31   #1196
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
Tu na szczęście jeszcze offtopów nie wycinają

Mnie się "perfuma" kojarzy z przedwojenną wyfiokowaną damą - o ile mi wiadomo, jakoś w XX-leciu międzywojennym (a może i wcześniej) ta forma była uznawana za poprawną. Osobiście nie słyszałam, żeby ktokolwiek tak mówił, ale w piśmie się, niestety, spotykam - i też mnie razi

Ale ja generalnie jestem konserwa, jeśli chodzi o poprawność językową
"perfuma" była poprawną i powszechnie używaną formą jakoś do przełomu XIX/XX wieku - Orzeszkowa używa wymiennie obu form , w literaturze dwudziestolecia są już "perfumy" .

__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-18, 03:54   #1197
Małgosia791
spin doctor
 
Avatar Małgosia791
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 7 514
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Alien :* Pokaż wiadomość
"perfuma" kojarzy mi się z osobami totalnie tępymi albo takimi które nie skończyły podstawówki
Mam te same odczucia Niesamowicie drażni mnie słowo perfuma

Nienawidzę również jak ludzie mówią np.: te okno zamiast: to okno " itp.
__________________
"Wybrałam osobę, którą chcę być, i nią jestem."
Małgosia791 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-18, 07:54   #1198
Daffodilka
Zakorzenienie
 
Avatar Daffodilka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 14 042
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Bardzo często na naszym Forum i nie tylko, słowo "także" jest mylone z "tak że" w znaczeniu "a zatem". Denerwuje mnie to, ale cóż zrobić...
Daffodilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-18, 09:02   #1199
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

"Perfuma" jest historycznie zakorzeniona w polszczyźnie , aczkolwiek jest przestarzała i obecnie uznana za niepoprawną , więc jestem w stanie ją ewentualnie znieść , ale "ten perfum" to masakra , to jest skojarzenie z osobą mającą poważne braki w wykształceniu .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-18, 09:22   #1200
Arsonist
Zakorzenienie
 
Avatar Arsonist
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 3 157
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
"Perfuma" jest historycznie zakorzeniona w polszczyźnie , aczkolwiek jest przestarzała i obecnie uznana za niepoprawną , więc jestem w stanie ją ewentualnie znieść , ale "ten perfum" to masakra , to jest skojarzenie z osobą mającą poważne braki w wykształceniu .
Z drugiej strony, "ten perfum" jest zakorzeniony w Wielkopolsce, na Kujawach i w tych okolicach. Wiem, bo sama stamtąd pochodzę i naprawdę z trudem przestawiłam się na "te perfumy". I zaręczam, że nawet wykształcone często osoby tak mówią (chociaż znają poprawną formę). Za to "ta perfuma" mnie śmieszy i dobija jednocześnie. W ogóle jestem w szoku, że tyle osób używa tej formy. Zanim zaczęłam czytać fora perfumowe, myślałam, że to archaizm, który dawno wyszedł z użycia, a tu proszę.
__________________
Sprawy, które były i opadły w otchłań
wyłaniają się na nowo, wykuwają z ognia.

Edytowane przez Arsonist
Czas edycji: 2015-07-18 o 09:23
Arsonist jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Perfumy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-03-13 18:54:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:09.