Zrobić tak jak lekarz mówi? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-09, 16:39   #1
karolinuuusia
Zakorzenienie
 
Avatar karolinuuusia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 118

Zrobić tak jak lekarz mówi?


Byłam dziś u gina na cytologii, wspomniałam mu o swoich bardzo skąpych miesiączkach i że są nieregularne, bo najkrótszy cykl to 31 a najdłuższy 39, dzieje się tak odkąd odstawiłam tabletki, czyli od roku czasu, a brałam je dwa lata.
Powiedział mi na to, że powinnam powrócić do brania tabletek na uregulowanie miesiączki, że pewnie wszystko tam nie pracuje prawidłowo i prawdopodobnie mam PCO, ale żadnych badań nie zlecił, nawet jak mu powiedziałam żeby zrobił mi usg jajników to powiedział, że on nie czuł żadnego guza i nie ma przeciwwskazań do wykonania tego badania.
Na końcu dodał, że na razie póki nie chcę urodzić dziecka nie leczy się tego tylko bierze się tabletki anty, a zaczyna się leczyć gdy kobieta chce zajść w ciąże.
Zdziwiło mnie zachowanie lekarza, bo mu ufałam i od kilku lat do niego chodzę, ale boje się i nie chce wrócić do tabletek, bo boję się o nawracające grzybice pochwy i duży spadek libido, co prawda gumki nie dają 100% pewności, ale mi jest na nich lepiej, nie wiem co mam zrobić.
__________________


Alicja



karolinuuusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-09, 16:49   #2
niebieskie_oczko
Zakorzenienie
 
Avatar niebieskie_oczko
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: całe życie na walizkach ;-)
Wiadomości: 6 298
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Cytat:
Napisane przez karolinuuusia Pokaż wiadomość
Byłam dziś u gina na cytologii, wspomniałam mu o swoich bardzo skąpych miesiączkach i że są nieregularne, bo najkrótszy cykl to 31 a najdłuższy 39, dzieje się tak odkąd odstawiłam tabletki, czyli od roku czasu, a brałam je dwa lata.
Powiedział mi na to, że powinnam powrócić do brania tabletek na uregulowanie miesiączki, że pewnie wszystko tam nie pracuje prawidłowo i prawdopodobnie mam PCO, ale żadnych badań nie zlecił, nawet jak mu powiedziałam żeby zrobił mi usg jajników to powiedział, że on nie czuł żadnego guza i nie ma przeciwwskazań do wykonania tego badania.
Na końcu dodał, że na razie póki nie chcę urodzić dziecka nie leczy się tego tylko bierze się tabletki anty, a zaczyna się leczyć gdy kobieta chce zajść w ciąże.
Zdziwiło mnie zachowanie lekarza, bo mu ufałam i od kilku lat do niego chodzę, ale boje się i nie chce wrócić do tabletek, bo boję się o nawracające grzybice pochwy i duży spadek libido, co prawda gumki nie dają 100% pewności, ale mi jest na nich lepiej, nie wiem co mam zrobić.
Widzę, że takie podejście zrobiło się mega popularne wśród lekarzy. Najlepiej dać anty, "uśpić jajniki" i mieć spokój z pacjentką Problem pojawia się wtedy, gdy pacjentka nie może zażywać stale hormonów (np. ja :P)
Jeżeli chcesz wrócić to hormonów to ok, ale jeśli masz wątpliwości to może lepiej sięgnąć rady innego lekarza? Który by zrobił konkretne badania, by stwierdzić PCOS
__________________
Postanowienie: jeździć, latać, zwiedzać za grosze!
2016: Berlin, Monachium, Erfurt, Budapeszt, Chicago, Nowy Jork
Podróże 2015: Praga, Bolonia, Oslo, Rodos, Kijów, Kos
Podróże 2014: Wiedeń, Bratysława, Londyn, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Berlin, Budva, Paryż
K&K
niebieskie_oczko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 00:46   #3
Lirriel
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Zabierzów
Wiadomości: 1 751
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Hmm, co do tego braku wskazań do usg dopochwowego, to powinno się je robić raz w roku jak usg piersi. Kiedy je ostatni raz miałaś robione?
Lirriel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 02:05   #4
niebieskie_oczko
Zakorzenienie
 
Avatar niebieskie_oczko
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: całe życie na walizkach ;-)
Wiadomości: 6 298
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Cytat:
Napisane przez Lirriel Pokaż wiadomość
Hmm, co do tego braku wskazań do usg dopochwowego, to powinno się je robić raz w roku jak usg piersi. Kiedy je ostatni raz miałaś robione?
Naprawdę tylko raz do roku? Ja się przyzwyczaiłam już, że mam je przy każdej wizycie, bo moja ginekolog zawsze wykonuje usg (dodam, że na nfz)
__________________
Postanowienie: jeździć, latać, zwiedzać za grosze!
2016: Berlin, Monachium, Erfurt, Budapeszt, Chicago, Nowy Jork
Podróże 2015: Praga, Bolonia, Oslo, Rodos, Kijów, Kos
Podróże 2014: Wiedeń, Bratysława, Londyn, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Berlin, Budva, Paryż
K&K
niebieskie_oczko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 09:11   #5
karolinuuusia
Zakorzenienie
 
Avatar karolinuuusia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 118
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Cytat:
Napisane przez Lirriel Pokaż wiadomość
Hmm, co do tego braku wskazań do usg dopochwowego, to powinno się je robić raz w roku jak usg piersi. Kiedy je ostatni raz miałaś robione?
nie miałam robione dobre dwa lata.. dlatego mu o tym wspomnęłam
__________________


Alicja



karolinuuusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 09:16   #6
e.v.a
Raczkowanie
 
Avatar e.v.a
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: pabianice/łódzkie
Wiadomości: 143
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

przede wszystkim lekarz powinien ci zlecić badania hormonów żeby stwierdzić co jest przyczyną nieregularnych miesiączek, USG jajników jak i piersi moim zdaniem to podstawa! no i cytologia oczywiście.
Niebieskie_oczko dobrze napisała, po co zlecać badania i się męczyć jak można przepisać anty i mieć spokój...

zmień lekarza
__________________
Pełna Szafa
e.v.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 09:40   #7
karolinuuusia
Zakorzenienie
 
Avatar karolinuuusia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 118
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Cytat:
Napisane przez e.v.a Pokaż wiadomość
przede wszystkim lekarz powinien ci zlecić badania hormonów żeby stwierdzić co jest przyczyną nieregularnych miesiączek, USG jajników jak i piersi moim zdaniem to podstawa! no i cytologia oczywiście.
Niebieskie_oczko dobrze napisała, po co zlecać badania i się męczyć jak można przepisać anty i mieć spokój...

zmień lekarza
wiesz gdzie mogę takie badania wykonać na własną rękę ? no i ile to kosztuje ?


Zna ktoś dobrego gina w Warszawie?
__________________


Alicja



karolinuuusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-10, 10:05   #8
e.v.a
Raczkowanie
 
Avatar e.v.a
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: pabianice/łódzkie
Wiadomości: 143
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Cytat:
Napisane przez karolinuuusia Pokaż wiadomość
wiesz gdzie mogę takie badania wykonać na własną rękę ? no i ile to kosztuje ?


Zna ktoś dobrego gina w Warszawie?
praktycznie w każdym szpitalu, przychodni, laboratorium robią badania hormonów typu PRL, testosteron, progesteron ,TSH itp. koszta niestety są spore ( prywatnie parę ładnych lat temu jak robiłam to ok. 300 zł - ale też nie pamiętam ile dokładnie hormonów badałam ) jeśli robisz na własną rękę, ale w każdym lab. mają cenniki.
Zresztą jak chodzisz do prywatnego lekarza który nie ma podpisanej umowy z NFZ to jak zleci badania to też za nie płacisz, idz do lekarza na NFZ wtedy zrobisz badania za darmo ( jeśli oczywiście wykaże się chęcią zlecenia ).
Jeśli chodzi o Warszawę to nie pomogę ale popytaj koleżanek, znajomych ciotek może mama twoja ci doradzi jakiegoś lekarza na NFZ??
__________________
Pełna Szafa
e.v.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 10:56   #9
karolinuuusia
Zakorzenienie
 
Avatar karolinuuusia
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 118
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Cytat:
Napisane przez e.v.a Pokaż wiadomość
praktycznie w każdym szpitalu, przychodni, laboratorium robią badania hormonów typu PRL, testosteron, progesteron ,TSH itp. koszta niestety są spore ( prywatnie parę ładnych lat temu jak robiłam to ok. 300 zł - ale też nie pamiętam ile dokładnie hormonów badałam ) jeśli robisz na własną rękę, ale w każdym lab. mają cenniki.
Zresztą jak chodzisz do prywatnego lekarza który nie ma podpisanej umowy z NFZ to jak zleci badania to też za nie płacisz, idz do lekarza na NFZ wtedy zrobisz badania za darmo ( jeśli oczywiście wykaże się chęcią zlecenia ).
Jeśli chodzi o Warszawę to nie pomogę ale popytaj koleżanek, znajomych ciotek może mama twoja ci doradzi jakiegoś lekarza na NFZ??

to jednak musze iść na NFZ, bo tele kasy to nie wytrzasnę

ja mieszkam w wawie ze wzgledu na studia, więc zbytnio orientacji nie mam co do lekarzy, znalazlam tego 3 lata temu i tak do neigo chodziłam, wydawał sie kompetentny, teraz wole sie zdadać, bo jesli nei musze nei chce brac hormonow
__________________


Alicja



karolinuuusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 12:18   #10
e.v.a
Raczkowanie
 
Avatar e.v.a
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: pabianice/łódzkie
Wiadomości: 143
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Cytat:
Napisane przez karolinuuusia Pokaż wiadomość
to jednak musze iść na NFZ, bo tele kasy to nie wytrzasnę

ja mieszkam w wawie ze wzgledu na studia, więc zbytnio orientacji nie mam co do lekarzy, znalazlam tego 3 lata temu i tak do neigo chodziłam, wydawał sie kompetentny, teraz wole sie zdadać, bo jesli nei musze nei chce brac hormonow
popytaj koleżanek na uczelni może one doradzą ci jakiegoś, idz do przychodzi podpytaj się o lekarzy o to czy jest jakiś do którego kobiety chodzą częściej ( większe prawdopodobieństwo ze bardziej kompetentny ).
Ja w sumie chodzę tylko do gina na NFZ jestem zadowolona bardziej niż z niejednego prywatnego.
__________________
Pełna Szafa
e.v.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 13:07   #11
basikagniezno
Zadomowienie
 
Avatar basikagniezno
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań, miasto pseudodoznań
Wiadomości: 1 437
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

ja mam usg przy każdej wizycie. mój gin twierdzi,że przez zwykłe badanie nie da się wszystkiego zauważyć (jak miałam torbiel, nie wyczuwał ręką,dopiero przy usg zobaczył).
piersi co pół roku mam robione usg (wydzielina z piersi,normalnie pewnie co rok się robi)
__________________
2.03.2015 - 84 kg
16.06.2015 - 67 kg
17.07.2015 - 62,5 kg
31.08.2015 - 60 kg

17.08.2016 57 kg
Cel : 52 kg

powoli, ale do przodu
basikagniezno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-10, 23:35   #12
Lirriel
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Zabierzów
Wiadomości: 1 751
Dot.: Zrobić tak jak lekarz mówi?

Cytat:
Napisane przez niebieskie_oczko Pokaż wiadomość
Naprawdę tylko raz do roku? Ja się przyzwyczaiłam już, że mam je przy każdej wizycie, bo moja ginekolog zawsze wykonuje usg (dodam, że na nfz)
To się ciesz i korzystaj, zdecydowanie. Tylko pozazdrościć. Takie zwykłe zalecenie to usg piersi, dopochwowe i cytologia raz na rok, to taki rozsądny termin, chociaż też wolałabym częściej, w ciągu roku jak ci się zacznie coś rozwijać to może dużo się pozmieniać...

Cytat:
Napisane przez karolinuuusia Pokaż wiadomość
nie miałam robione dobre dwa lata.. dlatego mu o tym wspomnęłam
No to zdecydowanie zmień lekarza. Niestety co do badań hormonalnych tylko jakieś marginalne są wykonywane na nfz, na pewno nie wszystkie. Na przykład do tarczycy jest potrzebne tsh, ft3, ft4, antytpo i antytg - koszt około 150-200 zł za komplet, a nfz refunduje najwyżej tsg. :/ Przy okazji tarczyca może dawać problemy z miesiączką, więc to podstawa razem z jej usg (dodatkowe 80-100 zł). Niestety, zdrowie jak się zacznie sypać to jest dość kosztowną imprezą. :/ Nie wiem jak z hormonami płciowymi bo robiłam je tylko raz i to dla endokrynologa z powodu trądziku, więc niestety nie mam pojęcia jakie się robi poza prolaktyną (też nie miałam refundowanej, a z testem obciążeniowym wychodzi droga...) i testosteronem.
Lirriel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-11 00:35:26


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:04.