dietetyka stosowana czy kliniczna? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-03-20, 11:34   #1
jagodowa69
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 10

dietetyka stosowana czy kliniczna?


witam, jestem srudentką pierwszego roku dietetyki i właśnie zostałam postawiona przed podjeciem decyzji, a mianowicie jaką specjalność wybrać: dietetykę stosowaną czy kliniczną.

szukałam w internecie różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami specjalności, ale nic nie znalazłam.

może Wy możecie podzielic sie swoją wiedzą w tym temacie?

pozdrwaiam serdecznie i z góry dziekuje za odpowiedzi
jagodowa69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 12:00   #2
dsDonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 12
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

Nie pomogę Ci w Twoim pytaniu niestety, ale może Ty mogłabyś mi opowiedzieć coś o studiach dietetyki? W tym roku zdaję maturę i chciałabym składać podanie na dietetykę właśnie.
Polecasz ten kierunek studiów? Jakie są przedmioty? Ciężko jest się utrzymać? Gdzie studiujesz ?

Pozdrawiam!
dsDonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 12:10   #3
jagodowa69
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 10
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

studiuję na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Studia są ciężkie jeżeli chcesz mieć "w miarę dobre" oceny. Bo wiadomo, jeżeli odpuszczasz sobie to jest luzik

np. u nas na kierunku, są obowiązkowe niektóre wykłady, co jest rzadko spotykane na studiach.

a jeżeli chodzi o przedmioty to: anatomia, parazytologia, psychologia, podstawy etyki zawodu, język obcy, żywienie człowieka, technologia inf, kwalifikowana pierwsza pomoc (to w I semestrze) a w drugim np biochemia, pracownia żywienia i dietetyki, fizjologia człowieka, biochemia, mikrobiologia (to z takich "wiodących").

Mnie osobiście, bardzo podobają się te studia, oczywiście dużo zależy też od ludzi z którymi się studiuje.
jagodowa69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 12:59   #4
dsDonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 12
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

No tak, oczywiście. Zawsze jest tak, że jak ktoś sobie olewa to na każdych studiach będzie miał luzik

A jak wygląda rozkład zajęć w ciągu tygodnia? Zawalony bardzo? O ile oczywiście studiujesz dziennie ?
dsDonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 13:13   #5
jagodowa69
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 10
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

na początku jest sporo zajęć, ale później jest dużo wolnego u mnie na roku jest dużo ludzi więc jesteśmy podzieleni na dwie grupy wykładowe, 4 seminaryjne i 14 grup ćwiczeniowych, i tez z tego powodu mamy trochę rozwalony plan że tek powiem.
jagodowa69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 14:21   #6
dsDonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 12
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

A jeśli chodzi o Śląski Uniwersytet Medyczny to jakie masz zdanie o nim? Bo dużo czytałam i większość jest niepochlebnych opinii. W prawdzie chodziło o wydział lekarski, ale ciekawi mnie czy tyczy się to też innych kierunków na tej uczelni ?
dsDonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 14:25   #7
jagodowa69
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 10
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

no nie wiem dokładnie o jakie "niepochlebne opinie" Ci chodzi
jagodowa69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-03-20, 16:50   #8
dsDonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 12
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

"Nie polecam tej uczelni, fatalne warunki studiowania, fatalna atmosfera, wykładowcy, którzy posiadają wiedzę z lat 80-tych. Niektóre zajęcia prowadzone są po macoszemu - sprawdzenie obecości i do domu, bo asystent ma akurat dyżur i nie ma czasu zajęć prowadzić. "

To jest cytat jednej z opinii.
dsDonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 18:25   #9
jagodowa69
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 10
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

jeżeli chodzi o dietetyke, nie potwierdzam tego cytatu.

To jest kierunek który się rozwija i wykładowcy muszą mieć wiedzę współczesna

poza tym u mnie na wydziale większość wykładowców to albo lekarze albo dietetycy
jagodowa69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 19:32   #10
dsDonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 12
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

Dziękuję, naprawdę bardzo mi pomogłaś ! Życzę Ci powodzenia na studiach! Trzymaj się ciepło!
dsDonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 21:38   #11
gochenko
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 4
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

Też studiuję na ŚUMie I rok dietetykę . Czy polecam? Zależy od Twoich oczekiwań. Nie będę czarować- studia nie są trudne, wystarczy odrobina chęci i oceny można mieć naprawdę przyzwoite. Do leku nie ma co porównywać, inna bajka. Nawet wykładowcy w stosunku do lekarskiego traktują nas jak lekko niedorozwiniętych, co mnie na przykład denerwuje. Mam na myśli o wiele niższe wymagania i dość pobłażliwy stosunek.
Sam program- przedmioty są ciekawe i oprócz kilku zupełnie niepotrzebnych 'zapchajdziur' (obecnych na każdym kierunku) typu Kwalifikowana Pierwsza Pomoc, Psychologia, Etyka czy Organizacja Pracy. Moim zdaniem wszelkie uczucia i opinie dotyczące zajęć zależą tylko i wyłącznie od prowadzącego- większość asystentów, doktorów i profesorów jest jak najbardziej w porządku, wykładają ciekawie, mają ogromną wiedzę i lubią się nią dzielić (kochany prof. K.- parazyty). Są oczywiście wyjątki, nie wymieniając nazwisk, ale należy do nich czytanie prezentacji słowo w słowo, nawet myląc się przy niektórych terminach i trudności z wypowiedzeniem co trudniejszych procesów czy związków chemicznych- jest to dość kompromitujące dla osoby prezentującej tak wysoki tytuł naukowy. Co istotne- mamy zupełnie nowiutki budynek Katedry Żywienia z nowoczesnym wyposażeniem w pracowni i aż miło się tam przebywa
Jeśli chodzi o stronę organizacyjną - plan jest nieregularny, ułożony datami więc np. ciężko zaplanować sobie jakieś dodatkowe zajęcia, ale z drugiej strony często zdarzają Ci się nawet 2/3 dni wolne dni w tygodniu. Pani w dziekanacie miła (!) i pomocna. Nie wiem co jeszcze mogę napisać...
Zastanów się czy w ogóle warto studiować dietetyką bo pracy po tym nie ma. Ewentualnie dobra alternatywa jako drugi kierunek

Co do specjalności (przynajmniej ja to tak rozumiem)- kliniczna to żywienie w chorobach, placówkach służby zdrowia a stosowana- planowanie jadłospisów w żywieniu zbiorowym, sportowcy, poradnie dla zwykłych ludzi.
gochenko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-03-21, 07:20   #12
dsDonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 12
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

Pracy po tym nie ma ? A mnie się właśnie wydawało, że w dzisiejszych czasach dietetyka to potrzebny, prężnie rozwijający się kierunek. Choćby ze względu na tak częstą otyłość. Nie mam racji ? Wydawało mi się, że niewielu jest w Polsce dietetyków. W mojej miejscowości przykładowo jest chyba z 15 stomatologów na każdym kroku, a dietetyk bodajże jeden, który i tak dojeżdża z innego miasta. Więc trochę mnie zaniepokoiła i zaciekawiła Twoja opinia na ten temat ?
dsDonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-21, 11:16   #13
gochenko
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 4
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

Nie wiem gdzie mieszkasz, ale wejdź na dowolny portal ofert pracy- widzisz coś dla dietetyków? W moim mieście jest minimum 5 poradni plus prywatna praktyka (miasto ponad 200 tys. mieszkańców), i ofert brak. W tym roku na moim kierunku studiuje 140 ludzi, załóżmy, że ok. 100 zdobędzie tytuł magistra. Rynek nie wchłonie co roku takiej liczby dietetyków, szczególnie, że jest ich bezrobotna masa z lat poprzednich.
Dołóżmy do tego stosunek większości ludzi do jedzenia- żeby było tanio, nieważne z czego się składa, byle zapchać brzuch. Odchudzanie? 90% zajrzy na tysiące portali internetowych i swoją dietę oprze na radach tam wyczytanych. Ewentualnie część z nich skorzysta z porad e-dietetyka (choćby vitalia.pl). Przeciętny Kowalski, gdy usłyszy że wizyta kosztuje 100 zł a przecież musi być ich kilka raczej zrezygnuje z fachowej porady na rzecz internetu czy kolorowej prasy. Znakomita większość nie zdaje sobie sprawy z roli diety czy powagi odchudzania i lekceważy podejście do świadomego jedzenia, zdrowej redukcji czy nabierania masy.
Dietetyk w szpitalu? Jeden, maksymalnie dwóch i raczej nie dostaniesz posady ot tak, bez polecenia.
Żywienie zbiorowe? No niby każda placówka powinna mieć dietetyka, a w praktyce żadna nie ma i jedzenie powstaje, więc o co chodzi?
Rynek jest przesycony, choć tak jak mówisz- w zależności od lokalizacji. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że im mniejsze miasteczko tym mniejsza świadomość dot. odżywiania= mniej potencjalnych klientów i niższe stawki.
Polecam jednak lekarski albo stomę ;D
gochenko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-21, 13:38   #14
dsDonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 12
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

Trochę mnie zaniepokoiła Twoja wypowiedź. Sama już nie wiem co robić. Oczywiście, że wydział lekarski czy lekarsko-stomatologiczny jest lepszy. Składam też tam podania, ale muszę mieć też inne perspektywy prawda ?

Może będąc dietetykiem lepiej wyjechać za granicę? Niemcy, Anglia. Tam chyba społeczeństwo jest bardziej uświadomione jeśli chodzi o żywienie ?

Choć myślę, że Ci ktorzy chcą to i tak osiągną coś po dietetyce. Wystarczy duża determinacja. Co lepsi, podejrzewam dostają prace lub zakładają własne gabinety i dają radę .
dsDonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-21, 13:54   #15
gochenko
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 4
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

Oczywiście, że lepiej zadbać o plan B gdyby nie wyszło z medycyną, ale może raczej w ramach 'przechowalni' do następnego roku i poprawienia matury ?

Co do dobycia posady czy zakładania gabinetów- może nie tyle lepsi co mający odpowiednich znajomych lub bogatsi oczywiście nie jest to regułą, ale jednak w większości przypadków się sprawdza.

Powodzenia w wyborze życiowej ścieżki !
gochenko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-21, 14:03   #16
dsDonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 12
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

Tak właśnie miało być, że dietetyka byłaby czymś w rodzaju poczekalni. Jednak od pewnego czasu bardzo mi się ten kierunek podoba! Kurcze, a tak myślę sobie, że dobrze jest studiować coś z pasją aniżeli z musu. Dlatego jestem teraz w kropce.
Mam nadzieję, że z decyzji jaką podejmę będę później w przyszłości zadowolona. Dziekuję
dsDonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-21, 16:47   #17
jagodowa69
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 10
Dot.: dietetyka stosowana czy kliniczna?

a mnie z kolei się wydaje, że trezba być po prostu kreatywnym i mieć pomysł na siebie.
Tak jest po każdych studiach. Praca sama Ciebie nie znajdzie.
jagodowa69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:58.