Prawdziwy domowy chleb na zakwasie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Wirtualna Redakcja > Artykuły i newsy

Notka

Artykuły i newsy Dyskusje o artykułach i newsach zamieszczanych na naszym portalu.

 
 
Narzędzia
Stary 2013-02-21, 14:36   #1
redakcja
(ro)BOT
 
Avatar redakcja
 
Zarejestrowany: 2001-10
Lokalizacja: Wizażankowo
Wiadomości: 25 437

Prawdziwy domowy chleb na zakwasie


Próbowałaś kiedyś prawdziwego, domowego pieczywa? Wykorzystaj przepis na chleb na zakwasie i przekonaj się jaki jest pyszny! czytaj więcej
redakcja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-25, 13:31   #2
disassociative
Przyczajenie
 
Avatar disassociative
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 4
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

ile zakwasu, jakie proporcje, ile czasu piec? wiem, że internet aż pęka w szwach od przepisów na chleb, ale jednak publikując kolejny przydałyby się takie informacje, żeby można to było nazwać "przepisem"...
disassociative jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-25, 16:15   #3
disassociative
Przyczajenie
 
Avatar disassociative
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 4
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

disassociative jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-26, 12:24   #4
Śniegowa
Oby do wiosny
 
Avatar Śniegowa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 17 102
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Masz rację Disassociative.
Zakwas robiłam z TEJ strony, a chleb najprostszy mam z TEJ. Można kombinować z różnymi mąkami (owsiana jest tylko kiepska, bo chleb się kruszy)
Piekę już ponad pół roku na zakwasie. Super sprawa
__________________
Jeśli znajdziesz link w przypadkowym słowie w moim poście, to jest to ukryta reklama wstawiona przez Wizaż.
Gdy chcę się czymś podzielić link wstawiam pod słowo KLIK.
04.11.2015
Instagram

Edytowane przez Śniegowa
Czas edycji: 2013-02-26 o 12:25
Śniegowa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-27, 14:50   #5
Kasiulinka22
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 42
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Ja piekę chleb już od 2 lat, najpierw robiłam na drożdżach ale już od jakiegoś roku robię na zakwasie i taki jest o niebo lepszy ja zazwyczaj robię chlebek z mąk pszennej, orkiszowej i żytniej zmieszanych w różnych proporcjach. Ostatnio robiłam taki chlebek:
30 dag mąki orkiszowej
20 dag mąki pszennej pełnoziarnistej( ja najbardziej lubię Lubellę)
1 łyżka miodu
3 łyżeczki soli
1 łyżka oleju
garść ziaren słonecznika
zakwas( zazwyczaj daję "na oko" ale tak pewnie jest go około 4-5 łyżek)
woda- tyle żeby była odpowiednia konsystencja- czyli żeby ciasto było dosyć gęste.
Mieszamy wszytskie składniki.Po wyrobieniu ( ja wyrabiam zwykłym mikserem z końcówkami "świderkami") odstawiam na około 2 godziny w ciepłe miejsce, potem jeszcze troszkę wyrabiam, przekładam go do foremki silikonowej i piekę około 55 minut- ale to zależy od piekarnika bo w moim poprzednim mieszkaniu piekłam krócej
Kasiulinka22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-27, 19:53   #6
Śniegowa
Oby do wiosny
 
Avatar Śniegowa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 17 102
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Cytat:
Napisane przez Kasiulinka22 Pokaż wiadomość
Ja piekę chleb już od 2 lat, najpierw robiłam na drożdżach ale już od jakiegoś roku robię na zakwasie i taki jest o niebo lepszy ja zazwyczaj robię chlebek z mąk pszennej, orkiszowej i żytniej zmieszanych w różnych proporcjach. Ostatnio robiłam taki chlebek:
30 dag mąki orkiszowej
20 dag mąki pszennej pełnoziarnistej( ja najbardziej lubię Lubellę)
1 łyżka miodu
3 łyżeczki soli
1 łyżka oleju
garść ziaren słonecznika
zakwas( zazwyczaj daję "na oko" ale tak pewnie jest go około 4-5 łyżek)
woda- tyle żeby była odpowiednia konsystencja- czyli żeby ciasto było dosyć gęste.
Mieszamy wszytskie składniki.Po wyrobieniu ( ja wyrabiam zwykłym mikserem z końcówkami "świderkami") odstawiam na około 2 godziny w ciepłe miejsce, potem jeszcze troszkę wyrabiam, przekładam go do foremki silikonowej i piekę około 55 minut- ale to zależy od piekarnika bo w moim poprzednim mieszkaniu piekłam krócej
Jak długo wyrasta? Nie jest mało zakwasu?
__________________
Jeśli znajdziesz link w przypadkowym słowie w moim poście, to jest to ukryta reklama wstawiona przez Wizaż.
Gdy chcę się czymś podzielić link wstawiam pod słowo KLIK.
04.11.2015
Instagram
Śniegowa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-28, 09:49   #7
Katriel
Przyczajenie
 
Avatar Katriel
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 20
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Dostałam przepis do robienia chleba bez konieczności zagniatania, po prostu wkłada się go do formy. Ciasto ma gęstą konsystencję, ale też potrafi się samo wypoziomować - ot, takie jak na kluski kładzione.

szklanka mąki żytniej 720
szklanaka mąki pszennej 1850
2 szklanki mąki pszennej 500
2 szklanki dodatków (daję po pół szklanki siemienia, płatków owsianych, pestek dyni, słonecznika)
3-4 łyzki zakwasu
2 łyżeczki soli
łyżeczka cukru

Jak robię?
zakwas najpierw mieszam z pół szklanki wody
do osobnego naczynia przesiewam mąkę, sół, cukier, dodaję zakwas i pół litra wody dodatkowo. Mieszam, dodaję dodatki. Całość odstawiam na 2h do wyrośnięcia.
Po 2h przekładam do keksówki wyłożonej papierem (zwykle wychodzi mi keksówka i taki mały garnek półlitrowy - fajny okrągły chleb wychodzi) , posypuję jeszcze słonecznikiem wierzch i odstawiam na 8h do wyrośnięcia.
Po tym czasie wstawiam do piekarnika na 200st, 1h i 10min.
Po upieczeniu wyjmuję z formy i zostawiam do ostygnięcia.

Zakwas robię na oko, też żeby miał konsystencję ciasta na kluski kładzione.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 480430_10151411285929568_694674969_n.jpg (59,4 KB, 7 załadowań)

Edytowane przez Katriel
Czas edycji: 2013-02-28 o 09:51 Powód: dodano załącznik (zdjęcie)
Katriel jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-03-02, 21:42   #8
Kasiulinka22
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 42
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Cytat:
Napisane przez Śniegowa Pokaż wiadomość
Jak długo wyrasta? Nie jest mało zakwasu?
Chleb zazwyczaj wyrasta około 4-4,5 godzin tzn pierwsze wyrastanie około 3 godzin potem przekładam do foremki i jeszcze około 1-1,5 godzinki. Czasami wyrabiam ciasto wieczorem, wkładam na noc do lodówki a rano wyjmuję i po około godzinie piekę. Co do zakwasu to myślę, że nie jest za małochlebek wychodzi pyszny, chociaż przyznam, że ja nie odmierzam konkretnej ilości zakwasu, piekę chleby już dosyć długo i dlatego zazwyczaj dodaję zakwas "na oko"
Kasiulinka22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-03-03, 09:53   #9
Śniegowa
Oby do wiosny
 
Avatar Śniegowa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 17 102
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Cytat:
Napisane przez Kasiulinka22 Pokaż wiadomość
Chleb zazwyczaj wyrasta około 4-4,5 godzin tzn pierwsze wyrastanie około 3 godzin potem przekładam do foremki i jeszcze około 1-1,5 godzinki. Czasami wyrabiam ciasto wieczorem, wkładam na noc do lodówki a rano wyjmuję i po około godzinie piekę. Co do zakwasu to myślę, że nie jest za małochlebek wychodzi pyszny, chociaż przyznam, że ja nie odmierzam konkretnej ilości zakwasu, piekę chleby już dosyć długo i dlatego zazwyczaj dodaję zakwas "na oko"
Ten mój też około 4 godzin. Jak ładnie wyrasta, to masz rację, że nie jest za mało
Dziś też piekę.
__________________
Jeśli znajdziesz link w przypadkowym słowie w moim poście, to jest to ukryta reklama wstawiona przez Wizaż.
Gdy chcę się czymś podzielić link wstawiam pod słowo KLIK.
04.11.2015
Instagram
Śniegowa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-03-03, 10:42   #10
wawe
Przyczajenie
 
Avatar wawe
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 7
Send a message via Skype™ to wawe
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Piekę chlebek co dzień już około 6 lat wiec myślę że coś wiem na ten temat, Twój przepis Katriel jakoś mi się nie podoba z podanych składników wynika że to nie zmieści się w foremkach jakie podajesz a chlebek przecież rośnie?
Mój przepis na chlebek, piekę w automacie.
Zakwas prowadzę cały czas na mące żytniej z pełnego przemiału.
Do około 1/2 szklanki zakwasu (który trzymam w specjalnym garnczku) dodaje 1 szklankę mąki żytniej 1 łyżeczkę cukru 3/4 szklanki mąki pszennej 450. 1 szklankę wody, mieszam zostawiam na 2 - 3 godzin.
Nastepnie wybieram na automacie najdłuższe pieczenie i wkładam zakwas, 2 szklanki mąki pszennej, 1 szklankę otrąb(mieszam: pszenne, żytnie, gryczane), 1 szklankę mieszanych ziaren(siemię lniane, słonecznik, rozdrobnione orzechy włoskie) dużą czubatą łyżkę soli, tyle wody żeby ciasto było dość twarde jak na makaron. 2 łyżki oleju(dłużej chleb jest świeży).
Jak automat pokazuje że zostało 1 godzina to wyjmuje mieszadła i podsypuje pod chleb pestki dyni, efekt jest niesamowity (ziarna w chlebie nie dają takiego efektu smakowego) chlebek ugniatam i wyrównuje.
Za 1 godzinę jest gotowy chlebek, uwielbiam go jest tak smaczny ze moi domownicy nie chcą jeść chleba ze sklepu a goście zawsze domagają się chleba najlepiej ciepłego.
Jak chlebek jest wyrobiony to zawsze biorę trochę na zakwas i stawiam w lodówce pod przykryciem.

Edytowane przez wawe
Czas edycji: 2013-03-03 o 10:44
wawe jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-03-04, 07:48   #11
Katriel
Przyczajenie
 
Avatar Katriel
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 20
Dot.: Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Cytat:
Napisane przez wawe Pokaż wiadomość
Piekę chlebek co dzień już około 6 lat wiec myślę że coś wiem na ten temat, Twój przepis Katriel jakoś mi się nie podoba z podanych składników wynika że to nie zmieści się w foremkach jakie podajesz a chlebek przecież rośnie?
Zaznaczam, że mojego chleba nie da się wyrobić ręcznie, nie otrzymamy ciasta które można wziąć w rękę i włożyć do koszyka by wyrosło. Keksówkę i garnek wypełniam tak do 3/4 by chleb miał jak wyrosnąć - czasem zdarza się, że ucieka, ale nie zawsze. Może gdybym miała w kuchni więcej niż 20 stopni to lepiej by rósł.
Dołączam zdjęcie - chleb stał przez całą noc.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg IMG-20130304-00362.jpg (133,2 KB, 10 załadowań)
Katriel jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Artykuły i newsy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:02.