Pierwsze własne M - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-03-16, 18:47   #1
Silumin
Zadomowienie
 
Avatar Silumin
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 1 023

Pierwsze własne M


Zamierzam kupić swoje pierwsze mieszkanie i mam w związku z tym kilka pytań i liczę na porady osób które mają jakieś doświadczenie na co zwracać uwagę.
Pierwsza kwestia to to że część pieniędzy na mieszkanie dostanę od mojej mamy - to będzie darowizna. Muszę to zgłosić w urzędzie skarbowym. Wiem że musi być przekazana przelewem albo przekazem pocztowym, orientujecie się może jakiego rzędu są opłaty za przelewy ok 100 tys ?
Zdecydowałam że poszukam mieszkania bezpośrednio od właściciela, nie chce biurom nieruchomości płacić skoro i tak ogłoszeń szukam sama. Wybieram się obejrzeć pierwsze mieszkanie w przyszłym tygodniu i zastanawiam się na co w ogóle zwracać uwagę, czy jest coś co właściciel będzie chciał ukryć a na co warto zwrócić uwagę no i co powinnam koniecznie sprawdzić (księgę wieczystą, zadłużenie, czy nie ma lokatorów zameldowanych coś jeszcze?)?
Silumin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-17, 13:06   #2
n_bb
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 191
Dot.: Pierwsze własne M

księga wieczysta obowiążkowo ! Możesz sprawdzić w sieci. Na stronie sądu. Wszystko tam znajdziesz.

Co do przelewów to nie wiem jak z tym jest
n_bb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-17, 14:57   #3
Silumin
Zadomowienie
 
Avatar Silumin
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 1 023
Dot.: Pierwsze własne M

Cytat:
Napisane przez n_bb Pokaż wiadomość
księga wieczysta obowiążkowo ! Możesz sprawdzić w sieci. Na stronie sądu. Wszystko tam znajdziesz.

Co do przelewów to nie wiem jak z tym jest

To zapytam od razu właścicieli o numer tej księgi
Silumin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-17, 17:30   #4
gregia
Zakorzenienie
 
Avatar gregia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 3 189
Dot.: Pierwsze własne M

Jest kilka wątków na ten temat, poszukaj w wyszukiwarce
gregia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-18, 08:54   #5
kokosowaja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 20
Dot.: Pierwsze własne M

Ja mam rade co zrobic jak juz jakies ciekawe mieszkanie znajdziesz...sprawdz okolice! Ja niestety tak wpadlam :/ Mieszkanie super, szybko sie zdecydowalismy, niestety nie znalismy za bardzo tego osiedla na którym mieszkanie sie znajdowalo...bylo to inne miasto, nikt znajomy tam nie mieszkal... Ale kupilismy i szybko sie przekonalismy ze lepiej bylo sprawdzic rowniez co dzieje sie wokolo...wieczorami robilo sie niaciekawie, praktycznie kazdego dnia po zmroku na ulice wychodzily grupki mlodziezy i stali bywalcy sklepów monopolowych w kazdym wieku i zasiadali z trunkami pod naszym oknem :/ Oczywiescie halasy i przeklenstwa, tłuczone szkło, awantury byly na przadku dziennym takze uwazam ze na to warto zwrocic szczegolna uwage
kokosowaja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-18, 09:56   #6
201606270916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 5 832
Dot.: Pierwsze własne M

Nie znasz się ale zapłacić też szkoda, cóż, powodzenia.
201606270916 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-18, 14:23   #7
Silumin
Zadomowienie
 
Avatar Silumin
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 1 023
Dot.: Pierwsze własne M

Cytat:
Napisane przez kokosowaja Pokaż wiadomość
Ja mam rade co zrobic jak juz jakies ciekawe mieszkanie znajdziesz...sprawdz okolice! Ja niestety tak wpadlam :/ Mieszkanie super, szybko sie zdecydowalismy, niestety nie znalismy za bardzo tego osiedla na którym mieszkanie sie znajdowalo...bylo to inne miasto, nikt znajomy tam nie mieszkal... Ale kupilismy i szybko sie przekonalismy ze lepiej bylo sprawdzic rowniez co dzieje sie wokolo...wieczorami robilo sie niaciekawie, praktycznie kazdego dnia po zmroku na ulice wychodzily grupki mlodziezy i stali bywalcy sklepów monopolowych w kazdym wieku i zasiadali z trunkami pod naszym oknem :/ Oczywiescie halasy i przeklenstwa, tłuczone szkło, awantury byly na przadku dziennym takze uwazam ze na to warto zwrocic szczegolna uwage
Okolice włąsnie odwiedzaliśmy i popołudniu i wieczorami żeby zobaczyć jak jest. Ale i tak wszystko wychodzi jak już sie mieszka. Może wszystkiego się nie da przewidzieć.
Gdzies na stronie internetowej czytałam że można przechodniów popytać ale nie robiłam tego.
Silumin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-03-19, 07:17   #8
_Aneta
Zakorzenienie
 
Avatar _Aneta
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 243
Dot.: Pierwsze własne M

Ale o co chodzi z tymi opłatami? Chodzi Ci o podatek od darowizny czy o opłatę za przelew? Bo nie ogarniam Podatku nie płacisz jeśli złożysz w określonym terminie (kiedyś było 6 miesięcy) wszystkie papierki do US. A ile kosztuje przelew w Twoim banku to nikt Ci tu nie powie, no bo skąd mamy to wiedzieć. Ja np. mam za darmo
__________________
Są rzeczy, których kupić nie jesteś w stanie - honor, szacunek, zaufanie.
_Aneta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-19, 08:17   #9
Silumin
Zadomowienie
 
Avatar Silumin
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 1 023
Dot.: Pierwsze własne M

Cytat:
Napisane przez _Aneta Pokaż wiadomość
Ale o co chodzi z tymi opłatami? Chodzi Ci o podatek od darowizny czy o opłatę za przelew? Bo nie ogarniam Podatku nie płacisz jeśli złożysz w określonym terminie (kiedyś było 6 miesięcy) wszystkie papierki do US. A ile kosztuje przelew w Twoim banku to nikt Ci tu nie powie, no bo skąd mamy to wiedzieć. Ja np. mam za darmo
Wiem że darowizne muszę zgłosić. WIem że musze się przejśc do banku rodziców i zapytać dokładnie. Ja w swoim też mam darmowe przelewy. Tylko czy nie ma tak że od większych kwot jest już opłata? Wydaje mi się że kiedyś coś takiego mi się obiło o uszy.
Silumin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-29, 15:49   #10
ance
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 143
Dot.: Pierwsze własne M

Nie wiem jak jest z opłatami, my kupujemy finansując się oszczędnościami i resztę kredytem, mogę Ci podpowiedzieć kilka tematów, na które zwracaliśmy uwagę:
- księga wieczysta/ prawa własności itp.
- my kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera, więc poprosiliśmy go też o informację na temat planów zagospodarowania okolicy na najbliższe lata (o to samo pytaliśmy w urzędzie miasta)
- poszukaj przychodni, sklepów, apteki, przedszkola, szkoły, mechanika, kościoła, itp. - zobacz gdzie są, o ile oddalone od twojego domu, co z tego, że mieszkanie będzie super, jak infrastruktura otoczenia do bani,
- tereny rekreacyjne - my biegamy i jeździmy na rowerze, ale nawet jeśli nie jesteś aktywny, to dobrze móc się czasami wybrać na spacer
- dojazd do pracy (sprawdź komunikację - gdyby coś się stało z samochodem, abyś miał jak dojechać)
- balkon, garaż, komórki lokatorskie - czy są
- informacje na temat okien, ostatniej wymiany rur, instalacji gazowych, firmy, która wywozi śmieci (i kiedy)
- informacje o administracji
- sąsiedztwo (żebyś nie trafił na miejsce libacji)
- czy to zamknięte osiedle, jakie są zabezpieczenia przed włamaniem
- czy są windy i od jakiego poziomu

To chyba tak na szybko wszystko z tych ważniejszych tematów. Pomyśl też, czy rzeczywiście chcesz kupować mieszkanie od kogoś, czy nie lepiej zdecydować się na nowe i zrobić je tak, jak ty byś chciał. Oczywiście, mieszkanie z rynku wtórnego jest już sprawdzone, ale nie masz już możliwości nic zmienić, w nowym można pokombinować nieco. Powodzenia.
ance jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-03-29 16:49:13


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:18.