Risotto - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-11-15, 10:54   #1
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310

Risotto


Do maniaczek włoskiego jedzenia.
Dacie mi przepis na dobre risotto? Według wszelkich reguł włoskiej sztuki i ...żeby się zawsze udawało.
Ryż "arborio" już mam
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-15, 13:54   #2
misia**
Raczkowanie
 
Avatar misia**
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 251
Dot.: Risotto

beliczku czy ten w/w ryz jest najlepszy do risotta
misia** jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-15, 13:54   #3
misia**
Raczkowanie
 
Avatar misia**
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 251
Dot.: Risotto

a robilas moze risotto nigelli
misia** jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-15, 14:15   #4
Hippie Girl
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 143
Post Dot.: Risotto

Ja tam nie mam pojęcia jak się to robi(co najwyżej mogę zapytać taty), alemoże narobię komuś smaka bo przed chwilą jadłam-i oczywiście jak zwykle było pyszne
__________________

Hippie Girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-15, 14:15   #5
Hippie Girl
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 143
Post Dot.: Risotto

Ja tam nie mam pojęcia jak się to robi(co najwyżej mogę zapytać taty), alemoże narobię komuś smaka bo przed chwilą jadłam na obiad-i oczywiście jak zwykle było pyszne
__________________

Hippie Girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-15, 14:27   #6
Jo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-08
Lokalizacja: Bolonia
Wiadomości: 290
Dot.: Risotto

Jak wiadomo risotto moze byc z grzybami, z dynia, z owocami morza itp

Podam przepis na risotto alla parmigiana ,ktory jest baza dla wszystkich innych przepisow z dodatkami jak wyzej.

Na wysokiej teflonowej patelni podsmazam cieniutko nakrojona cebulke.
Dodaje tyle garsci ryzu,ile jest osob chetnych na risotto (1 garsc ryzu-1 osoba)mieszam dobrze w oleju przez jakis chwile.Dodaje troszke bialego wina i czekam az odparuje po czym dodaje rosol (moze byc tez z kostki)chochelka rosolu na osobe plus dwie chochelki dla patelni. Gotuje przez mniej wiecej 15 minut, po czym odstawiam od ognia, dodaje maslo i duzo startego sera grana padano.

Jo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-15, 14:51   #7
Jo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-08
Lokalizacja: Bolonia
Wiadomości: 290
Dot.: Risotto

Risotto z dynia

Pokroic dynie w kwadraciki,gotowac ja na mieszance masla z olejem(extra vergine) lyzka wody i porojona cienko cebulka.Dodac ryz, biale wino odparowac, dodac rosol.Po ugotowaniu ryzu, woda powinna byc juz wyparowana, wymieszac z maslem i grana padano lub parmezanem.
Jo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-23, 07:43   #8
Achajka1982
Raczkowanie
 
Avatar Achajka1982
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 55
Risotto z grzybami

Przepis na risotto z grzybami:

Do garnka wrzucamy masło, smażymy na nim cebulę. Jak się zeszkli dodajemy ryż (zależy jak dużo chcecie mieć risotta - ja daję 4 paczki i mam risotto dla dwóch osób na trzy dni . Trochę podsmażamy i wrzucamy grzyby (najlepszy smak dają grzyby suszone wcześniej umoczone przez noc w wodze. Woda z tych grzybów ma bardzo intensywny smak i zapach). Podsmażamy. Zalewamy trochę winem (najlepiej białym półwytrawnym) i czekamy aż wsiąknie. Teraz przychodzi czas na bulion. Ja daję po dwie chochelki bulionu i czekam aż ryż je wchłonie i tak powtarzam czynność aż ryż zmięknie. Smakuję, doprawiam solą i pieprzem. Pod koniec dodaję śmietankę 36% i dużo startego sera, by cała masa ze sobą się stopiła. Jeśli wszystko jest ciepłe i miękkie to odstawiam i jak trochę ostygnie podaję.

Bomba kaloryczna, ale pyszna
Achajka1982 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-23, 09:14   #9
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: Risotto

risotto z owocami morza ( moje ulubione, zawszwe wychodzi)

szklanka ryżu
szklanka białego wytrawnego wina
szalotka
owoce morza (najczęściej robię z dwóch opakowań mieszanki,patrz na kraj pochodzenia- broń Boże nie z Wietnamu!!!! ) namoczyć wcześniej w mleku
czosnek
zielona pietruszka
1-2 łyżki pomidorów ( ja używam własnej roboty ze słoika ale mogą być też ze 2 z puszki
ok 2 szklanki bulionu
maslo
parmezan
pieprz

na patelni podsmażam szalotkę, następnie wrzucam ryż i delikatnie go obsmażam, następnie wlewam po trochę bulionu- nie lać od razu całego tylko to co ryż wypije- dolewam
w następnyjm etapie dodaje wino i pomidory

na osobnej patelni podsmażam z czosnkiem i cebulą owoce morza, robię to osobno bo mrożonka mimo iż rozmrożona puszcza wodę a ja nie przepadam za tym "syfkiem"

następnie wrzucam do ryżu podsmażone owoce morza no i masło, które jest najważniejsze w tej całej recepturze

tajemnica włoskich gospodyń, wrzucić parmezan, zamieszać, przykryć pokrywką i zostawić na ok 2 minuty przed podaniem w piekarniku (zimnym)
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-23, 16:00   #10
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Risotto

Podpisuję się pod przepisami mówiącymi o białym półwytrawnym winie.
Ja osobiście lubię w swoim risotto kurki, grzyby leśne i kurczaka, niekoniecznie jednocześnie. Ze standardowych dodatków może być filet z kury plus delikatnie podsmażone pieczarki (ale tylko delikatnie, jakby sparzone tylko, a potem duszone już w bulionie).
Z ciekawostek dodam, że najpierw podgotowuję ryż (nie używam ryżu arborio, tylko naturalnego brązowego i chyba musiałabym go z 3 godziny dusić zanim by zmiękł), bulionu używam wyłącznie drobiowego (próbowałam warzywnego i wołowego, jak nie miałam w domu drobiowego, ale jakoś nie pasuje, najbardziej odpowiada mi bulion drobiowy Kucharek), a śmietanę na koniec daję 18% i zawsze jest pysznie
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-23, 16:56   #11
ta_iwona
Rozeznanie
 
Avatar ta_iwona
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 858
Dot.: Risotto

Często robię risotto. Najczęściej z pieczarkami albo cukinią. Czasem kurczak do tego. Ale wersja klasyczna z samym serem i masełkiem na końcu też jest dobra
ta_iwona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-08, 15:12   #12
Kucharka2013
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 900
Dot.: Risotto

Ja zaś wolę risotto z pieczarkami, warzywami kukurydzą i kurczakiem.
Kucharka2013 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-10, 09:59   #13
KarolinaK
Zakorzenienie
 
Avatar KarolinaK
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: CairnLand
Wiadomości: 16 938
Dot.: Risotto

Ja robię zwykle ze szparagami i grzybami. Oczywiście obowiązkowo na białym winie i z parmezanem .
KarolinaK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-16, 08:54   #14
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Risotto

Piers kurczaka, pieczarki, beszamel, parmezan, lub emmental, przyprawy sol, pieprz, ostra papryka w proszku, lub chilli,

lub piers kurczka, pomidory, cebula, czosnek, 1 czubata lyzka koncentratu pomidorowego, pieczarki, parmezan lub emmental, przyprawy sol, pieprz, ostra papryka w proszku, lub chilli, ewentualnie ziola prowansalskie,

lub w wersji z krewetkami, pomidory, cebula, czosnek, 1-2 lyzki gestej smietany, parmezan lub emmental, przyprawy ostre chilli, sol, ewentualnie dodatkowo pieprz i troche drobno posiekanej zielonej pietruszki lub bazylii.

Risotto podlewam, albo bialym wytrawnym winem, albo woda... A ryzu uzywam basmati, 1 szklanke.

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-09-16 o 08:56
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 14:47   #15
Friese
Zakorzenienie
 
Avatar Friese
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 570
Dot.: Risotto

Mam podstawowe pytanie bo czytam Was i nie jestem pewna:
ten ryz jak na patelnie wrzucacie (z cebulka np) i potem zalewacie winem / bulionem rosolowym to tez ryz wrzucacie SUROWY? czy juz ugotowany?

w programach kulinarnych widzialam ze surowy, ale to on zdazy sie zrobic i to bedzie jadalne?
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
03.2018: Pasjonatka Fotografii
FB: ARIKA - Fotografia
Friese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 15:04   #16
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Risotto

Cytat:
Napisane przez Friese Pokaż wiadomość
Mam podstawowe pytanie bo czytam Was i nie jestem pewna:
ten ryz jak na patelnie wrzucacie (z cebulka np) i potem zalewacie winem / bulionem rosolowym to tez ryz wrzucacie SUROWY? czy juz ugotowany?

w programach kulinarnych widzialam ze surowy, ale to on zdazy sie zrobic i to bedzie jadalne?
mozesz dac surowy ale wody musi byc odpowiednio duzo i jak by wyparowala to dolej w czasie gotowania. Czas gotowania ryzu ok 20 min.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 15:26   #17
Friese
Zakorzenienie
 
Avatar Friese
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 570
Dot.: Risotto

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
mozesz dac surowy ale wody musi byc odpowiednio duzo i jak by wyparowala to dolej w czasie gotowania. Czas gotowania ryzu ok 20 min.
dziękuję Rena
Ty przyrządzasz na surowym czy gotowanym? Jeśli robiłaś i tak i tak, która wersja bardziej Ci smakowała?
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
03.2018: Pasjonatka Fotografii
FB: ARIKA - Fotografia
Friese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 15:52   #18
KarolinaK
Zakorzenienie
 
Avatar KarolinaK
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: CairnLand
Wiadomości: 16 938
Dot.: Risotto

Risotto trzeba czesto mieszać i płynów dodaje sie stopniowo po troszeczku aż wyparuje czy wsiąknie i dalej dodawac cały czas obserwując.
Na gotowanymi ryżu to nie risotto bo cała zasada to chodzi o ten aromat z płynów (wina, cebuli, bulionu czy wywaru z grzybów) zeby wsiaknal w ryż.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
KarolinaK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-30, 10:25   #19
meskakuchnia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 49
Dot.: Risotto

Podstawą dobrego risotta są dwa składniki dobry ryż "Arborio" (tylko taki moim zdaniem się nadaje do zrobienia prawdziwego risotta), oraz bulion warzywny (nie z kostki, tylko z pożarnej ilości warzyw, z odrobiną masła, liści laurowych oraz ziela angielskiego).

Gdy to już posiadasz każde risotto ci wyjdzie a przepis jest prosty:

Do garnka wlej 1 łyżkę oliwy oraz dodaj 1 łyżkę masła i wrzuć pokrojoną w dobrną kostkę cebulę oraz seler naciowy. Smaż wszystko przez 5 minut od czasu do czasu mieszając składniki.

Później dodaj ryż i smaż go wraz z selerem naciowym oraz cebulą przez 2 minuty często mieszając.
Teraz do ryżu dodaj bulion warzywny. Bulion do dodawaj stopniowo, chochla po chochli (kolejną chochlę bulionu dodaj, gdy ryż w całości wchłonie poprzednią chochlę).

Dodawanie bulionu zakończ gdy ryż będzie al-dente.


Teraz masz już przygotowane "risotto bianco".

Wystarczy go doprawić i dodać ulubione składniki a wynik będzie wyśmienity.


Oto kilka przepisów na dobre risotto:
http://www.meskakuchnia.com/search?keys=ry%C5%BC
meskakuchnia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:07.