Jak znaleźć złoty środek? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-05, 19:21   #1
Velvet Wave
Rozeznanie
 
Avatar Velvet Wave
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 836

Jak znaleźć złoty środek?


Hej .

Mam do Was pytanie. Od dawna próbuję zacząć zdrowiej się odżywiać . Póki co każda próba spełza na niczym . Zawsze zaczyna się i kończy tak samo. Gdy nadchodzi dzień zero, grzecznie zaczynam dzień od letniej wody z cytryną, razowego chlebka, zielonej herbatki, piję tylko wodę itd. Po kilka dniach mojego nowego stylu życia mija mi zapał i jem pizzę, słodkie bułeczki, piję pepsi. I tak od jakiegoś czasu, jestem na takiej huśtawce . Kocham jeść, nie mam samozaparcia... Moje myślenie utknęło w punkcie albo wóz (tylko zdrowe jedzenie) albo przewóz (i tak już zjadłam to ciastko/byłam na pizzy, więc już moja dieta jest bez sensu, rezygnuję). Jak mam znaleźć złoty środek, aby nie być wiecznie sfrustrowana swoją dietą i skończyć z myśleniem "tego mi nie wolno jeść i tego i tamtego" co mnie irytuję ? Jedyne co mnie ratuje to to, że lubię ruch, ale przez moje problemy hormonalne nawet przy regularnych ćwiczeniach, ale tak chwiejnej diecie, waga zaczyna pokazywać więcej kilogramów i zaczyna oscylować koło cienkiej granicy normy i lekkiej nadwagi a tego chcę uniknąć .
__________________
"Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała
im wyrosnąć.
" Coco Chanel


Velvet Wave jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-05, 20:58   #2
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

Pizza też może być dobra i jako tako podchodzić pod zdrową. Zobacz tu: http://polowanie-na-zdrowie.blogspot...i-chlebki.html czy tu: http://polowanie-na-zdrowie.blogspot...-do-pizzy.html

Ogólnie wiem jako tako o czym mówisz, też mnie ciągnie ale to co udało mi się zmienić to zmniejszyć ilość zjadanych chipsów, jem tylko pełnoziarniste pieczywo (czasem są wyjątki) tak samo makaron i ryż, jem duuuużo więcej owoców i warzyw niż kiedyś tak samo pestek dyni czy słonecznika. Przestałam całkowicie słodzić herbaty już dawno i mnie nie kusi. Co do napojów jak już piję słodkie napoje to tylko soki 100% - żadnych oranżad bo to są świństwa. Jeśli lubisz kisiel to taki tradycyjny możesz zastąpić takim: http://polowanie-na-zdrowie.blogspot...ik-lniany.html

Do wypieków staram się dodawać otrębów, pestek dyni itp. Łykam codziennie łyżkę tranu i łyżkę oleju z wiesiołka. Spirulinę (o której też trochę tutaj: http://polowanie-na-zdrowie.blogspot...spirulina.html naprawdę warto się tym zainteresować).

Sposobów jest dużo, trzeba po nie sięgać.

Edytowane przez 201605161006
Czas edycji: 2014-10-24 o 17:05
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-06, 10:46   #3
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

Cytat:
Napisane przez Velvet Wave Pokaż wiadomość
Hej .

Mam do Was pytanie. Od dawna próbuję zacząć zdrowiej się odżywiać . Póki co każda próba spełza na niczym . Zawsze zaczyna się i kończy tak samo. Gdy nadchodzi dzień zero, grzecznie zaczynam dzień od letniej wody z cytryną, razowego chlebka, zielonej herbatki, piję tylko wodę itd. Po kilka dniach mojego nowego stylu życia mija mi zapał i jem pizzę, słodkie bułeczki, piję pepsi. I tak od jakiegoś czasu, jestem na takiej huśtawce . Kocham jeść, nie mam samozaparcia... Moje myślenie utknęło w punkcie albo wóz (tylko zdrowe jedzenie) albo przewóz (i tak już zjadłam to ciastko/byłam na pizzy, więc już moja dieta jest bez sensu, rezygnuję). Jak mam znaleźć złoty środek, aby nie być wiecznie sfrustrowana swoją dietą i skończyć z myśleniem "tego mi nie wolno jeść i tego i tamtego" co mnie irytuję ? Jedyne co mnie ratuje to to, że lubię ruch, ale przez moje problemy hormonalne nawet przy regularnych ćwiczeniach, ale tak chwiejnej diecie, waga zaczyna pokazywać więcej kilogramów i zaczyna oscylować koło cienkiej granicy normy i lekkiej nadwagi a tego chcę uniknąć .

Też tak miałam i zaczęłam siebie rozgrzeszać. Nawet 2 dni diety to coś, a nie nic. Starania o dobrą dietę dają więcej niż machnięcie na to ręką.
Ruch raz w tygodniu też ma pozytywne efekty na zdrowie. Jedzenie owoców to dostarczanie witamin - nawet jesli 2 godz później napiję się coli. Pogodziłam się z tym, że nigdy nie będę osoba, która w 100% stosuje się do diety - robie to co udaje mi sie zrobić.
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.



dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-06, 11:07   #4
mara30
Zadomowienie
 
Avatar mara30
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 1 592
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

stawiaj na jedzenie, które jest zdrowe, a jednocześnie Ci smakuje jeżeli będziesz w siebie wmuszać jedzenie tylko dlatego, że jest zdrowe, a nie będzie Ci smakować, to przy pierwszej okazji będziesz rzucać się na to niezdrowe, ale za to smaczne
Więc szukaj nowych smaków, kup czasem warzywo czy owoc, którego nigdy nie jadłaś, przetestuj mąkę kokosową, orzechową, spróbuj nowych przypraw, tak, żeby to zdrowe jedzenie stało się przyjemnością, a nie katorgą
mara30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-08, 08:50   #5
Nadzieja80
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 48
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

Faktycznie nie ma sensu się zamęczać. Jedz smaczne potrawy, które jednocześnie będą zdrowe.
W Internecie jest cała masa blogów o odżywianiu. Na pewno znajdziesz ciekawe przepisy. Trzeba znaleźć tylko trochę czasu na zakup odpowiednich składników oraz ich późniejsze przygotowanie
Nadzieja80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 10:14   #6
NakarmUmysl
Raczkowanie
 
Avatar NakarmUmysl
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 42
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

Cytat:
Napisane przez mara30 Pokaż wiadomość
stawiaj na jedzenie, które jest zdrowe, a jednocześnie Ci smakuje jeżeli będziesz w siebie wmuszać jedzenie tylko dlatego, że jest zdrowe, a nie będzie Ci smakować, to przy pierwszej okazji będziesz rzucać się na to niezdrowe, ale za to smaczne
Więc szukaj nowych smaków, kup czasem warzywo czy owoc, którego nigdy nie jadłaś, przetestuj mąkę kokosową, orzechową, spróbuj nowych przypraw, tak, żeby to zdrowe jedzenie stało się przyjemnością, a nie katorgą
mąka kokosowa? a co to za wynalazek? i gdzie to można dostać?
__________________
Zgłodniałaś? Wpadnij na mój profil i zobacz jak nakarmić umysł
NakarmUmysl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 11:48   #7
nosferatku
Zadomowienie
 
Avatar nosferatku
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 923
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

Cytat:
Napisane przez Velvet Wave Pokaż wiadomość
Hej .

Mam do Was pytanie. Od dawna próbuję zacząć zdrowiej się odżywiać . Póki co każda próba spełza na niczym . Zawsze zaczyna się i kończy tak samo. Gdy nadchodzi dzień zero, grzecznie zaczynam dzień od letniej wody z cytryną, razowego chlebka, zielonej herbatki, piję tylko wodę itd. Po kilka dniach mojego nowego stylu życia mija mi zapał i jem pizzę, słodkie bułeczki, piję pepsi. I tak od jakiegoś czasu, jestem na takiej huśtawce . Kocham jeść, nie mam samozaparcia... Moje myślenie utknęło w punkcie albo wóz (tylko zdrowe jedzenie) albo przewóz (i tak już zjadłam to ciastko/byłam na pizzy, więc już moja dieta jest bez sensu, rezygnuję). Jak mam znaleźć złoty środek, aby nie być wiecznie sfrustrowana swoją dietą i skończyć z myśleniem "tego mi nie wolno jeść i tego i tamtego" co mnie irytuję ? Jedyne co mnie ratuje to to, że lubię ruch, ale przez moje problemy hormonalne nawet przy regularnych ćwiczeniach, ale tak chwiejnej diecie, waga zaczyna pokazywać więcej kilogramów i zaczyna oscylować koło cienkiej granicy normy i lekkiej nadwagi a tego chcę uniknąć .
Haha, jakbym siebie czytała
Coz, szczegolnie przy problemach hormonalnych zdrowe jedzenie jest trudne. Mnie EPICKO wprost ciagnie do slodyczy (z tego miejsca wybaczcie brak polskich liter, cos mi sie w ustawieniach kawiatury spapralo, a nie chce mi sie naprawiac).

Wiec tak. Moze, o ile nie "zdrowo", to warto troche "zdrowiej".
To znaczy - zamiast pieciu cukierkow zjedz jednego. Smakuje tak samo, serio. Jezeli wolisz bialy ryz od ciemnego, to przypilnuj przynajmniej, zeby polowe Twojego talerza zapelnily swieze warzywa (srodek sezonu jest, gwoli przypomnienia). A jak nie ryz, to kasze. Kasza jest super i do tego superzdrowa. Nakup sobie owocow (nikt mi nie wmowi, ze jak sie dba o dobra figure to powinno sie unikac owocow, ktore sa pyszne, sycace, maja hordy witamin i do tego naprawde malo kalorii), a ochota na "niezdrowe" slodkie przejdzie.
Jak robisz sobie rano kanapke z tego razowego chlebka, to wez zjedz dwa pomidory zamiast dwoch plasterkow. Zamiast kanapek w pracy moze zjesz salatke? Zamiast jogurtu pitnego o smaku chemicznej wisni moze wybierzesz naturalny? Zamiast serka topionego prosto z laboratorium jedz mniej przetworzony, przez wiekszosc czasu? Zamiast coli do salatki w pracy sok warzywny?

Najadaj sie. Nie ma nic gorszego, niz chodzic glodnym.

I jeszcze...cos, czego nauczyla mnie praca i kursy z service designu dla uslug IT xD...nie da sie...po prostu NIE DA SIE czegos robic na 100%.
Wiec ustal sobie jakas "granice grzechu"

W moim przypadku - raz na dwa - trzy dni pozwalam sobie na dwa tosty z bialego chleba tostowego z tym ohydnym topionym serkiem i marmolada pomaranczowa, bo uwielbiam i juz. Raz na miesiac zamawiam pizze. Raz w miesiacu chodze do McDonalda albo innego fast-shita. Raz w tygodniu wolno mi zjesc batona. Raz na jeden-dwa dni pozwalam sobie na sezamki albo landrynke. Raz w miesiacu pozwalam sobie na szalenstwo ciasteczkowo-czekoladkowo-torcikowe, dzien, kiedy siedze przed kompem, gram w gry i jem, co mi sie tylko podoba. Raz na dwa tygodnie moge zjesc zupke chinska.
Wazne, zeby Twoje "granice grzechu" byly: rozsadne (czyli nie zawieraly za duzo "niedozwolonych" produktow typu trzy batoniki i cola dwa razy dziennie), osiagalne (nie powinny brzmiec "jeden cukierek w miesiacu, a poza tym samo zdrowe"), monitorowane (czyli nie przestrzegane wybiorczo, tylko starannie pilnowane).

Bardzo szybko okazuje sie, ze nie zawsze wykorzystuje moje "granice grzechu", ze wcale nie zawsze trafi sie ta pizza albo te tosty.

Oprocz tego, sa liczne mozliwosci "podrasowania" jedzenia, takie jak:
-garsc orzechow dorzucona do duszonych/podsmazonych warzyw,
-platki owsiane dorzucone do sosu albo gulaszu,
-odzywka bialkowa dla sportowcow (BEZ dodatkow aromatyzujacych i slodzacych) do nalesnikow (efekt: bardziej sycace nalesniki, o wiele lepsze ciasto, wiecej bialka...to moj nalesnikowy sekret, dzieki ktoremu moje nalesniki sa uwazane za przepyszne),

No i staraj sie, zeby droga, jaka przebywaja Twoje posilki od pola/hodowli do talerza byla jak najkrotsza i zeby nie biegla przez laboratorium na tyle, na ile to mozliwe i na tyle, na ile pozwala Twoja "granica grzechu". Czyli:
-nieodtluszczone mleko z krotka przydatnoscia do spozycia zamiast UHT 0%,
-maslo zamiast margaryny,
-jogurt naturalny i owoce zamiast owocowego jogurtu,
-ciemne pieczywo zamiast jasnych pulchnych buleczek (jasne pulchne buleczki proponuje wlaczyc do "granicy grzechu"),
-sok owocowy zamiast napoju gazowanego,
-warzywa, owoce i mieso jako podstawa jadlospisu,
-dobrej jakosci wedlina albo wlasnorecznie upieczony i schlodzony kawalek zwierzaka zamiast pasztecikow i konserw,
-wlasnorecznie zrobione slodkosci ze zdrowych skladnikow(jest MASA przepisow w internecie) zamiast cukierkow z lista E na pol opakowania,
-nawyk odwracania opakowan i czytania skladnikow obowiazkowy.
nosferatku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-11, 17:28   #8
Velvet Wave
Rozeznanie
 
Avatar Velvet Wave
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 836
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi . Prawda, że muszę się nauczyć, że nie da rady robić czegoś na 100%... Pomogłoby mi to w wielu aspektach życia! Oj i to jak bardzo .
__________________
"Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała
im wyrosnąć.
" Coco Chanel


Velvet Wave jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-12, 20:35   #9
Kica.
Zakorzenienie
 
Avatar Kica.
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 453
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

a może po prostu to co jesz na tej swojej" zdrowej diecie" ci nie smakuję? i tęsknisz za jakimiś smakami?
polecam rozkochać się w gotowaniu jest masa blogów, książek, stron internetowych pełnych zdrowych i pysznych dań - inspiruj się. Eksperymentuj w kuchni, jak nowa dieta zacznie ci smakowac od razu zapomnisz o dawnych przyzwyczajeniach, a wręcz zaczną ci się wydawac niesmaczne
__________________
INSTAGRAM
ZDROWIE.VEGIE.PL
Kica. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-24, 17:06   #10
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Jak znaleźć złoty środek?

Trochę czasu już minęło... i jak?
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-10-24 18:06:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:17.