Doradźcie.. ;) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Biżuteria

Notka

Biżuteria Miejsce dla osób, które robią biżuterię. Tutaj możesz zaprezentować własnoręcznie wykonaną biżuterię, obejrzeć prace innych, podzielić się wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-04-10, 20:59   #1
Akwarynka
Raczkowanie
 
Avatar Akwarynka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 443

Doradźcie.. ;)


Więc tak..
Zainspirowałyście mnie cudnymi wytworkami więc postanowiłam sama zacząć tworzyć własną biżuterię
Rzecz w tym, że chciałabym dowiedzieć się, jakie były wasze początki.
Pojęcia bladego nie mam, w jakich proporcjach kupywać te wszystkie koraliki małe, duże, sieczki, żyłki itp. Z kursu zrozumiałam, że potrzebne są:
koraliki(w jakich proporcjach, jakie polecacie?),
linki/drut(a może obydwa? pytanie takie jak wcześniej),
zapięcia(jakie? karabińczyki 10, 12mm? jakich używacie?),
końcówki(to co wcześniej - jakie polecacie?),
przekładki(jakie?).
I narzędzia. Czy są w ogóle potrzebne? Jeśli tak to jakie?
Ostatnie pytanie: czy według was lepiej zakupić materiały w swoim mieście czy tam okolicach, czy w sklepie internetowym? Jaki sklep internetowy jest w miarę tani i porządny, w którym często kupujecie?
W moich okolicach porządnej pasmanterii nie ma, poza tym nie wiem, gdzie to wszystko kupić :P
Byłabym baardzo wdzięczna za pomoc i cierpliwość, może i był podobny temat ale ja takiego nie znalazłam :P
Pozdrawiam ;D
Akwarynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-10, 21:39   #2
peyka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 207
Dot.: Doradźcie.. ;)

ja mogę Ci poradzić, abyś najpierw narysowała na kartce kilka projektów biżuterii, jakie kolorki, długość, jakie elementy są do nich potrzebne itd. A potem zamawiała materiały pod te projekty, tzn, chcesz mieć w kolczykach np. czerwone kule, to szukasz takich w sklepie. Kupowanie wszystkiego co się spodoba, bez pomysłu do czego to użyć nie jest najlepszym pomysłem. Ja wszystko kupuję w artfan.pl, jedynie drut w empiku.
peyka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-10, 21:52   #3
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149
Dot.: Doradźcie.. ;)

http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=123055
__________________

eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-10, 22:21   #4
Justin_14
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 3 310
Dot.: Doradźcie.. ;)

no tak....
Justin_14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-10, 22:47   #5
ellena
Zadomowienie
 
Avatar ellena
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 185
Dot.: Doradźcie.. ;)

Aż mnie korciło, żeby zrobić to samo co eklerka
ellena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 10:01   #6
Akwarynka
Raczkowanie
 
Avatar Akwarynka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 443
Dot.: Doradźcie.. ;)

Peyka: dzięki za pomoc ;*
Reszta: przeczytałam ten kurs. Nie wiem, czy zauważyliście, ale wspomniałam o tym we wcześniejszej wypowiedzi
Dlatego pytam o wasze zdanie, w kursie tyle jest napisane o wszystkich materiałach, że pojęcia nie mam co wybrać, co będzie najlepsze na początek. Przykładowo jeśli chodzi o zapięcia. Nie wiem do czego lepsze będą większe karabińczyki, do czego mniejsze i które się lepiej nadają.


No i to, co mnie wkurza na każdym forum: skoro jedna osoba już podała link do innego tematu i wyraźnie dała do zrozumienia, że nie potrzebnie zakładałam wątek, to po cholerę kolejne się wypowiadają. Prosiłam o radę, a nie o krytykowanie samego faktu, że poprosiłam o pomoc, chociaż istnieje już podobny wątek.
Chyba się nie rozumiemy.
W każdym razie dzięki za odpowiedzi, nie oczekiwałam szczerze mówiąc niczego więcej.
Peyka, jeszcze raz dzięki
Akwarynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 12:09   #7
naila
Zakorzenienie
 
Avatar naila
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 7 712
Dot.: Doradźcie.. ;)

Akwarynka, nikt Ci nie powie dokładnie, co do czego. Musisz sama zobaczyć, jak Ci się będzie robić z danych materiałów. Jeden lubi takie zapięcia, inny drugie - Ty jako artystka-wizjonerka, mając swój projekt, tak dopasowujesz materiały, żeby wszystko miało ręce i nogi.

Najlepiej kup po jednym - dwa egzemplarze każdego i sama zobaczysz, jak Ci to wyjdzie i czy będzie Ci pasować.

Przy robieniu biżuterii ogranicza nas jedynie własna fantazja
__________________

Moje Impresje jestem również Zakosmetykowana
naila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-04-11, 12:12   #8
aszeko
Raczkowanie
 
Avatar aszeko
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 196
Dot.: Doradźcie.. ;)

Nie jestem jeszcze za bardzo doświadczona , ale z moich spostrzeżeń powiem to samo co Peyka - najlepiej zrobić sobie projekty - ja pozbierałam pomysły, popatrzyłam co jest w sklepach, policzyłam ile czego trzeba i zrobiłam zestawienie materiałów. Osobiście najbardziej lubię kupować w Świecie Koralików 2 i Qnszcie, głównie ze względu na duży wybór produktów. Drut na początek proponuję 0,6 mm, dobrze też kupić trochę szpilek.
aszeko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 12:12   #9
Justin_14
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 3 310
Dot.: Doradźcie.. ;)

Cytat:
Napisane przez Akwarynka Pokaż wiadomość
Peyka: dzięki za pomoc ;*
Reszta: przeczytałam ten kurs. Nie wiem, czy zauważyliście, ale wspomniałam o tym we wcześniejszej wypowiedzi
Dlatego pytam o wasze zdanie, w kursie tyle jest napisane o wszystkich materiałach, że pojęcia nie mam co wybrać, co będzie najlepsze na początek. Przykładowo jeśli chodzi o zapięcia. Nie wiem do czego lepsze będą większe karabińczyki, do czego mniejsze i które się lepiej nadają.


No i to, co mnie wkurza na każdym forum: skoro jedna osoba już podała link do innego tematu i wyraźnie dała do zrozumienia, że nie potrzebnie zakładałam wątek, to po cholerę kolejne się wypowiadają. Prosiłam o radę, a nie o krytykowanie samego faktu, że poprosiłam o pomoc, chociaż istnieje już podobny wątek.
Chyba się nie rozumiemy.
W każdym razie dzięki za odpowiedzi, nie oczekiwałam szczerze mówiąc niczego więcej.
Peyka, jeszcze raz dzięki
a ja proponuję przeczytać NETykietę. Proponuję też, zebys odzywała się milej do innych. Skoro widziałaś ten kurs, to czemu nie zauważyłaś, ze to tam początkujace zadają pytania? poza tym, na wszystkie Twoje pytania były odpowiedzi w wątku.
Justin_14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 12:52   #10
M0N1K4
Zakorzenienie
 
Avatar M0N1K4
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Miejsce którego nie ma na mapie
Wiadomości: 4 337
GG do M0N1K4
Dot.: Doradźcie.. ;)

Jeśli chodzi i koraliki... ja kupuję to co mi wpadnie w oko...potem myślę co z tego zrobić... czasem jakieś kamyki leżą na dnie pudełka 2 miesiące.... aż pewnego dnia mnie olśni i je wykorzystuję.
M0N1K4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 13:51   #11
magaskas
Raczkowanie
 
Avatar magaskas
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 60
Dot.: Doradźcie.. ;)

Akwarynka trudno jest powiedziec ILE potrzebujesz. Ja gdy robilam pierwsze zamowienie myslalam, ze mam wszystko czego mi potrzeba. A gdy materialy doszly to okazalo sie, ze a to tego brakuje i cos innego by sie tez przydalo. Ale tak ma pewnie kazda z nas

Justin_14 wcale sie nie dziwie, ze Akwarynka uzyla troche mocnych slow. Rzeczywiscie jedna osoba podala link i to jest OK. Po co kolejne 10 osob potakuje i kiwa glowa z dezaprobata? Czy to naprawde konieczne? Denerwuja Cie takie pytania? To je zignoruj. Nie chcesz pomoc to przynajmniej nie krzycz!

Akwarynka powodzenia
__________________
Zatrzymać nieskończoność w garści i wieczność w chwili...
magaskas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-04-11, 13:52   #12
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Doradźcie.. ;)

NIGDY nie kupuję materiałów pod konkretny projekt. Zamawiam, co mi się podoba, ewentualnie dobieram kolorystycznie do danego kamienia, a potem kombinuję. Tak jest....barwniej
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 16:56   #13
Akwarynka
Raczkowanie
 
Avatar Akwarynka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 443
Dot.: Doradźcie.. ;)

Cytat:
Napisane przez Justin_14 Pokaż wiadomość
a ja proponuję przeczytać NETykietę. Proponuję też, zebys odzywała się milej do innych. Skoro widziałaś ten kurs, to czemu nie zauważyłaś, ze to tam początkujace zadają pytania? poza tym, na wszystkie Twoje pytania były odpowiedzi w wątku.
Hmm.. A ja proponuję nie pouczać, skoro pewnym swojej teorii się nie jest. Tak się składa, że netykietę przeczytałam. Czy ja kogoś obrażam? Czy używam wulgarnych słów? Wyraziłam swoją opinię, bo nie widzę sensu w Twojej wypowiedzi: skoro nie chcesz pomóc, odpuść sobie komentarze, bo te już usłyszałam. Cóż, chyba mamy różne poglądy na ten temat.
Jak już wspomniałam, przeczytałam kurs i tu przyznaję mój błąd: nie czytałam odpowiedzi. Nie, to nie tak. Przeczytałam kilka pierwszych, a tam użytkowniczki forum rozwodzą się nad zaletami wspomnianego wątku. Pierwsze pytania zadane są duużo niżej, a tam już nie dotarłam. Więc wybacz, moja wina, bądź łaskawa i odpuść mi ten karygodny grzech.

I na koniec: może zakończmy tą wymianę zdań. Ty powiedziałaś, co Ci leży na sercu, wyraźnie dałaś mi do zrozumienia, że coś Ci nie pasuje i koniec kropka. Więc daruj sobie dalsze, nieprzyjemnie w takim samym stopniu jak moje, komentarze ;>
Pozdrawiam


Naila, Aszeko, MON1K4, Magaskas(dziękuję, za wsparcie też ;P), Szajajaba: przeczytałam wszystko i dzięki wielkie za rady Jakoś to wszystko teraz wydało mi się prostsze ;D Pożyjemy, zobaczymy, wyjdzie w praniu jaki mam talent i zmysł estetyczny. Buziak dla was

I tu też pozdrawiam

Edytowane przez Akwarynka
Czas edycji: 2007-04-11 o 20:23
Akwarynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 17:09   #14
peyka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 207
Dot.: Doradźcie.. ;)

ja mogę jeszcze powiedzieć, że okrągłych zapięć używam do naszyjników, a karabińczyków do bransoletek. Staram się też używać szpilek. Nie lubię, gdy na końcu kolczyka jest loopik. Półfabrykatów możesz nakupować ile zechcesz, one zawsze się przydadzą
peyka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 17:27   #15
Akwarynka
Raczkowanie
 
Avatar Akwarynka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 443
Dot.: Doradźcie.. ;)

Peyka, kochana, dzięęki, po raz kolejny ;D
O to mi między innymi chodziło
Ach, jak moje cudne przyszłe wyroby trafią na rynek, będą nałogowo i masowo nabywane, zarobię miliony, będę znana w świecie itp, będziesz miała satysfakcję, że kiedyś, jak byłam początkująca to mi pomogłaś
Akwarynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 18:05   #16
Justin_14
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 3 310
Dot.: Doradźcie.. ;)

Cytat:
Napisane przez Akwarynka Pokaż wiadomość
Hmm.. A ja proponuję nie pouczać, skoro pewnym swojej teorii się nie jest. Tak się składa, że netykietę przeczytałam. Czy ja kogoś obrażam? Czy używam wulgarnych słów? Wyraziłam swoją opinię, bo nie widzę sensu w Twojej wypowiedzi: skoro nie chcesz pomóc, odpuść sobie komentarze, bo te już usłyszałam. Cóż, chyba mamy różne poglądy na ten temat.
Jak już wspomniałam, przeczytałam kurs i tu przyznaję mój błąd: nie czytałam odpowiedzi. Nie, to nie tak. Przeczytałam kilka pierwszych, a tam użytkowniczki forum rozwodzą się nad zaletami wspomnianego wątku. Pierwsze pytania zadane są duużo niżej, a tam już nie dotarłam. Więc wybacz, moja wina, bądź łaskawy i odpuść mi ten karygodny grzech.

I na koniec: może zakończmy tą wymianę zdań. Ty powiedziałeś, co Ci leży na sercu, wyraźnie dałeś mi do zrozumienia, że coś Ci nie pasuje i koniec kropka. Więc daruj sobie dalsze, nieprzyjemnie w takim samym stopniu jak moje, komentarze ;>
Pozdrawiam


Naila, Aszeko, MON1K4, Magaskas(dziękuję, za wsparcie też ;P), Szajajaba: przeczytałam wszystko i dzięki wielkie za rady Jakoś to wszystko teraz wydało mi się prostsze ;D Pożyjemy, zobaczymy, wyjdzie w praniu jaki mam talent i zmysł estetyczny. Buziak dla was

I tu też pozdrawiam
Jestem dziewczyną, więc proszę o edytowanie poprzedniego posta na rodzaj żeński.

Jeśli ktoś pisze (cytuję): "po cholerę odpisujecie?", czy to nie jest dla Ciebie wulgaryzm?
NETykieta mówi o tym, ze podporządkowujemy się do zasad forum, a na tym forum panuje zasada, ze staramy się nie smiecić, gdybyś przeczytała forum, wiedziałabyś, ze są dziesiatki takich wątków a zeby znaleźć odpowiedzi na pytania, wystarczy poszukać.
Justin_14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 18:31   #17
paulina.t11
Zadomowienie
 
Avatar paulina.t11
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 1 956
Dot.: Doradźcie.. ;)

Cytat:
Napisane przez Akwarynka Pokaż wiadomość
Ach, jak moje cudne przyszłe wyroby trafią na rynek, będą nałogowo i masowo nabywane, zarobię miliony, będę znana w świecie itp, będziesz miała satysfakcję, że kiedyś, jak byłam początkująca to mi pomogłaś
Na razie to zakup materiały, potem będziemy podziwiać
__________________
25.11.08r - 8.06.2010 - APARAT góra i dół

wątek wymiankowy
paulina.t11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 18:37   #18
peyka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 207
Dot.: Doradźcie.. ;)

Cytat:
Napisane przez Akwarynka Pokaż wiadomość
Peyka, kochana, dzięęki, po raz kolejny ;D
O to mi między innymi chodziło
Ach, jak moje cudne przyszłe wyroby trafią na rynek, będą nałogowo i masowo nabywane, zarobię miliony, będę znana w świecie itp, będziesz miała satysfakcję, że kiedyś, jak byłam początkująca to mi pomogłaś
peyka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 19:01   #19
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Doradźcie.. ;)

Cytat:
Napisane przez peyka Pokaż wiadomość
ja mogę jeszcze powiedzieć, że okrągłych zapięć używam do naszyjników, a karabińczyków do bransoletek. Staram się też używać szpilek. Nie lubię, gdy na końcu kolczyka jest loopik. Półfabrykatów możesz nakupować ile zechcesz, one zawsze się przydadzą
Ale to nie znaczy, że tak jest źle czy nieładnie Szpilki dość drogo wychodzą, zamiast nich mozesz drut kupic 0,7 czy 0,6mm. Poza tym kup sporo przekładek i właśnie federingów czy innych zapięć, ja na początku strasznie zła byłam, że wiecznie mi ich brakowało
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-04-11, 19:06   #20
peyka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 207
Dot.: Doradźcie.. ;)

czasem ładnie, czasem nie. W niektórych kolcach wygląda to jakby coś odleciało od tego loopa. Dlatego wolę szpilki
peyka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 20:46   #21
Akwarynka
Raczkowanie
 
Avatar Akwarynka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 443
Dot.: Doradźcie.. ;)

Cytat:
Napisane przez Justin_14 Pokaż wiadomość
Jestem dziewczyną, więc proszę o edytowanie poprzedniego posta na rodzaj żeński.
Ups, wybacz Już poprawione.

Cytat:
Napisane przez Justin_14 Pokaż wiadomość
Jeśli ktoś pisze (cytuję): "po cholerę odpisujecie?", czy to nie jest dla Ciebie wulgaryzm?
NETykieta mówi o tym, ze podporządkowujemy się do zasad forum, a na tym forum panuje zasada, ze staramy się nie smiecić, gdybyś przeczytała forum, wiedziałabyś, ze są dziesiatki takich wątków a zeby znaleźć odpowiedzi na pytania, wystarczy poszukać.
Hmm, raczej nie wulgaryzm. Chyba nie poraża swoją ordynarnością i nieprzyzwoitością. Coś w stylu słowa delikatnie podnoszącego ton mojej wypowiedzi ;> Pisałam już, że najwyraźniej mamy różne poglądy na ten i inne tematy, nie mam zamiaru się powtarzać. Wiem, jestem niewychowaną i niemoralną osobą, lecz bądźmy tolerancyjni. Gdzieś w regulaminie pisze o wyrozumiałości w stosunku do nowych, czy coś. No nic, ten temat uważam za zamknięty.
'Staramy się'... Ja tam się staram. Szukałam, a że nie znalazłam to już inna sprawa. Chyba nie będziesz mieć pretensji o to, że nie jestem na tyle... Spostrzegawcza? <tu nie wiem jakiego przymiotnika użyć>, by znaleźć wątek podobny do mojego. W każdym razie z pewnością celowo tego przeraźliwego przestępstwa nie popełniłam. Myślę, że tą kwestię też możemy zakończyć.
I napisałam tu, żeby prosić o pomoc. Nie pomogłaś, trudno. Wygarnęłaś mi co miałaś wygarnąć, ja przyjęłam to wiadomości tą przykrą prawdę, błagam o wybaczenie i koniec rozmowy.
Ehh, my się i tak nie dogadamy a mi się naprawdę już nie chce i nie mam ochoty tworzyć kolejnych wywodów typu "to ja mam rację".



Szajajaba: zapamiętam
I popróbuję różnych sposobów, w końcu może wynajdę sobie swój własny styl i technikę
Akwarynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 21:04   #22
magaskas
Raczkowanie
 
Avatar magaskas
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 60
Dot.: Doradźcie.. ;)

Aha a jak masz zamiar robic rowniez kolczyki, to kup duzo bigli, bo zawsze ich brakuje Pomysly sa a wykonczenia brak
__________________
Zatrzymać nieskończoność w garści i wieczność w chwili...
magaskas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-12, 13:02   #23
Akwarynka
Raczkowanie
 
Avatar Akwarynka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 443
Dot.: Doradźcie.. ;)

Cytat:
Napisane przez paulina.t11 Pokaż wiadomość
Na razie to zakup materiały, potem będziemy podziwiać
Noo tak, dobry pomysł :P

Cytat:
Napisane przez magaskas Pokaż wiadomość
Aha a jak masz zamiar robic rowniez kolczyki, to kup duzo bigli, bo zawsze ich brakuje Pomysly sa a wykonczenia brak
Ok, kupię ;P Mam nadzieję, że mi się szybko nie znudzi i nie zostanę z wielgachnym worem materiałów
Akwarynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-12, 13:09   #24
paulina.t11
Zadomowienie
 
Avatar paulina.t11
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 1 956
Dot.: Doradźcie.. ;)

i jeszcze www.qnszt.pl www.artfan.pl duży wybór
__________________
25.11.08r - 8.06.2010 - APARAT góra i dół

wątek wymiankowy
paulina.t11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biżuteria


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:30.