Norwegia.Jest tu ktoś??? - Strona 85 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-09-25, 16:03   #2521
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Norwegia.Jest tu ktoś???

Billing - tak u mnie w konunie by dostac "wszystkie" inne zasilki/pomoc musidz tez byc 3 lata. Wiec ja moge na "kase" poczekac na razie nie przynieramy glodem z tego co mam. Chodzi mi bardziej o pomoc w znaleznieniu mieszkania dla mnie i synka. Bo ilez ja juz telefonow wykonalam i bardzo bardzo trudno jest, znalezv kogos kto wynajmie mieszkanie samotnej matce :-(. Ale jestem dobrej myli - kiedys na pewno i dla mnie zaswieci slonce ;-)
__________________
Miluś

http://suwaczki.maluchy.pl/li-65599.png
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-26, 08:32   #2522
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Norwegia.Jest tu ktoś???

Dziewczyny, a gdzie pracujecie i jak długo szukalyscie tej pracy?
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-26, 10:46   #2523
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez kasia86bgo Pokaż wiadomość
hej hej - zyjecie ....

my z Milusiem sie pakujemy .. do pudel, toreb - fruniemy do PL znowu na miesiac - dziadki sie uciesza.

i bylam w weekenda na imprezie, gdzie byly inne polskie mamusie ode mnie z miasta, i poznalam taka jedna co pracuje u nas w ''magicznym urzedzie do ochrony dzieci '' - i wiecie co ja sie dowiedzialam !!!! no az qrwa noz w kieszenie mi sie otworzyl - debilny Nav mi tego nie powiedzial, no ale minus taki zem wszedzie sama chodizla, a gdzie team moj jezyk by sie dogadac. wracam w Listopadzie i juz zacieram rece, takiego meilja naskrobie ze raz dwa trzay - osiem, piec - i bede miala pomoc od Panstwa, plus pomoga mi znlezc mieszkanie dla mnie i mlodego

to tyle buziaki
milego dalszego
Ja zyje, tylko nie wiem co pisac. Mam problemy z dzieckiem. Nie moge go opanowac, tak sie buntuje ze sabotuje wszelkie codzienne czynnosci. Nie wiem juz jak do niego podchodzic zeby nie konczylo sie awantura. Nie moge wyjsc na czas na zajecia, nie moge go myc, ubierac, nie moge sie ruszyc na krok w domu, polozyc go, zrobic cokolwiek wieczorem, upilnowac lodowki tez sie nie da. Echh

Kasia zaciekawilas mnie, czego sie konkretnie dowiedzialas?
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-26, 11:46   #2524
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Odp: Norwegia.Jest tu ktoś???

Wiecie jaka jest procedura z zasiłkiem jesli się samemu odejdzie z pracy? Nie mam komputera a w telefonie to jednak slabo widac

Jenta współczuję... Nie mam dzieci wiec nie wiem co Ci poradzić...
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 06:56   #2525
Matrix91
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: Norwegia
Wiadomości: 24
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez ilonkaczapela Pokaż wiadomość
Dziewczyny, a gdzie pracujecie i jak długo szukalyscie tej pracy?
mysle ze jak znasz chociaz angielski w stopniu dobrym to nie bedzie problemu.. ja pierwszej pracy szukalam 3 miesiace. Wiadomo- sprzatanie. Teraz tez sprzatam,raz jest wiecej pracy raz mniej. Jednak z jezykiem coraz lepiej. Zbieram kase na kurs norweskiego, mysle ze bedzie lepiej, poki co ucze sie w domu. Mam znajome ktore pracuja w przedszkolach, kantynach., sprzataja na wlasne reke. Jednak angielski znaja biegle lub norweski b. dobrze
Matrix91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 07:46   #2526
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Norwegia.Jest tu ktoś???

Angielski mam na zaawansowanym poziomie, chociaz uzywalam go glownie piszac, wiec musialabym sie rozgadac troche, zeby go"odrdzewic"
Domyslam sie, ze poczatkowe prace beda z takiego pewnie zakresu, ale nie mam nic przeciwko chociaz trzy miesiace to troche dlugo.

Edytowane przez ilonkaczapela
Czas edycji: 2013-09-27 o 07:48
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 07:58   #2527
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Odp: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez jingsaw Pokaż wiadomość
Wiecie jaka jest procedura z zasiłkiem jesli się samemu odejdzie z pracy? Nie mam komputera a w telefonie to jednak slabo widac

Jenta współczuję... Nie mam dzieci wiec nie wiem co Ci poradzić...
Hehe takie prawo dwulatka... Chociaz jestem ostatnio tak zmeczona ze ciezko mi sie to znosi. Pomaga wybieganie sie na dworze, nawet pod wieczor przed snem.

Co do zasilku po odejsciu z pracy to masz 2 miesiace "kwarantanny" od momentu zlozenia podania o ile dobrze pamietam. Chyba ze cos sie zmienilo.
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-09-27, 10:19   #2528
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Ja dostalam pracę po 2. Tyg. A właściwie od razu jak powiedziałam że jestem do dyspozycji. Koleżanka.moja w.zeszłym miesiącu przyjechała i też już znalazła. Z.drugiej strony inna polka która poznalam mieszka tu ponad rok albo i dwa i nic nie złapała. Różnie.bywa.

Z moim wykształceniem wiedziałam że prędzej lub ponosi os.znajdę bo potrzebują tu nauczycieli :
Jenta - jedyne co możesz to przetrwać. Ale łącze.się.w bólu - akurat u nas troje.dzieci bardzo intensywnie bunt dwulatka przeżywa. Wracam wypompowana jak detka!

Wieczorem mogę napisać parę pomysłów jak przekonać dwulatka o współpracy które.mogą zadziała
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 11:09   #2529
cate_
Zadomowienie
 
Avatar cate_
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 542
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez ilonkaczapela Pokaż wiadomość
Angielski mam na zaawansowanym poziomie, chociaz uzywalam go glownie piszac, wiec musialabym sie rozgadac troche, zeby go"odrdzewic"
Domyslam sie, ze poczatkowe prace beda z takiego pewnie zakresu, ale nie mam nic przeciwko chociaz trzy miesiace to troche dlugo.
Spoko, ja na początku też słabo po angielsku mówiłam a to dlatego że stres mnie zżerał ale wszyscy przyjaźnie nastawieni, pomagali więc szybko się odstresowałam. Poza tym jak nie masz jak się porozumieć a musisz coś załatwić to szybciej się "odrdzewiasz"

Jenta bunt dwulatka to nic w porównaniu z buntem trzylatka
__________________
ALEXANDER

MAXIMILIAN
cate_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 16:45   #2530
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Dot.: Odp: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez jenta Pokaż wiadomość
Hehe takie prawo dwulatka... Chociaz jestem ostatnio tak zmeczona ze ciezko mi sie to znosi. Pomaga wybieganie sie na dworze, nawet pod wieczor przed snem.

Co do zasilku po odejsciu z pracy to masz 2 miesiace "kwarantanny" od momentu zlozenia podania o ile dobrze pamietam. Chyba ze cos sie zmienilo.
Dzięki a wiesz moze czy na te dwa miesiące mogę pojechać do Polski? Tzn czy chodzi o dwa miesiące w Norwegii czy wszystko jedno gdzie?
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 17:57   #2531
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Odp: Norwegia.Jest tu ktoś???

Mysle ze mozesz wyjechac, dopoki nie wyplacaja Ci pieniedzy.Chociaz nigdy nie wiadomo - nagle sie okaze, ze sie nie dodzwonili, albo zaprosili na rozmowe a Ty nie przyszlas, i lipa... Hmm
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-27, 18:32   #2532
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

No wlasnie tego się boję... Nigdy nie wiadomo co komu przyjdzie do głowy muszę przemyśleć cały plan. Dzięki za pomoc
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 19:44   #2533
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez jingsaw Pokaż wiadomość
Dzięki a wiesz moze czy na te dwa miesiące mogę pojechać do Polski? Tzn czy chodzi o dwa miesiące w Norwegii czy wszystko jedno gdzie?
niestety nie mozesz wyjechac, bo to automatycznie bedzie Cie oddalalo od zasilku: co 2 tygodnie bedziesz musiala sie meldowac na stronie navu i tam mniej wiecej jest zakladka o wyjazdach, czy sie gdzies w tym czasie pracowalo i ile.
akurat to mamy przerobione, bo Tz rok temu tez samodzielnie odszedl z pracy, a my w miedzyczasie 2x wyjezdzalismy na urlopy i te tygodnie byly jakby doliczane do tych 2och miesiecy karencji oczekiwania na zasilek.
__________________





NA ZAWSZE W SERCU...
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 20:04   #2534
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

mam prosbe . czy ktoras z was moglaby mi wyslac kartke z oslo?? jakas ladna
bo w przyszlym miesiacu bedzie nasza pierwsza rocznica i chcialam zrobic album z miejsc ktore odwiedzilismy - troche zdjec i kartki
a Oslo kluczowe . w koncu tam sie spotkalismy po raz pierwszy ach pamietam to jak dzis

co do buntow i trudnego okresu to moj syn mial najtrudniejszy okres w wieku 4 lat
byl strasznie sfrustrowany, o wszystko sie zloscil...i obwinial mnie
chyba bym sie totalnie zalamala gdyby nie to ze kolezanka miala syna w tym samym wieku i zachowywal sie dokladnie tak samo . nie sluchal, zloscil sie, krzyczal i nawet tych samych hasel uzywal (np jak sie przewrocili to od razu morderczy wzrok w kierunku mamy i - to twojaaaa winaaaaa) hehehe
teraz sie z tego smieje ale wtedy wcale mi do smiechu nie bylo...

co do sposobow na buntownikow
jak Antek (jako 2-3latek) nie chcial isc (a przynajmniej nie chcial isc w tym kierunku w ktorym zamierzalam ) to bralam go podstepem - np mowilam ze scigamy sie do nastepnej latarni kto piewrszy i zaczynalam biec, albo mowilam oooo pajak tam siedzi, chodz szybko zobacz (i tak co pare metrow cos ciekawego :P)

jak sie darl i nie chcial ubierac (teraz to przerabim z ta dwojka z przedszkola... ) to zagaduje - spokojnym glosem, np co bedziemy robic albo jakie lody wola i ten glos stopniowo sciszam - zeby dziecko musialo rowniez sie uspokoic zeby slyszec (ale to musi byc cos ciekawego i powiedziane tonem jakby to bylo odkrycie stulecia)
takie odwrocenie uwagi od tego ze jest ubierany

jak troche odrosl od ziemi to dawalam mu wybierac czy chce np taka koszulke czy taka (do wyboru dwie), czy chce zjesc to czy to

dobrze, ze tu w norwegii dzieci maja szanse na prawde sie wybiegac i duzo przebywaja na swiezym powietrzu to tez te emocje maja swoje "ujscie"

i jak sie dzieci u mnie w przedszkolu bardzo zloszcza (i tak sie zloszcza z ejuz same nie pameitaja powodu tej zlosci wiec na wszelki wypadek kontynuuja . bo w koncu powod ten mogl byc powazny hehehehehehe) to sie czasem po prostu pytam - boli cie? gdzie ci e boli? moze ci podmucham? (i to dziala hehehehe bo tak na prawde powod tych ich histerii nie jest najczesciej istotny) albo pytam czy chca sie przytulic - choc to nie dziala w pierwszej fazie zlosci tylko dopiero jak juz troch esie ywplacza

wiec jenta . powodzenia hgeheh

moj syn juz 6 lat ma a do tej pory czasem miewa akcje--
ale tak to juz jest z dziecmi
nadal sa dni ze mi rece opadaja
szczegolnie ze niby takie to madre to moje dziecko, tyle wie, tyle potrafi, tyle rozumie, a czasem zachowuje sie tak ze bialej goraczki dostaje

moi znajomi zastanawiaja sie nad wyjazdem do norwegii
mam ndzieje ze sie zdecyduja i trafia w moje rejony
dlugo o tym mysla - nawet byl czase ze planowalismy wyjechac razem
oni tu przyjezdzali wczesniej na truskawki
mam nadzieje ze sie zdecyduja! swietnie by bylo miec kogos bliskiego tutaj w poblizu!
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 21:44   #2535
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez santom Pokaż wiadomość
niestety nie mozesz wyjechac, bo to automatycznie bedzie Cie oddalalo od zasilku: co 2 tygodnie bedziesz musiala sie meldowac na stronie navu i tam mniej wiecej jest zakladka o wyjazdach, czy sie gdzies w tym czasie pracowalo i ile.
akurat to mamy przerobione, bo Tz rok temu tez samodzielnie odszedl z pracy, a my w miedzyczasie 2x wyjezdzalismy na urlopy i te tygodnie byly jakby doliczane do tych 2och miesiecy karencji oczekiwania na zasilek.
Dzięki za pomoc to mnie nie pociesza :/ trudno, trzeba będzie sobie radzić...

Mukaa podziwiam inwencję chociaż muszę powiedziec ze wizja takich histerii dla kogos kto nie ma dzieci jest dość przerażająca
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 00:31   #2536
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez jingsaw Pokaż wiadomość
Dzięki za pomoc to mnie nie pociesza :/ trudno, trzeba będzie sobie radzić...

Mukaa podziwiam inwencję chociaż muszę powiedziec ze wizja takich histerii dla kogos kto nie ma dzieci jest dość przerażająca
Zawsze mozesz poprosic, zeby ktos sie logowal za Ciebie

Ja tez mam w domu prawie 2 latke, latwo nie jest


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 06:05   #2537
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Tak, mozna kombinowac, ale jak kaza sie zglosic bo oferta jest to moze byc juz kiepsko. No i jesli zechca sprawdzic tak dla picu lotniska a tam nazwisko na liscie podrozujacych
Ja mam mala obsesje na punkcie tego tutaj, mam wrazenie, ze w norwegii kontrola trwa non stop i wszyscy wiedza o tobie wszystko. Ale to moze w mojej glowie siedzi.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I997
__________________





NA ZAWSZE W SERCU...
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 07:04   #2538
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez spaghettii Pokaż wiadomość
Zawsze mozesz poprosic, zeby ktos sie logowal za Ciebie

Ja tez mam w domu prawie 2 latke, latwo nie jest


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.






Cytat:
Napisane przez santom Pokaż wiadomość
Tak, mozna kombinowac, ale jak kaza sie zglosic bo oferta jest to moze byc juz kiepsko. No i jesli zechca sprawdzic tak dla picu lotniska a tam nazwisko na liscie podrozujacych
Ja mam mala obsesje na punkcie tego tutaj, mam wrazenie, ze w norwegii kontrola trwa non stop i wszyscy wiedza o tobie wszystko. Ale to moze w mojej glowie siedzi.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I997
Oczywiście ze o tym myslalam :P ale Santom ma rację... Nie słyszałam o kontrolowaniu lotnisk ale oni ogolnie lubią kontrolować obcokrajowców, tylko Norwegowi wszystko ujdzie. Niby na ofertę dużych szans nie mam bo nie mówię po norwesku, a z mojej 'branży' raczej nikt nie będzie szukał pracownika przez NAV, ale nigdy nie wiadomo :/

Wysyłane z mojego HTC Desire SV za pomocą Tapatalk 2
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 09:35   #2539
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

lepiej nie ryzykowac... kto wie, moze jakos wyrywkowo sprawdzaja

znacie the fox ylvisa? tak wpada w ucho i wzera sie w umysl ze moj syn wlasnie wystukuje jej rytm kredka podczas rysowania buhehehe

btw podobno ten nowy rzad ma wprowadzic sporo zmian przez ktore juz tak lekko sie tutaj nie bedzie zylo
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-28, 10:15   #2540
Bling
Zadomowienie
 
Avatar Bling
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Norwegia/Oslo i Bærum
Wiadomości: 1 235
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Dzien dobry.
Mukaa ja moge ci karteczke wyslac daj tylko namiary na FB

Co do sprawdzania przez Nav Norwegow,tez sprawdzaja kiedys czytalam artykul o babce ,ktora musiala zwrocic pieniadze za zasilek, bo odkryli ze w czasie pobierania pieniedzy zyla w innym panstwie.......

Wiadomo, ze ludzie potrafia. Nawet jak przyjdzie list z wyznaczonym spotkaniem to mozna wrocic do Norwegii, czasem bilecik moze slono kosztowac

A w tym ze o wszystkich wszystko wiedza jest ziarenko prawdy, ale ja czytalam ze to robi USA , obserwuje ludzi tutaj.
__________________

To co u innych nazywamy grzechem, w naszym wykonaniu jest jedynie doswiadczeniem zyciowym.
ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღღ ღ ღ ღღ ღ ღ
Bling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 11:24   #2541
kasiasiar
Zakorzenienie
 
Avatar kasiasiar
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 530
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Nav jak najbardziej sprawdza. Troje moich znajomych się na tym przejechało. Ten sam lokalny Nav, jedni nie odebrali na czas zawiadomienia o spotkaniu. Trzeci od razu dostał list z nakazem zwrotu zasi łku z 9miesięcy wstecz.Jak sie pojawili w Navie żeby zaprzeczać, dyskutował, oczywiście mieli już wtedy poumawianych znajomych, że niby u nich mieszkali itp, to cały plan runął jak im Nav przedstawił wyciąg z banku, płatności za bilety do Polski. Sprawa się skończyła na tym, że dwojgu Nav pozwolił odrobić to znajdując im pracę i wysyłając ich w tamto miejsce. Trzeciemu niestety nie poszli na rękę( wrócił do polski, nie miał zamiaru placić, zajęli mu cały zwrot podatku)
Słyszałam jeszcze o jednej sprawie( ale to już zasłyszane więc nie wiem w ilu procentach prawdziwe)Kobieta pojechała na ferie wielkanocne do Polski. Niby były to dni wolne od pracy, święto , ustawowo wolne.A jednak Nav dopatrzył się, że kupiła bilet i wyjechała z Norwegii a w meldekort nie wpisała tego. I wstrzymali jej zasiłek. Odwolala się i zasiłek otrzymala ponownie ale nie dostała wyrównania za dni kiedy sprawa była w toku.

Jednym kombinowanie się uda, inni wpadną. może być różnie. Ale informacje o tym, że Nav sprawdza konta i kupno biletów, są jak najbardziej prawdziwe( oczywiście robi to wyrywkowo) Od koleżanki pracującej w Navie dowiedziałam się , że od jakiegos czasu powstał specjalny dział do śledzenia nieprawidłowości , nadużyć

Chyba lepiej wpisać wakacje w karcie meldunkowej i mieć spokojną głowę
A jak ktoś chce pojechać na dłużej to jest tez opcja, że prosi się nav o podpisanie"delegacji" wyjeżdża sie wtedy legalnie np w sprawie poszukiwania pracy w Polsce i zasiłek jest nadal wypłacany. Jednak nie można wyjechac póki Nav nie przyklepnie, trzeba najpierw dostac decyzję potwierdzającą, dopiero wtedy można jechać.I chyba max czas pobytu poza Norwegią to 3 mce( ale pewna nie jestem)

Edytowane przez kasiasiar
Czas edycji: 2013-09-28 o 11:27
kasiasiar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 15:21   #2542
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Ja nie chcę za bardzo kombinować tylko po prostu nie mam nic pewnego ani tu ani tu... A jeśli wyjadę nim dostanę zasilek- czyli od razu po odejściu z pracy i zgłoszę to, to ile mam czasu żeby nie stracić prawa do zasilku?

Wysyłane z mojego HTC Desire SV za pomocą Tapatalk 2
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 15:57   #2543
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Nie wiem dokladnie jak to wyglada, ja na szczescie moge sobie wyjezdzac kiey chce, nav ma wyciagi z konta i wie, ze jezdze, ale to moze dlayego ze ja nie mam dagpenger tylko økonomisk stønad, no i oni nawet nie wiedza, ze w polowie polka jestem, moZe to dlatego.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 16:59   #2544
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

spagetti - tylko w polowie?

ja to totalnie sie nie znam na sprawach NAVu, ale tez nie dziwie im sie, ze sprawdzaja - tyle teraz jest naduzyc! wystarczy posluchac jak ludzie kombinuja..
ba - Norwegowie siedza na zasilkach, juz dla nich musza miec cierpliwosc bo ich panstwo hehehe a co dopiero jeszcze dla osob zza granicy
jestem pewna, ze kiedy te granice otwierali i stanowili prawo na temat cudzoziemcow i azylantow to nawet nie zdawali sobie sprawy ile ich to bedzie kosztowalo...
pewnie nie wiedzieli, ze zjawi sie tak duzo osob!!!!

ale i dobrze, niech sprawdzaja, nie znosze ludzi, ktorzy przez cale zycie przemykaja po najmniejszej linii oporu, ciagle komninuja, pracy zadnej sie nie tkna
z tyloma sie w uk spotkalam - tutaj pewnie tez ich coraz wiecej

rozumiem, ze kazdy cos dla siebei chce uszczknac, ale wlasnie przez takich kombinatorow problem pozniej maja wszyscy inni, ktorzy chca z tych zasilkow skorzystac (wiadomo zycie roznie sie uklada)

z ta kontrola to nie wiem czy rzeczywiscie maja prawo sprawdzac wyciagi z kont
to chyba tylko jak jest jakeis przestepstwo . ktos jest podejrzany o morderstwo czy cos hehe chyba ze wlasnie naciaganie na zasilek wbrew regulom uwazaja za przestepstwo?

mnie tak niech sobie sprawdzaja
i przy okazji przesla na konto troche koron
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 17:07   #2545
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez mukaa Pokaż wiadomość
spagetti - tylko w polowie?

ja to totalnie sie nie znam na sprawach NAVu, ale tez nie dziwie im sie, ze sprawdzaja - tyle teraz jest naduzyc! wystarczy posluchac jak ludzie kombinuja..
ba - Norwegowie siedza na zasilkach, juz dla nich musza miec cierpliwosc bo ich panstwo hehehe a co dopiero jeszcze dla osob zza granicy
jestem pewna, ze kiedy te granice otwierali i stanowili prawo na temat cudzoziemcow i azylantow to nawet nie zdawali sobie sprawy ile ich to bedzie kosztowalo...
pewnie nie wiedzieli, ze zjawi sie tak duzo osob!!!!

ale i dobrze, niech sprawdzaja, nie znosze ludzi, ktorzy przez cale zycie przemykaja po najmniejszej linii oporu, ciagle komninuja, pracy zadnej sie nie tkna
z tyloma sie w uk spotkalam - tutaj pewnie tez ich coraz wiecej

rozumiem, ze kazdy cos dla siebei chce uszczknac, ale wlasnie przez takich kombinatorow problem pozniej maja wszyscy inni, ktorzy chca z tych zasilkow skorzystac (wiadomo zycie roznie sie uklada)

z ta kontrola to nie wiem czy rzeczywiscie maja prawo sprawdzac wyciagi z kont
to chyba tylko jak jest jakeis przestepstwo . ktos jest podejrzany o morderstwo czy cos hehe chyba ze wlasnie naciaganie na zasilek wbrew regulom uwazaja za przestepstwo?

mnie tak niech sobie sprawdzaja
i przy okazji przesla na konto troche koron
Tak, moj ojciec jest norwegiem a ja jestem tu pd urodzenia (z przerwami )

Sprawdzaja bardzo, nawet do samotnych maten przyvhodza sprawdzic czy w domu nie ma przypadkiem zadnych meskich ubran itp. Ale w sumie nie dziwie sie im, tyle somalijczykow i pakistanczykow wyciaga od nich kase...


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.

---------- Dopisano o 18:07 ---------- Poprzedni post napisano o 18:06 ----------

No wlasnie wyciagow z konta nie moga sami spawdzac ale jak sie bierze zasilek to trzeba in samemu przynosic wszystkie wyciagi z kont


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 18:13   #2546
Bling
Zadomowienie
 
Avatar Bling
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Norwegia/Oslo i Bærum
Wiadomości: 1 235
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez kasiasiar Pokaż wiadomość
Chyba lepiej wpisać wakacje w karcie meldunkowej i mieć spokojną głowę
A jak ktoś chce pojechać na dłużej to jest tez opcja, że prosi się nav o podpisanie"delegacji" wyjeżdża sie wtedy legalnie np w sprawie poszukiwania pracy w Polsce i zasiłek jest nadal wypłacany. Jednak nie można wyjechac póki Nav nie przyklepnie, trzeba najpierw dostac decyzję potwierdzającą, dopiero wtedy można jechać.I chyba max czas pobytu poza Norwegią to 3 mce( ale pewna nie jestem)
Znajoma, za kazdym razem zglasza do navu termin wyjazdu, potem to zaznacza wysylajac meldunek i o ten czas ma przedluzane dagpenger.
Co do tego wyjazdu do kraju w poszukiwaniu pracy, myslalam ze juz nie mozna pobierac zasilku ,jesli pracy sie nie znajdzie,ale ostatnio na spotkaniu poruszana byla ta sprawa i jest tak jak piszesz. I tak to sa max 3 miesiace.

Cytat:
Napisane przez jingsaw Pokaż wiadomość
Ja nie chcę za bardzo kombinować tylko po prostu nie mam nic pewnego ani tu ani tu... A jeśli wyjadę nim dostanę zasilek- czyli od razu po odejściu z pracy i zgłoszę to, to ile mam czasu żeby nie stracić prawa do zasilku?2
Moze powinnas po prostu spytac w navie o to. Powiedziec,ze sie zwalniasz i czas oczekiwania na decyzje chcialabys spedzic w Polsce, tyle ze jesli sie nie myle,to pieniadze sa w czesci wyrownywane, w zaleznosci od kiedy zostana przyznane.

Cytat:
Napisane przez spaghettii Pokaż wiadomość
No wlasnie wyciagow z konta nie moga sami spawdzac ale jak sie bierze zasilek to trzeba im samemu przynosic wszystkie wyciagi z kont
.
Piszac o zasilku masz na mysli dagpenger?
Raczej tylko jesli maja dowod ,ze ktos kombinuje. Lub jak w twoim wypadku gdy dostajesz socjal. To oczywiste , ze musza sprawdzic sytuacje nim udziela pomocy.
Nie znam przypadku , zeby ktos bedac na zasilku musial im przynosic wszystkie wyciagi z kont.
__________________

To co u innych nazywamy grzechem, w naszym wykonaniu jest jedynie doswiadczeniem zyciowym.
ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღღ ღ ღ ღღ ღ ღ
Bling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 18:44   #2547
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez mukaa Pokaż wiadomość
spagetti - tylko w polowie?

ja to totalnie sie nie znam na sprawach NAVu, ale tez nie dziwie im sie, ze sprawdzaja - tyle teraz jest naduzyc! wystarczy posluchac jak ludzie kombinuja..
ba - Norwegowie siedza na zasilkach, juz dla nich musza miec cierpliwosc bo ich panstwo hehehe a co dopiero jeszcze dla osob zza granicy
jestem pewna, ze kiedy te granice otwierali i stanowili prawo na temat cudzoziemcow i azylantow to nawet nie zdawali sobie sprawy ile ich to bedzie kosztowalo...
pewnie nie wiedzieli, ze zjawi sie tak duzo osob!!!!

ale i dobrze, niech sprawdzaja, nie znosze ludzi, ktorzy przez cale zycie przemykaja po najmniejszej linii oporu, ciagle komninuja, pracy zadnej sie nie tkna
z tyloma sie w uk spotkalam - tutaj pewnie tez ich coraz wiecej

rozumiem, ze kazdy cos dla siebei chce uszczknac, ale wlasnie przez takich kombinatorow problem pozniej maja wszyscy inni, ktorzy chca z tych zasilkow skorzystac (wiadomo zycie roznie sie uklada)

z ta kontrola to nie wiem czy rzeczywiscie maja prawo sprawdzac wyciagi z kont
to chyba tylko jak jest jakeis przestepstwo . ktos jest podejrzany o morderstwo czy cos hehe chyba ze wlasnie naciaganie na zasilek wbrew regulom uwazaja za przestepstwo?

mnie tak niech sobie sprawdzaja
i przy okazji przesla na konto troche koron
Mukaa ja nie chcę nikogo naciagac też jestem przeciwna kombinatorom i wyludzaczom. Nie wyobrażam sobie takiego życia. Po prostu jestem w takiej sytuacji, że muszę odejść z obecnej pracy i wiem że w Norwegii nie będzie latwo znaleźć następną. Dlatego chcę spróbować w Polsce, bo jak uda mi się 'wstrzelić' w odpowiednim momencie to będę miała pracę na jakiś czas i nie będę potrzebować zasiłku. tyle ze mogę to sprawdzić tylko będąc na miejscu. A jesli się nie powiedzie to nie bardzo będę miała wyjście i skorzystam z tego co tutaj wypracowałam.




Cytat:
Napisane przez Bling Pokaż wiadomość
Znajoma, za kazdym razem zglasza do navu termin wyjazdu, potem to zaznacza wysylajac meldunek i o ten czas ma przedluzane dagpenger.
Co do tego wyjazdu do kraju w poszukiwaniu pracy, myslalam ze juz nie mozna pobierac zasilku ,jesli pracy sie nie znajdzie,ale ostatnio na spotkaniu poruszana byla ta sprawa i jest tak jak piszesz. I tak to sa max 3 miesiace.


Moze powinnas po prostu spytac w navie o to. Powiedziec,ze sie zwalniasz i czas oczekiwania na decyzje chcialabys spedzic w Polsce, tyle ze jesli sie nie myle,to pieniadze sa w czesci wyrownywane, w zaleznosci od kiedy zostana przyznane.


Piszac o zasilku masz na mysli dagpenger?
Raczej tylko jesli maja dowod ,ze ktos kombinuje. Lub jak w twoim wypadku gdy dostajesz socjal. To oczywiste , ze musza sprawdzic sytuacje nim udziela pomocy.
Nie znam przypadku , zeby ktos bedac na zasilku musial im przynosic wszystkie wyciagi z kont.
Najprościej by było pójść i zapytać ale właśnie nie bardzo chcę iść do NAVu bo mieszkam w małym miasteczku, wszyscy wszystkich znają albo są spokrewnieni i zaraz mój szef by się dowiedział o moich planach... A póki co jeszcze nie chcę żeby wiedział.

Wysyłane z mojego HTC Desire SV za pomocą Tapatalk 2
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 18:59   #2548
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Bling Pokaż wiadomość
Znajoma, za kazdym razem zglasza do navu termin wyjazdu, potem to zaznacza wysylajac meldunek i o ten czas ma przedluzane dagpenger.
Co do tego wyjazdu do kraju w poszukiwaniu pracy, myslalam ze juz nie mozna pobierac zasilku ,jesli pracy sie nie znajdzie,ale ostatnio na spotkaniu poruszana byla ta sprawa i jest tak jak piszesz. I tak to sa max 3 miesiace.


Moze powinnas po prostu spytac w navie o to. Powiedziec,ze sie zwalniasz i czas oczekiwania na decyzje chcialabys spedzic w Polsce, tyle ze jesli sie nie myle,to pieniadze sa w czesci wyrownywane, w zaleznosci od kiedy zostana przyznane.


Piszac o zasilku masz na mysli dagpenger?
Raczej tylko jesli maja dowod ,ze ktos kombinuje. Lub jak w twoim wypadku gdy dostajesz socjal. To oczywiste , ze musza sprawdzic sytuacje nim udziela pomocy.
Nie znam przypadku , zeby ktos bedac na zasilku musial im przynosic wszystkie wyciagi z kont.
Nie wiem dokladnie jak to jest z dagpenger, mam m.in. Na mysli økonomisk stønad (to po polsku zasilek? bo juz nie jestem pewna). No ja niestety musze im przynosic regularnie wyciagi, ale przynajmniej placa

A wiecie moze jak dokladnie jest z pieniedzmi na opiekunke? Bo teraz mi powiedzieli, ze raczej dostane je, jak znajde jakas byleby miala rozsadna cene , a no w poprzedniej kommune, gdze mieszkalam, mi powiedzieli, ze na opiekunke moge przeznaczyc pieniadze kontantstøtte, wiec nie wiem, czy to zalezy od kommuny?


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.

---------- Dopisano o 19:59 ---------- Poprzedni post napisano o 19:58 ----------

Cytat:
Napisane przez spaghettii Pokaż wiadomość
Nie wiem dokladnie jak to jest z dagpenger, mam m.in. Na mysli økonomisk stønad (to po polsku zasilek? bo juz nie jestem pewna). Bo chodzilo mi ogolnie, o sytuacje, ze maja te wyciagi z konta i wszystko wiedza co i jak. No ja niestety musze im przynosic regularnie wyciagi, ale przynajmniej placa

A wiecie moze jak dokladnie jest z pieniedzmi na opiekunke? Bo teraz mi powiedzieli, ze raczej dostane je, jak znajde jakas byleby miala rozsadna cene , a no w poprzedniej kommune, gdze mieszkalam, mi powiedzieli, ze na opiekunke moge przeznaczyc pieniadze kontantstøtte, wiec nie wiem, czy to zalezy od kommuny?


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.



Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-29, 06:52   #2549
cate_
Zadomowienie
 
Avatar cate_
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 542
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez spaghettii Pokaż wiadomość
Nie wiem dokladnie jak to jest z dagpenger, mam m.in. Na mysli økonomisk stønad (to po polsku zasilek? bo juz nie jestem pewna). No ja niestety musze im przynosic regularnie wyciagi, ale przynajmniej placa

A wiecie moze jak dokladnie jest z pieniedzmi na opiekunke? Bo teraz mi powiedzieli, ze raczej dostane je, jak znajde jakas byleby miala rozsadna cene , a no w poprzedniej kommune, gdze mieszkalam, mi powiedzieli, ze na opiekunke moge przeznaczyc pieniadze kontantstøtte, wiec nie wiem, czy to zalezy od kommuny?
Możesz napisać co to za zasiłek i komu przysługuje.
__________________
ALEXANDER

MAXIMILIAN
cate_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-29, 10:38   #2550
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

jingsaw - ja tu absolutnie nie pije do nikogo stad
juz keidys zreszta byla ta dyskusja
to ze czlowiek w jakims tam okresie swojego zycia z tego wsparcia korzysta to rozumiem - w zyciu raz z gorki raz pod gorke
ale trudnosci z tymi zasilkami i przyznaniem ich sa wynikiem tego ze wiele ludzi usiluje zyc jedynie z tego
pewnie same sie spotkalyscie z nastawieniem takim - gdzie glownym problemem zycia nie jest jak znalezc prace tylko jak dostac socjal

teraz mysle ze baaaardzo duzo ludzi naduzywa hojnosci norweskiego panstwa (i nie mowie tu tylko o ludziach zza granicy) wiec probuja sie zabezpieczyc - w koncu nikt nie ma kartki na czole ze jest naciagaczem

zreszta w koncu jak iles tam sie pracowalo, odprowadzalo skladki to wlasciwie zasilki to wtedy jakby*swoje* pieniadze

co do samotnych matek - to dobrze, ze sprawdzaja
w pl podobny problem - szczegolnie w przedszkolach
babki sie podawaly za wielce samotne matki, zeby dostac miejsce w przedszkolu, nawet jesli nie pracowaly, a w domu na kanapie chlop
potem brakowalo miejsc dla osob z pelnych rodzin - bo przed nimi te samozwancze samotne matki, rodziny zastepcze, dzieci niepelnosrpawne i dluuuuga lista

i tez przez takie mamuski-sciemniaczki potem ogolnie samotne matki maja zla opinie

alez wywodu tutaj strzelam w tym tygodniu a to dlatego, ze chlop do pracy na dwa tygodnie wyjechal wiec mam czas

spagetti - ale fajnie Ci super, ze dwa jezyki tak dobrze znasz jak swoje!
a moge tak zapytac ? czy twoi rodzice sa andal razem? nie ze chce tu w twoje prywatne zycie wkraczac czy cos - ale martwi mnie trwalosc (a raczej nietrwalosc) norweskich zwiazkow (bo sama w takowym jestem)

jutro mam zebranie rodzicow w przedszkolu, szef powiedzial, ze mam opowiedziec cos o sobie po norwesku
zoladek mam w supel! nawet jak sobie przygotuje co i jak to bede tak zestresowana ze pewnie bedzie to jeden belkot aaa
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-04 18:57:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:13.