Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność - Strona 11 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-03-25, 18:34   #301
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Czy mogę wyrejestrować się z ubezpieczenia chorobowego z dniem 27 marca i wrócić do opłacania tej składki od 1 maja?
nie da rady :/ 1 maja to dzień wolny od pracy więc możesz dopiero 4 maja (nawet jak na wniosku napiszesz 1 maja to zus nie koniecznie uzna maj jako pełny miesiąc - takie mają pole do interpretacji więc jeśli zależy ci aby być ubezpieczoną od dnia 1 maja lepie zarejestrować się 30 kwietnia - będziesz mieć pewność że maj jest pełny i że 3500pln nie jest jedynie sponsoringie zus
ba jak masz profil zaufany na pue możesz np. zarejestrować się on line do chorobowej z dniem 2 maja - wówczas fakt że to dzień nie pracujący nie ma znaczenia - oplaci najniższe składki za maj - miesiąc niepełny, za czewiec max i 31 lipca l4 (w 91 dniu ubezpieczenia). Za lipiec minimalna i z jedną max składką otrzymasz świadczenie zamiast 3 !

Czy rezygnacja z składki chorobowej na koniec miesiąca ma jakieś konsekwencje?
jedyna konsekwencja to brak ubezpieczenia chorobowego.


maj, czerwiec i lipiec wysoką, a od sierpnia prawdopodobnie na L4?
wszystko ok ale czytaj jeszcze raz bo nie ma sensu płacić 3 x po 3500pln można tylko 2 a nawet jedną.




Mogę też zrezygnować z chorobowej od 1 kwietnia, ponownie wrócić 8 maja i wyższą składkę zapłacić tylko za 2 msc za czerwiec i lipiec
dokładnie tak

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2015-03-25 o 18:41
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 18:53   #302
aliszka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 23
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Właśnie dowiedziałam się od jednej kadrowej, że zawieszenia składki chorobowej od stycznia 2015 już nic nie daje, podobno obowiązywało to do końca 2014r. Pewnie myślała, że ustawa weszła od stycznia 2015r i już obowiązuję nowe zasady. Jak samemu się człowiek nie zakręci i nie przypilnuje swojego, to nic nie będzie miał

---------- Dopisano o 19:53 ---------- Poprzedni post napisano o 19:41 ----------

dziękuję ekspercie
Jak wybiorę opcję rezygnacji z chorobowego od 1 kwietni, wracam do ubezpieczenia 8 maja i 2 wyższe składki, to wtedy 91 dni mija 6 sierpnia, jest jakieś ryzyko, że jeżeli urodzę wcześniej to się nie załapię. Wprawdzie termin mam na 17 sierpnia, ale trochę ryzykowne....
mMm profil zaufany, więc chyba opcja ponownej rejestracji od 2 maja jest lepszym rozwiązaniem, bo zyskuje te 6 dni, a to w tym przypadku dużo

Edytowane przez aliszka1212
Czas edycji: 2015-03-25 o 19:00
aliszka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 19:02   #303
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

w przypadku macierzyńskiego nie ma okresu wyczekiwania tak więc tak czy siak masz spokojną głowę - ważna jest choć jedna wysoka składka jeśli celujesz tylko w macierzyńskie..... a nawet jak w l4 ale wcześniej urodzisz również nic się nie dzieje - choć każdy dzień na l4 w ciąży to ponad 200pln netto więc ryzyka nie ma ale korzystniej jest urodzić później niż wcześniej (co ta mamona z ludźmi nie robi:p)

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2015-03-25 o 19:04
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 19:53   #304
aliszka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 23
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

reasumując: od 1 kwietnia rezygnuję z chorobowego, wracam do świadczenia 8 maja, za maj niska składka, za czerwiec i lipiec wysoka, od 1 sierpnia na L4. (za sierpień dla pewności niska)Okres karencji -90 dni, mija 6 sierpnia, czyli za pierwsze 5 dni sierpnia nie należy mi się zasiłek chorobowy, dopiero od 6. Jak urodzę powiedzmy 5 sierpnia (będąc na L4), to macierzyński i tak dostanę, bo w przypadku macierzyńskiego nie ma okresu karencji.


---------- Dopisano o 20:53 ---------- Poprzedni post napisano o 20:44 ----------

Wojtek, czy mogę prosić o podanie linka do dobrego kalkulatora odnośnie opłacania składek zus? bo się jeszce zastanawiam jaki przychód zadeklarować przy tych najwyższych składkach, w razie kontroli mogę mieć problem z udokumentowaniem przychodu na poziomie 9000 zł

Edytowane przez aliszka1212
Czas edycji: 2015-03-25 o 20:19
aliszka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 21:46   #305
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wojtek, a co Ty myślisz o tym rozwiązaniu, żeby po prostu wziąć wcześniejszy macierzyńki (można max 6 tygodniu wcześniej) i nie płacić tej drugiej dużej składki?

---------- Dopisano o 22:39 ---------- Poprzedni post napisano o 22:34 ----------

Jeśli pójde np 28 kwietnia do ZUS i na dokumentach wpiszę ubezpieczenie chorobowe od 1 maja, to obejmie od 1maja? Bo się już zamotałam. Rozumiem, że jak później wypiszę wniosek, to nie będzie od 1-szego, ale jeśli zarejestruje się z dniem 1 maja, ale złożę papiery jeszcze w kwietniu to mimo, że to dzień wolny, to zadziała, czy nie?

---------- Dopisano o 22:46 ---------- Poprzedni post napisano o 22:39 ----------

Aliszka - ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości Twojego realnego przychodu.Mogą Cię prosić o dokumenty, ale to, że nie masz przychdu 9 tys. nie jest podstawą do tego, żeby Ci zmiejszyli macierzyński (czy zasiłek)

Edytowane przez loij
Czas edycji: 2015-03-25 o 22:14
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 09:40   #306
moniak24
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 3
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

witam czy moglibyscie doradzić mi w sprawie mojego planu dotyczącego podniesienia skladki w celu l4 na okres ciązy. DG prowadze od 4 lat jest to moja druga ciąza. prowadze gabinet kosmetyczny wiec zalezy mi zeby pojsc na zwolnienie ok 3 miesiaca ciazy czyli lipiec/sierpien. Jednak boje ie cy ta ustawa jednak od lipca br. nie wejdzie wiec moj plan jet taki aby:
*Od 01-04-2015 wyrejestruję się z ubezp chorobowego po czym zgłoszę się ponownie do chorobowego. od 02-05-2015 . Za maj zaplace niska skladkę.
Za 06/2015 zapłacę zus od podwyższonej podstawy 9897,50zł. i za lipiec rownież. Tylko czy aby nie bedzie za pozno?
Jak terminowo to ogarnąc żeby 30 czerwca pójść na zwolnienie? i czy lekrz tak cchetnie mi odrzy wystawi l4 ...prosze o pomoc

http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty...staw-/#akapit6 to jest ta ustawa ale nie moge znależć gdzie jest napisane ze wchodzi w 2016 roku ;/
moniak24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 10:26   #307
Ryjonek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 15
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

aliszka, ale czy Tobie się opłaca starać o chorobowe?
musisz zapłacić dwie wysokie składki - czyli dodatkowe 3500
żeby pójść na l4 od 5 sierpnia do powiedzmy 17? to 12 dni po 200 zł czyli 2400 zysku czyli sumarycznie jesteś ponad 1000 zł w plecy... no chyba, że urodzisz później o 6 dni niż masz termin
chyba, że coś przegapiłam ....



Cytat:
Napisane przez aliszka1212 Pokaż wiadomość
reasumując: od 1 kwietnia rezygnuję z chorobowego, wracam do świadczenia 8 maja, za maj niska składka, za czerwiec i lipiec wysoka, od 1 sierpnia na L4. (za sierpień dla pewności niska)Okres karencji -90 dni, mija 6 sierpnia, czyli za pierwsze 5 dni sierpnia nie należy mi się zasiłek chorobowy, dopiero od 6. Jak urodzę powiedzmy 5 sierpnia (będąc na L4), to macierzyński i tak dostanę, bo w przypadku macierzyńskiego nie ma okresu karencji.


---------- Dopisano o 20:53 ---------- Poprzedni post napisano o 20:44 ----------

Wojtek, czy mogę prosić o podanie linka do dobrego kalkulatora odnośnie opłacania składek zus? bo się jeszce zastanawiam jaki przychód zadeklarować przy tych najwyższych składkach, w razie kontroli mogę mieć problem z udokumentowaniem przychodu na poziomie 9000 zł


---------- Dopisano o 11:26 ---------- Poprzedni post napisano o 11:18 ----------

Wojtek,
czy ja dobrze rozumiem, że jeśli zarejestrowałam się do ubezpieczeń od 1 marca ( niedziela) to zus niekoniecznie uzna to za datę przystąpienia i może potraktować marzec jako niepełny miesiąc?
I czy można to jakoś sprawdzić?
Bo szkoda mi płacić niepotrzebnie....
Pozdrawiam wszystkich mających nadzieję, że ustawa szybko nie wejdzie
Ryjonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-03-26, 11:09   #308
tamarka1985
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 3
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wojtek509
faktycznie temat L4 w moim przypadku to już strata pieniedzy i nerwow,dlatego skupiam się na macierzynskim.dziekuje za wszystkie cenne informacje,tymbardziej że jest to dla mnie temat nieznany. wczoraj zadzwonilam do dzialu zasilkow w zus i spytałam kobiety co z okresem 90dni karencji w przypadku zasilku macierzynskiego.kobieta ( niemiła wspomnę) odpowiedziala że w przypadku macierzynskiego również między zdolnością a niezdolnoscia muszą być 3 miesiące kalendarzowe i wtedy prawo do zasilku ustanawia się na nowo!! Teraz to już nic nie rozumiem! Ale jesli mialabym zrobic tak jak piszesz to:
wyrejestrowac musialabym się na koniec maja?? By zachowac 31 dni rejestrację ponowną zostawiam na 01.07.2015 ( gdyz czerwiec ma dni 30)
01.08.2015 oplacam wysoką składkę i jeśli uda mi się ustalic termin cięcia na koniec sierpnia to zus musi wypłacić mi wysokie swiadczenia nawet po jednej oplaconej skladce??
Jeśli zaś urodze we wrzesniu rozumiem iz 01.09.2015 również muszę zaplacic wysoką składkę?
Doradz mi proszę zwłaszcza z tym terminem wyrejestrowania! Dzieki ogromne za informacje
tamarka1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 11:23   #309
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

A ja mam jeszcze pytanie odnośnie osób, które nie prowadzą jednoosobowej działalności i na czas zwolnienia chorobowego chca by ich firma działała. Czy wtedy powinno się wystawić jakieś pełnomocnictwa? Jeśli tak, to jakie?

---------- Dopisano o 12:23 ---------- Poprzedni post napisano o 12:21 ----------

Moniak
tu masz tresć projektu ustawy
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Prz...oc.xsp?nr=2832

tam jest napisane (na samym końcu), że ustawa wchodzi 2016 roku, ale te przepisy,które nas dotyczą w pierwszym dniu czwartego miesiąca. Więc zależy kiedy ogłoszą, wtedy wejdzie. Jeśli ogłoszą w lipcu wchodzi w listopadzie. Jeśli dopiero w grudniu,to w kwietniu 2016.
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 12:11   #310
aliszka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 23
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

faktycznie, u mnie to L4, to może niepotrzebne... ale co z tym okresem karencji w przypadku macierzyńskiego? też czytałam, że okres wyczekiwania w tym przypadku macierzyńskiego nie obowiązuje

---------- Dopisano o 12:38 ---------- Poprzedni post napisano o 12:37 ----------

między zdolnością a niezdolnoscia muszą być 3 miesiące kalendarzowe i wtedy prawo do zasilku ustanawia się na nowo!! Teraz to już nic nie rozumiem! Ale jesli mialabym zrobic tak jak piszesz to:

---------- Dopisano o 12:43 ---------- Poprzedni post napisano o 12:38 ----------

faktycznie, u mnie to L4, to może niepotrzebne... ale co z tym okresem karencji w przypadku macierzyńskiego? też czytałam, że okres wyczekiwania w tym przypadku macierzyńskiego nie obowiązuje.
Czyli musi minąć 90 dni od ponownego zarejestrowania się do ubezpieczenia chorbowego, aby wypłacili macierzyński?

---------- Dopisano o 13:11 ---------- Poprzedni post napisano o 12:43 ----------

tamarka1985
jeżeli urodzisz w sierpniu, to moim zdaniem za sierpniem nie ma co płacić wyższej składki, bo ZUS nie bierze pod uwagę tylko pełne miesiące, a więc w Twoim przypadku wychodzi na to, że tylko jedna wysoka za lipiec, za sierpień dla pewności niska
aliszka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 20:26   #311
moniak24
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 3
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

słuchajcie a jak jest z macierzynskim jesli przypuscmy poszlabym na l4( na tej wysokiej skladce) od lipca do grudnia a ustawa wchodzi od listopada? to macierzynski liczony jest od niskiej podstawy? czy nastepuje ciaglosc i macierzynski jest liczony jak zasilek chorobowy?
:conf used:
moniak24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-27, 08:50   #312
Ryjonek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 15
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

[/COLOR]faktycznie, u mnie to L4, to może niepotrzebne... ale co z tym okresem karencji w przypadku macierzyńskiego? też czytałam, że okres wyczekiwania w tym przypadku macierzyńskiego nie obowiązuje.
Czyli musi minąć 90 dni od ponownego zarejestrowania się do ubezpieczenia chorbowego, aby wypłacili macierzyński?

Macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania - wystarczy, że masz jeden cały miesiąc opłacony. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że może się zdarzyć, że urodzisz przed terminem i tak to skalkulować, żeby mieć już ten miesiąc opłacony.
Ja miałam termin porodu na początek maja, więc ze względu na ryzyko, że dzidzia się pospieszy zapłaciłam za marzec składkę, a w kwietniu poszłam na wcześniejszy macierzyński - więc za niepełny miesiąc nie musiałam płacić kolejnej składki, bo się nie uwzględnia do średniej.
Z mojej wiedzy wynika, że na wcześniejszy macierzyński można iść 2 tygodnie przed terminem porodu - i to kiedy urodzisz, nie ma nic do rzeczy. Chociaż widziałam, że ktoś pisał o 6 tygodniach, może od 2013 coś się pozmieniało w przepisach.

---------- Dopisano o 09:50 ---------- Poprzedni post napisano o 09:45 ----------

Cytat:
Napisane przez moniak24 Pokaż wiadomość
słuchajcie a jak jest z macierzynskim jesli przypuscmy poszlabym na l4( na tej wysokiej skladce) od lipca do grudnia a ustawa wchodzi od listopada? to macierzynski liczony jest od niskiej podstawy? czy nastepuje ciaglosc i macierzynski jest liczony jak zasilek chorobowy?
:conf used:
Już ktoś wcześniej o tym pisał - ustawa mówi, że jeśli następuje zmiana zasiłku, to przelicza się od nowa. Czyli cały chorobowy (jeśli jest ciągłość) liczy się "po staremu" a macierzyński według nowych przepisów. Pamiętaj, że te wyższe składki które zapłacisz nie pójdą na marne, bo policzą Ci się do średniej i dostaniesz macierzyński nie maxymalny, ale wyższy niż od samych najniższych składek.
Ryjonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-27, 11:38   #313
michalina_84
Raczkowanie
 
Avatar michalina_84
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 47
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam,
po opłaceniu najwyższych stawek idę na l4 na kilka mięsięcy do czasu porodu, zakładajac że działalność prowadzona przeze mnie jest jednoosobowa co robię dalej?
zawieszam działalność czy likwiduję? nie wiem co wychodzi korzystniej, jakie składki opłacam bedąc na l4?
michalina_84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-27, 13:44   #314
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

na l4 i macierzyńskim odpowiednio chorujesz i zajmujesz się dzieckiem a działalność nom jak prosperuje fajnie to jaki jest sens ją zamykać czy zawieszać - opłacasz przez cały ten czas składkę na ubezpieczenie zdrowotne - 280pln z groszami .... a najlepsze jest to że spokojnie możesz prowadzić działalność gospodarczą i wykonywać swoje obowiązki służbowe przez całe macierzyńskie

---------- Dopisano o 14:44 ---------- Poprzedni post napisano o 14:39 ----------

"Już ktoś wcześniej o tym pisał - ustawa mówi, że jeśli następuje zmiana zasiłku, to przelicza się od nowa. Czyli cały chorobowy (jeśli jest ciągłość) liczy się "po staremu" a macierzyński według nowych przepisów. Pamiętaj, że te wyższe składki które zapłacisz nie pójdą na marne, bo policzą Ci się do średniej i dostaniesz macierzyński nie maxymalny, ale wyższy niż od samych najniższych składek."


ja rozumiem obowiązujące przepisy nawet na chwilę obecną tak że każde l4 to nowa decyzja zus o przynaniu świadczenia, tyle że jesli jest ciągłość nie ma potrzeby naliczania powej podstawy do wypłaty świadczenia... podobnie z macierzyńskim niby ta sama podstawa co na l4 jak macie ciągłość ale nowa decyzja.... tak więc w chwili gdy interesujące was art wejdą w życie zmieni się sposób naliczania podsawy do wypłaty l4 oraz macierzyńskiego pomimo zachowania ciągłości - tak to interpretuje
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-27, 18:34   #315
mamaszkrabka
Zakorzenienie
 
Avatar mamaszkrabka
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4 272
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Art. 43. [Ponowne powstanie prawa do zasiłku] W razie ponownego powstania prawa do zasiłku chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oblicza się na nowo, jeżeli przerwa między okresami jego pobierania trwała co najmniej 3 miesiące kalendarzowe.


Jestem ciekawa jak ta nowa ustawa ma się do tego w kwestii ustalania podstawy.

---------- Dopisano o 19:34 ---------- Poprzedni post napisano o 19:20 ----------

Kurcze, nie wiem o co chodzi ale znikają moje posty.

Więc Wojtek509 czy ZUS sam nie zaprzeczałby sobie jeśli liczyliby nowe podstawy do L4 przy jego ciągłości?
Macierzyński to już inny tytuł.

Edytowane przez mamaszkrabka
Czas edycji: 2015-03-27 o 18:30
mamaszkrabka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-30, 10:08   #316
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

każdy przeczyć i interpretować nowe zapisy będzie z korzyścią dla siebie. Moim zdaniem to że jest ciągłość w otrzymywaniu świadczenia nie stanowi przesłanki wykluczającej możliwość nowego naliczania l4. Moim zdaniem każde przynoszone zwolnienie to osobny podmiot podciągany pod wcześniejsze l4 ponieważ mamy tą samą podstawę do naliczania świadczenia - ułatwiają sobie biurokrację. (ja tak to interpretuje). Nielogicznym byłoby zastosowanie nowego naliczania w obrębie jednego l4 które przypadało by na moment przejścia czyli np. 1 stycznia wchodzi zapis ustawy, ktoś ma l4 od 24.12 - 15.01 i zus do 31 grudnia wypłacił by wedle starej podstawy a od 1.01 wedle nowej. - choć i tu wypowiedzieć się będzie musiał Sąd Najwyższy. - PS zus nie ma logicznych rozwiązań ani prawa które reguluje jego działanie - te 11str dyskusji to również efekt pogwałcenia społecznych norm zus - przecież to nielogiczne że płacąc jedną wysoką składkę otrzymać można max świadczenia!
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-30, 10:49   #317
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

zasiłki chorobowe, macierzyńskie, wyrównawcze i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne, których prawo powstało przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących podstawy wymiaru zasiłków, wypłaca się na zasadach i w wysokości obowiązujących przed tym dniem, za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Zatem w sytuacji, gdy przedsiębiorcza mama nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego przed dniem wejścia w życie proponowanych zmian, otrzyma zasiłek w wysokości dotychczasowej, przez cały okres jego pobierania. Jeśli jednak poród nastąpi po tej dacie, zasiłek zostanie wypłacony na nowych zasadach.

jeżeli prawo do zasiłku powstało przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, a po wejściu w życie tych przepisów ma miejsce przerwa w pobieraniu zasiłku albo nastąpi zmiana pobieranego zasiłku, przepisu art. 43 ustawy zasiłkowej nie stosuje się. A zatem jeżeli kobieta nabędzie prawo np. do zasiłku chorobowego przed dniem wejścia w życie nowelizacji, otrzyma go na zasadach i w wysokości obowiązującej obecnie. Jeśli następnie nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego już po tej dacie, podstawa zasiłku zostanie przeliczona na nowo, według znowelizowanych przepisów.
-- taką interpretację znajdziemy tu http://pankiewicz.biz/blog/zus/od-ki...-nowych-zasad/

Teoretycznie skoro mowa jest, że między jednym prawem do zasiłku a drugim mają minąć 3 miesiące (wg tego co jest napisane w art. 43 , to jednak powinno się uwzględnić chorobowe w całości), ale zZUs nie wiadomo czego się spodziewać. Z drugiej jednak strony kazde zwolnienie może być tak jak Wojtek pisze traktowane jako podstawa do ustalenia nowego prawa do zasiłku. Cięzki orzech generalnie.

Edytowane przez loij
Czas edycji: 2015-03-30 o 14:19
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-30, 18:17   #318
jakosr
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 12
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Mam pytanie do loij lub wojtka:
chodzi o macierzynski.jeśli termin porodu jest na poczatek wrzesnia chcemy wyrejestrować się z chorobowego na koniec kwietnia bo do 28.04 jest l4. (zeby naliczyli wyzszy macierzynski mamy maly zasilek) zrobimy przerwe 31 dni od czerwca bedziemy się rejestrować do chorobowego placimy mała skladke za czerwiec w lipcu w sierpniu duża za lipiec we wrzesniu mała bo poród i wniosek o macierzynski. Ok przejdZie to.

tylko dzwoniąc do zus pani powiedziala że musi być karencja 90 dni jesli chodzi o macierzynski to już sam nie ogarniam niby nie ma karencji a jest. nie lepiej zawiesic działalność w ogóle .dopiero znowu zapisać się w lipcu i opłacić jedną dużą skladke za lipiec w sierpniu pozniej we wrzesniu małą bo bedzie poród i wniosek o macierzynski
zus jak wylicza macierzynski za ostatni miesiąc płacąc za pełny miesiac wysoka skladke?

---------- Dopisano o 19:17 ---------- Poprzedni post napisano o 18:29 ----------

Nic dziwnego, że wiele kontrowersji wywołuje tak zwany zapis z Dz.U. z 2010 nr 77 poz. 512, art. 43, w którym mowa o tym, że podstawy nie ustala się na nowo, jeżeli przerwa pomiędzy pobieraniem zasiłków (np. zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) była krótsza niż 3 miesiące. Według wielu prawników, ten przepis odnosi się jedynie do osób pracujących na etacie, jednak ZUS ostatnimi czasy zaczął go stosować również do przedsiębiorczych kobiet.

Edytowane przez jakosr
Czas edycji: 2015-03-30 o 18:08
jakosr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-31, 14:20   #319
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Nigdzie nie znalazłam informacji co do tego, że w przypadku macierzyńskiego ma być okres karencji 90 dni. Wprost przeciwnie. Ale nie znam podstawy prawnej,bo przejrzałąm ustawę o świadczeniach pieniężnych i nie wyszukałam tego (ale może gdzies przeoczyłam). Jeśli nie ma tego okresu to najlepiej jeśli opłcisz dwie składki za lipec max (płacisz w sierpniu) i za sierpień max (we wrześniu), a jak urodzi kobieta Twoja we wrześniu (to jak Wojtek radził) minimalną (bo ona nie wejdzie do rozliczeń). Lepiej zapłacić za lipiec, bo jak masz na początek września, to dziecko może się pośpieszyć i przyjść na świat wcześniej (takie moje zdanie). Ja bym tak to widziała generalnie. Jeśli chcesz dostać max. na macierzyńskim to musisz pamiętać, że za żaden pełny miesiąc, któy będzie liczony do podstawy NIE MOŻESZ zapłacić minimalnej (dopiero za miesiąc, w którym wystąpi niezdolność do pracy).
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-31, 18:30   #320
mamaszkrabka
Zakorzenienie
 
Avatar mamaszkrabka
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4 272
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania. (pkt 78)

Polecam komentarz z 2014 r. do ustawy:
http://www.zus.pl/files/komentarz_chorobowy_2014.pdf


mamaszkrabka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-31, 18:42   #321
jakosr
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 12
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Loij:
Aha ok.dzieki możesz tylko doradzić mi w kwestii takiej.. Jeżeli dostajemy teraz ten zasiłek maly chor., to mamy go kiedy zawiesić (czy nie zawieszac),czy pobierać go caly czas. Czy zawiesić go żeby przerwe zrobic 31 dniową żeby od lipca się zapisać do skladek i zaplacic później duża składkę po miesiacu czyli w sierpniu.jak zrobic z Tym okresem zanim zaplacimy duża skladke w sierpniu.
czy firme zawiesic.co z opłata ewentualnie najmniejszych składek do zus bez chorobowego opłacać czy Wyrejestrowac się i płacić tylko zdrowotna.bo żona wtedy i tak dochodu nie będzie mieć zadnego.

Edytowane przez jakosr
Czas edycji: 2015-03-31 o 19:05
jakosr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-01, 08:37   #322
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Według mnie (a nie czuję się wyrocznią) pobierajcie do końca ten zasiłek co macie.(teoretycznie moglibyście jeszcze w maju być na zwolnieniu, ale ja bym już sobie darowała) I pod koniec kwietnia (jak Wam się zwolnienie skończy) idźcie się wyrejestrować z dniem 1 maja. Potem z dniem 1 lipca zarejestrujecie się już od największej podstawy (tę okręsla się pod koniec miesiąca). Potem płacicie za lipiec i sierpień składki, a za wrzesień już małą (wg, tego co radzi Wojtek). Możecie też od 1 września wziąć sobie już macierzyński (bo można 6 tygodni przed porodem). Ja bym to tak widziała, ale ja jestem dopiero na tej drodze, wiec może jeszcze dla pewności poczekajcie na odpowiedź od guru forumowego Wojtka
Co do czynności "po" to jeszcze nie wiem jak to funkcjonuje

Edytowane przez loij
Czas edycji: 2015-04-01 o 08:38
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-01, 09:54   #323
aliszka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 23
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

z tym 1 maja, to nie wiadomo jak to policzą, bo to święto, może lepiej od 2 maja?

Ja dzisiaj byłam w ZUS i wyrejestrowałam się z chorobowego, przygotowałam sobie po 2 egzemplarze, żeby mi kobieta potwierdziła datę wpływu.
Ponowna rejestracja, dla bezpieczeństwa8 maja (bo tak jak Wojtek radził) jeżeli zrobię ją do 7 maja, to mogą cofnąć do początku maja
aliszka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-01, 10:41   #324
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

No ale Wojtek nie uściślił czy chodzi o to, że 1 maja się nie zarejestrujemy, czy o to, czy dlatego że jest święto. Wojtku! Pomocy!
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-01, 10:43   #325
aliszka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 23
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

a w jaki sposób chciałaś się rejestrować? przez profil zaufany? Może zadzwoń na inflolinię i zobaczysz co powiedzą?
aliszka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-01, 11:49   #326
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Nie dzwonię do ZUS, bo tam podają bez Prima Aprilis jakieś absurdalne informację, to boję się co będzie dziś . A zarejestrować się można normalnie idąć kilka dni wcześniej (max chyba 7) i na formularzu wpisać datę 1 maja
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-01, 23:47   #327
jakosr
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 12
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

A ten zus najmniejszy mamy płacić Bez chorobowego od maja cZy tylko zdrowotną?

Edytowane przez jakosr
Czas edycji: 2015-04-01 o 23:49
jakosr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-02, 13:37   #328
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

No odprowadzacie wszystko normalnie jak do tej pory pomniejszone o składkę chorobową, której nie płacicie.
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-02, 20:31   #329
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

A czy są tu w ogóle osoby, które przeszły już przez drogę o wysoki zasiłek macierzyński? Kontrole itp?
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-03, 09:17   #330
Ryjonek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 15
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Ja jestem
ale kontroli nie było
za to dużo zamieszania i błędnych informacji - każda Pani w zusie mówiąca co innego
pomogło przeczytanie ustawy, zdrowy rozsądek i dużo szczęścia i determinacji

Edytowane przez Ryjonek
Czas edycji: 2015-04-03 o 09:19
Ryjonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-28 08:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:15.