Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-08, 16:23   #31
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Trzeba patrzeć co się dzieje z ustawą i czy wejdzie w życie. Najważniejsze są potem przepisy przejściowe. Prawo nie działa wstecz, to prawda niestety nasi politycy potrafią zrobić wszystko z tego też powodu jak obniżano próg do kas fiskalnych to przepisy wchodziły w życie w grudniu i ...obowiązywały wszystkich przedsiębiorców licząc cały rok i był problem z dostaniem kas fiskalnych... zgodnie z zasadą nie działania prawa wstecz przepisy powinny obowiązywać w wyprzedzeniem tak by każdy się mógł na nie przygotować. Nie sądzę by z ustawą o zasiłku tak zrobiono bowiem idą wybory a jednak kobiety także mają głos i zapewne nie będą chciały głosować na polityków którzy zmienią (obniżą) zasiłki. Z drugiej strony jak się szuka oszczędności to każda złotówka się liczy... cóż polityka prorodzinna w tym kraju to fikcja, była jest i będzie.
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-09, 14:17   #32
Polly_
grozi wypollizowaniem
 
Avatar Polly_
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 24 151
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość


Kwestia kolejna która nas nurtuje to co to oznacza, że na l4 chory może chodzić w kwestii ewentualnej kontroli..... Sam ZUS często odwiedza osoby korzystające z chorobowego w najwyższej podstawie - szukają możliwości niewypłacenia świadczenia, dlatego warto się na taką ewentualność przygotować. Z całą pewnością jeśli kontroler stwierdzi że w czasie pobytu na l4 pracujecie to świadczenie jest niezasadne, a co w sytuacji gdy chorego nie ma w domu? zazwyczaj kontrolujący przychodzi w tym samym dniu po kilku godzinach jeśli dalej chorego nie ma w domu świadczenie jest wstrzymywane do czasu złożenia wyjaśnień w siedzibie ZUS. Głupota ale tak samo jak paradoksem jest to że można otrzymać wysokie macierzyńskie płacąc jedną wysoką składkę tak samo ZUS może wiele w temacie niewyplatanie świadczenia. Niemniej ewentualne wyjaśnienie jeśli ma sens najczęściej jest chonorowe No i ostatnie pytanie jakie nas nurtuje a co w sytuacji jeśli chory którzy może chodzić ma chęć chorować nie w domu a u najbliższej rodziny przez tydzień w kwestii kontroli zasadności wypłaty zasiłku na l4? - A no okazuje się że wystarczy wybrać się do ZUS podać nowy adres miejsca w którym przebywa chory, zanim ZUS wklepie wszystko w system chory zdąży wrócić od rodziny a manewr stanowi swoisty "dupochron" w chwili gdy chory ma potrzebę spędzenia kilku dni w innym niż dom miejscu

dokladnie tak , ja stosowalam ten dupochron przez cały okres L4.
tylko jednauwaga-ZUS nam nie zwroci kasy po złozeniu korekty dokumentów. Trzeba złozyc wniosek o rozliczenie konta-dopiero wtedy dostaniemy zwrot
Polly_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-01, 11:53   #33
Dotka129
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 26
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dziewczyny pomóżcie. Dziś 1 wrzesień 2014 wyrejestrowałam się z dobrowolnego chorobowego. Teraz 31 dni przerwy )ale wrzesień ma tylko 30dni) w takim razie ponowna rejestracja z chorobowym musi nastąpić z datą 2 października 2014? Czy tak można od środka miesiąca? jezeli tak czy 31 grudnia będę mogla iść na L4 płatne 100%?
Dotka129 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-02, 07:49   #34
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Smile Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dziewczyną nie jestem ale sprawa wygląda tak:

Wrzesień ma 30 dni, minimum ma być 31 dni więc teoretycznie można przystąpić już 2 października .....
Ale to tylko teoria, warto mieć na uwadze że ZUS tak interpretować będzie przepisy aby wyjść na tym najkorzystniej..... Jeden z zapisów ustawy o ubezpieczeniach w ZUS mówi że jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą pragnie przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to może to uczynić na wniosek i ubezpieczona jest od dnia zaznaczonego we wniosku.....
Jednak ZUS jest tak uczynny że w kolejnym art wspomina że jeśli zgłoszenie nastąpi w pierwszych 7 dniach danego miesiąca to ZUS honoruje owy wniosek z dniem 1 dnia owego miesiąca!
Daje to pole na interpretacji dla ZUS i takiego szachowania tym zapisem aby świadczenie było możliwie najniższe, więc masz 3 warianty:

1. Przystępujesz do ubezpieczenia chorobowego najwcześniej 8 października - opłacasz minimalne składki za październik, max za listopad, max za grudzień i po odczekaniu 90 dni idziesz na l4
2. Przystępujesz do ubezpieczenia 1 listopada i nie ma tu miejsca na interpretacje
3. Przystępujesz 2 października, dodatkowo oświadczasz że nie chcesz skorzystać z przywileju objęcia Cię ubezpieczeniem z dniem 1 października - jednak takie działanie daje pole do manewrów dla ZUS
Powodzenia
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-03, 08:07   #35
Dotka129
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 26
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dzięki Wojtek.. No ja się obawiam zus bo oni zawsze zrobią tak aby im było dobrze a Ty biedny człowieku płać i płać..
Dotka129 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-25, 22:13   #36
eka1980
Przyczajenie
 
Avatar eka1980
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: pomorze zachodnie
Wiadomości: 4
GG do eka1980
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam, termin porodu mam wyznaczony na koniec marca 2015 roku, DG z małymi przerwami prowadzę od jakiś 4 lat, składki łącznie z chorobowym opłacam od minimalnej podstawy (obecnie od kwoty 2247,60 zł). Od 11 kwietnia 2013 roku do 9 kwietnia 2014 roku byłam na zasiłku macierzyńskim jednocześnie dalej opłacając składkę zdrowotną i prowadząc działalność, później działalność zawiesiłam (9.04.2014 do 15.06.2014), ponowne wznowienie od 16.06 do 31.08 2014, później znów zawieszenie i ponowne wznowienie od 19.09.2014.Prawdopodobnie od stycznia 2015r do dnia porodu będę musiała skorzystać z L4.Moje pytanie
ile będzie wynosił zasiłek macierzyński?
eka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-26, 07:46   #37
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

zasiłek będzie naliczony na podstawie średniej z ostatnich pełnych miesięcy w czasie których opłacałaś składki na ubezpieczenie chorobowe a pierwszym dniem objęcia ubezpieczeniem bedzie 15.06.2014 (dlaczego tak jest - odp szczegółowe w tym wątku)
Więc jeśli liczyć będą podstawę z lipca, sierpnia, października, listopada, grudnia 2014 (oczywiście wszystko zależy od ciebie - o tym jest ten wątek)
Ale standardowo
2247,60 zł przychodu to średnia z pełnych pięciu miesięcy
Od tej kwoty potrącamy 13% na składki ubezpieczeniowe leżące po twojej stronie i 18% zadatku na podatek i wychodzi nam że l4 za pełny miesiąc styczeń wyjdzie: 1603 zł na rękę l4
i 12miesięcy 1282zł macierzyńskiego przy konieczności opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne 270zł 40gr więc na czysto macierzyńskiego mamy 1012zł 35gr!

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2014-09-26 o 07:49
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-09-26, 11:26   #38
eka1980
Przyczajenie
 
Avatar eka1980
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: pomorze zachodnie
Wiadomości: 4
GG do eka1980
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dziękuję za szybką odpowwiedź . Właśnie zastanawiam się czy podwyższyć sobie składkę, ale mam pewne opory ponieważ jestem na karcie podatkowej i mój dochód w roku nie powinien przekroczyć 20tys zł. Działalność prowadzę faktycznie ale chyba nie opłaca mi się wskoczyć na kasę fiskalną (za mało będę miała kosztów).
Jeszcze raz wielkie dzięki.
eka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-27, 18:54   #39
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

opory powiadasz....
Decyzją sądu najwyższego deklarowany przychód w ZUS jest wyłaczną deklaracją osoby ubezpieczonej, ZUS nie ma możliwości wglądu w realne dochody osoby ubezpieczonej! a Urząd Skarbowy nie weryfikuje w żaden sposób deklarowanego przychodu w ZUS ma się to nijak do opłacanego podatku ZWŁASZCZA NA KARCIE PODATKOWEJ gdzie US nie ma wglądu w realny dochód i nie ma znaczenia czy w damym roku zarobisz 10 zł czy 100.000zł bo podatek płacisz w oparciu o sztywny ryczałt. Domyślam się że kwota 20.000 zł dotyczy konieczności posiadania kasy fiskalnej na tej formie opodatkowania ale jeśli do wyciągnięcia jest niespoełna 100.000zł to kasę fiskalną za 700pln jakoś można przełknąć
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-01, 10:56   #40
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dla wszystkich który interesują się powyższą tematyką wczoraj to jest 30 września rząd przyjął projekt ustawy o zasiłkach macierzyńskich. Przyjęcie projektu jest "reklamowane" jako rewolucja w L4 i raczej pomija się milczeniem, że sposób obliczania zasiłku zmieni się na mniej korzystny niż jest obecnie. Zapewne w ciągu najbliższych dni projekt ustawy trafi do Sejmu ( projekty ustaw skierowane do Sejmu można znaleźć tu http://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-...-Sejmu-RP.html ). Miejmy nadzieję, że nie będą rozpatrywać go w trybie pilnym tym niemniej trzeba mieć rękę na pulsie.
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-01, 11:21   #41
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Czy jest szansa ze do konca roku ta ustawa sie zmieni?
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-01, 19:43   #42
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Do 31 grudnia 2014 r. ustawa pozostanie w takim kształcie w jakim jest. Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r. oczywiście przy założeniu że sejm ją uchwali, senat nie będzie wnosić poprawek i prezydent również szybko podpisze ustawę, w trybie pilnym więc mogą zdążyć, w normalnym trybie miejmy nadzieję że nie.

Wojtek509 mam pytanie czy dobrze interpretuję, że jeśli ubezpieczenie od 15.09 to za wrzesień niska składka, za październik i listopad wysoka, za grudzień zaś znowu podstawowa ( w grudniu L4) to w przypadku wejścia w życie ustawy policzą mi 2x 9300 +10x 2300?? Wtedy nawet jakby zapłacić za grudzień "wysoką" składkę i tak nie wezmą jej pod uwagę bo... będzie to niepełny miesiąc w ich rozumieniu i z czystej matematyki wyjdzie że lepiej uwzględnić tylko 2 miesiące wysokich zus'ów a pozostałe 10 m-cy niskich? Obawiam się że niestety mogą zdążyć z ustawą i wtedy zasiłek macierzyński będą liczyć według nowych przepisów a tu będzie się liczyć data porodu....
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-02, 08:11   #43
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

cudem będzie jeśli ta ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016! - ona jest na poziomie konsultacji społecznych

A co do interpretacji jeśli by weszła w życie 1 stycznia 2015:
Jeśli na l4 pójdziewsz w 2014r. to zmiany w przepisach cię nie sięgną gdyż obowiązywała cię będzie podstawa z czasu gdy świadczenie było ci należne, oczywiście przy zachowaniu ciągłości l4 czyli tak czy siak wyjdziesz na swoim a interpretacja wysokości składek poprawna
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-02, 13:02   #44
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Smile Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Bardzo dziękuję za informację i pomoc oby się udało wszystko zgodnie z planem.
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-02, 13:52   #45
Vexi
Raczkowanie
 
Avatar Vexi
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 123
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
nie był bym tak sceptycznie nastawiony do spojrzenia ZUS - wszak ten moloch działa wedle ściśle określonych przepisów, tak wiec jeśli założysz 1 sierpnia DG, staniesz na targu i będziesz sprzedawać kwiaty, sukcesywnie księgować będziesz swój biznes, poniesiesz pewne naturalne koszty prowadzenia biznesu co udokumentujesz , odprowadzisz podatki, posiadać będziesz pełną dokumentacje i nie pójdziesz na l4 po 90 dniach a np. w 8 miesiącu ciąży - to choć ZUS swoje będzie myślał, Panie w okienku ZUS zerkać będą na ciebie jak na wyłudzacza to narodowy ubezpieczyciel w tej całej batalii funkcjonować musi wedle jasnych przepisów i świadczynie wypłacić muszą - choć oczywiście kontrolować mogą.
No i stało się - założyłam firmę od 1go września Trochę późno, ale musiałam przemyśleć wszystkie za i przeciw. Chyba jednak nie zamierzam dźwigać składek tylko zostawie minimalne, bo na razie mam minimalne przychody - nie ma co się szarpać na siłę i zapożyczać gdzie bądź, "by kombinować"...
Zobaczymy jak to będzie po nowym roku, gdy będzie zbliżał się termin rozwiązania ;-)

Wojtek509 dzięki jeszcze raz - za anonimowe wsparcie w podjęciu tej decyzji



Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
__________________
everything is tough before it becomes simple.
13.08.13 Tyś je Mój  Tyś je Moja
26.02 Johnny .
Vexi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-03, 16:14   #46
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

heh, czuję się nominowany na ojca chrzestnego rodzimej przedsiębiorczości:jupi :

rejestrując działalność i opłacając niskie zus-y warto mieć na uwadze że
jeśli opłacamy w sumie zusy w wysokości 450pln/miesiąc to robimy to w odniesieniu do deklarowanego przychody na poziomie 550pln
i teraz ile wyniesie 12 miesięcy macierzyńskiego?:rolleyes :
Od 550 odciągamy nieco ponad 13% składek na ubezpieczenie społeczne 18% podatku i otrzymujemy 80% podstawy czyli 313zł na rękę przy konieczności odprowadzania składki zdrowotnej w czasie gdy przebywany na macierzyńskim w kwocie 270zł 40gr czyli na czysto zasiłku mamy 43zł 97gr
Tak więc niech biznes się rozwija, a zadłużać się nie ma co - tu się w 100% zgadzam i pozdrawiam
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-06, 18:59   #47
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wojtku, nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałam (a może też ktoś inny wie i może potwierdzić?):
firmę mam od ponad 2 lat
przystępuję do ubezpieczenia chorobowego od 1 września
za wrzesień płacę max stawki - czyli od kwoty 9365 zł
jeśli np 10 października pójdę na zwolnienie lekarskie, to za okres 1-10 pażdziernika będę mogła zapłacić stawki od najniższego wymiaru stawki (czyli od 2247,60 zł), za pozostałe dni w październiku nic
za listopad też nic (poza składką zdrowotną).
W grudniu minie okres 90 dni karencji i zacznę otrzymywać zasiłek chorobowy - czy będzie on liczony tylko od składki najwyzszej, płaconej za pełny miesiąc wrzesień?
Dobrze zrozumiałam? Czy możesz podać źródło, gdzie o tym przeczytałeś? dzięki z góry i dużo zdrówka dla Was!
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-07, 07:54   #48
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

to jeden z wniosków jakie wyciągnąłem wnikliwie analizując zapisy ustawy, była to moja własna interpretacja i luźna myśl - taki przykład jak zmaksymalizować korzyści. Pytanie czy to się uda trzeba zadać w ZUS gdzie zapytać musicie czy w okresie wyczekiwania chorując i dostarczając l4 należy się potracenie składek na ubezpieczenie społeczne za ten czas - jeśli tak to reszta jest konsekwencją logiki i taka opcja wchodzi w grę
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-07, 19:35   #49
mamaszkrabka
Zakorzenienie
 
Avatar mamaszkrabka
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4 272
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez lekkaatletka Pokaż wiadomość
Wojtku, nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałam (a może też ktoś inny wie i może potwierdzić?):
firmę mam od ponad 2 lat
przystępuję do ubezpieczenia chorobowego od 1 września
za wrzesień płacę max stawki - czyli od kwoty 9365 zł
jeśli np 10 października pójdę na zwolnienie lekarskie, to za okres 1-10 pażdziernika będę mogła zapłacić stawki od najniższego wymiaru stawki (czyli od 2247,60 zł), za pozostałe dni w październiku nic
za listopad też nic (poza składką zdrowotną).
W grudniu minie okres 90 dni karencji i zacznę otrzymywać zasiłek chorobowy - czy będzie on liczony tylko od składki najwyzszej, płaconej za pełny miesiąc wrzesień?
Dobrze zrozumiałam? Czy możesz podać źródło, gdzie o tym przeczytałeś? dzięki z góry i dużo zdrówka dla Was!

Z tego, co kiedyś czytałam ale radziłabym się zorientować, to kobiety przed przystąpieniem do opłacania składki chorobowej zawieszały DG na miesiąc. Wtedy chorobowe było liczone od kwoty opłacanej razem ze składką chorobową.

Sama jestem zainteresowana czy nadal tak jest i proszę o uzupełnienie.
mamaszkrabka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-08, 16:26   #50
majtynka1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 1
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Porszę o pomoc bo ja już nic nie wiem.Moja sytuacja wygląda następująco: od 1.02.14 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, opłacam terminowo preferencyjne składki+ dobrowolne chorobowe. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży(6-tydzień)- jest niestety to ciąża zagrożona - mam wady macicy, mam nadzieję że ciążę donoszę, jednak lekarz telefonicznie już od teraz nakazał mi leżeć. Wyliczyłam stawkę zasiłku chorobowego i później ewentualnego macierzyńskiego, który mi przysługuje- w tej sytuacji przy braku dochodów stanę się osobą bezdomną (kredyt studencki, kredyt mieszkaniowy) ehhh... a tak się ucieszyłam z 2 kreseczek..
Przeszukałam fora internetowe- jak poradzić sobie z tą sytuacją. Proszę o zweryfikowanie moich informacji, sosób na otzrymanie wyższego zasiłku chorobowego:
wyrejestrowanie się z dobrowolnego chorobowego (zus ZUA?? jak tio zrobić)
w przyszłym miesiącu zarejestrowanie chorobowego i zmiana podstawy na wyższy
opłacanie 3 miesiace wyższej składki?- wtedy podobno podstawa jest brana pod uwagę z ostatnich 3 miesięcy nie zaś 12.
Czy te informacje są dalej aktualne?
jeśli wszystko będzie dobrze to termin porodu były na początku czerwca.
Jeśli powyższe info sa prawidłowe porszę o pokierowanie mną co i w jakich terminach mam zrobić-kiedy wyrejestrować z jaką data itd oraz od kiedy mogłabym najwczesniej przejść na L4.
Dodatkowo- jak to będzie z macierzynskim w przyszłym roku(średnia z 12 msc, czy z tych 3 miesięcy) jeśli dobrze liczę to wysoki zus powinnam zapłacić za listopad, grudzień, styczeń od lutego mogłabym iść na l4- do czerca jeszcze 4 miesiące więc jakby razem 7 miesięcy na "dużym zusie"? mylę się
Bardzo bardzo proszę o możliwie szybką pomoc, bo 10 upływa termin zapłaty Zusów a nie wiem co mam zrobić?
Pozdrawiam
majtynka1
majtynka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 20:49   #51
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez mamaszkrabka Pokaż wiadomość
Z tego, co kiedyś czytałam ale radziłabym się zorientować, to kobiety przed przystąpieniem do opłacania składki chorobowej zawieszały DG na miesiąc. Wtedy chorobowe było liczone od kwoty opłacanej razem ze składką chorobową.

Sama jestem zainteresowana czy nadal tak jest i proszę o uzupełnienie.
Czytaj wątek ! - nie ma znaczenia czy zawiesisz działalność czy też wyrejestrujesz się z dobrowolnej składki chorobowej w obu przypadkach po ponownym przystąpieniu do składki chorobowej będziesz traktowana jako nowy klient dla ZUS o ile przerwa w ubezpieczeniu bedzie trwała minimum 31dni!

---------- Dopisano o 21:30 ---------- Poprzedni post napisano o 21:03 ----------

Cytat:
Napisane przez majtynka1 Pokaż wiadomość
Porszę o pomoc bo ja już nic nie wiem.Moja sytuacja wygląda następująco: od 1.02.14 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, opłacam terminowo preferencyjne składki+ dobrowolne chorobowe. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży(6-tydzień)- jest niestety to ciąża zagrożona - mam wady macicy, mam nadzieję że ciążę donoszę, jednak lekarz telefonicznie już od teraz nakazał mi leżeć. Wyliczyłam stawkę zasiłku chorobowego i później ewentualnego macierzyńskiego, który mi przysługuje- w tej sytuacji przy braku dochodów stanę się osobą bezdomną (kredyt studencki, kredyt mieszkaniowy) ehhh... a tak się ucieszyłam z 2 kreseczek..
Przeszukałam fora internetowe- jak poradzić sobie z tą sytuacją. Proszę o zweryfikowanie moich informacji, sosób na otzrymanie wyższego zasiłku chorobowego:
wyrejestrowanie się z dobrowolnego chorobowego (zus ZUA?? jak tio zrobić)
w przyszłym miesiącu zarejestrowanie chorobowego i zmiana podstawy na wyższy
opłacanie 3 miesiace wyższej składki?- wtedy podobno podstawa jest brana pod uwagę z ostatnich 3 miesięcy nie zaś 12.
Czy te informacje są dalej aktualne?
jeśli wszystko będzie dobrze to termin porodu były na początku czerwca.
Jeśli powyższe info sa prawidłowe porszę o pokierowanie mną co i w jakich terminach mam zrobić-kiedy wyrejestrować z jaką data itd oraz od kiedy mogłabym najwczesniej przejść na L4.
Dodatkowo- jak to będzie z macierzynskim w przyszłym roku(średnia z 12 msc, czy z tych 3 miesięcy) jeśli dobrze liczę to wysoki zus powinnam zapłacić za listopad, grudzień, styczeń od lutego mogłabym iść na l4- do czerca jeszcze 4 miesiące więc jakby razem 7 miesięcy na "dużym zusie"? mylę się
Bardzo bardzo proszę o możliwie szybką pomoc, bo 10 upływa termin zapłaty Zusów a nie wiem co mam zrobić?
Pozdrawiam
majtynka1
W największym skrócie są aktualne, ale szalenie nieprecyzyjne!
Przeczytaj moje wpisy wyciągaj wnioski - czytaj ze zrozumieniem masz tu instrukcję obsługi jak skonstruować sobie wysokie l4, jak działa ZUS i jak dostać ok 100.000pln w kilkanaście miesięcy, sorry ale bardziej precyzyjnie już nie potrafię a powtarzać się chyba nie ma sensu
a co do szczegółów nie miesiąc a 31 dni!
nie 3 miesiące a 90 dni i od 91 na l4 - wówczas podstawa obliczana jest od pełnych miesięcy w czasie których objęta jesteś ubezpieczeniem chorobowym, przy istotnej informacji że miesiąc w którym zaczynasz chorować nie jest brany pod uwagę w praktyce oznacza to że wystarczy zawsze opłacić dwie max składki
A jak to zrobić z całym szacunkiem ale jak wiesz czego chcesz to nawet wredna niemiła popijająca kawę Pani w ZUS zrobi tak jak chcesz, choć z jej oczy sypać się będą ☠☠☠☠iki widząc że wyrejestrusz się z dobrowolnej składki chorobowej a za 31 dni znów do niej przystąpisz bo dla niej będzie to działanie nielogiczne i przyspażać jej samej mnóstwo biurokracji - jesteś przedsiębiorcą to w sposób ambitny szukaj informacji.
Ważna jest również lektura nowelizacji ustawy :
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw


http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty...innych-ustaw-/

Sama musisz oszacować szanse na wejście w życie ustawa do dnia rozwiązania i opłacalność przedsięwzięcia przy założeniu że zmiany wejdą w życie "na dniach" - czyli nie wiadomo kiedy

Wskazówka - skoro nie wiesz od czego zacząć, a chcesz podjąć opisane ryzyko i dysponujesz środkami na opłacanie dość wysokich składek to zacznij szukać informacji od początku - czyli na jakich drukach zgłaszamy wyrejestrowanie ze składek i rejestrację z nowymi i tak krok po kroku...... - w punkcie tym okazuje się że jeśli chcesz osobiście dokonać zmiany wystarczy krótka wizyty w zus i dwa podpisy a Pani w zus generuje w systemie druki automatycznie

---------- Dopisano o 21:49 ---------- Poprzedni post napisano o 21:30 ----------

no ok to jeszcze raz na przykładzie opiszę co i jak:p - mam miękkie serce
tak więc
1. składki do 10 października to ty płacisz za miesiąc wrzesień i zapłać jeszcze dziś aby nie było zadłużenia
2. idziesz nawet jutro do zus i wyrejestruj się z dniem 9 października z dobrowolnej składki chorobowej - na jakim druku szczerze niewiem jak on się nazywa mówisz co chcesz zrobić w ZUS pani generuje raport wyrejestrowania ze składek wszystkich i rejestracji do wszystkich składek z wyłaczeniem chorobowej - tak to wygląda
3. po odczekaniu 31 dni czyli np. 10 listopada idziesz do zus i przystępujesz do dobrowolnej składki chorobowej (analogicznie jak odstąpienie od składki to wygląda)
4. opłacasz najniższe składki za listopad z początkiem grudnia (dlaczego - odp w tym wątku)
5. z poczatkiem stycznia idziesz do zus i deklarujesz że twój przychód wyniósł 9300 z ogonkiem za miesiąc grudzień i do 10 stycznia odprowadzasz składki 3500pln
6. z początkiem lutego idziesz do zus i deklarujesz że twój przychód wyniósł 9300 z ogonkiem za miesiąc styczeń i do 10 lutego odprowadzasz składki 3500pln
7. w dniu 9 luty dostarczasz l4 (91 dzień objęcia ubezpieczeniem)
8. w dniu 1 marca idziesz do zus deklarujesz że twój przychód za luty wyniósł 550pln i odprowadzasz w sumie 450pln składek - dlaczego - odp w wątku
9. od tego dnia zus ma podstawę do wypłaty świadczenia w kwocie liczonej z grudnia i stycznia i ma na to 30 dni od dnia dostarczenia l4
10. Zachowanie ciągłości l4 i macierzyńskiego gwarantuje wysokie świadczenie niezależnie od zmian prawnych o ile do nich nie dojdzie do dnia kiedy pójdziesz na l4

i hipotetycznie co się stanie jeśli zmiany weszły by w zycie?
a no do 2 max składek dokładamy 10 minimalnych 550pln i mamy l4 i macierzyńskie na poziomie ok 1200pln na rękę

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2014-10-08 o 20:54
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-09, 08:18   #52
Dotka129
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 26
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
Czytaj wątek ! - nie ma znaczenia czy zawiesisz działalność czy też wyrejestrujesz się z dobrowolnej składki chorobowej w obu przypadkach po ponownym przystąpieniu do składki chorobowej będziesz traktowana jako nowy klient dla ZUS o ile przerwa w ubezpieczeniu bedzie trwała minimum 31dni!

---------- Dopisano o 21:30 ---------- Poprzedni post napisano o 21:03 ----------



W największym skrócie są aktualne, ale szalenie nieprecyzyjne!
Przeczytaj moje wpisy wyciągaj wnioski - czytaj ze zrozumieniem masz tu instrukcję obsługi jak skonstruować sobie wysokie l4, jak działa ZUS i jak dostać ok 100.000pln w kilkanaście miesięcy, sorry ale bardziej precyzyjnie już nie potrafię a powtarzać się chyba nie ma sensu
a co do szczegółów nie miesiąc a 31 dni!
nie 3 miesiące a 90 dni i od 91 na l4 - wówczas podstawa obliczana jest od pełnych miesięcy w czasie których objęta jesteś ubezpieczeniem chorobowym, przy istotnej informacji że miesiąc w którym zaczynasz chorować nie jest brany pod uwagę w praktyce oznacza to że wystarczy zawsze opłacić dwie max składki
A jak to zrobić z całym szacunkiem ale jak wiesz czego chcesz to nawet wredna niemiła popijająca kawę Pani w ZUS zrobi tak jak chcesz, choć z jej oczy sypać się będą ☠☠☠☠iki widząc że wyrejestrusz się z dobrowolnej składki chorobowej a za 31 dni znów do niej przystąpisz bo dla niej będzie to działanie nielogiczne i przyspażać jej samej mnóstwo biurokracji - jesteś przedsiębiorcą to w sposób ambitny szukaj informacji.
Ważna jest również lektura nowelizacji ustawy :
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw


http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty...innych-ustaw-/

Sama musisz oszacować szanse na wejście w życie ustawa do dnia rozwiązania i opłacalność przedsięwzięcia przy założeniu że zmiany wejdą w życie "na dniach" - czyli nie wiadomo kiedy

Wskazówka - skoro nie wiesz od czego zacząć, a chcesz podjąć opisane ryzyko i dysponujesz środkami na opłacanie dość wysokich składek to zacznij szukać informacji od początku - czyli na jakich drukach zgłaszamy wyrejestrowanie ze składek i rejestrację z nowymi i tak krok po kroku...... - w punkcie tym okazuje się że jeśli chcesz osobiście dokonać zmiany wystarczy krótka wizyty w zus i dwa podpisy a Pani w zus generuje w systemie druki automatycznie

---------- Dopisano o 21:49 ---------- Poprzedni post napisano o 21:30 ----------

no ok to jeszcze raz na przykładzie opiszę co i jak:p - mam miękkie serce
tak więc
1. składki do 10 października to ty płacisz za miesiąc wrzesień i zapłać jeszcze dziś aby nie było zadłużenia
2. idziesz nawet jutro do zus i wyrejestruj się z dniem 9 października z dobrowolnej składki chorobowej - na jakim druku szczerze niewiem jak on się nazywa mówisz co chcesz zrobić w ZUS pani generuje raport wyrejestrowania ze składek wszystkich i rejestracji do wszystkich składek z wyłaczeniem chorobowej - tak to wygląda
3. po odczekaniu 31 dni czyli np. 10 listopada idziesz do zus i przystępujesz do dobrowolnej składki chorobowej (analogicznie jak odstąpienie od składki to wygląda)
4. opłacasz najniższe składki za listopad z początkiem grudnia (dlaczego - odp w tym wątku)
5. z poczatkiem stycznia idziesz do zus i deklarujesz że twój przychód wyniósł 9300 z ogonkiem za miesiąc grudzień i do 10 stycznia odprowadzasz składki 3500pln
6. z początkiem lutego idziesz do zus i deklarujesz że twój przychód wyniósł 9300 z ogonkiem za miesiąc styczeń i do 10 lutego odprowadzasz składki 3500pln
7. w dniu 9 luty dostarczasz l4 (91 dzień objęcia ubezpieczeniem)
8. w dniu 1 marca idziesz do zus deklarujesz że twój przychód za luty wyniósł 550pln i odprowadzasz w sumie 450pln składek - dlaczego - odp w wątku
9. od tego dnia zus ma podstawę do wypłaty świadczenia w kwocie liczonej z grudnia i stycznia i ma na to 30 dni od dnia dostarczenia l4
10. Zachowanie ciągłości l4 i macierzyńskiego gwarantuje wysokie świadczenie niezależnie od zmian prawnych o ile do nich nie dojdzie do dnia kiedy pójdziesz na l4

i hipotetycznie co się stanie jeśli zmiany weszły by w zycie?
a no do 2 max składek dokładamy 10 minimalnych 550pln i mamy l4 i macierzyńskie na poziomie ok 1200pln na rękę

Ale pamiętajcie że zus nie dzieli miesiąca...jeśli chce sie wyrejestrować ze chorobowego musi to być pełny miesiąc czyli od 1 października. i z datą 1 listopada zarejestrować.

---------- Dopisano o 09:18 ---------- Poprzedni post napisano o 09:04 ----------

Cytat:
Napisane przez Dotka129 Pokaż wiadomość
Ale pamiętajcie że zus nie dzieli miesiąca...jeśli chce sie wyrejestrować ze chorobowego musi to być pełny miesiąc czyli od 1 października. i z datą 1 listopada zarejestrować.
Dobra a dokładniej to idzie tak. Jesteś na małym zusie z datą 1 października składasz druk ZWUA z kodem 05 70 00 czyli wyrejestrowanie z chrobowego małego zusu. i następnie składasz z tą samą datą ZUA zgłoszenie z kodem 05 70 00 bez dobrowolnego chorobowego. (czyli za pażdziernik mały zus bez chorobowego bo po co duży jak Ci sie nigdzie nie wlicza). Październik na szczęście ma 31 dni wiec na początku listopada składasz ZWUA z kodem 05 70 00- wyrejestrowanie z chrobowego małego zusu z datą 1 listopad. i odrazu składasz ZUA z tą samą data z kodem 05 10 00 (zgłoszenie do ubezpieczenia dużego zusu) z chorobowym. pod koniec miesiaca składasz deklaracje DRA z sumą jaką chcesz płacić na duży zus. pózniej płacisz za listopad, grudzień styczeń duże preferowane składki (nie zapominaj o deklaracjach DRA jeśli są rózne kwoty). i tak oto 31 stycznia idziesz na L4. nie zapomnij że w lutym płaci sie składke za styczeń.i po jakiś 6-8 tygodniach dostajesz pierwsze pieniadze z L4
Dotka129 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 14:55   #53
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wojtek a składaliście ZUS Z-3b razem ze zwolnieniem?
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 22:35   #54
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

tak zus - z3b z pierwszym zwolnieniem było składane.


Myślałem że temat już niczym mnie nie zaskoczy.... ale okazało się że niby wszystko przemyslałem ale okazało się że w dniu 30 września 2014 mineły 24 miesiące od rozpoczęcia prowadzenia przez małżonkę działalności.....
No i dupa blada myśle, bo to wiąże się przecież z koniecznością zmiany kody ubezpieczenia (wyrejestrowanie ze składek preferencyjnych na pełne) mamy na to zgodnie z ustawą 7 dni a tu w kalendarzu 13 mamy
W głowie powstały 3 wątpiwości:
1.Czy jest jeszcze taka możliwość aby 13 wyrejestrować się z datą 1 października?
2.Czy to opóźnienie nie wpłynie na możliwość korzystania ze swiadczenia?
3.No i jeśli mamy zmianę kodu ubezpieczenia to czy to przypadkiem nie wiąże się z nowym tytułem ubezpieczenia czyli wszystikm od nowa z dniem 1 października?
ad1 - okazało się że da radę to zrobić po terminie bez większych konsekwencji - wszak nie ma zaległości w płatnościach i wszystko opłacane w terminie, teoretycznie może nam za opźnienei grozic mandat ale to mało prawdopodobne:p
ad 2jeśli nie ma zaległości w płatnościach = to nie ma też podstaw do niewypłacenia zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego
ad 3 kopia ze źródła internetowego:



Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że w niektórych miesiącach tego 12 – miesięcznego okresu przedsiębiorca był zgłoszony do ubezpieczeń z kodem 05 70 00, a w innych z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 00.


Uzasadnienie:
W myśl art. 48 ust. 1 w związku z art. 48 ust. 2 i art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512) – dalej u.ś.p.ch.m., zasadniczo podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem (np. osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą) stanowi przeciętny miesięczny przychód tej osoby za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Za przychód uważa się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 4 u.ś.p.ch.m.). Warto przy tym nadmienić, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnienia się przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek, a za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważa się także kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu trwające bez przerwy albo gdy przerwa przypada na dzień ustawowo wolny od pracy np. kolejne okresy prowadzenia działalności pozarolniczej (art. 48 ust. 2 w związku z art. 36 ust. 4 u.ś.p.ch.m.).
Zgodnie z art. 18 ust. 8 oraz art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s., podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przedsiębiorcy stanowi kwota przez niego zadeklarowana, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego albo 30% minimalnego wynagrodzenia.
W konsekwencji uzasadnione jest twierdzenie, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, przysługującego osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, stanowią przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że w niektórych miesiącach tego 12 – miesięcznego okresu przedsiębiorca był zgłoszonych do ubezpieczeń z kodem 05 70 00, a w innych z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 00.


tak więc uff, ale stresy były
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-14, 09:25   #55
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Zauważyłamże w ZUSie jeśli tylko płaci się na czas to opóznienia w samym składaniu dokumentów nie wiążą się z konsekwencjami. Ale się zestresowaliście
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 11:56   #56
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cześć, dla wszystkich zainteresowanych rząd skierował ustawę dot. zasiłków macierzyńskich do Sejmu. Ustawa przyjęta przez rząd została przesłana w dniu 16 października 2014 r. Jak długo będzie uchwalana nie wie tego nikt, co nie zmienia faktu, że warto trzymać rękę na pulsie. Pozdrawiam.
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 13:34   #57
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dzięki Asiu.

Wiem już na 100% że w okresie 90.dniowej karencji płaci się wszystkue skladki, nawet jesli jest sie na zwolnieniu lekarskim.
Nie wiem jeszcze jak wyglada kwestia wyliczania- tzn czy taki miesiac w ktorym bylo sie na nieplatnym L 4 jest wliczany do zadilku czy mozna zaplacic skladki od najnizszej podstawy bo liczone sa tylko pelne miesiace
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-20, 12:40   #58
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

lekkaatletka: dobrze kombinujesz i dzielisz się wiedzą
u nas ciąża na finishu więc postanowiłem sprawdzić jak wygląda kwestia przejścia z l4 na macierzyńskie w zus

Okazuje się że wystarczy złożyć wniosek, oświadczyć jak długo się chce korzystać, przy założeniu że 12 miesięcy ojciec dziecka oświadcza że zrzeka się przysługującego mu prawa do "jego cześć macierzyńskiego" Mamy na to 14 dni od momentu urodzenia, w zus przedstawić trzeba również akt urodzenia
Rodząca się wątpliwość:
Co w sytuacji gdy jesteśmy na l4 powiedzmy od 1 października do 28 października, zus wypłaci nam l4 w dniu 20 października a rozwiązanie nastąpi w dniu 21 października?
A no okazuje się że nic zwyczajnie pierwsze macierzyńskie pomniejszone jest o nadpłacone chorobowe wszak tytuł do uzyskania świadczenia jest ten sam : ubezpieczenie społeczne (a precyzując chorobowe) Ale nie trzeba nic oddawać do ZUS.

Poruszając jeszcze temat przedmiotu ewentualnej kontroli z zus sprawdzającej czy faktycznie prowadzimy działalność jeden z ekspertów na forum twierdzi że kontrolujący nie mają uprawnień do zweryfikowania czy nasz przychód wyniósł 9300, jednak istnieje możliwość weryfikacji czy przychód osiągnął kwotę pozwalającą na opłacenie 3600pln w danym miesiącu. Nie wiem jak jest w istocie ale wskazówka ku potomnym: jest ktoś realizować jeszcze będzie opisany proceder to jest to zabawa dla osób które:
1. FAKTYCZNIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚĆ (najlepiej od dłuższego czasu)
2. UZYSKUJĄ PRZYCHODY NA ROZSĄDNYM POZIOMIE (jakkolwiek udokumentowane, najlepiej w zapłaconym podatku za miesiące w których deklarujecie wyższą podstawę)

kolejne pytania to czy i w jakiej formie można realizować zadania wynikające z prowadzenia działalności na urlopie macierzyńskim ale to w następnym odcinku sagi

(tak teraz przeczytałem ten wątek w całości i powiem że dziwię się że pomimo faktu że opisany proceder istnieje od lat trudno jest zaleźć praktyczne wskazówki w tym temacie - większość ekspertów pisze nieludzkim językiem urzędniczym, zusowskimi skrótami itd. bądź językiem nieprecyzyjnym np. 3 miesiące zamiast 90 dni itd.) Wielu na opisanym procederze zwyczajnie się bogaci rządając pieniędzy za wiedzę która jest dla wszystkich. Mam nadzieję że wątek jest pstryczkiem w nos dla spekulantów i bezdusznych troli internetu bogacących sie na wiedzy. heh zabrzmiało górnolotnie ale jak to mówią od zera do świadczeniobiorcy zus, a "kto w życiu choć trosze nie zaryzykuje ten szampana nie pije"

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2014-10-20 o 12:57
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-27, 17:33   #59
jatta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 228
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
Czytaj wątek ! - nie ma znaczenia czy zawiesisz działalność czy też wyrejestrujesz się z dobrowolnej składki chorobowej w obu przypadkach po ponownym przystąpieniu do składki chorobowej będziesz traktowana jako nowy klient dla ZUS o ile przerwa w ubezpieczeniu bedzie trwała minimum 31dni!

---------- Dopisano o 21:30 ---------- Poprzedni post napisano o 21:03 ----------



W największym skrócie są aktualne, ale szalenie nieprecyzyjne!
Przeczytaj moje wpisy wyciągaj wnioski - czytaj ze zrozumieniem masz tu instrukcję obsługi jak skonstruować sobie wysokie l4, jak działa ZUS i jak dostać ok 100.000pln w kilkanaście miesięcy, sorry ale bardziej precyzyjnie już nie potrafię a powtarzać się chyba nie ma sensu
a co do szczegółów nie miesiąc a 31 dni!
nie 3 miesiące a 90 dni i od 91 na l4 - wówczas podstawa obliczana jest od pełnych miesięcy w czasie których objęta jesteś ubezpieczeniem chorobowym, przy istotnej informacji że miesiąc w którym zaczynasz chorować nie jest brany pod uwagę w praktyce oznacza to że wystarczy zawsze opłacić dwie max składki
A jak to zrobić z całym szacunkiem ale jak wiesz czego chcesz to nawet wredna niemiła popijająca kawę Pani w ZUS zrobi tak jak chcesz, choć z jej oczy sypać się będą ☠☠☠☠iki widząc że wyrejestrusz się z dobrowolnej składki chorobowej a za 31 dni znów do niej przystąpisz bo dla niej będzie to działanie nielogiczne i przyspażać jej samej mnóstwo biurokracji - jesteś przedsiębiorcą to w sposób ambitny szukaj informacji.
Ważna jest również lektura nowelizacji ustawy :
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw


http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty...innych-ustaw-/

Sama musisz oszacować szanse na wejście w życie ustawa do dnia rozwiązania i opłacalność przedsięwzięcia przy założeniu że zmiany wejdą w życie "na dniach" - czyli nie wiadomo kiedy

Wskazówka - skoro nie wiesz od czego zacząć, a chcesz podjąć opisane ryzyko i dysponujesz środkami na opłacanie dość wysokich składek to zacznij szukać informacji od początku - czyli na jakich drukach zgłaszamy wyrejestrowanie ze składek i rejestrację z nowymi i tak krok po kroku...... - w punkcie tym okazuje się że jeśli chcesz osobiście dokonać zmiany wystarczy krótka wizyty w zus i dwa podpisy a Pani w zus generuje w systemie druki automatycznie

---------- Dopisano o 21:49 ---------- Poprzedni post napisano o 21:30 ----------

no ok to jeszcze raz na przykładzie opiszę co i jak:p - mam miękkie serce
tak więc
1. składki do 10 października to ty płacisz za miesiąc wrzesień i zapłać jeszcze dziś aby nie było zadłużenia
2. idziesz nawet jutro do zus i wyrejestruj się z dniem 9 października z dobrowolnej składki chorobowej - na jakim druku szczerze niewiem jak on się nazywa mówisz co chcesz zrobić w ZUS pani generuje raport wyrejestrowania ze składek wszystkich i rejestracji do wszystkich składek z wyłaczeniem chorobowej - tak to wygląda
3. po odczekaniu 31 dni czyli np. 10 listopada idziesz do zus i przystępujesz do dobrowolnej składki chorobowej (analogicznie jak odstąpienie od składki to wygląda)
4. opłacasz najniższe składki za listopad z początkiem grudnia (dlaczego - odp w tym wątku)
5. z poczatkiem stycznia idziesz do zus i deklarujesz że twój przychód wyniósł 9300 z ogonkiem za miesiąc grudzień i do 10 stycznia odprowadzasz składki 3500pln
6. z początkiem lutego idziesz do zus i deklarujesz że twój przychód wyniósł 9300 z ogonkiem za miesiąc styczeń i do 10 lutego odprowadzasz składki 3500pln
7. w dniu 9 luty dostarczasz l4 (91 dzień objęcia ubezpieczeniem)
8. w dniu 1 marca idziesz do zus deklarujesz że twój przychód za luty wyniósł 550pln i odprowadzasz w sumie 450pln składek - dlaczego - odp w wątku
9. od tego dnia zus ma podstawę do wypłaty świadczenia w kwocie liczonej z grudnia i stycznia i ma na to 30 dni od dnia dostarczenia l4
10. Zachowanie ciągłości l4 i macierzyńskiego gwarantuje wysokie świadczenie niezależnie od zmian prawnych o ile do nich nie dojdzie do dnia kiedy pójdziesz na l4

i hipotetycznie co się stanie jeśli zmiany weszły by w zycie?
a no do 2 max składek dokładamy 10 minimalnych 550pln i mamy l4 i macierzyńskie na poziomie ok 1200pln na rękę
Panie Wojtku, z tego co wiem (mimo że mam ogromną nadzieję, że tak się nie stanie) nowelizacja przewiduje taką właśnie zmianę, że jeśli zmienia się rodzaj pobieranego zasiłku ( z chorobowego na macierzyński) to następuje przeliczenie składki na nowo. Tak więc rozpoczęcie pobierania zasiłku chorobowego jeszcze przed wejściem w życie ustawy , nie powoduje automatycznego pobieranias macierrzyńśkiego tej samej wysokości:
Art 7 pkt. 3: Jeżeli prawo do zasiłku osoby niebędącej pracownikiem powstało przed dniem wejścia w życie art 1 pkt 4-10, a po wejściu w życie tych przepisów ma miejsce przerwa w pobieraniu zasiłku albo nastąpi zmiana rodzaju pobierania zasiłku przepisu art 43 ustawy, o której mowa w art. 1 nie stosuje się.
(artykuł tej zacznie obowiązywać najwcześniej od 01.01.2015)
Artykuł 43 zaś brzmi: Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
jatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-02, 17:11   #60
dzastina1234
Raczkowanie
 
Avatar dzastina1234
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: podkarpacie
Wiadomości: 133
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam,
tematem interesuję od kilku miesięcy - od roku prowadzę DG, opłacam preferencyjne składki ZUS - czyli +/- 430 zł. Termin porodu mam wyznaczony na połowę marca 2015r., jak zdrówko pozwoli będę pracować do końca, ale II i III już zdalnie "z domu" przed komputerem. Na chorobowe przejść nie mogę - właśnie z tego powodu, że będę cały czas (również w okresie macierzyńskiego) wystawiać FV - taki mam układ ze zleceniodawcą- chlebodawcą.
Liczę, że zmiana ustawy nie wejdzie w życie w I 2015r. i będę mogła skorzystać z dobrodziejstw starej ustawy...
Plan jest taki:
1. 06 listopada 2014r. (nie mogę wcześniej) wizyta w ZUS i złożenie deklaracji o wyrejestrowaniu się z dobrowolnej składki chorobowej od dnia 01 listopada 2014r. czy też całkowite wyrejestrowanie się ze składek społecznych (na jednym formularzu) i zarejestrowanie się znowu bez dobrowolnej składki chorobowej (na drugim formularzu),
2. przez to że listopad ma tylko 30 dni, to składki opłacam bez składki chorobowej przez listopad i grudzień (łączna przerwa 61 dni),
3. 02 stycznia wizyta w ZUS - deklaracja o przystąpieniu do składki chorobowej (1 formularz) i równocześnie po zapisaniu tego w systemie deklaracja, że zamierzam opłacać składki od najwyższej podstawy,
4. Wysoką składkę opłacam styczeń, luty, no i marzec 2015 (gdyż termin mam pomiędzy 13 a 25 marca za każdym razem składając deklarację ZUS ZUA- żeby nie było wątpliwości,
5. Po porodzie wizyta w ZUS że urodziłam i przechodzę na zasiłek macierzyński. Tylko czy muszę od razu w IV iść i informować, że składki z tytułu DG (będę nadal ją prowadzić) zamierzam opłacać od najniższej podstawy czy to się zmieni automatycznie?

Powinno być ok, prawda? wprawdzie zapłacę aż 3 wysokie składki ale cóż... Zastanawiałam się czy nie lepiej wyrejestrować się z chorobowej dopiero w grudniu (31 dni przerwy) i zarejestrować od nowa 02 stycznia 2015r. z wysoką podstawą - w zasadzie wyjdzie na to samo - 3 miesiące wysokich składek.
Panie Wojtku - czy w mojej sytuacji (absolutny brak możliwości przejścia na chorobowe) jest jakieś inne wyjście?

Pisał Pan też o rozsądnych przychodach w okresie wysokiej składki - o jakich kwotach Pan myśli? Bowiem u mnie niestety w miesiącach luty i marzec ta kwota prawdopodobnie się obniży z 5tys. do ok 1,2 tys... Boję się czy to nie będzie problem przy ewentualnej kontroli.

W okresie macierzyńskiego mam zamiar prowadzić działalność - wystawiać FV , opłacać składki z tytutu DG, odprowadzać podatek. Znajomy poradził, żeby męża ustanowić pełnomocnikiem do tych czynności żeby się nikt nie przyczepił.

Czy ktoś ma doświadczenia z kontroli ZUS przy DG i wysokim zasiłku- sprawa trafia do Sądu i co wtedy? jaka linia tłumaczenia?

pozdrawiam
__________________
Cherry


" Zawsze robię plany na przyszłość i zawsze zaskakuje mnie teraźniejszość..."
dzastina1234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-28 08:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:34.