Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-02, 20:56   #61
mamaszkrabka
Zakorzenienie
 
Avatar mamaszkrabka
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4 272
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez dzastina1234 Pokaż wiadomość

Czy ktoś ma doświadczenia z kontroli ZUS przy DG i wysokim zasiłku- sprawa trafia do Sądu i co wtedy? jaka linia tłumaczenia?

pozdrawiam
Tak sama miałam doświadczenie z ZUS-em i nie tylko ja.
Założyłam firmę w 7 miesiącu ciąży. Opłaciłam składki ale nie od najwyższej bo się bałam. Po porodzie złożyłam dokumenty do ZUS i po 30 dniach przyszło pismo, że wstrzymują wypłacenie zasiłku macierzyńskiego i podważają moje opłacanie składki chorobowej. Kazali udowodnić, że firmę prowadzę bez okazywania dochodów firmy, ponieważ nie mają prawa pytać skąd miałam kasę na taką, a nie inną składkę Spisali protokół, skserowali dokumenty i tyle.
W związku z tym, że założenie firmy dofinansowała mi UE i okazałam fv zakupu środków trwałych i nie tylko na dość znaczną kwotę, umowę z gminą realizującą projekt, to mogli mnie pocałować w d. Zasiłek otrzymałam.
Koleżanka z projektu również założyła firmę w 7 miesiącu ale poszła po bandzie i zapłaciła te wysokie składki. Przez rok cieszyła się niemałą sumką na koncie

W Twoim przypadku zabezpieczyłabym się jakimś kontraktem z "chlebodawcą", gdzie potem mogłabyś powiedzieć, że w związku z wyższymi dochodami mogłaś opłacić większą składkę. Oni nie mają prawa zakwestionować wysokości Twojej składki, jedynie podważyć nagłe przystąpienie do opłacania skł. chorobowej i z tego trzeba się wybronić.

Edytowane przez mamaszkrabka
Czas edycji: 2014-11-02 o 20:58
mamaszkrabka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-12, 19:52   #62
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez lekkaatletka Pokaż wiadomość
Wojtku, nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałam (a może też ktoś inny wie i może potwierdzić?):
firmę mam od ponad 2 lat
przystępuję do ubezpieczenia chorobowego od 1 września
za wrzesień płacę max stawki - czyli od kwoty 9365 zł
jeśli np 10 października pójdę na zwolnienie lekarskie, to za okres 1-10 pażdziernika będę mogła zapłacić stawki od najniższego wymiaru stawki (czyli od 2247,60 zł), za pozostałe dni w październiku nic
za listopad też nic (poza składką zdrowotną).
W grudniu minie okres 90 dni karencji i zacznę otrzymywać zasiłek chorobowy - czy będzie on liczony tylko od składki najwyzszej, płaconej za pełny miesiąc wrzesień?
Dobrze zrozumiałam? Czy możesz podać źródło, gdzie o tym przeczytałeś? dzięki z góry i dużo zdrówka dla Was!
Okej, już wiem, że moje rozumowanie było błędne.

Dopóki nie otrzymujemy zasiłku chorobowego (czyli dopiero od 91 dnia opłacania ubezpieczenia chorobowego), nie przysługują nam żadne zniżki w płatności za ubezpieczenia społeczne.
Czyli nawet jeśli będziemy cały miesiąc w szpitalu, a jeszcze nie minął 91 dzień, to i tak za calutki miesiąc musimy zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne plus składka zdrowotna.
Paranoja, nie? Leżysz w szpitalu, nie pracujesz, ale składki musisz zapłacić
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 14:17   #63
daroaudi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam, przeczytałem cały wątek z dużą uwagą ponieważ razem z dziewczyną planujemy ciąże a nasza sytuacja wygląda tak :dziewczyna pracuje w firmie na pełen etat na umowę o pracę, dodatkowo posiada dwie umowy zlecenie dla rożnych firm, jednak te wszystkie prace obejmują te same czynności i zadania. Jak już wcześniej wspomniałem planujemy ciążę więc mamy plan aby założyć DG i skorzystać z dużych pieniędzy o których w tym wątku się pisze. My widzimy to tak : z dniem 01.12.2014 zakładamy DG jednocześnie likwidujac umowy zlecenia ( zamiana UZ na DG) .W ZUS deklarujemy max składki chorobowe ( za grudzien i tak samo za styczeń i luty ). Oczywiście pozostajemy ciągle na etacie ( dlaczego ? ponieważ przy przejściu na l4 będziemy otrzymywać zasiłek zarówno od pracodawcy jak i ZUS, tak samo z macierzyńskim ). I teraz mam pytanie do Wojtka : mamy opłacone nieprzerwanie składki przez 90 dni, teoretycznie 91 idziemy na l4 ( nieważne czy dziewczyna zdąży zajść w ciąże ) tylko w tym problem ze 91 dzień czyli 1 marzec wypada w niedziele.... co będzie jeśli zwolnienie będzie z data 2 marca ? jak będą liczone składki ? będziemy musieli jeszcze płacić 4 max składkę żeby skorzystać na tym interesie ? Dodam tylko że ustawa o której wszyscy myślimy i się boimy w tym wątku ma wejść w życie już 1 kwietnia 2015 !! Informacje te są pewne !!
Uprzedzając Wasze pytania czy się nie boimy kontroli itp odp brzmi nie ponieważ przez okres 3mcy firma będzie normalnie prowadzona, w US będzie wszystko ok a ZUS i tak nie ma tam wglądu. a gotówkę na 3max składki można mieć przecież z oszczędności . Wydaje mi się ze nasz pomysł ( praca na etacie + działalność ) jest jeszcze bardziej dochodowy niż pomysł Wojtka...Wojtek czy Ty jako ekspert w tym wątku mógłbyś rozwiać moje wątpliwości o których wspomniałem ?
daroaudi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 14:49   #64
Tusia_13
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez daroaudi Pokaż wiadomość
Witam, przeczytałem cały wątek z dużą uwagą ponieważ razem z dziewczyną planujemy ciąże a nasza sytuacja wygląda tak :dziewczyna pracuje w firmie na pełen etat na umowę o pracę, dodatkowo posiada dwie umowy zlecenie dla rożnych firm, jednak te wszystkie prace obejmują te same czynności i zadania. Jak już wcześniej wspomniałem planujemy ciążę więc mamy plan aby założyć DG i skorzystać z dużych pieniędzy o których w tym wątku się pisze. My widzimy to tak : z dniem 01.12.2014 zakładamy DG jednocześnie likwidujac umowy zlecenia ( zamiana UZ na DG) .W ZUS deklarujemy max składki chorobowe ( za grudzien i tak samo za styczeń i luty ). Oczywiście pozostajemy ciągle na etacie ( dlaczego ? ponieważ przy przejściu na l4 będziemy otrzymywać zasiłek zarówno od pracodawcy jak i ZUS, tak samo z macierzyńskim ). I teraz mam pytanie do Wojtka : mamy opłacone nieprzerwanie składki przez 90 dni, teoretycznie 91 idziemy na l4 ( nieważne czy dziewczyna zdąży zajść w ciąże ) tylko w tym problem ze 91 dzień czyli 1 marzec wypada w niedziele.... co będzie jeśli zwolnienie będzie z data 2 marca ? jak będą liczone składki ? będziemy musieli jeszcze płacić 4 max składkę żeby skorzystać na tym interesie ? Dodam tylko że ustawa o której wszyscy myślimy i się boimy w tym wątku ma wejść w życie już 1 kwietnia 2015 !! Informacje te są pewne !!
Uprzedzając Wasze pytania czy się nie boimy kontroli itp odp brzmi nie ponieważ przez okres 3mcy firma będzie normalnie prowadzona, w US będzie wszystko ok a ZUS i tak nie ma tam wglądu. a gotówkę na 3max składki można mieć przecież z oszczędności . Wydaje mi się ze nasz pomysł ( praca na etacie + działalność ) jest jeszcze bardziej dochodowy niż pomysł Wojtka...Wojtek czy Ty jako ekspert w tym wątku mógłbyś rozwiać moje wątpliwości o których wspomniałem ?
ja nie Wojtek, ale pozwolę sobie zwrócić na coś uwagę.
to nie jest tak,że jak masz umowę o pracę i działalność to dostajesz zasiłek z dwóch źródeł. Jeśli z umowy o pracę dochód jest wyższy niż najniższa krajowa, to wtedy dostaje się zasiłek tylko na podstawie umowy o pracę.
I powiedz jeszcze skąd Twoja pewność,że ustawa wejdzie 1 kwietnia, skoro samo MPiPS tego nie wie? Podsekretarz podczas pierwszego czytania powiedział,że przewiduje wprowadzenia ustawy 1 lipca ( przy czym nie jest pewne czy jest mowa o ogłoszeniu czy o wejściu w życie przepisów, które to mają wejść w życie 1 dnia czwartek miesiąca po ogłoszeniu, czyli po podpisaniu projektu przez Prezydenta), więc skąd wzięło Ci się 1 kwietnia?

Edytowane przez Tusia_13
Czas edycji: 2014-11-22 o 14:53
Tusia_13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 15:55   #65
daroaudi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Umowa o pracę jest na najniższą krajową także zasiłek będzie z "dwóch stron",poza tym skoro płacone są podwójne składki to dlaczego wypłacane mają być tylko z jednego źródła ? a co do tego skąd to wiem to jest to informacja od zaprzyjaźnionej księgowej która mówi ze ma dobre informacje, podobno jest już wszystko przyklepane i podpowiada ze jest to dla nas ostatnia chwila
daroaudi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 17:09   #66
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez daroaudi Pokaż wiadomość
Umowa o pracę jest na najniższą krajową także zasiłek będzie z "dwóch stron",poza tym skoro płacone są podwójne składki to dlaczego wypłacane mają być tylko z jednego źródła ? a co do tego skąd to wiem to jest to informacja od zaprzyjaźnionej księgowej która mówi ze ma dobre informacje, podobno jest już wszystko przyklepane i podpowiada ze jest to dla nas ostatnia chwila
Jeśli umowa jest na najniższą krajową lub kwotę wyższą, to zasiłki będą TYLKO z umowy o pracę. Wtedy z tytulu prowadzenia dzialalnosci placi sie tylko skladke zdrowotną.

Jeśli umowa jest na kwotę niższą niż najniższą krajową to zasiłki będą TYLKO z działalności. Wtedy z tytulu prowqdzenia dzialalnosci placi sie wszystkie skladki.

NIE MA MOŻLIWOŚCI pobierania 2 zasiłków z etatu i działalności jednocześnie. Albo stąd, albo stąd.

Twoje myślenie jest błędne- księgowa tak Cię ukierunkowała?
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 18:19   #67
Tusia_13
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez daroaudi Pokaż wiadomość
Umowa o pracę jest na najniższą krajową także zasiłek będzie z "dwóch stron",poza tym skoro płacone są podwójne składki to dlaczego wypłacane mają być tylko z jednego źródła ? a co do tego skąd to wiem to jest to informacja od zaprzyjaźnionej księgowej która mówi ze ma dobre informacje, podobno jest już wszystko przyklepane i podpowiada ze jest to dla nas ostatnia chwila
Przepraszam, ale śmieszysz mnie
Piszesz tak, jakbyś pozjadał wszystkie rozumy, a nic co piszesz nie trzyma się kupy.
Jak pisała Lekkoatletka-nie pobierzesz dwóch zasiłków.
Zadzwoń też na informację Zus, każdy Ci to powie.

Jesli chodzi o ustawę, to nie wiem, czy rozumiesz wykładnię prawa, proces legislacyjny, ale!

Było dopiero pierwsze jej czytanie. Projekt znajduje się w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, gdzie prace nad nim są planowane na grudzień 2014. Nie wiem, czy wiesz, ale oprócz tych prac następnymi etapami są kolejne dwa czytania, w międzyczasie pewnie poprawki, Jeszcze ustawa musi trafić do Senatu, aż w końcu do podpisania przez Prezydenta.Żeby weszła w życie w kwietniu 2015, musiałaby zostać ogłoszona 1.01.2015. Czyli musiałaby do tego czasu przejść wszystkie etapy i zostać podpisana przez Prezydenta. Nie ma na to najmniejszych szans.
Poza tym, skoro mówię Ci,że sama osoba z Ministerstwa Pracy powiedziała na posiedzeniu Sejmu,że prawdopodobnie będzie to 1 lipca 2015 to dlaczego nie wierzysz?
Największą tutaj przeszkodą jest wprowadzenie e-zwolnień lekarskich. Podobno wprowadzenie ich do systemu ZUS może być skomplikowane, więc to też przedłuży prace.

No i mamy koalicję. Koalicja podczas obrad Sejmu wypowiedziała się,że są za wprowadzeniem ustawy, ale trzeba to zrobić powoli i dokładnie. Jak dla mnie, to będą to przedłużać przynajmniej do wyborów parlamentarnych.

Edytowane przez Tusia_13
Czas edycji: 2014-11-22 o 18:20
Tusia_13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-22, 18:51   #68
daroaudi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez lekkaatletka Pokaż wiadomość
Jeśli umowa jest na najniższą krajową lub kwotę wyższą, to zasiłki będą TYLKO z umowy o pracę. Wtedy z tytulu prowadzenia dzialalnosci placi sie tylko skladke zdrowotną.

Jeśli umowa jest na kwotę niższą niż najniższą krajową to zasiłki będą TYLKO z działalności. Wtedy z tytulu prowqdzenia dzialalnosci placi sie wszystkie skladki.

NIE MA MOŻLIWOŚCI pobierania 2 zasiłków z etatu i działalności jednocześnie. Albo stąd, albo stąd.
Jak sie ma to co piszesz do tego co przeczytałem w tym artykule http://www.rozliczeniewynagrodzenia....noczesnie.html

jednak sie da pobierać 2 zasilki ? tylko że wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę musi byc niższe niż minimalne ?

---------- Dopisano o 19:51 ---------- Poprzedni post napisano o 19:44 ----------

Cytat:
Napisane przez Tusia_13 Pokaż wiadomość
Przepraszam, ale śmieszysz mnie
Piszesz tak, jakbyś pozjadał wszystkie rozumy, a nic co piszesz nie trzyma się kupy.
Daruj sobie takie komentarze, skoro ktoś kto się takimi zagadnieniami zajmuje przekazuje mi taka informację to uznaję że ma racje.... jeszcze w poniedziałek będę z ta osobą rozmawiał więc jeśli okaże się że Ty masz rację to ja również Ci ją przyznam, jeśli nie to powinnaś Ty to zrobić
Poza tym jeśli będzie tak jak Ty twierdzisz, że nie ma szans żeby wszystko się rozstrzygnęło do 1 kwietnia 2015 to BARDZO DOBRZE, może większej ilości rodzin uda się wykorzystać tę lukę w prawie

Tu jeszcze jedno potwierdzenie pankiewicz.biz/porada-online,zasilek-macierzynski-w-przypadku-laczenia-pracy-na-etacie-z-dzialalnoscia-gospodarcza.,70

Edytowane przez daroaudi
Czas edycji: 2014-11-22 o 19:10
daroaudi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 19:27   #69
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez daroaudi Pokaż wiadomość
Jak sie ma to co piszesz do tego co przeczytałem w tym artykule http://www.rozliczeniewynagrodzenia....noczesnie.html

jednak sie da pobierać 2 zasilki ? tylko że wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę musi byc niższe niż minimalne ?

---------- Dopisano o 19:51 ---------- Poprzedni post napisano o 19:44 ----------



Daruj sobie takie komentarze, skoro ktoś kto się takimi zagadnieniami zajmuje przekazuje mi taka informację to uznaję że ma racje.... jeszcze w poniedziałek będę z ta osobą rozmawiał więc jeśli okaże się że Ty masz rację to ja również Ci ją przyznam, jeśli nie to powinnaś Ty to zrobić
Poza tym jeśli będzie tak jak Ty twierdzisz, że nie ma szans żeby wszystko się rozstrzygnęło do 1 kwietnia 2015 to BARDZO DOBRZE, może większej ilości rodzin uda się wykorzystać tę lukę w prawie

Tu jeszcze jedno potwierdzenie pankiewicz.biz/porada-online,zasilek-macierzynski-w-przypadku-laczenia-pracy-na-etacie-z-dzialalnoscia-gospodarcza.,70
Ale Ty piszesz, ze narzeczona ma minimalna krajowa a nie ponizej?

---------- Dopisano o 21:27 ---------- Poprzedni post napisano o 21:25 ----------

Poza tym Wy dopiero planujecie ciążę, więc póki co to trochę wróżenie z fusów, że tak szybko uda się w nią zajść.

Nie mogę odnieść sie do linkow Twoich bo ja znam interpretacje Sadu Najwyzszego taką jak tu:
http://m.familie.pl/forum/thread/sho.../889340/page/1

Edytowane przez lekkaatletka
Czas edycji: 2014-11-22 o 19:45
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 20:02   #70
daroaudi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Zgadza sie ma minimalną, ale jeśli będzie trzeba to może mięc mniej i np 3/4 etatu...
Co do tego wrożenia z fusów to trochę czasu na to jest
A ten wyrok sądu jest z 2008r wiec mogło się coś pozmieniać, Dowiem sie jak jest to poinformuje
daroaudi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-23, 09:46   #71
Tusia_13
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

W takim razie czekamy na info

Z tym czasem to też tak nie do końca, jeśli przepisy-tak jak piszesz-wejdą w życie 1 kwietnia. Wtedy nie uda się załapać na macierzyński, a i z chorobowym może być ciężko (biorąc pod uwagę 90 dni karencji a potem jeszcze 30 dni na wydanie decyzji przez ZUS). Więc najlepiej jak najwcześniej podziałać
Tusia_13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-23, 15:57   #72
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

jeśli ktoś ma stosunek pracy w pełnym wymiarze czasu pracy to w deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia ma możliwość opłacania wyłacznie składek na ubezpieczenie zdrowotne, jest zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne więc dalsza dyskusja jest jałowa. Natomiast co do kwestii czy teoretycznie pomijając przesłanke l4 będzie od 1 czy 2 dnia danego miesiąca - to jak psalem wcześniej nie ma to znaczenia. Miesiąc w którym nastąpił niezdolność do pracy nie jest brany pod uwagę w wyliczeniu podstawy do wypłaty świadczenia chorobowego a w konsekwencji przy zachowaniu ciągłości macierzyńskiego. Wypłata świadczenia za ten miesiąc warunkowany jest natomiast koniecznością opłaceni składek na ubezpieczenie społeczne za miesiąc w którym petent zus zachorował.
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-23, 17:52   #73
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
jeśli ktoś ma stosunek pracy w pełnym wymiarze czasu pracy to w deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia ma możliwość opłacania wyłacznie składek na ubezpieczenie zdrowotne, jest zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne więc dalsza dyskusja jest jałowa.
Nie tyle ma tu znaczenie wymiar czasu pracy a pensja lub w ogole fakt bycia na etacie.
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 07:31   #74
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

pełny wymiar czasu pracy = cały etat = pensja minimalna 1680brutto
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 10:26   #75
Miska1477
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: Międzyrzecz
Wiadomości: 48
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dokładnie tak jest.
Miska1477 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 13:22   #76
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
pełny wymiar czasu pracy = cały etat = pensja minimalna 1680brutto
No niekoniecznie bo mozna miec minimalna krajowa przy czesci etatu. Zalezy jaka umowa
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 14:01   #77
daroaudi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Po wizycie w ZUSie i po tel na infolinie sytuacja wygląda tak : przy jednoczesnej pracy na etacie i prowadzeniu działalności jest możliwość pobierania zasiłku chorobowego, a w dalszej kolejności macierzyńskiego,z dwóch źródeł ale musi być spełniony jeden warunek : na etacie trzeba zarabiać mniej niż najniższą krajową czyli automatycznie jest to 1/2 lub 3/4 etatu. Oczywiście również należy zgłosić się do płacenia dobrowolnych składek "chorobwych" z tytułu prowadzenia działalności.
daroaudi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 14:35   #78
Tusia_13
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez daroaudi Pokaż wiadomość
Po wizycie w ZUSie i po tel na infolinie sytuacja wygląda tak : przy jednoczesnej pracy na etacie i prowadzeniu działalności jest możliwość pobierania zasiłku chorobowego, a w dalszej kolejności macierzyńskiego,z dwóch źródeł ale musi być spełniony jeden warunek : na etacie trzeba zarabiać mniej niż najniższą krajową czyli automatycznie jest to 1/2 lub 3/4 etatu. Oczywiście również należy zgłosić się do płacenia dobrowolnych składek "chorobwych" z tytułu prowadzenia działalności.
wszystko pięknie, ale w takim razie trzeba by przejść na 3.4 etatu, założyć działalność, odprowadzać najwyższe składki. czy to nie będzie dodatkowy powód do czepiania się Zusu,że nagle tyle okoliczności, dzięki którym można dostać więcej kasy?

a w tej drugiej kwestii coś wiesz już?
Tusia_13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 15:25   #79
strzepan
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam.
Mam pytanie co do DRA.
W internecie jest bardzo fajny kalkulator, który wylicza wszystkie składki dla zadanej podstawy.
http://www.pit.pl/kalkulator-ZUS/
I tak dla podstawy 7200 wyliczył nast. składki:
Ubezpieczenie spoleczne
Emerytalne [19.52%]: 1405,44
Rentowe [8.00%]: 576
Chorobowe [2.45%]: 176,4
Wypadkowe [1.93%]: 138,96
Do zaplaty na konto 83..1: 2296,8
Fundusz Pracy
Fundusz Pracy [2.45%]: 176,4
Do zaplaty na konto 73..3: 176,4
Ubezpieczenie zdrowotne
Zdrowotne [9.0%]: 648
Zdrowotne do odliczenia od podatku [7.75%]: 558
Do zaplaty na konto 78..2: 648

Do zaplaty na wszystkie konta: 3121,2 Przy składaniu deklaracji w ZUS pani stwierdziła, że podstawa na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 3004,48 zł, a nie 7200. W związku z tym składka na ubezpieczenie zdrowotne Pani w ZUS wyszła 270,40 a nie 648. Pytanie brzmi, kto ma racje Pani w ZUS czy internetowy kalkulator i jaki to ma ewentualny wpływ na wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego(to nie ja jestem tym facetem, który zgarnął 1ml $ za zajście w ciąże )

Edytowane przez strzepan
Czas edycji: 2014-11-24 o 15:42
strzepan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-24, 18:51   #80
lekkaatletka
Zadomowienie
 
Avatar lekkaatletka
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 161
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Pani z ZUS ma racje - podstawa na ubezpiecz zdrow.to 3004,48.
Pierwszy raz płacisz zdrowotne?

---------- Dopisano o 20:51 ---------- Poprzedni post napisano o 20:49 ----------

Zdrowotne nie ma zadnego wplywu na ubezpieczenia spoleczne czyli na zasilek chorobowy i macierzynski.
To inny typ ubezpieczenia
lekkaatletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 19:18   #81
strzepan
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dziękuję za odpowiedź.
Akurat ja pracuje na umowę o pracę, więc samodzielnie nie zdarzyło mi się jeszcze płacić zdrowotnego. A że żona w ciąży, to chciałem się jakoś zaangażować w temat lepszej przyszłości . Pozdrawiam.
strzepan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 23:28   #82
ruumianek
Przyczajenie
 
Avatar ruumianek
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 22
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cześć Dziewczyny!
Mam takie pytanie, może któraś z was mi pomoże,
Pracowałam na etacie i równocześnie miałam DG. Etat skończyłam 17 października i od 18-go opłacałam składki z DG zapłaciłam ok 3400zł. A 12.11 poroniłam ciążę i jestem od tego momentu na skróconym macierzyńskim. Wiem już, że wg prawa dotyczy mnie ten paragraf bo miałam ciągłość ubezpieczenia:

"w przypadku jeśli okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu (np. umowy o pracę)
zadeklarowana przez niego podstawa składki na ubezpieczenie chorobowe za cały miesiąc ubezpieczenia (czyli nie więcej niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia)”


Jednakże nie wiem jaką składkę powinnam zapłacić za te 11 dni listopada? Też 3400, czy proporcjonalnie tylko za te 11 dni, czy mogę opłacić najniższą. I kiedy mogę się spodziewać decyzji?
Bardzo byłabym wdzięczna za pomoc, bo bardzo się boję, że wydam kolejny 3 tys. a zus będzie robił problemy, a szczerze mówiąc nie jestem na siłach aby o to walczyć;/
Jednakże planuje znów zajść w ciąże więc podstawa tego zasiłku just dla mnie o tyle ważna, że jeżeli bym dostała najniższą podstawę to muszę opłacić 3 pełne miesiące składki aby się zresetowało wszystko, a macierzyński kończy mi się 6 stycznia, czyli dopiero liczy się luty, marzec, kwiecień i w maju mogę iść na l4. A boję się, że do tego czasu przepchną tą ustawę i też nie chcę tyle czekać na ciążę;(
ruumianek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 08:16   #83
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

ja nie dziewczyna ale coś tam wiem więc napiszę:
za listopad oczywiście minimalne zusy - bo miesiąc ten nie jest brany pod uwagę przy naliczeniu podstawy do wypłaty świadczenia. Jeśli pewna jesteś że otrzymałaś pozytywną decyzję w kwestii przyznania zasiłku możesz wyrejestrować się ze wszystkich ubezpieczeń społecznych od dnia przyznania zasiłku i na ten czas opłacać tylko zdrowotną
Po jakiego grzyba za październik zapłaciłaś maksymalną składkę skoro jest to miesiąc niepełny? Nowy tytuł ubezpieczenia równa się nowa podstawa ale za miesiące pełne sama cytujesz "zadeklarowana przez niego podstawa składki na ubezpieczenie chorobowe za cały miesiąc ubezpieczenia"
Mało tego ku potomnym jeśli deklarujecie podstawę wyższą od minimalnej to ZUS nie daje możliwości pomniejszenia o dni kiedy przebywacie na l4 w tym miesiącu - tak więc tracicie dra razy 1. tego miesiąca nie biorą w ogóle pod uwagę w wyliczeniach 2. nie ma możliwości pomniejszenia składek za czas kiedy jesteście na l4 - dupa bladaale taki właśnie jest ZUS
Co do decyzji Ty masz 14 dni na złożenie wniosku o świadczenie macierzyńskie od dnia gdy zaszła taka okoliczność zus ma 30 dni na wydanie decyzji od dnia złożenia wniosku po uprzednim opłaceniu składek za miesiąc w którym wnioskujesz o świadczenie - czyli świadczenie zostanie wypłacone dopiero w grudniu .
A co do dalszych planów to po otrzymaniu świadczenia jak mówisz do stycznia wyrejestruj się z chorobowej na 31 dni odczekaj 91 i przy opłaceniu 2 a nie 3 wysokich składek do czego zachęcam w tym wątku (czytaj pierwszą str forum)skorzystasz z wysokiego świadczenia jeśli uda się być przy nadziei i lekarz stwierdzi że w stanie błogosławionym to Ty pracować nie możesz
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 14:07   #84
ruumianek
Przyczajenie
 
Avatar ruumianek
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 22
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Właśnie chodzi o to, że gdybym zapłaciła za październik składkę od minimalnej mój zasiłek byłby znikomy.
http://e-prawopracy.pl/zasilek-macie...od-01-12-2013/

Jeżeli niezdolność do pracy powstanie przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem będzie stanowiła:
w przypadku jeśli okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu (np. umowy o pracę)
zadeklarowana przez niego podstawa składki na ubezpieczenie chorobowe za cały miesiąc ubezpieczenia (czyli nie więcej niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia)


Czyli mogłam zapłacić proporcjonalnie za te dni od najwyższej, ale z tego co wiem od najwyższej nie robi się proporcjonalnie.
W moim przypadku nie jest już brany pod uwagę etat, a zdeklarowana podstawa.
Tylko właśnie boję się teraz w grudniu zapłacić najniższej bo wtedy muszę zmienić deklaracje podstawy, a nie mam jeszcze decyzji.
A z drugiej strony nie chce wtopić kolejnych 3400

Edytowane przez ruumianek
Czas edycji: 2014-11-25 o 14:37
ruumianek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-29, 17:24   #85
Koniec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 234
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

hej,
czy ktoś wie jak wygląda sytuacja z opłacaniem składek ZUS (jakiej wysokości sa składki) na Urlopie wychowawczym ?
Koniec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 18:41   #86
mamaszkrabka
Zakorzenienie
 
Avatar mamaszkrabka
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4 272
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

KONIEC składki są opłacane z budżetu państwa ale tylko emerytalne i rentowe. Liczy się średnią z ostatnich 12 miesięcy ale ta średnia nie może być wyższa niż 2247,6 i niższa niż 1260 zł. Jeśli wyjdzie > to biorą kwotę 2247,60, jeśli < to 1260.
mamaszkrabka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-07, 14:18   #87
Tolka1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 7
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam,mam pytanie.Jeżeli zus będzie przeprowadzał kontrolę dg i potrwa to 2 miesiące lub dłużej po dostarczeniu L4 to muszę przez te miesiące opłacać pełną składkę zus aż do momentu przyznania świadczenia? Tak zrozumiałam po przeczytaniu wcześniejszych wpisów.
I dalej płaciłam zus od wyższej podstawy a w miesiącu dostarczenia L4 wróciłam do minimalnej.Pytanie czy ta minimalna (płacona w kolejnych miesiącach) będzie liczona do średniej do wyliczenia zasiłku?
Rozumiem,że z niepełnego miesiąca nie,ale póżniej może być jeden lub dwa miesiące pełnej najniższej. Na logikę nie powinno ale zus może to inaczej interpretuje.
Tolka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-08, 12:38   #88
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

nie musisz, bo jesteś na l4 (jeśli masz pewność że wszystko jest zgodne z prawem) ale w celu ewentualnego zabezpieczenia przed negatywnym dla ciebie wynikiem kontroli (jaki dupochron) warto opłacać składki od najniższej podstawy. Wówczas jeśli ZUS stwierdzi, że zasiłek za dany okres czasu jest niezasadny nie powstanie niedopłata w składkach na poczet ubezpieczenia chorobowego co wykluczyło by cię z możliwości otrzymania świadczenia chorobowego na okres 90 dni

---------- Dopisano o 13:38 ---------- Poprzedni post napisano o 13:37 ----------

jeśli l4 jest zasadne to składki od tych miesięcy nie są brane pod uwagę
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-08, 13:13   #89
Tolka1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 7
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dziękuję za wyczerpującą i szybką odpowiedż. Pozdrawiam.
Tolka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-09, 07:54   #90
Koniec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 234
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez mamaszkrabka Pokaż wiadomość
KONIEC składki są opłacane z budżetu państwa ale tylko emerytalne i rentowe. Liczy się średnią z ostatnich 12 miesięcy ale ta średnia nie może być wyższa niż 2247,6 i niższa niż 1260 zł. Jeśli wyjdzie > to biorą kwotę 2247,60, jeśli < to 1260.
witam
byłam w Zus-ie i owszem moge pójść na wychowawczy ale wiąże sie to z zamknięciem lub zawieszeniem działalności i nie moge w tym czasie mieć zatrudnionych pracowników ( dziewczynom na etracie na wychowawczym wolno pracować a ja mam zamknąć interes )
Koniec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-28 08:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:37.