jaki temat na prezentacje maturalną?? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-09-06, 21:01   #31
iamvegas
Wtajemniczenie
 
Avatar iamvegas
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 531
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

ja też miałam stosunkowo oklepany temat (porównanie adaptacji filmowych z literackimi pierwowzorami), za to dowolność ogromna i wybrałam książki, które po prostu chciałam przeczytać i zrobiłam to z czystą przyjemnością, albo filmy które mnie oczarowały. w efekcie żadne pytanie mnie nie zagięło, bo naprawdę dobrze znałam swój temat, a komisji podobało się z jakim zaangażowaniem o nim mówiłam.
więc oklepanie tematu wcale go nie dyskwalifikuje. możesz wybrać jakiś zupełnie banalny ale jeśli dobrze go przygotujesz i wybierzesz ciekawe lektury, wciąż możesz dostać dużo punktów.
__________________
"You can't find the truth, you just pick the lie you like the best."

Marilyn Manson
iamvegas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 21:03   #32
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 9 304
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Ja też nie powiedziałam wszystkiego, za duży stres Ale ogólnie pytali mnie o użyte pojęcia, potem o jakieś tam szczegóły z treści lektur i jeszcze jak mi pomogło jedno opracowanie.
Ale pamiętam, że musiałam długo czekać na wyniki :/ O 15-16 chyba mówiłam, a o 19-20 były wyniki, już dokładnie nie pamiętam godzin, ale pamiętam, że z każdą kolejną byłam co raz bardziej przekonana , że nie zdałam
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 21:10   #33
Snaffy
Raczkowanie
 
Avatar Snaffy
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 163
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

ja, bogu dzięki, czekałam tylko trochę ponad pół godziny (po mnie była jedna osoba).
Ale wydawało mi się wtedy ze stresu, ze wszystko jest przeciwko mnie. Akurat to skrzydło szkoły, w którym zdawałam wychodziło na cmentarz i gdy pani powiedziała "dziękujemy, zapraszamy za pół godziny na wyniki" zaczęli grać na trąbce piosenkę pogrzebową. Byłam pewna, że to znak, że nie zdam xD
mnie nie spytali o żadne opracowanie i bardzo dobrze, że tego nie zrobili, bo z ich nie korzystałam i wpisałam je tylko temu, że nie mogłam oddać pustej bibliografii.
w sumie miałam dosyć oklepane lektury ("Rok 1984", "Inny świat" i "V jak Vendetta"), ale przy wynikach komisja powiedziała, że "wyciągnęłam śmiałe, nieszablonowe wnioski" i jakoś się udało ;p
Snaffy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 21:20   #34
iamvegas
Wtajemniczenie
 
Avatar iamvegas
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 531
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cytat:
Napisane przez Snaffy Pokaż wiadomość
ja, bogu dzięki, czekałam tylko trochę ponad pół godziny (po mnie była jedna osoba).
Ale wydawało mi się wtedy ze stresu, ze wszystko jest przeciwko mnie. Akurat to skrzydło szkoły, w którym zdawałam wychodziło na cmentarz i gdy pani powiedziała "dziękujemy, zapraszamy za pół godziny na wyniki" zaczęli grać na trąbce piosenkę pogrzebową. Byłam pewna, że to znak, że nie zdam xD
mnie nie spytali o żadne opracowanie i bardzo dobrze, że tego nie zrobili, bo z ich nie korzystałam i wpisałam je tylko temu, że nie mogłam oddać pustej bibliografii.
w sumie miałam dosyć oklepane lektury ("Rok 1984", "Inny świat" i "V jak Vendetta"), ale przy wynikach komisja powiedziała, że "wyciągnęłam śmiałe, nieszablonowe wnioski" i jakoś się udało ;p

nie ma co, sceneria wymarzona do oczekiwania na wyniki ja się przed żadnym pisemnym nie stresowałam, a ten ustny polski omal mnie do zawału, palpitacji i apopleksji razem wziętych nie doprowadził byłam ostatnia, przesunięcie godzinowe duże i miałam wrażenie, że będę tak czekać do sądnego dnia
ale jakoś poszło. ja miałam "Ojca chrzestnego", "Drakulę" i "Portret Doriana Graya". komisja męczona motywami wanitatywnymi i tego typu przyjemnościami wykazała względne zainteresowanie i opracowań też się nie czepiali, a naładowałam tam teksty po angielsku i niemiecku nawet, bo nie szło nic do rzeczy znaleźć. niektórych nawet na oczy nie widziałam
__________________
"You can't find the truth, you just pick the lie you like the best."

Marilyn Manson
iamvegas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 21:36   #35
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 9 304
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

To trochę ryzykowne pakować stwierdzenia i regułki, których się nie zna

Co do pisemnych to u mnie było nastawienie typu pójdę, napiszę, wrócę i co będzie to będzie. W ogóle bardziej, niż pisemne stresował mnie egzamin na prawko
A na ustnych masakra.. nawet przed ang, z którego czuję się pewnie miałam dużego stresa .
Chociaż ogólnie najgorsze było czekanie na wyniki-i na ustnych i potem na tą 12-stą w nocy na pisemne
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 21:43   #36
Snaffy
Raczkowanie
 
Avatar Snaffy
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 163
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

tak sobie pomyślałam teraz - każdy z tych tematów można sobie jakoś ciekawie zawęzić w sumie.

ja sie najbardziej stresowałam tym polskim. Na pisemne szłam, bo szłam, wiedziałam, że już nic nie zmienię w swoim przygotowaniu. Zwłaszcza, że przed maturą więcej się obijałam niż uczyłam. Na angielskim rozszerzonym pisemnym miałam tylko chwile słabości, bo był późno i na listeningu byłam tak zmęczona, że prawie przysnęłam. A na wynikach... też wiedziałam, ze nic nie zmienię i jakoś to tak przepłynęło koło mnie.
ale ustny polski to był stres.
Snaffy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 21:51   #37
Klaudyskaaaa
Raczkowanie
 
Avatar Klaudyskaaaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 270
GG do Klaudyskaaaa
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Od siebie mogę dodać, że lepiej wybrać łatwy temat, gdzie można dowolnie go interpretować i mamy duży wybór utworów.
Polecam wycieczkę do biblioteki i pożyczenie słowników motywów literackich- tam można znaleźć ciekawe pomysły na wiersze i lektury.
Hm... moja polonistka mówiła nam tylko, żeby unikać tematów o umieraniu i cierpieniu, bo tego SZANOWNA komisja nie lubi .
Klaudyskaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-09-06, 21:58   #38
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 9 304
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cytat:
Napisane przez Snaffy Pokaż wiadomość
tak sobie pomyślałam teraz - każdy z tych tematów można sobie jakoś ciekawie zawęzić w sumie.

ja sie najbardziej stresowałam tym polskim. Na pisemne szłam, bo szłam, wiedziałam, że już nic nie zmienię w swoim przygotowaniu. Zwłaszcza, że przed maturą więcej się obijałam niż uczyłam. Na angielskim rozszerzonym pisemnym miałam tylko chwile słabości, bo był późno i na listeningu byłam tak zmęczona, że prawie przysnęłam. A na wynikach... też wiedziałam, ze nic nie zmienię i jakoś to tak przepłynęło koło mnie.
ale ustny polski to był stres.
Dla mnie ang P i R w jednym dniu był zabójstwem.. nie mogłam się już skupić na R. Ale i tak myslę, że miałam całkiem spoko wynik
Cytat:
Napisane przez Klaudyskaaaa Pokaż wiadomość
Od siebie mogę dodać, że lepiej wybrać łatwy temat, gdzie można dowolnie go interpretować i mamy duży wybór utworów.
Polecam wycieczkę do biblioteki i pożyczenie słowników motywów literackich- tam można znaleźć ciekawe pomysły na wiersze i lektury.
Hm... moja polonistka mówiła nam tylko, żeby unikać tematów o umieraniu i cierpieniu, bo tego SZANOWNA komisja nie lubi .
Aaaa tam, nie komisja a my mamy przygotować temat i mieć o nim pojęcie, wypowiadać się, więc mogą sobie nie lubić
Ja miałam np katastrofizm w XX w w literaturze i trudno, chcieli czy nie, musieli słuchać dobrze ocenic
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 10:26   #39
kaarooo
Zakorzenienie
 
Avatar kaarooo
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Bdg
Wiadomości: 14 671
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cytat:
Napisane przez Snaffy Pokaż wiadomość
Do przemiany na pewno bym z kanonu wzięła "Jądro Ciemności", chociaż to wbrew pozorom trudna książka. Ale to też bym ładowała w wiele tematów (patrz: Przedwiośnie).
Myślę, że "Władca much" Goldinga by się tutaj też sprawdziła.

Ja miałam motyw zła w literaturze, sztukach plastycznych i/lub w filmie i ani jednej lektury
__________________
おはよう!
anna mun kaikki kestää!

kaarooo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 12:50   #40
Amabela
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 43
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Nie wybieraj tematów z miłością i śmiercią, ponoć nudzą nauczycieli. Kiedyś nam nauczycielka mówiła że nie da się smutnych tematów słuchać przez cały dzień, a bardzo dużo ludzi wybiera właśnie takie.
__________________
Nauka hiszpańskiego i francuskiego


listopad 2010
Amabela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 19:32   #41
leleczka
Wtajemniczenie
 
Avatar leleczka
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 2 709
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

więc tak.. rozmawiałam z nauczycielka i odradziła temat ''śmierć i miłość'', doradziła o przemianie lub samobójcach, ale doszłam do wniosku, ze przemiana wewnętrzna to głównie w romantyzmie i będzie w kółko o jednym i tym samym biorę ten o samobójcach, mi się podoba (może dlatego, że idę na psychologie )

zna ktoś może jakieś książki z motywem samobójstwa, te z poza kanonu ?
__________________
06.07.2019
leleczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-07, 19:56   #42
Snaffy
Raczkowanie
 
Avatar Snaffy
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 163
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cytat:
Napisane przez leleczka Pokaż wiadomość
przemiana wewnętrzna to głównie w romantyzmie
LOL, niby od kiedy? xD
__________________
książkowa wymiana:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=642759
Snaffy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 21:13   #43
czekolada12393
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 83
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

A ja bym wybrała t3, sama miałam temat o samobójstwie i był baaardzo ciekawy, do interpretacji, do pisania i łatwy do uczenia, bo pracę pisałam sama. Tylko zależy co Ciebie interesuje bo dla mnie tego typu temat był prosty i ciekawy bo lubię poruszać nietuzinkowe problemy, ale Ciebie może to męczyć. Twój wybór tematów w ogóle moim zdaniem jest dziwny bo miłość to dość liryczny,delikatny i jak tu wspominano oklepany temat z kolei samobójstwo to coś co powoduje mętlik w głowie, coś niebanalnego. Ogólnie brakuje mi słów żeby to opisać ale myślę że zrozumiecie o czym mówię. To moje zdanie i to by było na tyle
czekolada12393 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 02:47   #44
kiiisiel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 433
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

temat 2 zdecydowanie + książka Doriana Gray'a ; >
kiiisiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 09:25   #45
leleczka
Wtajemniczenie
 
Avatar leleczka
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 2 709
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

[QUOTE=Snaffy;36391023]LOL, niby od kiedy? xD[/QUOTE

głównie w romantyzmie powiedziałam, bo większość bohaterów wtedy przeszło przemianę wewnętrzną
__________________
06.07.2019
leleczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 12:01   #46
iamvegas
Wtajemniczenie
 
Avatar iamvegas
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 531
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cytat:
Napisane przez leleczka Pokaż wiadomość
więc tak.. rozmawiałam z nauczycielka i odradziła temat ''śmierć i miłość'', doradziła o przemianie lub samobójcach, ale doszłam do wniosku, ze przemiana wewnętrzna to głównie w romantyzmie i będzie w kółko o jednym i tym samym biorę ten o samobójcach, mi się podoba (może dlatego, że idę na psychologie )

zna ktoś może jakieś książki z motywem samobójstwa, te z poza kanonu ?
romantyzm to nieszczęsna psychomachia, której nigdy pojąc do końca nie mogłam. mój ex za to wybrał właśnie temat psychomachii na ustny i chociaż naprawdę był w tym temacie dość obkuty (w niewyjaśnialny dla mnie sposób LUBIŁ Dziady ), to komisja takie pytanie mu zadała, że za dużo punktów nie nazbierał.
przy takich szablonowych tematach mocno związanych z lekturami z kanonu trzeba się liczyć z tym, że mogą się pojawić trudniejsze pytania i nawiązujące do opracowań. czasami właśnie te nieznane lektury dają nam przewagę, bo jest duża szansa, że komisja ich nie zna i zwyczajnie nie przemagluje tematu tak wnikliwie.
__________________
"You can't find the truth, you just pick the lie you like the best."

Marilyn Manson
iamvegas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 12:38   #47
Soleilka
Zakorzenienie
 
Avatar Soleilka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Tarnobrzeg, woj. podkarpackie
Wiadomości: 15 098
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Mi osobiście żaden się nie podoba, ale jeśli mam Ci doradzić, to nr 4
Sama miałam wymagający temat i jako jedyna ze szkoły go wybrałam Lektury miałam trudne, za to mogłam się wykazać w rozmowie
A temat miałam: Orient jako źródło inspiracji pisarzy i artystów. Rozwiń temat, analizując wybrane przykłady literackie i malarskie.
__________________
Mężczyzna mojego życia

Bloguję
Soleilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 12:54   #48
Cammila123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 231
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe przyczepienie sie nie do swojego tematu, ale także mam problem z wybraniem tematu maturalnego... Kompletnie nie wiem co wybrać, ponieważ, może to dziwne, ale żaden temat nie interesuje mnie na tyle żebym miała o nim jakaś większą wiedzę. Słyszałam że najlepiej wybrac temat z fantastyki, ponieważ komisja tak nie ciśnie z pytaniami, bo najczęściej nie za bardzo orientują sie w nowszych książkach fantastycznych. Proszę pomóźcie
Cammila123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 13:06   #49
MrsGreeny
Raczkowanie
 
Avatar MrsGreeny
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 167
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

dziewczyny, wybierajcie temat, z którego najlepiej znacie lektury Na ustną też wybrałam fajny, ciekawy temat. Niby wszystko cacy, pięknie itp, a jednak nie do końca. Komisja nie interesuje się Twoimi poglądami, wkładem pracy i tym, kto ci napisał prezentację. Mnie zapytano głównie o lektury, treść no i szczegółowo o bohaterów, nawet o tych najmniejszych i najmniej ważnych na tym się skup, bo i tak nigdzie ustna z polskiego się nie liczy )) no chyba, że na tych całych socjologiach, kulturoznawstwach, psychologiach, pedagogikach i innych obleganych i oklepanych kierunkach A uczyć się zaczniesz i tak tydzień przed maturą...
MrsGreeny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-11, 13:24   #50
Cammila123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 231
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

A z tych tematów to który mogłabym wybrać, bo żaden nie jest zbytnio mi bliski, ale może jeżeli chodzi o łatwość....

1. Sztuka przebaczania w literaturze. Przedstaw temat na podstawie analizy utworów z różnych epok.
2. Motywy średniowieczne w literaturze fantasy. Omów problem na wybranych przykładach.
3. Narrator wobec świata przedstawionego. Omów jego funkcje w dziele literackim, odwołując się do wybranych utworów z XIX i XX wieku.
4. Sposób przedstawienia i funkcja postaci fantastycznych w dziele literackim i filmie. Rozważ na wybranych przykładach.
Cammila123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 13:33   #51
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 9 304
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Dla mnie żaden nie jest łatwy szczerze mówiąc
Ogólnie przeczytaj wszystkie tematy, które masz w propozycjach i pomyśl o którym mogłabyś coś sensownego powiedzieć, który Ci się najbardziej podoba, będzie się najprzyjemniej opracowywało i w którym mogłabyś wykorzystać lektury, czy też inne ksiażki/filmy, które lubisz Nie patrz na to, że ktoś powiedział,że to i to jest łatwe, bo komisja nie zapyta. Zapyta-jak nie o to, co zwykle to o coś innego

Poza tym, z tego co pamiętam to do stycznia chyba można zgłaszac samemu swoje tematy, które mogą być dopisane na listę. Także może uda Ci się coś swojego jeszcze dopisać.
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 14:14   #52
MrsGreeny
Raczkowanie
 
Avatar MrsGreeny
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 167
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

jeżeli chcecie mieć ciekawą prezentację to nie wybierajcie tylko literatury, to wam doradzę ze sztuki i muzyki są najbardziej punktowane
MrsGreeny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 14:22   #53
Cammila123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 231
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Boże ale ja w ogóle nie wiem... jestem jakaś beznadziejna. No i z podanych tematów własnie te w miarę mi pasują, chociaż teraz sama nie wiem.....
Cammila123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 14:38   #54
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 9 304
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

A taaam, ja miałam samą literaturę i 100% było.Co prawda mialam jedna ksiazke z PR i reszta to wiersze, ale bez przesady :P
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 20:05   #55
Cammila123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 231
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Mam jedno pytanie. Czy którychś z tych tematów może byc odpowiedni? Może ten o współczesnym poecie tylko nie wiem kim mogłabym sie zając. Czy mogłaby to być np. Suzanne Collins?


1. Narrator wobec świata przedstawionego. Omów jego funkcje w dziele literackim, odwołując się do wybranych utworów z XIX i XX wieku.
2. Rzeczy w świecie człowieka. Literacki obraz przedmiotów i ich funkcje. Omów na wybranych przykładach.
3. Twórczość wybranego poety współczesnego jako gra z tradycją i kulturą współczesną. Omów problem, dokonując analizy wybranych tekstów literackich.
4. Sposób przedstawienia i funkcja postaci fantastycznych w dziele literackim i filmie. Rozważ na wybranych przykładach.
Cammila123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 20:20   #56
Ilena
Zakorzenienie
 
Avatar Ilena
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 4 646
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cytat:
Napisane przez leleczka Pokaż wiadomość
Proszę pomóżcie! Tematów do wyboru jest ok. 200, z trudnością wybrałam 4 z nich jednak potrzebuje pomocy, proszę powiedzcie mi który z nich jest najciekawszy i o którym można dużo powiedzieć

1. Słynne literackie pary zakochanych. Scharakteryzuj i porównaj odwołując się do przykładów literackich.
2. Omów funkcję przemiany wewnętrznej w kreacji bohatera, odwołując się do wybranych przykładów.
3. Bohater samobójca w literaturze. Przedstaw przyczyny i rodzaje samobójstwa odwołując się do wybranych przykładów.
4. Miłość i śmierć. Wskaż różnorodność ujęcia i sposób funkcjonowania tych motywów na przykładzie wybranych utworów lit.

Proszę o pomoc Chyba najbardziej podoba mi się ostatni temat ale sama już nie wiem..
Ja bym wzięła 1. Nie musisz wszytskich par brać z lektur. Żeby było ciekawie możesz 1 książkę wybrać sama np. Dume i uprzedzenie idealnie by pasowała.

Ja miałam temat Narcyzm w literaturze i sztuce. Miałam tylko 1 postać z lektur. Bardzo oryginalna praca i ciekawa.
Ilena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 20:25   #57
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 9 304
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cytat:
Napisane przez Cammila123 Pokaż wiadomość
Mam jedno pytanie. Czy którychś z tych tematów może byc odpowiedni? Może ten o współczesnym poecie tylko nie wiem kim mogłabym sie zając. Czy mogłaby to być np. Suzanne Collins?


1. Narrator wobec świata przedstawionego. Omów jego funkcje w dziele literackim, odwołując się do wybranych utworów z XIX i XX wieku.
2. Rzeczy w świecie człowieka. Literacki obraz przedmiotów i ich funkcje. Omów na wybranych przykładach.
3. Twórczość wybranego poety współczesnego jako gra z tradycją i kulturą współczesną. Omów problem, dokonując analizy wybranych tekstów literackich.
4. Sposób przedstawienia i funkcja postaci fantastycznych w dziele literackim i filmie. Rozważ na wybranych przykładach.
Tylko, że temat ma Tobie pasować, a nie jednej z nas Sama musisz wiedzieć, który Ci bardziej podchodzi...
Bo np do mnie żaden nie przemawia i nie wybrałabym żadnego z nich..
9b13fa772a089c950fe653392ec6a155eb1c8e79_603597153b11b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 20:25   #58
Ilena
Zakorzenienie
 
Avatar Ilena
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 4 646
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cytat:
Napisane przez Cammila123 Pokaż wiadomość
Mam jedno pytanie. Czy którychś z tych tematów może byc odpowiedni? Może ten o współczesnym poecie tylko nie wiem kim mogłabym sie zając. Czy mogłaby to być np. Suzanne Collins?


1. Narrator wobec świata przedstawionego. Omów jego funkcje w dziele literackim, odwołując się do wybranych utworów z XIX i XX wieku.
2. Rzeczy w świecie człowieka. Literacki obraz przedmiotów i ich funkcje. Omów na wybranych przykładach.
3. Twórczość wybranego poety współczesnego jako gra z tradycją i kulturą współczesną. Omów problem, dokonując analizy wybranych tekstów literackich.
4. Sposób przedstawienia i funkcja postaci fantastycznych w dziele literackim i filmie. Rozważ na wybranych przykładach.
Trudne tematy nie podjęła bym się ich. Trzeba czytając temat mieć jakiś pomysł już. Bo jak od razu nie zaiskrzy to może być trochę szukania, a np. moja nauczycielka nic nie doradzała ;/.
Ilena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 20:38   #59
Cammila123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 231
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Dla mnie te co pozostały to są strasznie trudne. Nie ma zbytniego wyboru. Wydaje mi się że wcześniej były jakieś ciekawsze i trochę łatwiejsze tematy.... Jestem w kropce ;/
Cammila123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-11, 21:15   #60
Lidia Paulina
Rozeznanie
 
Avatar Lidia Paulina
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: łódzkie/zachodniopomorskie
Wiadomości: 524
Dot.: jaki temat na prezentacje maturalną??

Cammila, ten o rzeczach wydaje się fajny, ja takie lubię Jeśli chodzi o bibliografię, to w poezję bym celowała - Szymborska, Twardowski...
__________________
[FONT="Palatino Linotype"]
Lidia Paulina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:31.