Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Auto Marianna

Notka

Auto Marianna Lubisz auta i motocykle? Fascynuje cię motoryzacja? Dołącz do forum Auto Marianna, podziel się swoją pasją i wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-02, 14:07   #1
MartaMagda
Zakorzenienie
 
Avatar MartaMagda
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z szafy
Wiadomości: 7 859

Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?


Witajcie,

Przeszukałam forum i poza pojedynczymi postami nie znalazłam wątku, który odpowiedziałby mi na moje pytania i wątpliwości dotyczące stanu technicznego używanego samochodu, którego jestem 3 właścicielem.

Nie mam kogo zapytać o pomoc, a nie chcąc dać się zrobić w bambuko szukam porady tutaj. Być może wątek pomoże innym Wizażankom

Zatem kupiłam samochód, na szczęście z pomocą kolegi (który mieszka dosyć daleko, więc nie mogę do niego wydzwaniać z każdą pierdołą, zwłaszcza że już mi i tak ogromnie pomógł). Za jego sugestią wymieniłam już przednią szybę (miała pęknięcie), klocki hamulcowe i tarcze oraz przednie koła (miały starty bieżnik).

Mam jednak pytania:

1. Co z płynami? Gdzie, za ile i co powinnam wymienić. Niestety nie znam dat ostatnich wymian, a nie chciałabym, żeby mnie ktoś na tym wykosił, widząc moją niewiedzę.

2. Kiedy i gdzie wymieniać opony. Jaki mniej więcej jest to koszt, zakładając, że opony się kupi na Allegro?

3. Czy ktoś może polecić mi stację kontroli pojazdów w POZNANIU - za jakiś czas kończy mi się ważność przeglądu, a też nie chciałabym trafić na krętaczy

Liczę na Was i Waszą wiedzę!
MartaMagda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-02, 14:33   #2
bridgeta
Zadomowienie
 
Avatar bridgeta
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 263
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Jakoś bardzo na autkach się nie znam, ale tyle z własnego doświadczenia mogę doradzić:

Cytat:
Napisane przez MartaMagda Pokaż wiadomość

1. Co z płynami? Gdzie, za ile i co powinnam wymienić. Niestety nie znam dat ostatnich wymian, a nie chciałabym, żeby mnie ktoś na tym wykosił, widząc moją niewiedzę.
Z tego co wiem po zakupie standardowo najlepiej zmienić olej i filtry - zazwyczaj wymiana jest gratis, jeżeli w danym miejscu kupisz właśnie filtry i olej. Cena zależy od modelu samochodu i oleju jaki wybierzesz. Z tego co się orientuje w moim przypadku (VW Polo) to było jakieś 150 zł. Później olej wymienia się średnio raz na rok.



Cytat:
Napisane przez MartaMagda Pokaż wiadomość

2. Kiedy i gdzie wymieniać opony. Jaki mniej więcej jest to koszt, zakładając, że opony się kupi na Allegro?
Opony zmieniasz 2 razy w roku - na zimę i na wiosnę. Ja zmieniam zazwyczaj na pocz listopada, potem w marcu/kwietniu - zależy od pogody. Koszt wymiany opon to zazwyczaj 20 zł/sztuka - czyli 80 zł. Moja rada - nie kupuj opon używanych czy bieżnikowanych - lepiej zainwestować w nówki i mieć problem z głowy na lata.


Na ostatnie pyt niestety nie znam odp, nie mieszkam w Poznaniu. Ja szukałam mechanika przez fora - bardzo dobra metoda.

Jeszcze jedna mała rada - dobrze po zakupie samochodu wymienić rozrząd - nie masz pewności, czy ktoś już to robił, koszt nie jest wielki, a potencjalne koszty w przypadku awarii - niestety ogromne.
__________________
la donna e mobile




Everyone I know is getting married or pregnant.
I'm just getting awesome.
bridgeta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-02, 21:31   #3
_czarny_kot
Zakorzenienie
 
Avatar _czarny_kot
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 5 397
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez MartaMagda Pokaż wiadomość
tarcze oraz przednie koła (miały starty bieżnik)
opony wymienia się kompletami (4szt), a nie parami lub co gorsza- pojedynczo

dużo zależy od tego z którego roku jest twoje auto? przede wszystkim: wszystkie filtry, oleje, płyny (np.wspomagania), rozrząd (wcale nie jest taki tani-ok.1000zł), odgrzybianie/przegląd klimatyzacji, świece - w sumie koszt około kilkaset złotych (bez rozrządu)

poza tym w google bez problemu można znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania, szybciej i nie trzeba zakładać tematu na forum
np. http://autokult.pl/2012/01/03/kupuje...usial-wymienic
http://www.chcekupicauto.pl/co-nalez...kupie,a37.html

koszt średniej jakości nowych opon - około 1200zł/komplet + 80zł wymiana

Edytowane przez _czarny_kot
Czas edycji: 2012-06-02 o 21:41
_czarny_kot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-02, 22:22   #4
MartaMagda
Zakorzenienie
 
Avatar MartaMagda
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z szafy
Wiadomości: 7 859
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Oczywiście skorzystałam z google, a to czy trzeba zakładać wątek, czy nie to chyba indywidualna inicjatywa autora i tego, jakich realnie informacji szuka

Liczyłam na doświadczenie Wizażanek w tym temacie.

Z oponami jest tak, że muszą być identyczne na kołach jednej osi i tak też mam u siebie.

Z płynami się wybieram do mechanika (bo nie wiem w sumie gdzie miałabym pojechać), klimatyzacji nie mam, więc ten koszt mi odpada, wymiana rozrządu też mnie nie czeka.
MartaMagda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-02, 22:48   #5
Świniaczek
Zakorzenienie
 
Avatar Świniaczek
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Gdzieś tam na końcu świata :)
Wiadomości: 3 048
GG do Świniaczek
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez _czarny_kot Pokaż wiadomość
opony wymienia się kompletami (4szt), a nie parami lub co gorsza- pojedynczo
??
A czemu nie parami? Identyczne mają być na jednej osi, więc nie wiem co w tym strasznego? Zajadę przód, a tył będzie jak nowy (no dobra, w bardzo dobrym stanie), to mam wywalać pieniądze i kupować 4 opony, chociaż dwie mam w dobrym stanie?


Cytat:
Napisane przez MartaMagda Pokaż wiadomość
Z płynami się wybieram do mechanika (bo nie wiem w sumie gdzie miałabym pojechać), klimatyzacji nie mam, więc ten koszt mi odpada, wymiana rozrządu też mnie nie czeka.
W starszych samochodach wymiana rozrządu nie jest tak kosmicznym wydatkiem


Też nie mam klimatyzacji i pocieszam się co roku, że przynajmniej nie muszę się nią "opiekować" i chociaż coś mam w kieszeni
__________________
W świni siła! W świni moc!


Świniaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-05, 09:21   #6
mermaidia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 124
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Jeśli masz wymienione już klocki, tarcze, rozrząd i szybę przednią - to sporo i tak już za Tobą

Opony wymienisz albo u mechanika w warsztacie, albo w specjalnym punkcie wulkanizacyjnym - ja akurat mieszkam we Wrocławiu, więc co do Poznania nie mam informacji - ale najlepiej wybrać punkt na obrzeżach miasta. Nie ma wtedy oblężenia, jest nieco taniej i ogólnie kameralnie. Ja mam już swojego ulubionego "oponiarza", u którego moja Tigra ma stałą zniżkę za wygląd Zawsze kiedy zajeżdżam jest tanio, szybko, ale bardzo profesjonalnie i szalenie miło. Z daleka mi już machają Warsztacik jest na Swojcu we Wrocławiu - polecam.

Jest jeszcze sprawa felg - najlepiej mieć dwa zestawy opon z felgami, wtedy wymiana jest jeszcze szybsza. Felgi stalowe są brzydkie, trzeba przykrywać je kołpakami, za to są tańsze. Felgi aluminiowe pięknie wyglądają, ale są drogie i trzeba o nie bardzo dbać.

Kolejna ważna sprawa to olej - trzeba go sprawdzić, jeśli auto pali olej w nadmiarze (to widać gołym okiem, dymek z samochodu może być mocno szary lub nawet prawie czarny i auto bardzo kopci) to konieczna jest wymiana na nowy, świeży i kontrola czy wszystko z układem w porządku. Można też sprawdzić na bagnecie - jeśli olej jest gęsty i mocno czarny - trzeba szykować się na szybką wymianę.

Radziłabym też sprawdzić stan chłodnicy, przewodów paliwowych, świec zapłonowych i stan płynu hamulcowego. Wszystkie te sprawy to są podstawy i wykonuje je znakomita większość porządnych warsztatów. Niestety są to koszty, na które należy się przygotować.

Na koniec wygląd zewnętrzny auta - jeśli masz jakieś zadrapania, rysy, ślady korozji - trzeba dokonać niezbędnych poprawek zanim szkoda pójdzie dalej . Poza tym sprawdź stan tapicerki, okładzin na kierownicy i mieszku zmiany biegów i hamulca ręcznego. To są detale, ale ja uważam, że jeśli już inwestuje się pieniądze w samochód, to trzeba to zrobić porządnie od A do Z.

Niestety - auto, a zwłaszcza używane, które sporo już ma lat i kilometrów na liczniku, to koszty i ciągła inwestycja.
mermaidia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-05, 10:18   #7
MartaMagda
Zakorzenienie
 
Avatar MartaMagda
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z szafy
Wiadomości: 7 859
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez mermaidia Pokaż wiadomość
Jeśli masz wymienione już klocki, tarcze, rozrząd i szybę przednią - to sporo i tak już za Tobą

Opony wymienisz albo u mechanika w warsztacie, albo w specjalnym punkcie wulkanizacyjnym - ja akurat mieszkam we Wrocławiu, więc co do Poznania nie mam informacji - ale najlepiej wybrać punkt na obrzeżach miasta. Nie ma wtedy oblężenia, jest nieco taniej i ogólnie kameralnie. Ja mam już swojego ulubionego "oponiarza", u którego moja Tigra ma stałą zniżkę za wygląd Zawsze kiedy zajeżdżam jest tanio, szybko, ale bardzo profesjonalnie i szalenie miło. Z daleka mi już machają Warsztacik jest na Swojcu we Wrocławiu - polecam.

Jest jeszcze sprawa felg - najlepiej mieć dwa zestawy opon z felgami, wtedy wymiana jest jeszcze szybsza. Felgi stalowe są brzydkie, trzeba przykrywać je kołpakami, za to są tańsze. Felgi aluminiowe pięknie wyglądają, ale są drogie i trzeba o nie bardzo dbać.

Kolejna ważna sprawa to olej - trzeba go sprawdzić, jeśli auto pali olej w nadmiarze (to widać gołym okiem, dymek z samochodu może być mocno szary lub nawet prawie czarny i auto bardzo kopci) to konieczna jest wymiana na nowy, świeży i kontrola czy wszystko z układem w porządku. Można też sprawdzić na bagnecie - jeśli olej jest gęsty i mocno czarny - trzeba szykować się na szybką wymianę.

Radziłabym też sprawdzić stan chłodnicy, przewodów paliwowych, świec zapłonowych i stan płynu hamulcowego. Wszystkie te sprawy to są podstawy i wykonuje je znakomita większość porządnych warsztatów. Niestety są to koszty, na które należy się przygotować.

Na koniec wygląd zewnętrzny auta - jeśli masz jakieś zadrapania, rysy, ślady korozji - trzeba dokonać niezbędnych poprawek zanim szkoda pójdzie dalej . Poza tym sprawdź stan tapicerki, okładzin na kierownicy i mieszku zmiany biegów i hamulca ręcznego. To są detale, ale ja uważam, że jeśli już inwestuje się pieniądze w samochód, to trzeba to zrobić porządnie od A do Z.

Niestety - auto, a zwłaszcza używane, które sporo już ma lat i kilometrów na liczniku, to koszty i ciągła inwestycja.
Dzięki wielkie! Umówiłam się już z mechanikiem na wymianę płynów Twój post sobie wydrukuję, bo to rewelacyjna pigułka!
MartaMagda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-23, 19:08   #8
PannaCola
Zadomowienie
 
Avatar PannaCola
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: centrum
Wiadomości: 1 328
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez mermaidia Pokaż wiadomość
Jeśli masz wymienione już klocki, tarcze, rozrząd i szybę przednią - to sporo i tak już za Tobą

Opony wymienisz albo u mechanika w warsztacie, albo w specjalnym punkcie wulkanizacyjnym - ja akurat mieszkam we Wrocławiu, więc co do Poznania nie mam informacji - ale najlepiej wybrać punkt na obrzeżach miasta. Nie ma wtedy oblężenia, jest nieco taniej i ogólnie kameralnie. Ja mam już swojego ulubionego "oponiarza", u którego moja Tigra ma stałą zniżkę za wygląd Zawsze kiedy zajeżdżam jest tanio, szybko, ale bardzo profesjonalnie i szalenie miło. Z daleka mi już machają Warsztacik jest na Swojcu we Wrocławiu - polecam.

Jest jeszcze sprawa felg - najlepiej mieć dwa zestawy opon z felgami, wtedy wymiana jest jeszcze szybsza. Felgi stalowe są brzydkie, trzeba przykrywać je kołpakami, za to są tańsze. Felgi aluminiowe pięknie wyglądają, ale są drogie i trzeba o nie bardzo dbać.

Kolejna ważna sprawa to olej - trzeba go sprawdzić, jeśli auto pali olej w nadmiarze (to widać gołym okiem, dymek z samochodu może być mocno szary lub nawet prawie czarny i auto bardzo kopci) to konieczna jest wymiana na nowy, świeży i kontrola czy wszystko z układem w porządku. Można też sprawdzić na bagnecie - jeśli olej jest gęsty i mocno czarny - trzeba szykować się na szybką wymianę.

Radziłabym też sprawdzić stan chłodnicy, przewodów paliwowych, świec zapłonowych i stan płynu hamulcowego. Wszystkie te sprawy to są podstawy i wykonuje je znakomita większość porządnych warsztatów. Niestety są to koszty, na które należy się przygotować.

Na koniec wygląd zewnętrzny auta - jeśli masz jakieś zadrapania, rysy, ślady korozji - trzeba dokonać niezbędnych poprawek zanim szkoda pójdzie dalej . Poza tym sprawdź stan tapicerki, okładzin na kierownicy i mieszku zmiany biegów i hamulca ręcznego. To są detale, ale ja uważam, że jeśli już inwestuje się pieniądze w samochód, to trzeba to zrobić porządnie od A do Z.

Niestety - auto, a zwłaszcza używane, które sporo już ma lat i kilometrów na liczniku, to koszty i ciągła inwestycja.
Ten dymek to chyba bardziej niebieski jest jeśli auto pali olej :P
__________________
kocha Jego. ;*

www.pajacyk.pl kliknij na brzuszek.!
PannaCola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-25, 23:07   #9
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez MartaMagda Pokaż wiadomość
Oczywiście skorzystałam z google, a to czy trzeba zakładać wątek, czy nie to chyba indywidualna inicjatywa autora i tego, jakich realnie informacji szuka

Liczyłam na doświadczenie Wizażanek w tym temacie.

Z oponami jest tak, że muszą być identyczne na kołach jednej osi i tak też mam u siebie.

Z płynami się wybieram do mechanika (bo nie wiem w sumie gdzie miałabym pojechać), klimatyzacji nie mam, więc ten koszt mi odpada, wymiana rozrządu też mnie nie czeka.
płyny polecam wymieniać w Norauto, często mają promocje, że przy zakupie płynu od nich - wymiana gratis
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 08:55   #10
MartaMagda
Zakorzenienie
 
Avatar MartaMagda
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z szafy
Wiadomości: 7 859
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

[1=af6a7928a10f2efb7030deb f852af0b1c87659cc;3493108 1]płyny polecam wymieniać w Norauto, często mają promocje, że przy zakupie płynu od nich - wymiana gratis[/QUOTE]

Wymieniłam już płyny u mechanika, ale dobrze wiedzieć na przyszłość, zwłaszcza że widzę, że jesteś z mojego miasta

Moim obecnym tematem nr 1 jest dobry gumiarz z okolicy
MartaMagda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 14:02   #11
_czarny_kot
Zakorzenienie
 
Avatar _czarny_kot
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 5 397
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez MartaMagda Pokaż wiadomość
Wymieniłam już płyny u mechanika, ale dobrze wiedzieć na przyszłość, zwłaszcza że widzę, że jesteś z mojego miasta

Moim obecnym tematem nr 1 jest dobry gumiarz z okolicy
a co się dzieje?

Edytowane przez _czarny_kot
Czas edycji: 2012-06-26 o 14:09
_czarny_kot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-26, 14:32   #12
MartaMagda
Zakorzenienie
 
Avatar MartaMagda
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z szafy
Wiadomości: 7 859
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez _czarny_kot Pokaż wiadomość
a co się dzieje?

A nic się nie dzieje, jako osoba zapobiegawcza, chciałam znaleźć poleconego typa do zmiany opon na zimowe
MartaMagda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-27, 13:10   #13
mermaidia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 124
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez PannaCola Pokaż wiadomość
Ten dymek to chyba bardziej niebieski jest jeśli auto pali olej :P
niebieski, siny, sinoszary - różnie ludzie interpretują dane kolory Oby tylko czarny dymek nie szedł

---------- Dopisano o 14:10 ---------- Poprzedni post napisano o 14:09 ----------

Cytat:
Napisane przez MartaMagda Pokaż wiadomość
Dzięki wielkie! Umówiłam się już z mechanikiem na wymianę płynów Twój post sobie wydrukuję, bo to rewelacyjna pigułka!
to ja dziękuję miło mi bardzo, że mogę komuś pomóc i że ktoś z pomocy i porady chętnie skorzysta - według paru dziewczyn na tym forum nie mam pojęcia o samochodach i jeździe samochodem, więc tym bardziej mi miło
mermaidia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 11:17   #14
PannaCola
Zadomowienie
 
Avatar PannaCola
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: centrum
Wiadomości: 1 328
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Cytat:
Napisane przez mermaidia Pokaż wiadomość
niebieski, siny, sinoszary - różnie ludzie interpretują dane kolory Oby tylko czarny dymek nie szedł
Racja,że każdy widzi kolory inaczej ;D
Najlepiej to żeby w ogóle nie kopciło
__________________
kocha Jego. ;*

www.pajacyk.pl kliknij na brzuszek.!
PannaCola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-06, 14:12   #15
pzs1
Zadomowienie
 
Avatar pzs1
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: z mojego pokoju
Wiadomości: 1 239
GG do pzs1
Dot.: Kupiłam używane auto - co, gdzie i za ile wymienić?

Dużo zależy też od rodzaju samochodu jeżeli jest to diesel warto zwrócić uwagę na stan termostatu.

Prawda jest taka, że bardzo dużo rzeczy wyjdzie w praniu w zimie po prostu. a potem w użytkowaniu ja już np wiem że niekoniecznie dobrze wybrałam samochód bo jak na moje umiejętności jeżdżenia po dziurach ma zdecydowanie zbyt delikatne zawieszenie
__________________
Ilo
pzs1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Auto Marianna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:40.