Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Makijaż - pytania do wizażystki

Notka

Makijaż - pytania do wizażystki Miejsce, w którym rozmawiamy o wizażu, stylizacji, kosmetykach kolorowych oraz trendach w makijażu. Masz pytanie? Zadaj je wizażystce.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-12, 18:52   #1
jadwiga99
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 7

Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?


Wiadomo, że do np. pięćdziesięcioletniej kobiety powiemy "Pani", ale jak jest w innych przypadkach? Gdy śledzę komentarze na Facebooku, to tam makijażystki na ogół mówią przez "Ty". W Internecie na ogół zwracamy się do obcych ludzi po imieniu, ale muszę powiedzieć, że gdybym pojechała do nowej klientki, to głupio byłoby mi tak powiedzieć, jeśli jej nie znam. Dziwnie tak na Fejsie mówić po imieniu, a w realu per "Pani". Jak Wy mówicie do nowych klientek?
jadwiga99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-12, 19:19   #2
goooosienka
Zakorzenienie
 
Avatar goooosienka
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 3 362
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez jadwiga99 Pokaż wiadomość
Wiadomo, że do np. pięćdziesięcioletniej kobiety powiemy "Pani", ale jak jest w innych przypadkach? Gdy śledzę komentarze na Facebooku, to tam makijażystki na ogół mówią przez "Ty". W Internecie na ogół zwracamy się do obcych ludzi po imieniu, ale muszę powiedzieć, że gdybym pojechała do nowej klientki, to głupio byłoby mi tak powiedzieć, jeśli jej nie znam. Dziwnie tak na Fejsie mówić po imieniu, a w realu per "Pani". Jak Wy mówicie do nowych klientek?
Ja praktycznie od razu pytam czy mogę przejść na 'Ty'
__________________

magister kosmetologii
nauczyciel akademicki
goooosienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-12, 20:09   #3
gabriell1982
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 278
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez jadwiga99 Pokaż wiadomość
Wiadomo, że do np. pięćdziesięcioletniej kobiety powiemy "Pani", ale jak jest w innych przypadkach? Gdy śledzę komentarze na Facebooku, to tam makijażystki na ogół mówią przez "Ty". W Internecie na ogół zwracamy się do obcych ludzi po imieniu, ale muszę powiedzieć, że gdybym pojechała do nowej klientki, to głupio byłoby mi tak powiedzieć, jeśli jej nie znam. Dziwnie tak na Fejsie mówić po imieniu, a w realu per "Pani". Jak Wy mówicie do nowych klientek?
na Pani raczej; ja sobie nie wyobrażam, żeby obca mi osoba tak po prostu przeszła ze mną na Ty mówiąc mi po imieniu, nawet tego nie proponując i nie uzyskując na to aprobaty..
gabriell1982 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-12, 21:20   #4
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

A co wizażystka to koleżanka jakaś, żeby mówić klientce na "Ty"?
To chyba normalne, że osoba świadcząca jakąś usługę zwraca się klienta "Pan"/"Pani"
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że np. idę do banku a tam Pani w okienku zwraca się do mnie na Ty albo, że idę do biura nieruchomości a obsługa do mnie mówi na "Ty". Jak dla mnie identycznie ma się sprawa z korzystaniem z usług wizażystki.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-13, 16:44   #5
jadwiga99
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 7
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
A co wizażystka to koleżanka jakaś, żeby mówić klientce na "Ty"?
To chyba normalne, że osoba świadcząca jakąś usługę zwraca się klienta "Pan"/"Pani"
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że np. idę do banku a tam Pani w okienku zwraca się do mnie na Ty albo, że idę do biura nieruchomości a obsługa do mnie mówi na "Ty". Jak dla mnie identycznie ma się sprawa z korzystaniem z usług wizażystki.
No właśnie problem jest taki, że wizażystka często jest w pewnym sensie koleżanką, oczywiście nie taką, z którą chodzi się na kawę, tylko po prostu osobą, z którą kontakty są o wiele luźniejsze niż z obcymi ludźmi w banku. Wiadomo, do banku się przychodzi pozałatwiać nudne sprawy, a do wizażystki po to, żeby zrobić się na piękność i często również zrelaksować. Dlatego zastanawiałam się, czy są na to jakieś określone zasady, ale wychodzi na to, że jednak nie.

---------- Dopisano o 17:39 ---------- Poprzedni post napisano o 17:36 ----------

Cytat:
Napisane przez goooosienka Pokaż wiadomość
Ja praktycznie od razu pytam czy mogę przejść na 'Ty'
A jak często klientki odmawiają i wolą pozostać przy oficjalnej formie?

---------- Dopisano o 17:44 ---------- Poprzedni post napisano o 17:39 ----------

Cytat:
Napisane przez gabriell1982 Pokaż wiadomość
na Pani raczej; ja sobie nie wyobrażam, żeby obca mi osoba tak po prostu przeszła ze mną na Ty mówiąc mi po imieniu, nawet tego nie proponując i nie uzyskując na to aprobaty..
A gdybym grzecznie zaproponowała, widząc, że jest Pani (no i tu właśnie głupio mi mówić grzecznościowo przez Internet, ale teoretycznie nie jesteśmy na "Ty" nawet na tym forum) w moim wieku lub młodsza, a mam np. 25 lat?
Gdybym miała komuś proponować przejście na "Ty", a ta osoba by odmówiła, całą wizytę czułabym się głupio.
jadwiga99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-13, 16:55   #6
Loyd
Zakorzenienie
 
Avatar Loyd
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Siedzę na walizkach
Wiadomości: 10 175
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Wiesz co myślę że to sie chyba czuje... Tj jeżeli poszesz z kimś i jesteście na Ty to przy wizycie podajesz rękę mówiąc cześć.

Możesz się też przywitać z klientką mówiąc " ja jestem Ania , Gosia Ewka" , jeśli klientka będzie systematycznie mówić " Pani" to znaczy że nie życzy sobie spoufalania, ale będzie miała sama możliwość zdecydować.

Ja bym jie miała i nie mam problemu z tym że ktoś mówi do mnie Ty
Loyd jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-13, 18:20   #7
jadwiga99
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 7
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez Loyd Pokaż wiadomość
Wiesz co myślę że to sie chyba czuje... Tj jeżeli poszesz z kimś i jesteście na Ty to przy wizycie podajesz rękę mówiąc cześć.

Możesz się też przywitać z klientką mówiąc " ja jestem Ania , Gosia Ewka" , jeśli klientka będzie systematycznie mówić " Pani" to znaczy że nie życzy sobie spoufalania, ale będzie miała sama możliwość zdecydować.

Ja bym jie miała i nie mam problemu z tym że ktoś mówi do mnie Ty
Ja też nie będę miała z tym problemu (teraz mam tylko 15 lat, ale i tak niektórzy obcy już się zwracają do mnie "Pani", co sprawia, że czuję się dziwnie). W ogóle według mnie lepiej by było, gdyby wszyscy mówili sobie na "Ty", jak np. w Ameryce.
jadwiga99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-13, 18:26   #8
goooosienka
Zakorzenienie
 
Avatar goooosienka
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 3 362
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez jadwiga99 Pokaż wiadomość
A jak często klientki odmawiają i wolą pozostać przy oficjalnej formie?
Nigdy, często same to proponują wcześniej albo czują wyraźną ulgę kiedy przechodzimy na "Ty"
__________________

magister kosmetologii
nauczyciel akademicki
goooosienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-13, 22:42   #9
oleandra123
Zadomowienie
 
Avatar oleandra123
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: MAD
Wiadomości: 1 044
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez jadwiga99 Pokaż wiadomość
Wiadomo, że do np. pięćdziesięcioletniej kobiety powiemy "Pani", ale jak jest w innych przypadkach? Gdy śledzę komentarze na Facebooku, to tam makijażystki na ogół mówią przez "Ty". W Internecie na ogół zwracamy się do obcych ludzi po imieniu, ale muszę powiedzieć, że gdybym pojechała do nowej klientki, to głupio byłoby mi tak powiedzieć, jeśli jej nie znam. Dziwnie tak na Fejsie mówić po imieniu, a w realu per "Pani". Jak Wy mówicie do nowych klientek?
Nie cierpie mowienia sobie per Pani Chyba, ze do statecznej damy czy kogos duzo starszego, a nie w wieku 0-60 lat. Jak bywam w PL i odwiedzam przybytki pieknosci i korzystam z uslug kosmetyczek, makijazystek, manicurzystek, masazystek itp to nigdy nie wiem jak mam mowic bo jestem przyzwyczajona na Ty do wszystkich, wlaczajac tesciow, urzednikow, rodzicow moich znajomych,sprzedawczyn itp, a tu mlode osoby mi wyskakuja z Pani Najlepiej sie czuje u mojego fryzjera w Gda, ktory nie dosc, ze jest swietny to wszystkim mowi na Ty!

Tak samo nie cierpie jak moje kolezanki kaza mowic na mnie swoim dzieciom "ciocia" choc ja chce, zeby mi mowily po imieniu. Wlasna siostrzenica mi mowi po imieniu, a jakies obce dzieci beda ni ciociowac
oleandra123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-13, 22:54   #10
Rukmini
Raczkowanie
 
Avatar Rukmini
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 384
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś do mnie mówił na "ty".
Gdyby wizażystka to zaproponowała, to nie zgodziłabym się... choć może jednak tak, ale tylko dlatego, że byłabym zaskoczona i byłoby mi głupio odmówić.
Nie lubię, gdy obcy ludzie mnie "TYkają".
Ja do klientów (w innej branży) też nie mówię na "ty", nawet gdy są w moim wieku czy młodsi, nawet gdy znamy się już wiele lat.
Rukmini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-14, 09:54   #11
goooosienka
Zakorzenienie
 
Avatar goooosienka
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 3 362
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez Rukmini Pokaż wiadomość
Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś do mnie mówił na "ty".
Gdyby wizażystka to zaproponowała, to nie zgodziłabym się... choć może jednak tak, ale tylko dlatego, że byłabym zaskoczona i byłoby mi głupio odmówić.
Nie lubię, gdy obcy ludzie mnie "TYkają".
Ja do klientów (w innej branży) też nie mówię na "ty", nawet gdy są w moim wieku czy młodsi, nawet gdy znamy się już wiele lat.
Wiem z własnego doświadczenia, że atmosfera jest o wiele przyjemniejsza kiedy mówimy do siebie po imieniu, na makijażu próbnym często spędzają u mnie do 3 godzin, luźno rozmawiamy, śmiejemy się. Jest to o wiele przyjemniej spędzony czas, niż kiedy sobie Paniujemy i trzymamy dystans

No i ważna jest też atmosfera przed ślubem, PMki biedne się stresują, denerwują, i niejednokrotnie rozmowa o totalnych głupotach jest w stanie je rozerwać Nie widzę sensu w trzymaniu dystansu i pozostawanie przy 'Pani'
__________________

magister kosmetologii
nauczyciel akademicki
goooosienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-14, 11:28   #12
SexiChic
Zakorzenienie
 
Avatar SexiChic
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: okolice Krakowa
Wiadomości: 3 041
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Ja zawsze mówię "Pani/Pan" co i tak zazwyczaj po 5 minutach kończy się przejściem na "Ty".
Gdy do kogoś przychodzę mówię: Dzień dobry i swoje imię w wersji zdrobniałej. Byłoby mi dziwnie rozpoczynać spotkanie od razu na "Ty" ale większość klientek woli bardziej bezpośrednią rozmowę. Jak dotąd zdarzyły mi się może 2 osoby, które wolały zostać na "Pani".
SexiChic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-14, 13:24   #13
Rukmini
Raczkowanie
 
Avatar Rukmini
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 384
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

goooosienka

Miałam kilka makijaży ślubnych i atmosfera nie zależała od paniowania.
Raz było drętwo, bo makijażystka była hmm.. niekontaktowa.
Reszta była super, dziewczyna w moim wieku, może młodsza ciut.
Gadałyśmy na luzie, nadal pozostając per pani.
Z moją fryzjerką też jestem per pani, a jest super.
A już nic w ogóle nie przebije mojego ginekologa. Daleko nam do "TYkania", a gada mi się z nim swobodniej niż z własną matką.

Jestem osobą ceniącą sobie dystans.
Nienawidzę, gdy ktoś w rozmowie mnie dotyka, np. dotyka mojego ramienia, gdy mi coś pokazuje albo siada za blisko mnie na parkowej ławce, choć ma obok całą wolną. Zwracanie się do mnie na "ty" przez obcą, uważam jako skrócenie dystansu, a tego nie lubię.
Wiem, że większości osób to nie przeszkadza. Część to wręcz bardzo lubi!
Ale są takie jak ja, które tego nie lubią i już.
Jesteśmy różni i jest w tym urok.
Rukmini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-14, 20:27   #14
gabriell1982
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 278
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez jadwiga99 Pokaż wiadomość
A gdybym grzecznie zaproponowała, widząc, że jest Pani (no i tu właśnie głupio mi mówić grzecznościowo przez Internet, ale teoretycznie nie jesteśmy na "Ty" nawet na tym forum) w moim wieku lub młodsza, a mam np. 25 lat?
Gdybym miała komuś proponować przejście na "Ty", a ta osoba by odmówiła, całą wizytę czułabym się głupio.
ja np. mam 32 lata i chyba nie wypada, by młodsza starszej proponowała przechodzenie na Ty..
mnie akurat by to nie przeszkadzało i pewnie bym się zgodziła,, zakładając, że to moja "stała" wizażystka, a nie jednorazowa wizyta i że mamy dobry kontakt
np. od lat chodzę do tej samej fryzjerki, młodszej ode mnie kilka lat, a jesteśmy per "Pani", choć ja osobiście nie protestowałabym na jej ofertę przejścia na "Ty"; mnie to jest obojętne, więc sama nie zaproponuję;
w moim zawodzie (radca prawny) nie ma takiego luzu i zwyczaju mówienia na "Ty"; choć kilku współpracowników, których obsługuję, próbowało, ja wolałam pozostać w relacjach oficjalnych;
w internecie, w szczególności na forach, jest nieco inaczej po prostu pisze się na "Ty", choć sporadycznie widzę posty pisane na "Pani";

---------- Dopisano o 21:27 ---------- Poprzedni post napisano o 21:26 ----------

Cytat:
Napisane przez jadwiga99 Pokaż wiadomość
Ja też nie będę miała z tym problemu (teraz mam tylko 15 lat, ale i tak niektórzy obcy już się zwracają do mnie "Pani", co sprawia, że czuję się dziwnie). W ogóle według mnie lepiej by było, gdyby wszyscy mówili sobie na "Ty", jak np. w Ameryce.
oj nie zgodzę się

Edytowane przez gabriell1982
Czas edycji: 2014-11-14 o 20:33
gabriell1982 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-15, 12:45   #15
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Wypowiem się jako klientka, malowana do tej pory przez osoby w podobnym do mnie wieku (25+), zawsze "na Pani", zupełnie mi to nie przeszkadza, pewnie szybko skruszałyby lody, ale zwykle widzimy się tylko raz, więc nie czuję takiej potrzeby, po prostu. A jestem raczej kontaktową osobą.
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-16, 18:02   #16
fo3kaa
Raczkowanie
 
Avatar fo3kaa
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Toronto
Wiadomości: 125
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Jeśli kobitka jest mniej więcej w moim wieku to mówię jej na Ty, Jeśli jest to starsza kobieta to mówię na pani.. Zazwyczaj jak wchodzę do kogos do domu to witam się swoim imieniem i wtedy wiadomo ze już nie będziemy sobie "paniować". Wydaje mi się że łatwiej jest po imieniu.
__________________
Wszystko co mam, noszę w sobie...
fo3kaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-19, 10:57   #17
Noodle Soup
Zadomowienie
 
Avatar Noodle Soup
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 504
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Jak witam się z klientką, to zawsze przedstawiam się moim skróconym imieniem, ale zwracam się do klientki per Pani. Jeżeli ona sobie tego życzy, to przechodzę na 'Ty', ale zazwyczaj nie proponuje tego sama. Nie przeszkadza mi to jednak w prowadzeniu luźniej rozmowy o wszystkim i o niczym, klientki o wiele lepiej czują się, kiedy atmosfera się rozluźnia

A sama nie lubię zwracania się do mnie na Ty przez obce osoby, nawet zbliżone wiekiem. Irytuje mnie, kiedy sprzedawca mówi do mnie bezpośrednio, wydaje mi się to niegrzeczne i ja sama pracując w handlu nigdy tak nie robiłam. Zawsze Pan/Pani.
Noodle Soup jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-20, 14:50   #18
swiat_katarzyny
Zadomowienie
 
Avatar swiat_katarzyny
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 1 828
Dot.: Do wizażystek: mówicie do klientek per "Pani" czy na "Ty"?

Cytat:
Napisane przez Noodle Soup Pokaż wiadomość
Jak witam się z klientką, to zawsze przedstawiam się moim skróconym imieniem, ale zwracam się do klientki per Pani. Jeżeli ona sobie tego życzy, to przechodzę na 'Ty', ale zazwyczaj nie proponuje tego sama. Nie przeszkadza mi to jednak w prowadzeniu luźniej rozmowy o wszystkim i o niczym, klientki o wiele lepiej czują się, kiedy atmosfera się rozluźnia

A sama nie lubię zwracania się do mnie na Ty przez obce osoby, nawet zbliżone wiekiem. Irytuje mnie, kiedy sprzedawca mówi do mnie bezpośrednio, wydaje mi się to niegrzeczne i ja sama pracując w handlu nigdy tak nie robiłam. Zawsze Pan/Pani.
kurcze o tym nie pomyślałam, ale ten argument do mnie przemówił. Tez tego bardzo nie lubię, ale jakoś w relacji ja - klientka o tym nie pomyślałam... zawsze wstępną rozmowe prowadziłam w formie grzecznościowej, ale szybko proponowałam przejście na Ty, oczyiscie z dziewczynami w zbliżonym wieku, ale nie pomyslałam że ktoś moze pzez to czuć się nie komfortowo... dzięki za to uświadomienie
swiat_katarzyny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Makijaż - pytania do wizażystki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-11-20 15:50:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:45.