Masaż a ciąża - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Masaż

Notka

Masaż Miejsce dla osób, które interesują się masażem wyszczuplającym i zdrowotnym. Dołącz do nas, podziel się swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-05-23, 12:48   #1
zolciutka11
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 9

Masaż a ciąża


Dziewczyny, czy masaż w III trymestrze jest bezpieczny? Podobno w na poczatku ciąży jest zakazany a jak to wygląda pod koniec?

marzy mi się masaż ale nie chciałabym też ryzykować...
zolciutka11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-28, 18:29   #2
bilblib
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3
Dot.: Masaż a ciąża

generalnie masaż w ciąży nie do końca jest wskazany, szczególnie w pierwszym trymestrze. choć po pierwszym trymestrze można wykonać bardzo delikatny masaż ( głównie na zasadzie głaskania) przy odpowiednim ułożeniu przyszłej mamusi.W ostatnim trymestrze zazwyczaj robi się delikatne masaże kręgosłupa ( w odpowiedniej pozycji) w celu złagodzenia bólu.Choć wiem, że bardzo wielu masażystów unika wykonywania masaży ze strachu
bilblib jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-29, 14:49   #3
zolciutka11
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 9
Dot.: Masaż a ciąża

Właśnie, teraz pod koniec ciązy mam problem żeby znaleźć dla siebie jakiś masaż i słysze sprzeczne opinie na ten temat a jak bylam w 8 tyg. ciazy i bylismy w 5* spa poinformowalam personel ze jestem w ciazy a mimo wszystko wykonano mi masaz dopiero pozniej dowiedzialam sie ze jest to zabronione w I trymestrze....
__________________
Nie zawsze trzeba być ideałem
zolciutka11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-30, 12:14   #4
bilblib
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3
Dot.: Masaż a ciąża

czasem menagerowie bądź właściciele SPA nie mają dostatecznych wiadomości na temat wskazań i przeciwwskazań do wykonywanych zabiegów i dla nich liczy się głównie kasa, więc personelowi każą wykonywać zabiegi mimo p/wskazań ( spotkałam się z takimi przypadkami). Również zdarza się, iż personel nie jest dostatecznie wykwalifikowany i nie posiada odpowiedniej wiedzy.
bilblib jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-03, 12:33   #5
1Aniulka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 32
Dot.: Masaż a ciąża

Cytat:
Napisane przez zolciutka11 Pokaż wiadomość
Właśnie, teraz pod koniec ciązy mam problem żeby znaleźć dla siebie jakiś masaż i słysze sprzeczne opinie na ten temat a jak bylam w 8 tyg. ciazy i bylismy w 5* spa poinformowalam personel ze jestem w ciazy a mimo wszystko wykonano mi masaz dopiero pozniej dowiedzialam sie ze jest to zabronione w I trymestrze....
zgadza się. Nie robi się w spa takich zabiegów ! W SPA pracują zazaczyaj osoby po kursach a nie prawdziwi masażyści.

Tylko i wyłącznie masaż u specjalisty, który specjalizuje się w ciąży.
__________________
Wygraj iPada i Ciesz Się Wymarzoną Sylwetką
Sprawdź Jakie To Proste
1Aniulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-12, 12:29   #6
mili80
Przyczajenie
 
Avatar mili80
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 14
Dot.: Masaż a ciąża

ja w ciąży chodziłam do masażystki, gorąco polecam pomogła mi uporać się na trochę z dolegliwościami kręgosłupa, poza tym masaż stóp sama przyjemność, ale to prawda trzeba trafić na specjalistę z prawdziwego zdzarzenia!
__________________
[link=http://www.suwaczki.com/][img noborder]http://www.suwaczki.com/tickers/zem38xh9a9iy5913.png[/img][/link]
mili80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-12, 12:51   #7
201803111829
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 13 966
GG do 201803111829
Dot.: Masaż a ciąża

z ciekawości - czemu masaż w I trymestrze jest zakazany?
201803111829 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-06-14, 07:29   #8
basiaporc
Raczkowanie
 
Avatar basiaporc
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: okolice Zawiercia
Wiadomości: 20
Dot.: Masaż a ciąża

Ja chciałam znaleźć kogoś, kto będzie mi masował nogi, gdyż puchną i mam wodny cellulit...ale niestety, nikt nie chce, bo każdy mówi, że nie wolno...mam też problemy z lewym biodrem i pośladkiem - podejrzewam, że to rwa kulszowa i nawet jak chciałam iść do fizjoterapeuty, bo tak zalecił ginekolog, to akurat tam gdzie pytałam, nikt nie chciał mi pomóc więc zmuszam mamę i męża, ale to już nie to samo...
Bańka chińska na pewno na cellulit pomoże, ale to już po porodzie będę robiła.A masaż kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym też by mi nie zaszkodził, oczywiście na siedząco, bo jestem w 6 m-cu , ale też niezbyt chętnie masażyści to robią.
__________________
Basia
basiaporc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-16, 00:14   #9
mili80
Przyczajenie
 
Avatar mili80
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 14
Dot.: Masaż a ciąża

Cytat:
Napisane przez basiaporc Pokaż wiadomość
A masaż kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym też by mi nie zaszkodził, oczywiście na siedząco, bo jestem w 6 m-cu , ale też niezbyt chętnie masażyści to robią.
nie rozumiem jak to niezbyt chetnie, a jak ma byc masowana kobieta w ciazy? ma na brzuchu lezec? mnie na boku masazysta masowal nie wiem czy moge linki wklejac ale zobacz sobie przykladowy filmik z przebiegu takiego masazu, on przede wszystkim ma rozluzniac i relaksowac http://www.youtube.com/watch?v=_aIPVzCWJf0
__________________
[link=http://www.suwaczki.com/][img noborder]http://www.suwaczki.com/tickers/zem38xh9a9iy5913.png[/img][/link]
mili80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-17, 13:25   #10
gruszynka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 23
Dot.: Masaż a ciąża

mojej siostrze ginekolog odradzała masaże podczas całej ciąży :/
gruszynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-19, 18:05   #11
bilblib
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3
Dot.: Masaż a ciąża

może ciąża była zagrożona lub były jakieś komplikacje dlatego odradzała.
Tak naprawdę ile ludzi tyle będzie opinii.
bilblib jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-20, 23:09   #12
casia1001
Przyczajenie
 
Avatar casia1001
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 5
Dot.: Masaż a ciąża

Witam. Pracuje w 4* Spa poza granicami Polski i mamy w ofercie masaz dla kobiety w ciazy, Elemis "Mother to be", ktory trwa 1godz. 15min., jest to masaz zaawansowany. Masujemy na podlodze wylozonej miekkimi koldrami z ogromna poducha na ktora mowimy bean bag- ktora idealnie dostosowuje sie do ksztaltu ciala, nie stwarzajac zadnego niebezpieczenstwa i dyskomfortu. Oczywiscie przed masazem niezbedne sa konsultacje o stanie zdrowia i przebiegu ciazy, poza tym przy bookowaniu tego masazu recepcjonistka zadajac wszystkie pytania dotyczace przebiegu ciazy i ogolnego stanu zdrowia kobiety, mowie oczywiscie o przeciwwskazaniach weryfikuje wiadomosci i stwierdza, czy dana osoba w ogole moze korzystac z masazu. Przy najmniejszej watpliwosci zabieg jest odradzany, bo szalenstwem byloby go wykonanie. A wracajac do samego masazu, pozycja lezaca twarza do gory. Welcome touch, czyli kompres na stopy z kropla olejku z drzewa rozanego ( mozemy uzywac podczas ciazy), dalej zmywam makijaz z twarzy. Teraz pomagamy sie obrocic na prawy bok. Masuje lewa strone ciala. Czyli kobieta lezy w wygodnej dla siebie pozycji, na boku. W I-trymestrze nie masujemy odcinka ledzwiowego. Wiec masuje lewa strone plecow, lewa noge (pod ktora podlozona jest poduszka), pozniej lewa reka i zmiana pozycji lezacej na lewy bok i powtarzamy to samo na prawej stronie. Zmiana pozycji na - twarza do gory i masujemy stopy. Opuchniete kostki smaruje pod koniec masazu Instant Refreshing Gel, ktory daje ukojenie. Myje dlonie i masuje ramiona, dekolt, twarz i koncze masazem skalpu. Powiem tak super sprawa dla masowanej osoby... ale ciezka praca dla masazystki, masujesz kucajac lub siedzac na podlodze, a gdy przechodzisz do masazu twarzy siadasz nad glowa masowanej osoby na bean bag. Super masaz ale zdrowie kobiety w ciazy najwazniejsze, takze w razie jakichs watpliwosci podczas konsultacji oferujemy masaz skalpu albo facial. Wiec powtarzam, nie zarobione pieniadze sa wazne tylko ZDROWIE KOBIETY. Podczas masazu trzeba dbac o wygodna pozycje klientki, uzywamy oleju ktory moze byc uzywany na ciezarnej, np. Elemis Japanese Camellia Oil, ktorego uzywala Victoria Beckham, och taki komercyjny koniec... ale tak a propos zawsze na koniec zabiegu polecam kosmetyk... hahaha
Mam nadzieje, ze zrozumialy jest moj tekst =)

Edytowane przez casia1001
Czas edycji: 2013-06-20 o 23:16
casia1001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 09:46   #13
motorynka1999
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 11
Dot.: Masaż a ciąża

A ile taki masaż kosztuje?
motorynka1999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 21:59   #14
casia1001
Przyczajenie
 
Avatar casia1001
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 5
Dot.: Masaż a ciąża

Powiem tak... nie sa to tanie rzeczy... 140 euro ale czasami mamy promocje i cena jest o polowe nizsza 70 =)
casia1001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-06, 07:24   #15
Kucharka2013
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 900
Dot.: Masaż a ciąża

Masaż w ciąży czy ja wiem czy dobry, raczej nie, chyba że delikatny i umiejętnie zrobiony przez specjalistę, który wie co robi. Lepiej zrelaksować się w takie dni w jakiś inny sposób.
Kucharka2013 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-08, 10:57   #16
eurica
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 13
Dot.: Masaż a ciąża

Masaż w ciąży oczywiście można wykonywać jeżeli nie ma innych przeciwwskazań
Masaż jest chyba jedyną formą p/bólową zastępującą farmakoterapię.
Jak najbardziej polecam masaż kobietom w ciąży.
Oczywiście u masażysty, który wie co robi
eurica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-08, 22:37   #17
czekooczekolada
Zakorzenienie
 
Avatar czekooczekolada
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 10 058
Dot.: Masaż a ciąża

jestem masazysta i z czystym sercem stwierdzam ze masaz u kobiet w ciazy MOZNA WYKONYWAC ! tylko nalezy robic to umiejetnie. bez energicznych i silnych bodzcow oczywiscie, zero oklepywan. Poprostu to ma byc masaz delikatny....
czekooczekolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 15:13   #18
roger1990
Raczkowanie
 
Avatar roger1990
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 70
Dot.: Masaż a ciąża

Masaż w ciąży:
podudzie i stopy wolno nawet wskazane nie wolno przekroczyć 15 minut masażu
Kręgosłup szyjny wolno ale bardzo delikatnie i też nie wolno przekroczyć 15 minut
uda brzuch piersi odcinek piersiowy i lędźwiowy kategorycznie nie wolno może skracać się szyjka oraz może wywołać poronienie.
Jeśli chodzi o długość zabiegów masaż do 15 minut działa miejscowo powyżej tego czasu działa ogólnie na organizm dodatkowo go obciąża.
Masaż 30 minutowy dla układu krwionośnego i oddechowego nie zależnie od dobieranych technik to odpowiednik godzinnego szybkiego forsownego marszu. Odradzam taki marsz w ciąży
Życzę powodzenia wszelkim spa kosmetyczką i ludziom którzy wykonują masaże w ciąży dla pieniędzy... Nie wiedze można wybaczyć - wyrafinowanie nie.
roger1990 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-16, 08:43   #19
miszka24
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 83
Dot.: Masaż a ciąża

Też mi się wydaję, że masaż w ciąży można wykonywać tylko trzeba być ostrożnym. W przyszłym tygodniu wybieram się do gina i zapytam o to, bo już ciąża daje się we znaki i przydałby się jakiś relaksujący masaż.

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2014-04-16 o 11:31 Powód: link
miszka24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-28, 16:01   #20
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 10 807
Dot.: Masaż a ciąża

Cytat:
Napisane przez bilblib Pokaż wiadomość
czasem menagerowie bądź właściciele SPA nie mają dostatecznych wiadomości na temat wskazań i przeciwwskazań do wykonywanych zabiegów i dla nich liczy się głównie kasa, więc personelowi każą wykonywać zabiegi mimo p/wskazań ( spotkałam się z takimi przypadkami). Również zdarza się, iż personel nie jest dostatecznie wykwalifikowany i nie posiada odpowiedniej wiedzy.
Cytat:
Napisane przez miszka24 Pokaż wiadomość
Też mi się wydaję, że masaż w ciąży można wykonywać tylko trzeba być ostrożnym. W przyszłym tygodniu wybieram się do gina i zapytam o to, bo już ciąża daje się we znaki i przydałby się jakiś relaksujący masaż.
Dziwię się ludziom, którzy chodzą na masaże do ludzi, którzy o swojej pracy nie mają zielonego pojęcia. Poważnie, nie szkoda zdrowia?

Dodam od siebie - w kwestii masażu nie może być czegoś takiego jak "niewykwalifikowany personel". Masaż to złożony proces, obejmujący szeroką wiedzę z anatomii i fizjologii, elementów fizjoterapii, obserwacji i wnikliwości a nie odwalenia weekendowego kursu za 300 zł.

Kiedyś posypią się pozwy bo pacjent ma prawo nie wiedzieć ale to personel ma stać na straży bezpieczeństwa klienta i zapytać o każde możliwe przeciwwskazanie. W głowie mi się nie mieści, jak można radośnie świergotać o masażach, które mogą spowodować poronienie
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-09, 10:59   #21
LadyFamii
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 46
Dot.: Masaż a ciąża

Ogólną zasadą jest to, że masaż najbezpieczniejszy jest w II trymestrze. W pierwszym zbyt intensywny może doprowadzić do poronienia, w III wywołać poród. Oczywiście nikt nie broni masażu stóp , dłoni czy twarzy. Delikatny, relaksujący jest ok Mój ginekolog jak mi w III trymestrze powiedział, że mam iść na masaż wręczając ulotkę znajomego, usłyszał, że jestem masażystką i że nie śpieszy mi się do porodu. Głupio mu się zrobiło i stwierdził, ze nie ma doświadczenia w tej kwestii
__________________
Julek i Izu <3

Zagłosuj na "Położną na medal"!

http://www.suwaczki.com/tickers/7a4atv73xrvt8vna.png

http://www.suwaczki.com/tickers/relgk6nlbzmnqzoo.png
LadyFamii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-19, 19:51   #22
Czeslaw88
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 10
Dot.: Masaż a ciąża

W Polsce masaż kobiet w ciąży to bezwzględne przeciwwskazanie do masażu.
Masażysta robi to na własne ryzyko.
Jeśli dojdzie do poronienia to kobieta może to oczywiście skojarzyć z masażem na którym była, a wtedy masażystę czeka bieganie po sądach. Mimo, że poronienie mógł nie wywołać masaż, to ubezpieczyciel wypnie się na masażystę mówiąc, że ciąża to przeciwwskazanie.
Tak wygląda sytuacja w Polsce.
A jak jest na świecie? Jeśli ciąża nie jest zagrożona to można masować.
Jak robię ja? Zdarzyło mi się masować kobiety w ciąży, przeprowadzam gruntowny wywiad i oceniam czy ''warto zaryzykować'' i zrobić masaż. Masaż wykonuję tylko u kobiet u których ciąża przebiega prawidłowo Proponuję też wtedy delikatny masaż dłoni czy twarzy.
Jeśli chodzi o plecy, bo na to najczęściej skarżą się kobiety (zwłaszcza odcinek lędźwiowy) w ciąży to wykonuję masaż na boku w wygodnej pozycji, oczywiście o mniejszej sile i częściej kontrolując odczucia u pacjentki.
Czeslaw88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-28, 22:23   #23
LadyFamii
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 46
Dot.: Masaż a ciąża

Cytat:
Napisane przez Czeslaw88 Pokaż wiadomość
W Polsce masaż kobiet w ciąży to bezwzględne przeciwwskazanie do masażu.
Masażysta robi to na własne ryzyko.
Jeśli dojdzie do poronienia to kobieta może to oczywiście skojarzyć z masażem na którym była, a wtedy masażystę czeka bieganie po sądach. Mimo, że poronienie mógł nie wywołać masaż, to ubezpieczyciel wypnie się na masażystę mówiąc, że ciąża to przeciwwskazanie.
Tak wygląda sytuacja w Polsce.
.
No właśnie, lepiej dla tego bezpieczeństwa "przeczekać" te 9 miesięcy - chociaż przyznam, że marzyłam o masażu, - ale mieć pewność, że nie przyłożyło się ręki do ew. tragedii. Po porodzie można praktycznie się "smyrać" do bólu
__________________
Julek i Izu <3

Zagłosuj na "Położną na medal"!

http://www.suwaczki.com/tickers/7a4atv73xrvt8vna.png

http://www.suwaczki.com/tickers/relgk6nlbzmnqzoo.png
LadyFamii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-15, 11:22   #24
rdzk42
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 10
Dot.: Masaż a ciąża

Jestem w 4 tygodniu ciąży a dostałam od męża na dzień kobiet zaproszenie na masaż gorącymi kamieniami na ciało. Jak czytam o takim rodzaju masażu wszędzie napisane że przeciwskazaniem do takiego masażu jest właśnie ciąża. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat??
rdzk42 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-15, 12:33   #25
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 10 807
Dot.: Masaż a ciąża

Cytat:
Napisane przez rdzk42 Pokaż wiadomość
Jestem w 4 tygodniu ciąży a dostałam od męża na dzień kobiet zaproszenie na masaż gorącymi kamieniami na ciało. Jak czytam o takim rodzaju masażu wszędzie napisane że przeciwskazaniem do takiego masażu jest właśnie ciąża. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat??
Czy jeśli napiszemy, że możesz iść to mimo licznie opisanych przeciwwskazań w sieci - pójdziesz?
Tu nie chodzi o nasze zdanie tylko o twoje dziecko.

I trymestr jest bezwzględnym p/wskazaniem do wykonania masażu.
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-04, 05:05   #26
evicca1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 187
Dot.: Masaż a ciąża

lepiej się dokładnie dopytać lekarza i samej nie kombinować
evicca1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-14, 11:25   #27
pepee1234
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 12
Dot.: Masaż a ciąża

Oczywiście, że można poddawać się zabiegom masażu w ciąży. Oczywiście masaż ten powinien być odpowiednio dostosowany do potrzeb i możliwości pacjentki. No i oczywiście wykonywany u specjalistów, a nie magistrów fizjoterapii.
pepee1234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-25, 00:05   #28
evicca1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 187
Dot.: Masaż a ciąża

ale na pewno trzeba poinformować o ciąży
evicca1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-27, 11:03   #29
jbak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 205
Dot.: Masaż a ciąża

W razie wszelkich watpliwosci zawsze trzeba zapytac lekarza. ja na czas ciazy masaze odpuscilam, ale ja jestem panikara straszna
jbak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-28, 09:09   #30
zomucha
Przyczajenie
 
Avatar zomucha
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 26
Dot.: Masaż a ciąża

ale drenaż limfatyczny nóg jest niezastąpiony i można go wykonywać w ciąży (oczywiście jeśli wszystko przebiega prawidłowo)
zomucha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Masaż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-04-10 09:28:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:51.