Opieka nad chorą mamą - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-04-30, 21:10   #1
PoziomkaLove
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 2

Opieka nad chorą mamą


Cześć. Chciałabym wziąć 14 dni opieki na chorą mamę ale niestety sytuacja wygląda następująco: jestem jedynaczką, mama mieszka z tatą który ma własną firmę jednoosobową i nie płaci składek chorobowych. Niestety tata ze względów zawodowych nie może opiekować się mamą więc ja chciałabym to robić, jednak wiem że może być problem z tym że nie moze byc innych osób ktore moglby taka opieke sprawować czyli tutaj "problemem" jest własnie tata, oraz że z chorym trzeba dzielic gospodarstwo domowe ale to akurat nie problem bo przeprowadzilabym sie na ten czas do rodzicow. Czy rzeczywiście z powodu taty nie przysluguje mi prawo do opieki oraz w jaki inny sposób można ten problem rozwiązać skoro tata nie moze sie mama zajmowac?? Z gory dziekuje za pomoc!!
PoziomkaLove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-01, 12:40   #2
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Opieka nad chorą mamą

Cytat:
Napisane przez PoziomkaLove Pokaż wiadomość
Cześć. Chciałabym wziąć 14 dni opieki na chorą mamę ale niestety sytuacja wygląda następująco: jestem jedynaczką, mama mieszka z tatą który ma własną firmę jednoosobową i nie płaci składek chorobowych. Niestety tata ze względów zawodowych nie może opiekować się mamą więc ja chciałabym to robić, jednak wiem że może być problem z tym że nie moze byc innych osób ktore moglby taka opieke sprawować czyli tutaj "problemem" jest własnie tata, oraz że z chorym trzeba dzielic gospodarstwo domowe ale to akurat nie problem bo przeprowadzilabym sie na ten czas do rodzicow. Czy rzeczywiście z powodu taty nie przysluguje mi prawo do opieki oraz w jaki inny sposób można ten problem rozwiązać skoro tata nie moze sie mama zajmowac?? Z gory dziekuje za pomoc!!
Nie jest tak. Nikt nie będzie przyjeżdżał i przeprowadzał wywiadu, czy Twoja mama nie miałaby innej opieki, zwłaszcza, że osoba dostępna na miejscu niekoniecznie oznacza, że ten ktoś może się osobą chorą opiekować - ta osoba sama może być chora, starsza itp. Spokojnie możesz wziąć zwolnienie na mamę i nie będzie miało znaczenia, że z nią nie mieszkasz - pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym będzie miało miejsce podczas sprawowania opieki i to wystarczy.

Taka rada - te 14 dni to dni kalendarzowe, nie robocze! Radzę więc uczulać lekarzy i wziąć zwolnienie tylko na dni pracujące, czyli na ogół poniedziałek-piątek. Wydłuży to czas opieki o 4 dodatkowe dni.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-01, 12:54   #3
PoziomkaLove
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 2
Dot.: Opieka nad chorą mamą

Tylko że nawet na stronie ZUS pisze, że opieke mozna sprawowac jedynie gdy nie ma innych osob ktore mogą to robic... chyba zadzwonie tam jutro jeszcze dla pewnosci 😶
PoziomkaLove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-01, 18:17   #4
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Opieka nad chorą mamą

Cytat:
Napisane przez PoziomkaLove Pokaż wiadomość
Tylko że nawet na stronie ZUS pisze, że opieke mozna sprawowac jedynie gdy nie ma innych osob ktore mogą to robic... chyba zadzwonie tam jutro jeszcze dla pewnosci
"Mogą" to słowo klucz. Nie każda osoba w otoczeniu chorej, nawet z nią mieszkająca, może się nią zająć. Nikt z ZUSu nie przyjedzie przeprowadzać śledztwa, czy to Ty byłaś najlepszą opieką dla mamy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-02, 07:53   #5
Agafitness
Wtajemniczenie
 
Avatar Agafitness
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 2 323
Dot.: Opieka nad chorą mamą

Słyszałam też,że aby wziąć L-4 do opieki nad mamą,trzeba być zameldowanym pod tym samym adresem co mama
__________________
mgr wychowania fizycznego
instrukor fitness,boksu,tańca
sędzia piłki nożnej
Agafitness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-02, 08:26   #6
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Opieka nad chorą mamą

Cytat:
Napisane przez Agafitness Pokaż wiadomość
Słyszałam też,że aby wziąć L-4 do opieki nad mamą,trzeba być zameldowanym pod tym samym adresem co mama
Bzdura.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-02, 13:58   #7
Agafitness
Wtajemniczenie
 
Avatar Agafitness
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 2 323
Dot.: Opieka nad chorą mamą

Tak mi ktoś powiedział gdy sama chciałam wziąć opiekę na mamę. Czyli nie jest to prawdą?
__________________
mgr wychowania fizycznego
instrukor fitness,boksu,tańca
sędzia piłki nożnej
Agafitness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-05-02, 14:04   #8
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Opieka nad chorą mamą

Cytat:
Napisane przez Agafitness Pokaż wiadomość
Tak mi ktoś powiedział gdy sama chciałam wziąć opiekę na mamę. Czyli nie jest to prawdą?
Nie. Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym wyłącznie na czas sprawowania opieki wystarczy. Większość dorosłych nie jest zameldowana u rodziców, więc to by zupełnie nie miało sensu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-02, 14:29   #9
Agafitness
Wtajemniczenie
 
Avatar Agafitness
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 2 323
Dot.: Opieka nad chorą mamą

To ucieszyła mnie ta wiadomość. Dzięki
__________________
mgr wychowania fizycznego
instrukor fitness,boksu,tańca
sędzia piłki nożnej
Agafitness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-05-02 15:29:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:52.