Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2010-07-23, 12:50   #1
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997

Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...


..., ale wstydzimy się zapytać

Jest taki wątek na Plotkowym, może tu również się przyjmie?Rzecz jasna - w temacie dzieci - szeroko pojętym temacie.
Czasem nurtuje nas pojedyncze pytanie, nie ma sensu wątku zakładać.

Moje pytanie brzmi - co jest potrzebne do chrztu? Ubranko, świeca - i co jeszcze? Chodzi mi o kościół. ktoś pomoże?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 13:19   #2
koralik_1982
Rozeznanie
 
Avatar koralik_1982
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 803
GG do koralik_1982
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Na pewno zaświadczenia od chrzestnych z ich Kościołów. Pisząc ubranko miałaś na myśli białą szatkę - tak? Oczywiście świeca no i jeszcze wizyta w kancelarii u Księdza by zgłosić chrzest i go opłacić niby jest "co łaska" ale u nas to koszt 50zł
A i jeszcze spowiedź- ale to już indywidualna sprawa.

Życzę przyjemnej i spokojnej uroczystości
koralik_1982 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 13:34   #3
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Szatkę - tzn. sukieneczkę czy co tam.
A na czym dziecko? Na rękach?

O chrzestnych i zaświadczeniach wiem, nie wiem właśnie tylko czego dziecko potrzebuje

Dzięki
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 14:06   #4
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;20874957]Szatkę - tzn. sukieneczkę czy co tam.
A na czym dziecko? Na rękach?

O chrzestnych i zaświadczeniach wiem, nie wiem właśnie tylko czego dziecko potrzebuje

Dzięki [/QUOTE]Szaja, chodzi o taką szatkę - taki kawałek białego materiału najczęściej z napisem "chrzest święty" czy coś w ten deseń

Ubranko, swoją drogą. Ja kupiłam za 50 zł, nowe piękne, z metką, w sklepie, wystarczy poszukać, nie ma sensu przepłacać na raz.

Zaświadczenie chrzestnych że są wierzący i podpis od spowiedzi, dostaną taki świstek w swojej parafii w kancelarii i później muszą iść do spowiedzi i ksiądz im podpisze że się wyspowiadali

Świeca taka, gromnica taka duża
__________________

Ślub
Pati
Lili

Edytowane przez Seona
Czas edycji: 2010-07-23 o 14:07
Seona jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 14:13   #5
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Szaja, chodzi o taką szatkę, jaką moja Siostra kładzie na mojej uradowanej córce

Edit: Jeszcze kupiłam taki biały becik, ale nie przydał się, tylko w wózku w nim leżała. Trzymałam ją bez becika
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg chrzest.jpg (11,2 KB, 301 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg chrzest1.jpg (7,8 KB, 135 załadowań)
__________________

Ślub
Pati
Lili

Edytowane przez Seona
Czas edycji: 2011-01-15 o 21:55 Powód: zdjecie
Seona jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 14:29   #6
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Aaa taka szatka Nie wiedziałam, nigdy jakoś nie byłam na chrzcie

A po co to?

Za ubranko nie chcę przepłacać, zresztą te falbany wszelkie mnie dobijają...
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 14:34   #7
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;20876226]Aaa taka szatka Nie wiedziałam, nigdy jakoś nie byłam na chrzcie

A po co to?

Za ubranko nie chcę przepłacać, zresztą te falbany wszelkie mnie dobijają...[/QUOTE]Wiesz, to się wiąże z tradycją chrześcijańską? Mam Ci wykład zrobić? Biała szata to symbol czystości itd. itp. i na słowa "Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę itd. " (wtedy matka chrzestna nakrywa dziecko).
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-07-23, 14:44   #8
alkamor
Zakorzenienie
 
Avatar alkamor
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Sk-ce
Wiadomości: 12 413
GG do alkamor
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

co do tego "w czym" ma być dziecko (nie licząc ubranka) to zależy w jakim jest wieku. Mój miał jakieś pół roku i był w foteliku samochodowym chociaż później to już na rękach bo negatywnie na niego zadziałały organy kościelne ()

co do ubranka to zdaje się zależy od regionu Polski bo u nas jest tak, że świecę i szatkę kupuje chrzestny, a ubranko chrzestna
__________________
Kuba

Maja

Edytowane przez alkamor
Czas edycji: 2010-07-23 o 15:41
alkamor jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 15:40   #9
koralik_1982
Rozeznanie
 
Avatar koralik_1982
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 803
GG do koralik_1982
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Moje dzieci do chrztu były ubrane w zwykłe ciuszki. Te co na co dzień. Starałam się tylko żeby byłe w miarę możliwości jaśniutkie też nie znoszę falbanek Były trzymane po prostu na rękach.
koralik_1982 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 16:17   #10
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez alkamor Pokaż wiadomość
co do ubranka to zdaje się zależy od regionu Polski bo u nas jest tak, że świecę i szatkę kupuje chrzestny, a ubranko chrzestna
Alkamor, u mnie jest tak że chrzestna szatkę a chrzestny świecę Ale najczęśćiej jest tak, że matka wszystko kupuje Ja tak wolałam zresztą, bo ja mam swój gustPoza tym Siostra wydałaby kupe kasy na ubranko, a ja w 50 zł się zamknęłam

Ja miałam wózek, jak zasnęła to ją odłożyłam.

Cytat:
Napisane przez koralik_1982 Pokaż wiadomość
Moje dzieci do chrztu były ubrane w zwykłe ciuszki. Te co na co dzień. Starałam się tylko żeby byłe w miarę możliwości jaśniutkie też nie znoszę falbanek Były trzymane po prostu na rękach.
Tak, nie musi być typowo do chrztu. Dobrze żeby było w jasnych kolorach, bo taka tradycja
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 16:31   #11
alkamor
Zakorzenienie
 
Avatar alkamor
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Sk-ce
Wiadomości: 12 413
GG do alkamor
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Alkamor, u mnie jest tak że chrzestna szatkę a chrzestny świecę Ale najczęśćiej jest tak, że matka wszystko kupuje Ja tak wolałam zresztą, bo ja mam swój gustPoza tym Siostra wydałaby kupe kasy na ubranko, a ja w 50 zł się zamknęłam
no ja napisałam jak jest ogólnie...a wiadomo, że każdy dopasowuje to do siebie i swojej rodziny
__________________
Kuba

Maja
alkamor jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-23, 18:29   #12
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

To ja mam takie pytanie: czy w toalecie w samolocie jest miejsce do przewinięcia dziecka?
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 19:11   #13
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Fajny wątek, to ja też spytam - czy jak wyjdę ze szpitala z dzieciaczkiem po urodzeniu to mały/a dostanie ubranko czy muszę je wcześniej przygotować sama?
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 19:20   #14
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez żurawinka Pokaż wiadomość
Fajny wątek, to ja też spytam - czy jak wyjdę ze szpitala z dzieciaczkiem po urodzeniu to mały/a dostanie ubranko czy muszę je wcześniej przygotować sama?
Musisz mieć swoją wyprawkę dla malucha Najlepiej sprawdzają się body, śpioszki i pajacyki. Do tego skarpetki, czapeczka, niedrapki, sweterek albo bluza, kocyk-zależy w jakim miesiącu rodzisz i jaka pogoda.
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 21:08   #15
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;20876226] Nie wiedziałam, nigdy jakoś nie byłam na chrzcie [/QUOTE]Szajka, a wiesz jak ceremonia przebiega? Bo u mnie w kościele było parę przypadków, że rodzice nie wiedzieli gdzie stanąć i co odpowiadać

Napiszę w skrócie, może komuś się przyda
Akt 1
- najpierw stoicie z tyłu kościoła z dzieckiem i chrzestnymi, (nie idziecie od razu do pierwszej ławki, tylko stoicie z tyłu, bo zdarzało się, że rodzice z dzieckiem siedzieli w pierwszej ławce a ksiądz poszedł ich witać pod drzwi i spanikowani rodzice wracali do księdza, ksiądz szedł do nich i tak się gonili)
- ksiądz do Was podchodzi, wita Was (tekst powitania i co odpowiadać znajdziecie w każdej książeczce do nabożeństwa),
- pyta Was o imię dla dziecka - mówicie imię i o co prosicie kościół święty (odpowiadacie "o chrzest") i czy jesteście świadomi obowiązku wychowania w wierze itp. itd. (jak ktoś chce to później mogę cały obrządek z dosłownymi słowami księdza wypisać) - odpowiadacie: "jesteśmy świadomi" lub "tak" (księża wolą "jesteśmy świadomi") i pyta chrzestnych czy są gotowi pomagać itp. itd . - odpowiadają: "jesteśmy gotowi" lub "tak"
- później ksiądz i rodzice i chrzestni robią znak krzyża, organista zaczyna grać jakąś pieśń o duchu świętym i paradujecie za księdzem z dziecięciem na rękach przez cały kościół do pierwszej ławy

Akt 2
Msza, kazanie i później chrzest Ksiądz prosi Was i macie stanąć przed ołtarzem Chrzestni po bokach rodziców. Chrzestna trzyma białą szatę, chrzestny świecę nie zapaloną (bo zdarzały się przypadki, że rodzice zapalali święcę na mszy zapalniczką ).

Akt 3.
Chrzest:
- czyli wyrzeczenie się zła, czyli ksiądz pyta czy się wyrzekacie i macie odpowiadać "wyrzekamy się"
- wyznanie wiary czyli ksiądz pyta czy wierzycie i macie odpowiadać "wierzymy" (uwaga, bo ludzie się mylą i na pytanie czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego itp. odpowiadają "wyrzekamy się" bo wcześniej tak się odpowiadało)
- "chrzest właściwy" (jak jest chrzcielnica to tam idziecie z księdzem, jak nie ma to wciąż stoicie przed ołtarzem)
- ksiądz pyta "czy chcecie aby Agata przyjęła chrzest itd." - odpowiadacie - "chcemy" i leje wodę na główkę dziecka i wypowiada formułkę - "ja Ciebie chrzczę" itd.
Zazwyczaj po cichu ksiądz mówi jak przechylić dziecko, aby bardziej nachylić czy coś
- później ksiądz namaszcza główkę olejkiem i też wypowiada formułkę,
- ksiądz mówi, "stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś białą szatę" itd. i chrzestna kładzie na dziecku ów białą szatę
- ksiądz mówi "przyjmijcie światło Chrystusa" i ministrant, lub chrzestny lub sam ksiądz idzie i odpala gromnicę,
- ksiądz mówi: "Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni itd. " na koniec mówi "Alleluja, Alleluja!" i to już koniec i wracacie do ławki
Amen


Jak idziecie później przyjąć komunię to zgaście już gromnice
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 21:25   #16
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Wiesz, to się wiąże z tradycją chrześcijańską? Mam Ci wykład zrobić? Biała szata to symbol czystości itd. itp. i na słowa "Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę itd. " (wtedy matka chrzestna nakrywa dziecko).
Kurde, nie miałam tego na swoim chrzcie - miałam 3,5 roku to pamiętam Zresztą mamy pytała, nie było No, ale to dziwne czasy były

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
To ja mam takie pytanie: czy w toalecie w samolocie jest miejsce do przewinięcia dziecka?
Ostatnio gdzieś czytałam, że jest

Cytat:
Napisane przez żurawinka Pokaż wiadomość
Fajny wątek, to ja też spytam - czy jak wyjdę ze szpitala z dzieciaczkiem po urodzeniu to mały/a dostanie ubranko czy muszę je wcześniej przygotować sama?
Musisz mieć swoje, a najlepiej w szpitalu spytaj o listę rzeczy potrzebnych, powinni mieć

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Szajka, a wiesz jak ceremonia przebiega? Bo u mnie w kościele było parę przypadków, że rodzice nie wiedzieli gdzie stanąć i co odpowiadać

Napiszę w skrócie, może komuś się przyda
Akt 1
- najpierw stoicie z tyłu kościoła z dzieckiem i chrzestnymi, (nie idziecie od razu do pierwszej ławki, tylko stoicie z tyłu, bo zdarzało się, że rodzice z dzieckiem siedzieli w pierwszej ławce a ksiądz poszedł ich witać pod drzwi i spanikowani rodzice wracali do księdza, ksiądz szedł do nich i tak się gonili)
- ksiądz do Was podchodzi, wita Was (tekst powitania i co odpowiadać znajdziecie w każdej książeczce do nabożeństwa),
- pyta Was o imię dla dziecka - mówicie imię i o co prosicie kościół święty (odpowiadacie "o chrzest") i czy jesteście świadomi obowiązku wychowania w wierze itp. itd. (jak ktoś chce to później mogę cały obrządek z dosłownymi słowami księdza wypisać) - odpowiadacie: "jesteśmy świadomi" lub "tak" (księża wolą "jesteśmy świadomi") i pyta chrzestnych czy są gotowi pomagać itp. itd . - odpowiadają: "jesteśmy gotowi" lub "tak"
- później ksiądz i rodzice i chrzestni robią znak krzyża, organista zaczyna grać jakąś pieśń o duchu świętym i paradujecie za księdzem z dziecięciem na rękach przez cały kościół do pierwszej ławy

Akt 2
Msza, kazanie i później chrzest Ksiądz prosi Was i macie stanąć przed ołtarzem Chrzestni po bokach rodziców. Chrzestna trzyma białą szatę, chrzestny świecę nie zapaloną (bo zdarzały się przypadki, że rodzice zapalali święcę na mszy zapalniczką ).

Akt 3.
Chrzest:
- czyli wyrzeczenie się zła, czyli ksiądz pyta czy się wyrzekacie i macie odpowiadać "wyrzekamy się"
- wyznanie wiary czyli ksiądz pyta czy wierzycie i macie odpowiadać "wierzymy" (uwaga, bo ludzie się mylą i na pytanie czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego itp. odpowiadają "wyrzekamy się" bo wcześniej tak się odpowiadało)
- "chrzest właściwy" (jak jest chrzcielnica to tam idziecie z księdzem, jak nie ma to wciąż stoicie przed ołtarzem)
- ksiądz pyta "czy chcecie aby Agata przyjęła chrzest itd." - odpowiadacie - "chcemy" i leje wodę na główkę dziecka i wypowiada formułkę - "ja Ciebie chrzczę" itd.
Zazwyczaj po cichu ksiądz mówi jak przechylić dziecko, aby bardziej nachylić czy coś
- później ksiądz namaszcza główkę olejkiem i też wypowiada formułkę,
- ksiądz mówi, "stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś białą szatę" itd. i chrzestna kładzie na dziecku ów białą szatę
- ksiądz mówi "przyjmijcie światło Chrystusa" i ministrant, lub chrzestny lub sam ksiądz idzie i odpala gromnicę,
- ksiądz mówi: "Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni itd. " na koniec mówi "Alleluja, Alleluja!" i to już koniec i wracacie do ławki
Amen


Jak idziecie później przyjąć komunię to zgaście już gromnice
Dziękuję pięknie U nas ksiądz zawsze omawia przebieg, tak więc jeszcze dopytam
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 21:34   #17
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;20885541]Kurde, nie miałam tego na swoim chrzcie - miałam 3,5 roku to pamiętam Zresztą mamy pytała, nie było No, ale to dziwne czasy były [/QUOTE]Jak to nie miałaś? Ja miałam, nie pamiętam, bo miałam kilka miesięcy, ale tą szatkę mamy w domu do teraz Taka piękna, wielka, haftowana nakrywało się nią całe dziecko, nie to co teraz taka chustka do nosa Przecież sakrament od wiek wieków tak wygląda i czymś musieli Cię nakryć

A wogóle mówimy o chrzcie w kościele rzymsko-katolickim? Może Ty w jakimś innym byłaś chrzczona?
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 21:58   #18
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;20885541]
Ostatnio gdzieś czytałam, że jest
[/QUOTE]

No to dobrze Tyle latałam samolotem, a jakoś do tej pory nie miałam potrzeby zorientować się, czy na pewno jest
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-23, 22:09   #19
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Seona, rzymsko-katolicki No kurde, ani na fotce żadnej, ani we wspomnieniach
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-23, 22:53   #20
marlena_m
Rozeznanie
 
Avatar marlena_m
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 556
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez żurawinka Pokaż wiadomość
Fajny wątek, to ja też spytam - czy jak wyjdę ze szpitala z dzieciaczkiem po urodzeniu to mały/a dostanie ubranko czy muszę je wcześniej przygotować sama?
Na mojej sali dziewczyna nie miała ubranek dla swojego dziecka i dali jej szpitalne,ale takie pożal się Boże (wiadomo,że szpital nie ma pieniędzy na takie rzeczy) ... po 2 dniach już miała swoje, ktoś z rodziny przyniósł.

---------- Dopisano o 23:53 ---------- Poprzedni post napisano o 23:52 ----------

p.s. Fajny wątek
marlena_m jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 07:29   #21
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;20873693]..., ale wstydzimy się zapytać

Jest taki wątek na Plotkowym, może tu również się przyjmie?Rzecz jasna - w temacie dzieci - szeroko pojętym temacie.
Czasem nurtuje nas pojedyncze pytanie, nie ma sensu wątku zakładać.

Moje pytanie brzmi - co jest potrzebne do chrztu? Ubranko, świeca - i co jeszcze? Chodzi mi o kościół. ktoś pomoże? [/QUOTE]Szaja wiele zależy od zwyczajów danej parafii. Ja mam 2 chrzęsniąt. Za pierwszym razem potrzebowaliśmy (my chrzestni + rodzice dziecka) jedynie karteczkę, że byliśmy u spowiedzi. Za drugim razem (3 lata temu) potrzebowałam zaświadczenie, że mogę być chrzestną oraz karteczkę ze spowiedzi... To tak w kwestiach formalnych.

Akcesoria to biały becik / rożek / powijak, świeca chrzcielna oraz ta biała "szatka" to taka biała chusteczka Nie widziałam nigdy żeby wymagano coś więcej, w niektórych Kościołach jest jeszcze zielona gałązka leżąca na dziecku - nie wiem po co
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 07:37   #22
MoniaK
Zakorzenienie
 
Avatar MoniaK
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 12 990
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Bardzo fajny wątek
Ja mam pytanie, czy po porodzie rzeczywiście trzeba dbać przesadnie o piersi aby nie było zapalenia? Tzn. chodzi mi o to, że nie można stać w żadnym przeciągu, trzeba chodzić z pieluszką na piersiach, osłaniać od wiatru itp. Pytam bo wydaje mi się, że znajoma wręcz przesadnie dba; w domu otwarte jedno okno, żadnego przewiewu Jednak może tak powinno być?
MoniaK jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 07:54   #23
13aa9d55ec6ef8489ab3852d90deb2979ef9d608
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 2 710
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Wydaje mi sie że trzeba dbać o siebie i uważać na jakieś przeciągi czy cos ale nie można popadać w paranoje. Trzeba pamietać żeby regularnie odciągać pokarm, jeśli karmienie dziecka nie wystaczy a jest jego nawał i piersi robią się twarde , bo przez takie zaniedbanie można się właśnie stanu zapanego nabawić co się wiąże z gorączką i niesamowitym bólem . Ja jak miałam nawał pokarmu to mi kazali kapustą okładać bo bolało jak cholera nawet karmienie sprawiało ból .... , ale po paru dniach przeszło .
13aa9d55ec6ef8489ab3852d90deb2979ef9d608 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 08:11   #24
MoniaK
Zakorzenienie
 
Avatar MoniaK
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 12 990
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

[1=13aa9d55ec6ef8489ab3852 d90deb2979ef9d608;2088894 6]Wydaje mi sie że trzeba dbać o siebie i uważać na jakieś przeciągi czy cos ale nie można popadać w paranoje. Trzeba pamietać żeby regularnie odciągać pokarm, jeśli karmienie dziecka nie wystaczy a jest jego nawał i piersi robią się twarde , bo przez takie zaniedbanie można się właśnie stanu zapanego nabawić co się wiąże z gorączką i niesamowitym bólem . Ja jak miałam nawał pokarmu to mi kazali kapustą okładać bo bolało jak cholera nawet karmienie sprawiało ból .... , ale po paru dniach przeszło .[/QUOTE]
czyli zapalenie jest od nawału pokarmu? Wiadomo że trzeba regularnie odciągać pokarm i dbać o opróżnianie piersi
Chodzi o to, że ona histerycznie boi się przeciągów, wiatru i zimna i twierdzi, że tylko od tego można przeziębić piersi i dostać zapalenia. Zgłupiałam już
MoniaK jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 08:11   #25
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Monika - dbać normalnie Ale umówmy się - w takie upały to raczej nie robimy okładów z termoforu na piersi Jeśli robisz lodowy okład przy np. nawale pokarmu, to potem należy założyć stanik i raczej ubrać się (bardzo w szpitalu na to uczulali). Ale jeśli nic się nie dzieje, to zachowywać się jak zwykle.

Klarisso, u nas właśnie potrzebna jest karteczka że można być chrzestnym/ną, a becika czy czegoś tam - nie będę miała Za gorąco. Za to sukienkę wczoraj kupiłam, i NIE JEST falbaniasto-błyszcząca Czyli jeszcze gromnica i szatka...
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 08:41   #26
alkamor
Zakorzenienie
 
Avatar alkamor
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Sk-ce
Wiadomości: 12 413
GG do alkamor
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

co do tych piersi....koleżanka chyba przesadza.Z tym przewianiem to chodzi raczej na dworzu, żeby dekoltu nie rozgogolić ale nie w domu, a pieluchę to się wkłada raczej jak leci bardzo dużo mleka i wkładki przemakają w 5 min a nie po to żeby w piersi było ciepło.

a co do szpitala to na wyjście trzeba mieć swoje ciuszki dla dziecka
__________________
Kuba

Maja
alkamor jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 08:50   #27
koralik_1982
Rozeznanie
 
Avatar koralik_1982
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 803
GG do koralik_1982
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez marlena_m Pokaż wiadomość
Na mojej sali dziewczyna nie miała ubranek dla swojego dziecka i dali jej szpitalne,ale takie pożal się Boże (wiadomo,że szpital nie ma pieniędzy na takie rzeczy) ... po 2 dniach już miała swoje, ktoś z rodziny przyniósł.

---------- Dopisano o 23:53 ---------- Poprzedni post napisano o 23:52 ----------

p.s. Fajny wątek

Mam pytanko. W szpitalu na oddziale poporodowym musiałaś mieć swoje ciuszki dla maleństwa? Jak to wygląda organizacyjnie? Ja rodziłam 2 razy. I za każdym razem, każdego dnia na oddziale poporodowym maluszki dostawały świeże kaftaniki, pieluchy tetrowe, pampersy..... kobiety oczywiście świeże koszule.
koralik_1982 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 08:55   #28
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez MoniaK Pokaż wiadomość
Ja mam pytanie, czy po porodzie rzeczywiście trzeba dbać przesadnie o piersi aby nie było zapalenia? Tzn. chodzi mi o to, że nie można stać w żadnym przeciągu, trzeba chodzić z pieluszką na piersiach, osłaniać od wiatru itp. Pytam bo wydaje mi się, że znajoma wręcz przesadnie dba; w domu otwarte jedno okno, żadnego przewiewu Jednak może tak powinno być?
Wiesz co to zależy od kobiety chyba Moja kumpela właśnie tak przesadnie dbała, chodziła w koszulach z rękawkami (rodziłyśmy w połowie czerwca, były upały) i weszła do sklepu, musiała nachylić się do lodówki po jogurt a jak wyszła ze sklepu to już dojść do domu nie mogła, bo nagle wyskoczyły jej wielkie guzy I takie zapalenia miała co chwilę.

Ja też w sumie nie chodziłam w dekoltach ani na ramiączkach. 2 razy dziennie masowałam piersi szczotką z wypustkami do masażu cellulitu i nie miałam żadnych zastojów ani zapalenia.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;20889065]Za to sukienkę wczoraj kupiłam, i NIE JEST falbaniasto-błyszcząca [/QUOTE]Pokaż tą kiecę?

Moja miała spodnie i tunikę
__________________

Ślub
Pati
Lili

Edytowane przez Seona
Czas edycji: 2010-07-24 o 08:57 Powód: dopisek
Seona jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 09:21   #29
MoniaK
Zakorzenienie
 
Avatar MoniaK
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 12 990
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Moja miała spodnie i tunikę
to cudnie musiała wyglądać Ostatnio byłam na chrzcie i dziewczynki były poubierane w same falbanki i inne cuda wianki. Dziecko dwa razy większe przez to

Dzięki dziewczyny za wyjaśnienia odnośnie piersi chyba się załamię jak będę musiała takie cyrki odstawiać
MoniaK jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-24, 09:59   #30
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Wszystko, co chciałybyśmy wiedzieć...

Cytat:
Napisane przez MoniaK Pokaż wiadomość
to cudnie musiała wyglądać Ostatnio byłam na chrzcie i dziewczynki były poubierane w same falbanki i inne cuda wianki. Dziecko dwa razy większe przez to
A się pochwalę, a co Powiem nieskromnie, że wyglądała cudnie i właśnie nie była przebrana, ale ubrana odświętnie i elegancko W kościele miała taki kapelusz a później w domu opaskę, ale i tak po chwili ją przebrałam w pajaca
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 1ubranko.jpg (9,0 KB, 255 załadowań)
__________________

Ślub
Pati
Lili

Edytowane przez Seona
Czas edycji: 2011-01-15 o 21:47
Seona jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:32.