wynajem mieszkania - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-01-10, 19:01   #1
alex1209
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 14

wynajem mieszkania


Witam. Mam pewien problem. Od 1 maja wynajmowalam mieszkanie. Przy wynajmie umowa spisana ale wlascicielka miala mi dostarczyc umowe pozniej czego nie zrobila. Rachunki za wode i prad wynosily ok 150-200 zl. Czynsz i rachunki co miesiac placilam jej siostrze bez zadnego potwierdzenia. Umowa najmu byla do 31 grudnia. Powiedzialam ze nie przedluzam. I zaczal sie problem. Wlascicielka weszla sobie sama do mieszkania pod moja nieobecnosc bez umowienia sie i przegladala wszystko. I ostatni rachunek jaki za wode kaze mi placic wynosi 450. A do tej pory wynosilo 150. Dodatkowo spisalam protokol na oddanie mieszkania i spisalam liczniki. Liczniki na rachunku sa wyzsze od tych co spisalam na protokole. Podejrzewam ze chce mnie oszukac. Co mam zrobic? Nie mam tyle pieniedzy. I nie wiem czy placila podatek od wynajmu ale nie mam potwierdzen zadnych.
alex1209 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-10, 21:04   #2
aer
O RLY?
 
Avatar aer
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: Silesia/Varsovia
Wiadomości: 10 173
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez alex1209 Pokaż wiadomość
Witam. Mam pewien problem. Od 1 maja wynajmowalam mieszkanie. Przy wynajmie umowa spisana ale wlascicielka miala mi dostarczyc umowe pozniej czego nie zrobila. Rachunki za wode i prad wynosily ok 150-200 zl. Czynsz i rachunki co miesiac placilam jej siostrze bez zadnego potwierdzenia. Umowa najmu byla do 31 grudnia. Powiedzialam ze nie przedluzam. I zaczal sie problem. Wlascicielka weszla sobie sama do mieszkania pod moja nieobecnosc bez umowienia sie i przegladala wszystko. I ostatni rachunek jaki za wode kaze mi placic wynosi 450. A do tej pory wynosilo 150. Dodatkowo spisalam protokol na oddanie mieszkania i spisalam liczniki. Liczniki na rachunku sa wyzsze od tych co spisalam na protokole. Podejrzewam ze chce mnie oszukac. Co mam zrobic? Nie mam tyle pieniedzy. I nie wiem czy placila podatek od wynajmu ale nie mam potwierdzen zadnych.
widzialas w ogole te rachunki kiedykolwiek na oczy?
z bardzo duzym prawdopodobienstwem wlascicielka Cie na nich oszukiwala. 200zl na miesiac to astronomiczna suma za 1 osobe.

coz umowy nie ma, kasa z reki do reki - mysle, ze pani nie zawracala sobie glowy zgloszeniem do us.

co ja bym na Twoim miejscu zrobila? jestem niemila wiec
a) nie zaplacilabym rachunku
b) przeszla sie do urzedu skarbowego z informacja

-------------------
i dlaczego nie mialas swojej kopii na papierze? czemu tylko jedna zostala spisana?

na przyszlosc dbaj o to i wypowiedzenia skladaj na pismie.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=gX6bDyRSLPI


Living zagranico juz 30 months. I zapomniec polski language

Edytowane przez aer
Czas edycji: 2017-01-10 o 21:06
aer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-11, 08:44   #3
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: wynajem mieszkania

Nie masz umowy ani podpisu właściciela pod spisanymi wartościami z liczników - nic nie zrobisz. NIC.

Zrobiłabym tak jak napisała osoba powyżej. Wynieś się nie płacąc za rachunek. Baba może Cę postraszyć, ale nigdzie z tym nie pójdzie, bo nawet jeśli ma na dowód Twój podpis na umowie najmu (na egzemplarzu którego Ty nigdy nie otrzymałaś) to gwarantuję Ci, że urząd skarbowy nic o tej umowie nie wie. A jak US nie wie, to kobita nie będzie chciała żeby się dowiedział W razie czego powiedz, że albo ona kończy roszczenia, albo Ty zawiadamiasz Urząd.

Na przyszłość: wynajem tylko z umową i to w swojej łapce! I rachunki do ręki. Rób kopie dla siebie.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-11, 09:24   #4
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: wynajem mieszkania

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-11, 10:36   #5
alex1209
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 14
Dot.: wynajem mieszkania

Umowy nie mam. Ale jej podpis na protokole z spisanymi licznikami jest. Nie chciala podpisac na poczatku ale w koncu podpisala.
alex1209 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-11, 12:45   #6
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: wynajem mieszkania

Płaciłaś jakąś kaucję? Jeśli nie, to olałabym jej roszczenia, bo i tak Ci nic nie może zrobić. Pozwie Cię? O co, przecież nie ma racji.

Jeśli sprawa rozchodzi się o to, że nie chce Ci oddać kaucji, to niestety jesteś na straconej pozycji, nie masz umowy, nie bardzo masz dowód, że w ogóle wynajmowałaś to mieszkanie, nie masz też dowodów ile płaciłaś i komu. Możesz ją postraszyć US, może to coś da.
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-11, 13:55   #7
alex1209
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 14
Dot.: wynajem mieszkania

Nie kaucji nie placilam. Chodzi tylko o to ze teraz chce ode mnie 700 zl na rachunki.

Dzieki wielkie za pomoc☺☺☺☺☺
alex1209 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-01-11, 17:01   #8
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Jak nie płaciłaś kaucji to babka może sobie chcieć i tyle. Będzie po chamsku, ale raczej dla Ciebie najłatwiej: wyprowadź się i postaw ją przed faktem dokonanym. Jeśli ustaliłaś już jakiś termin i ona wie do kiedy jesteś, radze toto przeprowadzić wcześniej.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-11, 17:14   #9
alex1209
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 14
Dot.: wynajem mieszkania

Dzieki wielkie jeszcze raz za pomoc.

☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺
alex1209 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-11, 18:15   #10
mrsnina
Przyczajenie
 
Avatar mrsnina
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 8
Dot.: wynajem mieszkania

Powiedz właścicielce, żeby pokazała potwierdzenie odprowadzania podatku do Urzędu Skarbowego, za wynajęcie mieszkania ;-)
mrsnina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-11, 19:39   #11
OneMoreDress
Zakorzenienie
 
Avatar OneMoreDress
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 3 388
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez mrsnina Pokaż wiadomość
Powiedz właścicielce, żeby pokazała potwierdzenie odprowadzania podatku do Urzędu Skarbowego, za wynajęcie mieszkania ;-)

Podatek ten rozliczyć mozna raz w roku, teraz jeszcze nie musi miec potwierdzenia
__________________
Kiedy kobieta nie może się zdecydować czy kupić pierwszą czy drugą sukienkę to bierze wszystkie trzy
OneMoreDress jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-01-12, 06:59   #12
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: wynajem mieszkania

Alex napisz później jak poszło. Powodzenia!
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-12, 13:51   #13
jestemksenia
Przyczajenie
 
Avatar jestemksenia
 
Zarejestrowany: 2017-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 8
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez OneMoreDress Pokaż wiadomość
Podatek ten rozliczyć mozna raz w roku, teraz jeszcze nie musi miec potwierdzenia
Ja kiedyś wynajmowałam mieszkanie niecały rok, spytałam właściciela czy odprowadza podatek to szybko zmienił ton naszego spotkania.. Wtedy chciałam się wyprowadzić znacznie wcześniej niż przewidywała to umowa. Warto jednak spróbować takiego rozwiązania, bo pani niekoniecznie może być tego świadoma.
jestemksenia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 15:10   #14
alex1209
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 14
Dot.: wynajem mieszkania

Hej. Chcialam tylko poinformowac ze wlascicielka sie nie odzywa. Jak sie wyprowadzalam zadala pieniedzy. Powiedzialam ze dopiero na wyplate na 10. I wtedy mnie dopadly te rozterki. I do tej pory cisza. ☺☺ jak cos wiem co robic i jestem wam wdzieczna za pomoc.
alex1209 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 17:00   #15
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: wynajem mieszkania

Alex super, że się udało. Żeby nie było daj babce tyle kasy ile miałaś za poprzednie rachunki. Będzie uczciwie.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-19, 12:06   #16
agnemagpie
future bride
 
Avatar agnemagpie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 45
Dot.: wynajem mieszkania

Cześć dziewczyny. Mam pytanie. Co oznacza termin wynajem okazjonalny?
Pozdrawiam
__________________
w pokoju pełnym sztuki
agnemagpie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-19, 12:24   #17
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez agnemagpie Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny. Mam pytanie. Co oznacza termin wynajem okazjonalny?
Pozdrawiam
Artykuł na ten temat:
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykul...ie-oplaca.html

Cytat z powyższego:
Cytat:
Co w praktyce zyskuje właściciel
Może on łatwiej pozbyć się uciążliwego lokatora. Zawierając zwykłą umowę o najem lokalu, nie może on wyrzucić lokatora, który nie chce wyprowadzić się z wynajmowanego mieszkania. Lokator musi mieć zapewniony lokal socjalny, co powoduje częstą nieskuteczność wyroków eksmisyjnych.

Najem okazjonalny likwiduje również okres ochronny uniemożliwiający eksmisję lokatora, który trwa od 1 listopada do 31 marca. Możliwe jest również zastosowanie eksmisji w stosunku do kobiet w ciąży czy małoletnich.
(...)

Korzyść dla wynajmującego

Właściciel od wynajmującego może pobierać jedynie czynsz określony w umowie oraz opłaty, które są od niego niezależne (tzw. media), pod warunkiem, że umowa nie stanowi inaczej. Czynsz wynajmu może zostać podwyższony tylko zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Wada czy zaleta?
Celem najmu okazjonalnego było zapewnienie większej ilości praw właścicielom lokali.
(...)
Nie jest także możliwe podpisanie umowy na czas nieokreślony.

Edytowane przez 201803290936
Czas edycji: 2017-04-19 o 12:29
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-19, 13:57   #18
agnemagpie
future bride
 
Avatar agnemagpie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 45
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Artykuł na ten temat:
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykul...ie-oplaca.html

Cytat z powyższego:

Dzięki za wyjaśnienie. I teraz nasuwa mi się pytanie. Wynajmować czy nie wynajmować w ten sposób?
__________________
w pokoju pełnym sztuki
agnemagpie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-19, 14:59   #19
regularkate
Zadomowienie
 
Avatar regularkate
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 1 977
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez agnemagpie Pokaż wiadomość
Dzięki za wyjaśnienie. I teraz nasuwa mi się pytanie. Wynajmować czy nie wynajmować w ten sposób?
Wynajmować czy wziąć w najem? Bo to różnica.

Jeśli wynajmować komuś swoje mieszkanie - to jak najbardziej, najem okazjonalny to chyba najlepsza z opcji.

Jeśli masz być najemcą i zamieszkać w cudzym mieszkaniu na tej zasadzie - to też ok i o ile masz zamiar być rzetelnym lokatorem i wywiązywać się z warunków umowy, to też nic na tym nie tracisz. Wszak deklarujesz, że w razie czego masz się dokąd wyprowadzić.
__________________
stop what you're doin', get into this groove, can't you see the signs?

Encore Precission Bass Player.
Lancia Kappa 2.0 driver.

regularkate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-04-19, 18:36   #20
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez agnemagpie Pokaż wiadomość
Dzięki za wyjaśnienie. I teraz nasuwa mi się pytanie. Wynajmować czy nie wynajmować w ten sposób?
Jeżeli miałabym się bawić w wynajmowanie komuś swojego mieszkania, to tylko na zasadzie najmu okazjonalnego. Żeby nie wkopać się w "ale my nie mamy gdzie mieszkać, przestajemy płacić i co nam zrobisz". Jako najemca również nie bałabym się tej opcji, bo swoje rachunki płacę zawsze i nie wyobrażam sobie zajmowania nie swojego mieszkania "bo mi się sytuacja w życiu zmieniła".

Edytowane przez 201803290936
Czas edycji: 2017-04-19 o 18:38
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-20, 08:56   #21
lifeofaneta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 216
Dot.: wynajem mieszkania

Moim zdaniem to jest świetna opcja. Bezpieczna. Byle wszystkiego dopilnować i oczywiście - zawsze wszystko na konto z odpowiednią nazwą przelewu.
lifeofaneta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-20, 12:20   #22
agnemagpie
future bride
 
Avatar agnemagpie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 45
Dot.: wynajem mieszkania

Ogólnie to chodzi o to że od nowego roku, po ślubie, chcemy z narzeczonym wynajmować mieszkanie przez jakiś czas (ok 2 lata co najmniej). Znalazłam fajne mieszkanie ale jest w ogłoszeniu napisane że wynajem okazjonalny i żeby zapoznać się z tym terminem. Boje się że mogłaby być taka sytuacja że mieszkamy sobie mieszkamy a tu nagle z dnia na dzień bez powodu każą nam się wyprowadzić bo przyjeżdża zapomniany wujek z ameryki (czy coś takiego) .
__________________
w pokoju pełnym sztuki
agnemagpie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-20, 21:50   #23
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez agnemagpie Pokaż wiadomość
Ogólnie to chodzi o to że od nowego roku, po ślubie, chcemy z narzeczonym wynajmować mieszkanie przez jakiś czas (ok 2 lata co najmniej). Znalazłam fajne mieszkanie ale jest w ogłoszeniu napisane że wynajem okazjonalny i żeby zapoznać się z tym terminem. Boje się że mogłaby być taka sytuacja że mieszkamy sobie mieszkamy a tu nagle z dnia na dzień bez powodu każą nam się wyprowadzić bo przyjeżdża zapomniany wujek z ameryki (czy coś takiego) .
Sprawdź to jeszcze w Googlach, ale z tego, co się orientuję w przypadku umów na czas określony (a wynajem okazjonalny to taki właśnie rodzaj umowy, chociaż to nie taka prosta sprawa podobno) najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód przed końcem miesiąca kalendarzowego (chodzi o 3 pełne okresy płatności) - dla pewności możecie to dodatkowo zapisać w umowie (zresztą chyba warunki i powody wypowiedzenia powinny być zapisane). Oczywiście są jakieś tam okoliczności (dewastowanie, czy nielegalne podnajmowanie lokalu), gdy jest tylko miesięczny okres wypowiedzenia. Poszukaj jakiego wzoru umowy wynajmu okazjonalnego to zobaczysz co tak widnieje. I wbrew pozorom to (aż 3-miesięczny okres wypowiedzenia) wcale nie jest takie fajne, bo to Wy kiedyś możecie się chcieć wyprowadzić dość szybko, dosłownie z miesiąca na miesiąc, a będzie Was wiązała umowa.

Jeszcze to jest ważne:
Cytat:
Umowa najmu okazjonalnego dla swej ważności musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, co jest dodatkowym gwarantem jej wykonania przez obie strony.
Źródło: http://www.natechwile.pl/wypowiedzen...okazjonalnego/

Edytowane przez 201803290936
Czas edycji: 2017-04-20 o 22:03
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-21, 15:53   #24
agnemagpie
future bride
 
Avatar agnemagpie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 45
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Sprawdź to jeszcze w Googlach, ale z tego, co się orientuję w przypadku umów na czas określony (a wynajem okazjonalny to taki właśnie rodzaj umowy, chociaż to nie taka prosta sprawa podobno) najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód przed końcem miesiąca kalendarzowego (chodzi o 3 pełne okresy płatności) - dla pewności możecie to dodatkowo zapisać w umowie (zresztą chyba warunki i powody wypowiedzenia powinny być zapisane). Oczywiście są jakieś tam okoliczności (dewastowanie, czy nielegalne podnajmowanie lokalu), gdy jest tylko miesięczny okres wypowiedzenia. Poszukaj jakiego wzoru umowy wynajmu okazjonalnego to zobaczysz co tak widnieje. I wbrew pozorom to (aż 3-miesięczny okres wypowiedzenia) wcale nie jest takie fajne, bo to Wy kiedyś możecie się chcieć wyprowadzić dość szybko, dosłownie z miesiąca na miesiąc, a będzie Was wiązała umowa.

Jeszcze to jest ważne:


Źródło: http://www.natechwile.pl/wypowiedzen...okazjonalnego/

Dziękuję za wytłumaczenie, trochę mi to pomoże bo kompletnie się na tym nie znam.
__________________
w pokoju pełnym sztuki
agnemagpie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-23, 20:45   #25
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: wynajem mieszkania

Cytat:
Napisane przez agnemagpie Pokaż wiadomość
Ogólnie to chodzi o to że od nowego roku, po ślubie, chcemy z narzeczonym wynajmować mieszkanie przez jakiś czas (ok 2 lata co najmniej). Znalazłam fajne mieszkanie ale jest w ogłoszeniu napisane że wynajem okazjonalny i żeby zapoznać się z tym terminem. Boje się że mogłaby być taka sytuacja że mieszkamy sobie mieszkamy a tu nagle z dnia na dzień bez powodu każą nam się wyprowadzić bo przyjeżdża zapomniany wujek z ameryki (czy coś takiego) .
Bylam najemcą na takich zasadach. Uczciwa wlascicielka, my tez. Zero problemów.
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-04-23 21:45:58


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:59.