Śląski akcent - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-07-18, 21:52   #1
Vacuous
Rozeznanie
 
Avatar Vacuous
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 681
Cool

Śląski akcent


Dziewczyny, mam nietypowe pytanie
Otóż ostatnio usłyszalam od kolegi z Warszawy, że da się wyczuć mój śląski akcent... Od razu zaznaczam, że mówię po polsku. Niby przeciągam jakieś głoski. Ale przecież to zależy od sytuacji! Np. jak wołam: "mamooooooooo", to owszem, przeciągam 'o', ale czy w Warszawie się tego nie robi?
Nie ukrywam, że nie jest mi na rękę to, że jak widać można we mnie rozpoznać Ślązaczkę, gdyż niedługo mam zamiar wyjechać do centralnej Polski i nie chciałabym na każdym kroku słyszeć przy poznaniu, że jestem stąd.

I teraz pytanie - czy wy też coś zauważyłyście? Po czym dokładnie można rozpoznać "śląski akcent" i czy same takowy posiadacie?
__________________
Walczę ze swoim niezdecydowaniem.
Vacuous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:06   #2
JellyJumper
Zadomowienie
 
Avatar JellyJumper
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 372
Dot.: Śląski akcent

Ja zwykle wyczuwam śląski akcent ( może dlatego nie nie cierpnie jak ktoś mówi " po śląsku") nie umiem niestety określić jak to jest dokładnie, po prostu zaciąga.

Ale będąc na północy kraju też wyczuli mój południowy akcent, mimo że mówiłam nie gwarą a poprawną polszczyzną, też podobno zaciągałam.
__________________
ODCHUDZAM SIĘ

Waga:67kg--> 63 kg-->60
Udo: 55 cm-->52
Łydka: 34cm
Biodra: 96cm-->94
Talia: 68cm-->66

ZAPUSZCZAM WŁOSY

21.11 Jest: 33 cm

JellyJumper jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:08   #3
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Śląski akcent

Cytat:
Napisane przez Vacuous Pokaż wiadomość
Nie ukrywam, że nie jest mi na rękę to, że jak widać można we mnie rozpoznać Ślązaczkę, gdyż niedługo mam zamiar wyjechać do centralnej Polski i nie chciałabym na każdym kroku słyszeć przy poznaniu, że jestem stąd.
Dziwi mnie bardzo Twoja postawa. Ja mieszkam w Warszawie od ponad 2 lat, studiuję tutaj i pracuję, ale jestem dumna ze swojego regionu (chociaż nie jestem Ślązaczką) i nigdy nawet się nie martwiłam, czy słychać to po moim akcencie czy nie.

Ale do tematu - mam koleżankę z Katowic i nie słychać, że jest ze Śląska. Z tym, że jest ona z tego bardzo dumna i zawsze to podkreśla
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:09   #4
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: Śląski akcent

Oczywiście, że to można rozpoznać nawet jak mówi się poprawną polszczyzną
Myślę, że każdy kto mieszka na śląsku dłuższy czas takowy akcent posiada
Mój ojczym pochodzi z okolic Poznania a już zaciąga "po naszemu".

Poznaniacy też mają swój akcent który da się wyczuć

Może jak pomieszkasz tam dłużej to Ci to minie

Ja tak samo jak moja przedmówczyni jestem dumna ze swojego regionu
__________________
Justi







Edytowane przez XxXJuSstiii
Czas edycji: 2011-07-18 o 22:11
XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:22   #5
Vacuous
Rozeznanie
 
Avatar Vacuous
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 681
Dot.: Śląski akcent

Dzięki za odpowiedzi
Doskonale rozumiem, że ktoś może czuć się związany z np. Śląskiem, być dumnym z mieszkania tutaj, taki lokalny patriotyzm, ale ja akuart nie utożsamiam się z takimi cechami i wręcz nienawidzę śląskiej gwary W każdym razie, nic to nie daje, skoro i tak 'zaciągam' ...
__________________
Walczę ze swoim niezdecydowaniem.
Vacuous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:23   #6
anka_bunio
Rozeznanie
 
Avatar anka_bunio
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 554
Dot.: Śląski akcent

eee, nie przejmuj się. Ja wprawdzie mówię naturalną polszczyzną, ale jestem dumna z tego, gdzie się urodziłam. Nie powiedziałabym, że cechą charakterystyczną sląskiej gwary jest zaciąganie. Z zaciąganiem spotkasz się na wschodzie Polski, za Warszawą na przykład
__________________
Jeżeli twierdzisz, że natura zaprojektowała Cię abyś jadł mięso, to najpierw zabij własnoręcznie to co zamierzasz zjeść. Zrób to, uzbrojony jednak tylko w to, w co wyposażyła Cię natura, bez pomocy noża, tasaka czy topora.

Kot przybity do drzwi urzędu. Poszukuję sprawcy
anka_bunio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:24   #7
blackberry8
Zakorzenienie
 
Avatar blackberry8
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 3 787
Dot.: Śląski akcent

Wstydzisz się swojego pochodzenia ?

Od urodzenia mieszkam na śląsku i dopiero teraz zauważyłam, że jak każdy przeciągam samogłoski.
Nie wyobrażam sobie mówienia inaczej.
Może po prostu znam za mało osób z innych części Polski
blackberry8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-07-18, 22:30   #8
Vacuous
Rozeznanie
 
Avatar Vacuous
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 681
Dot.: Śląski akcent

Cytat:
Napisane przez blackberry8 Pokaż wiadomość
Wstydzisz się swojego pochodzenia ?

Od urodzenia mieszkam na śląsku i dopiero teraz zauważyłam, że jak każdy przeciągam samogłoski.
Nie wyobrażam sobie mówienia inaczej.
Może po prostu znam za mało osób z innych części Polski
Wstydzić nie, ale przyznam szczerze, że nie rozpycha mnie od środka duma płynąca z mieszkania w mojej mieścinie


Na jakiej zasadzie funkcjonuje przeciąganie samogłosek?
__________________
Walczę ze swoim niezdecydowaniem.
Vacuous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:37   #9
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Śląski akcent

Ja bym sie nie przejmowala bo w centralnej Polsce tez jest akcent i to inny niz ten telewizyjny-oficjalny. I tak i tak bedziesz odstawac xD zwlaszcza w okolicach Poznania
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:42   #10
marryme21
Zakorzenienie
 
Avatar marryme21
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 4 159
Dot.: Śląski akcent

Nie wiem na czym to polega,ale zawsze jestem w stanie poznać,że ktoś ma ''śląski akcent''.Tak samo jak bezbłędnie rozpoznaję osoby z okolicy Białegostoku.
__________________




marryme21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:43   #11
kasienka.b
Wcale nie be, tylko cacy kasieńka
 
Avatar kasienka.b
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Diamentowa wyspa
Wiadomości: 9 682
GG do kasienka.b
Dot.: Śląski akcent

Oj tam, ja też trochę zaciągam po śląsku ale nie przejmuję się tym taki już urok naszej gwary Śląskiego nie znam ale moi dziadkowie i owszem a dzieciaki z podwórka babci też mówiły bardziej po śląsku niż po polsku więc trudno żebym miała teraz wymowę a'la gwiazdy telewizji
__________________
Blog
kasienka.b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-18, 22:46   #12
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Śląski akcent

Cytat:
Napisane przez Vacuous Pokaż wiadomość
Dziewczyny, mam nietypowe pytanie
Otóż ostatnio usłyszalam od kolegi z Warszawy, że da się wyczuć mój śląski akcent... Od razu zaznaczam, że mówię po polsku. Niby przeciągam jakieś głoski. Ale przecież to zależy od sytuacji! Np. jak wołam: "mamooooooooo", to owszem, przeciągam 'o', ale czy w Warszawie się tego nie robi?
Nie ukrywam, że nie jest mi na rękę to, że jak widać można we mnie rozpoznać Ślązaczkę, gdyż niedługo mam zamiar wyjechać do centralnej Polski i nie chciałabym na każdym kroku słyszeć przy poznaniu, że jestem stąd.

I teraz pytanie - czy wy też coś zauważyłyście? Po czym dokładnie można rozpoznać "śląski akcent" i czy same takowy posiadacie?
wiesz w stolicy to nawet pies szczeka centralniej oni tam maja fiola z przerzutka na punkcie swojej wymowy - a im mniejsze zyciowe osiagniecia tym bardziej wyczulone ucho. Prezes zarzadu duzej spolki Ci raczej nie bedzie analizowac akcentu, ale jego kierowca nie zdziwilabym sie.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:47   #13
blackamor
Zakorzenienie
 
Avatar blackamor
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 2 868
Dot.: Śląski akcent

Też podobno czasami słychać u mnie śląski akcent.
Ogólnie śląski mnie nie zachwyca, a wręcz u niektórych odraża.. Nie wiem jak to wytłumaczyć.. Niektórym to pasuje, a niektórym nie.
__________________
Podpis w remoncie.
blackamor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 22:53   #14
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: Śląski akcent

W Warszawie jest mnóstwo osób ze wschodu (Białystok, Lublin, Biała Podlaska), które też mówią charakterystycznie (przeciąganie samogłosek, śpiewna intonacja) - moim zdaniem, nie masz się co przejmować, bo tu naprawdę jest mix akcentów z całej Polski, może raz czy dwa ktoś Ci zwróci uwagę.
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 23:00   #15
Rodzynka1989
Zakorzenienie
 
Avatar Rodzynka1989
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Bremerhaven (De)
Wiadomości: 13 096
GG do Rodzynka1989
Dot.: Śląski akcent

Cytat:
Napisane przez Vacuous Pokaż wiadomość
Dziewczyny, mam nietypowe pytanie
Otóż ostatnio usłyszalam od kolegi z Warszawy, że da się wyczuć mój śląski akcent... Od razu zaznaczam, że mówię po polsku. Niby przeciągam jakieś głoski. Ale przecież to zależy od sytuacji! Np. jak wołam: "mamooooooooo", to owszem, przeciągam 'o', ale czy w Warszawie się tego nie robi?
Nie ukrywam, że nie jest mi na rękę to, że jak widać można we mnie rozpoznać Ślązaczkę, gdyż niedługo mam zamiar wyjechać do centralnej Polski i nie chciałabym na każdym kroku słyszeć przy poznaniu, że jestem stąd.

I teraz pytanie - czy wy też coś zauważyłyście? Po czym dokładnie można rozpoznać "śląski akcent" i czy same takowy posiadacie?
Hmmm.... Nie wiem po czym to poznać, ale podczas studiów miałam koleżanki z całej Polski i żadna się nie zorientowała, że mam takowy akcent i że w domu mówię po śląsku. Może to zależy od jakichś indywidualnych warunków
__________________
Rodzynka1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-18, 23:14   #16
Vacuous
Rozeznanie
 
Avatar Vacuous
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 681
Dot.: Śląski akcent

No tak, ja wiem, że to w sumie błahostka praktycznie w niczym nieprzeszkadzjąca, ale jednak już drugi rok męczy mnie to, w jaki sposób ludzie potrafią rozpoznać Ślązaka i na jakiej podstawie go klasyfikują :P Ja sama chyba bym nie potrafiła rozponać np. kogoś z Białegostoku
__________________
Walczę ze swoim niezdecydowaniem.
Vacuous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 00:06   #17
himym
Zadomowienie
 
Avatar himym
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 1 178
Dot.: Śląski akcent

W Warszawie jest tyle osób różnego pochodzenia,od obcokrajowców po właśnie Ślązaków. Sama jestem wyczulona,bo nie cierpię tej gwary,ale co zrobić? Nic,taka jesteś i tyle-zaakceptować.
__________________
The only way to get rid of a temptation is to yield to it
Problem niektórych kobiet polega na tym,że ekscytują się byle czym,a potem biorą z tym ślub.



Nie subskrybuję wątków.
himym jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 00:27   #18
Aramintha
Wtajemniczenie
 
Avatar Aramintha
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Bywa tu, bywa tam, bywa też gdzie indziej...
Wiadomości: 2 110
Dot.: Śląski akcent

W USA niektórzy imigranci, żeby brzmieć bardziej amerykańsko niż tubylcy chodzą na lekcje redukcji akcentu. Może ktoś organizuje podobne zajęcia ułatwiające nabycie stołecznego akcentu
Aramintha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 07:46   #19
punk666girl
Zadomowienie
 
Avatar punk666girl
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 1 244
Dot.: Śląski akcent

Mój TŻ jest Ślązakiem i szczerze mówiąc jak go słucham, to nie powiedziałabym, że nim jest. Dopiero jak rozmawia przez telefon z mamą to wtedy "włącza" mu się akcent. No może poza głośnym mówieniem, bo jego rodzina według mnie jakby ciągle krzyczała Może to zależy od tego jak długo przebywasz poza miejscem swojego zamieszkania?
__________________
💒 30.07.2021
punk666girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-19, 07:53   #20
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: Śląski akcent

U mnie niedawno była rodzina z Dolnego Śląska. Niby na co dzień nie mówią gwarą typowo śląską, bo to nie ich rejony, ale inny akcent zachowany i zdecydowanie się rzuca w uszy
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 07:58   #21
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Śląski akcent

Pracowałam kiedyś w call centre pewnego banku i zazwyczaj (bo nie zawsze) już po pierwszych słowach można było rozpoznać Ślązaka. Nawet jeżeli używali czystej polszczyzny to pozostawał akcent i charakterystyczny sposób zadawania pytań. Zdarzało się, że w trakcie rozmowy klient odchodził od słuchawki poszukać dokumentów (czyli odkładał ją) i w tle słychać było domowe rozmowy prowadzone po śląsku. Uwielbiałam tego słuchać nie ze wścibstwa ale dla melodii języka.
Wśród moich znajomych, pochodzących ze Śląska, nie słychać akcentu (choć w domu rozmawiają po śląsku), ale u koleżanki z Kaszub już tak Nie wiem od czego to zależy ale moim zdaniem nie powinnaś się tym przejmować. Nawet JEŻELI ktoś to zauważy, to podejdzie do tego z sympatią i ewentualnie podpyta Cię o różnice w słownictwie
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 07:58   #22
Aninek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 8 516
GG do Aninek
Dot.: Śląski akcent

Cytat:
Napisane przez Vacuous Pokaż wiadomość
Dziewczyny, mam nietypowe pytanie
Otóż ostatnio usłyszalam od kolegi z Warszawy, że da się wyczuć mój śląski akcent... Od razu zaznaczam, że mówię po polsku. Niby przeciągam jakieś głoski. Ale przecież to zależy od sytuacji! Np. jak wołam: "mamooooooooo", to owszem, przeciągam 'o', ale czy w Warszawie się tego nie robi?
Nie ukrywam, że nie jest mi na rękę to, że jak widać można we mnie rozpoznać Ślązaczkę, gdyż niedługo mam zamiar wyjechać do centralnej Polski i nie chciałabym na każdym kroku słyszeć przy poznaniu, że jestem stąd.

I teraz pytanie - czy wy też coś zauważyłyście? Po czym dokładnie można rozpoznać "śląski akcent" i czy same takowy posiadacie?
Mój tata jest Ślązakiem i obcy ludzie od razu usłyszą ten akcent Na co dzień nie mówi gwarą,niemniej pewne naleciałości pozostały - mimo że na Śląsku nie mieszka ponad 30 lat już.
Aninek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 08:06   #23
anoska
Zakorzenienie
 
Avatar anoska
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 6 437
Dot.: Śląski akcent

Cytat:
Napisane przez marryme21 Pokaż wiadomość
Nie wiem na czym to polega,ale zawsze jestem w stanie poznać,że ktoś ma ''śląski akcent''.Tak samo jak bezbłędnie rozpoznaję osoby z okolicy Białegostoku.
ale okolice Białegostoku to również podlasie, więc ten sam charakterystyczny akcent; nie rozumiem jak rozpoznajesz ludzi spoza
__________________
anoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 08:20   #24
Amani
Zakorzenienie
 
Avatar Amani
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 3 563
Dot.: Śląski akcent

Mój TŻ jest rodowitym Ślązakiem i potrafi mówić na trzy sposoby 1) po śląsku, 2) polszczyzną ze śląskim akcentem 3) czystą polszczyzną i przeciętny człowiek (nie językoznawca) nie stwierdziłby żadnych naleciałości ze śląskiego. Zauważyłam, że są osoby, które potrafią się przestawiać całkowicie, a niektórzy nawet jak się starają, to słychać typowy, głęboki śląski akcent, nawet jak starają się mówić czysto (w mediach, instytucjach publicznych).
Ja nigdy nie mówiłam gwarą, ale całe życie mieszkam na Śląsku i wiele osób mi mówi, że to mimo wszystko słychać... Zresztą w pracy, gdzie rozmawiam z ludźmi z całej Polski sama słyszę, że mówią inaczej, czysto i tak "telewizyjnie"
__________________
' DIET IS „DIE” WITH A „T” '
- Garfield -

-26kg

Amani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 08:49   #25
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Śląski akcent

Cytat:
Napisane przez Rodzynka1989 Pokaż wiadomość
Hmmm.... Nie wiem po czym to poznać, ale podczas studiów miałam koleżanki z całej Polski i żadna się nie zorientowała, że mam takowy akcent i że w domu mówię po śląsku. Może to zależy od jakichś indywidualnych warunków
no bo one widocznie nie byly z Warszawy i nie wiedzialy, ze trzeba na takie rzeczy patrzec
Cytat:
Napisane przez Aramintha Pokaż wiadomość
W USA niektórzy imigranci, żeby brzmieć bardziej amerykańsko niż tubylcy chodzą na lekcje redukcji akcentu. Może ktoś organizuje podobne zajęcia ułatwiające nabycie stołecznego akcentu
hehe
Mysle, ze to raczej bylby proces rusyfikacji jezyka, ale to juz lepiej zapisac sie na kurs rosyjskiego - a takie jak najbardziej sa ogolnodostepne.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 08:52   #26
Nealinne
Zakorzenienie
 
Avatar Nealinne
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Płd.
Wiadomości: 12 956
Dot.: Śląski akcent

Ja się nie zgodzę z tym, że każdy Ślązak mówi z akcentem. Potrafię mówić zarówno po polsku jak i po śląsku, ale jeszcze nikt nigdy nie poznał po tym jak mówię skąd jestem... Zazwyczaj ludzie byli bardzo zdziwieni jak dowiadywali się skąd pochodzę, tak więc tu chyba nie ma reguły.
__________________
"Przepraszam wszystko, że nie mogę być wszędzie.
Przepraszam wszystkich, że nie umiem być każdym i każdą."
Nealinne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 09:05   #27
kasiencja
Pani Buka
 
Avatar kasiencja
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 854
Dot.: Śląski akcent

mam na roku kilka osób ze Śląska i nigdy ich wymowa jakoś mi się w uszy nie rzuciła no, pewnie jakbym zaczęła się specjalnie przysłuchiwać, to może, ale kto tak robi?

myślę za to, że da się usłyszeć coś charakterystycznego w mowie rodowitych krakowiaków

ja jestem z Mazowsza, TŻ też, a ktoś kiedyś spytał go czy pochodzi ze Wschodu bo zaciąga a ja tego nie slyszałam nigdy...
__________________
How I choose to feel is how I am.

kasiencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 09:09   #28
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 10 807
Dot.: Śląski akcent

Tak tak, Podlasie...
We Władysławowie przy kupnie mega hot doga kobiecina w budce od razu po złożeniu zamówienia stwierdziła z uśmiechem, że Białystok przyjechał na wakacje
Dodam, że rzeczywiście starsi ludzie "śledzikują", u młodych się to raczej nie zdarza, chyba że pochodzących z niewielkich wsi ale sama nigdy bym nie powiedziała, że mówię w charakterystyczny, białostocki sposób
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 09:20   #29
Suvia
Zakorzenienie
 
Avatar Suvia
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: in Terra Mirabili
Wiadomości: 6 560
Dot.: Śląski akcent

O nawet jak słychać ten Twój akcent, to co? To taki fajny element, który Ci dodaje kolorytu

Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy mają problem, bo ktoś mówi z jakimś akcentem, gwarą itd.
__________________
My whole life is about doing better tomorrow, that's a solid philosophy.

~ Hank Moody
Suvia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-19, 09:38   #30
Amani
Zakorzenienie
 
Avatar Amani
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 3 563
Dot.: Śląski akcent

Cytat:
Napisane przez Suvia Pokaż wiadomość
O nawet jak słychać ten Twój akcent, to co? To taki fajny element, który Ci dodaje kolorytu

Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy mają problem, bo ktoś mówi z jakimś akcentem, gwarą itd.
Każdy inaczej do tego podchodzi... Dla mnie folklor i tradycja jest piękna, dla innego człowieka jest kojarzona z ciemnogrodem i zacofaniem. Niestety, bardzo stereotypowe podejście, które ciężko jest wyeliminować, otworzyć oczy i uszy szerzej, próbować nie oceniać. Ludzie są RÓŻNI, co nie znaczy, że jedni są lepsi, a drudzy gorsi.
__________________
' DIET IS „DIE” WITH A „T” '
- Garfield -

-26kg

Amani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:53.