Ateiści na slubie i weselu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-04-13, 21:05   #1
laska4
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 600

Ateiści na slubie i weselu


Czy mieliście sytuację żeby ktoś odmówił przyjścia do kościoła?Kuzynka mojego narzeczonego stwierdziła że jest ateistką i jej światopogląd nie pozwala na uczestniczenie w mszy świetej i zjawi się od razu na sali weselnej
laska4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-13, 21:16   #2
Blondi2989
Blond forever!
 
Avatar Blondi2989
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Aktualnie nad morzem
Wiadomości: 4 533
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez laska4 Pokaż wiadomość
Czy mieliście sytuację żeby ktoś odmówił przyjścia do kościoła?Kuzynka mojego narzeczonego stwierdziła że jest ateistką i jej światopogląd nie pozwala na uczestniczenie w mszy świetej i zjawi się od razu na sali weselnej
:conf used:

Nie wiem nawet co napisać. Dość oryginalna wymówka, bo w sumie najważniejsze dla pary młodej jest towarzyszenie bliskich właśnie w momencie ślubu, a nie wesela.
__________________
Mężatka. a jaka jest Twoja supermoc?
Blondi2989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-13, 21:17   #3
kawa_zmlekiem
damn good coffee
 
Avatar kawa_zmlekiem
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 11 448
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Chyba jest przewrażliwiona. Przecież nikt nie każe jej się modlić czy koniecznie przystępować do komunii. Jakby nie patrzeć, ślub jest w tym wszystkim najważniejszy, wesele na drugim miejscu.
kawa_zmlekiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-13, 21:22   #4
perfuzja
Zakorzenienie
 
Avatar perfuzja
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 11 672
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez laska4 Pokaż wiadomość
Czy mieliście sytuację żeby ktoś odmówił przyjścia do kościoła?Kuzynka mojego narzeczonego stwierdziła że jest ateistką i jej światopogląd nie pozwala na uczestniczenie w mszy świetej i zjawi się od razu na sali weselnej
Prawda jest taka, że gdyby nie powiedziała, to nawet byście nie zauważyli, że jej nie było.

Uszanujcie, niech robi jak chce.
__________________
perfuzja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-13, 21:32   #5
monikkad
Wtajemniczenie
 
Avatar monikkad
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 104
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez perfuzja Pokaż wiadomość
Prawda jest taka, że gdyby nie powiedziała, to nawet byście nie zauważyli, że jej nie było.

Uszanujcie, niech robi jak chce.
Dokładnie, też mi się tak wydaje.
Natomiast uważam, że powinna przyjść, mimo że jest ateistką. Nie musi czynnie uczestniczyć w Mszy. Wystarczy, że okaże szacunek.
__________________
"Ludzie dbają o tych, którzy dbają o siebie!"
monikkad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-13, 21:45   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez laska4 Pokaż wiadomość
Czy mieliście sytuację żeby ktoś odmówił przyjścia do kościoła?Kuzynka mojego narzeczonego stwierdziła że jest ateistką i jej światopogląd nie pozwala na uczestniczenie w mszy świetej i zjawi się od razu na sali weselnej
Prawie. Partner koleżanki, która była zaproszona na wesele jest ateistą. Na początku deklarował, że do kościoła nie wejdzie i poczeka na zewnątrz. Jednak wszedł, nie wiem co zmieniło jego zdanie. Usiadł w ostatniej ławce, początkowo po prostu siedział, ale później już wstawał, gdy wierni też wstawali. I tyle było jego udziału, myślę, że w porządku zachowanie.

W przypadku tej kuzynki, dziwi mnie to, że nie pozwala jej na to jej światopogląd Rozumiem nieuczestniczenie, ale "brak pozwolenia" na uczestniczenie?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-13, 22:37   #7
Lea_ny
Zakorzenienie
 
Avatar Lea_ny
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 6 354
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Ja bym zapytała jak to możliwe, że taki światopogląd pozwala jej iść na imprezę na cześć tego, że wzięliście ślub kościelny
__________________
Lea_ny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-04-13, 23:29   #8
blackcherry12
Raczkowanie
 
Avatar blackcherry12
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 247
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez laska4 Pokaż wiadomość
Czy mieliście sytuację żeby ktoś odmówił przyjścia do kościoła?Kuzynka mojego narzeczonego stwierdziła że jest ateistką i jej światopogląd nie pozwala na uczestniczenie w mszy świetej i zjawi się od razu na sali weselnej
Moja przyjaciółka jest ateistką i nawet przez ułamek sekundy nie przeszło jej przez głowę żeby powiedzieć że do kościoła nie wejdzie A nie ma pojęcia jak się w nim zachować bo nigdy do kościoła nie chodziła i bardziej to ją stresuje. Przecież moment przysięgi i zaślubiny to najważniejszy moment całego dnia! A nikt nikomu nie każde klękać, śpiewać i uczestniczyć we mszy. Wymówka typu: jestem ateistką do kościoła nie wejdę od razu kojarzy mi się trochę z zachowaniem na pokaz, a jestem oryginalna niech wszyscy widzą że nie przyszłam. Śmieszne trochę. Zawsze można usiąść nawet w przedsionku, albo z tyłu. Chociaż byłoby mi obojętne czy taka osoba będzie naszą przysięgę widziała czy nie, oczywiście nie ze względu na jej ateizm, ale na zachowanie że z góry zakłada iż nie chce waszej przysięgi widzieć bo jest to dla niej zbyt wielkim poświęceniem na dosłownie godzinę. Niemniej jednak niech robi co chce, jej sprawa, absolutnie jej nie namawiajcie. Kied będzie brała ślub cywilny to powiedźcie to samo:p

Edytowane przez blackcherry12
Czas edycji: 2013-04-13 o 23:30
blackcherry12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-13, 23:30   #9
arrakis
Zakorzenienie
 
Avatar arrakis
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: Jelenia Góra
Wiadomości: 14 725
GG do arrakis
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

uwazam, ze jej zachowanie jest bardzo nietaktowne i niekulturalne.
Sama jestem ateistką a na sluby chodzę jesli jestem zaproszona - nie uczestnicze we mszy - znacyz nie modle sie ani nic ale wstaje kiedy wszyscy itd....
__________________
...świat obrazów nie zna śmierci ani życia,
gdy nie materia tylko myśl jest ciałem...
arrakis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 07:48   #10
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez arrakis Pokaż wiadomość
uwazam, ze jej zachowanie jest bardzo nietaktowne i niekulturalne.
Sama jestem ateistką a na sluby chodzę jesli jestem zaproszona - nie uczestnicze we mszy - znacyz nie modle sie ani nic ale wstaje kiedy wszyscy itd....


Poglądy poglądami, ale sorry, chyba kultura też do czegoś zobowiązuje.
Też nie wierzę, mamy w tym roku 2 wesela, śluby oba kościelne i jak najbardziej na oba pójdziemy
Tak samo jak chodzę na chrzciny, pogrzeby, komunie itd.
Po prostu się nie modlę, co nie znaczy, że przez godzinę nie mogę postać w kościele z innymi ludźmi.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 08:25   #11
vacuity
Rozeznanie
 
Avatar vacuity
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 712
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Chłopak mojej kuzynki (w zasadzie to facet przed 40, więc nie taki już chłopak ) jest świadkiem jehowy - na ślubie naszego kuzyna czekał przed kościołem i na moim pewnie też tak zrobi. Dowiadywałam czy oni nie mają jakiegoś zakazu wchodzenia do kościoła, ale okazało się, że nie... Nie jest to miłe, gdy wszyscy wchodzą do kościoła na mszę, a jedna osoba czeka pod ogrodzeniem - naprawdę tego nie rozumiem. Jego decyzja, racja, ale ciekawa jestem skąd aż taka awersja. Skłaniam się ku opcji, by przed samym ślubem poprosić go, by przyszedł. Może zmieni zdanie gdy zobaczy, że to dla mnie ważne.
__________________
18.05.2013 - Żona - zapnij pasy Kochanie, przed nami wyboista droga
vacuity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-14, 09:35   #12
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Ja tego o tyle nie rozumiem, że jeśli ktoś jest niewierzący ateistą, ma inną wiarę itd. to dla niego Kościół nie jest przecież miejscem wiary, a miejscem skupiska ludzi.
Czyli co, jeśli nie wierzę i nie wchodzę do kościoła, to nie wchodzę też do szkoły, urzędu, bo są tam inne wierzące osoby?
Bez sensu.

Zwłaszcza, że ślub (nieważne, czy kościelny czy cywilny) to jednak z założenia radosna chwila, bo potem się WESELIMY, moim zdaniem warto zobaczyć jak młodzi ślubują.

Nie wiem, ja nie mam jakichś problemów z wejściem do kościoła. Wystarczy się nie modlić.

Rozumiem, że ktoś nie wierzy i tak bardzo chce to pokazać, ale no.. we wszystkim są granice. Chociażby dobrego smaku i kultury.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 09:45   #13
Verunka
Zadomowienie
 
Avatar Verunka
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Montenegro
Wiadomości: 1 250
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Moim zdaniem przystąpila do ataku na wypadek gdhyby ktoś ją chciał zmusić... powiedz jej, że zrobi jak uważa, że szanujesz jej poglądy, że owszem byłoby Wam miło, gdyby usiadła z tyłu i nie modląc się po prostu uczestniczyła w zdarzeniu, jeśli będzie ją to strasznie uwierało w środku, to ok niech przyjdzie prsoto na salę.
__________________
"A ja bez ciebie jak wiadro bez wody, jak śliwka bez pestki,
bez poręczy schody"




Verunka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 10:13   #14
cukraktywna
Zadomowienie
 
Avatar cukraktywna
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 565
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Nie karmcie Trolla Ta użytkowniczka odwraca wszystkie posty. Teraz odwróciła zapytania PMek z serii "osoba wierząca odmówiła uczestniczenia w ślubie cywilnym".
Wcześniej np. założyła wątek "czy zapraszać pracowników na wesele?", bo ktoś założył "czy zapraszać pracodawcę na wesele?". Oczywiście nie licząc dziesiątków innych prowokacyjnych wpisów jako Laska4 i Roksana111...
__________________
Razem od 6 sierpnia 2007
Zaręczeni od 5 grudnia 2012
Wychodzę za mąż 20 czerwca 2014

cukraktywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 10:46   #15
Ines3037200
Rozeznanie
 
Avatar Ines3037200
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 768
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

A to jak ja jestem katoliczką, to nie wolno mi wejść przykładowo do cerkwi albo synagogi żeby ją zwiedzić? Trochę nieładnie, aczkolwiek na kuzynkę śmiertelnie bym się nie obraziła. Nie ma co nikogo ciągnąć na siłę.
Ines3037200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 11:17   #16
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez cukraktywna Pokaż wiadomość
Nie karmcie Trolla Ta użytkowniczka odwraca wszystkie posty. Teraz odwróciła zapytania PMek z serii "osoba wierząca odmówiła uczestniczenia w ślubie cywilnym".
Wcześniej np. założyła wątek "czy zapraszać pracowników na wesele?", bo ktoś założył "czy zapraszać pracodawcę na wesele?". Oczywiście nie licząc dziesiątków innych prowokacyjnych wpisów jako Laska4 i Roksana111...
autorkę znam, swego czasu zakładała 50 wątków na godzinę, teraz widzę trochę się uspokoiła choć dalej nie próżnuje
Roksana111 też wydała mi się "specyficzna", ale nie wiedziałam, że to te same osoby, a tym bardziej nie wiedziałam, że odwraca posty, ciekawe zajęcie
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 12:01   #17
mariamarysienka
Zakorzenienie
 
Avatar mariamarysienka
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 14 017
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

A już myślałam, że to ze mną jest coś nie tak, gdy podejrzewałam że laska i roksana to te same osoby Aczkolwiek ciężko nie zauważyć takiego trollowatego podobieństwa
__________________
.

"One cat just leads to another." - E. Hemingway



I love you
I will
I do
mariamarysienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 12:10   #18
Blondi2989
Blond forever!
 
Avatar Blondi2989
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Aktualnie nad morzem
Wiadomości: 4 533
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez mariamarysienka Pokaż wiadomość
A już myślałam, że to ze mną jest coś nie tak, gdy podejrzewałam że laska i roksana to te same osoby Aczkolwiek ciężko nie zauważyć takiego trollowatego podobieństwa
Co nie zmienia faktu, że według mnie w tym wątku poruszyła ta trollica ciekawy problem, który możliwy jest
__________________
Mężatka. a jaka jest Twoja supermoc?
Blondi2989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 12:59   #19
cukraktywna
Zadomowienie
 
Avatar cukraktywna
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 565
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez mariamarysienka Pokaż wiadomość
A już myślałam, że to ze mną jest coś nie tak, gdy podejrzewałam że laska i roksana to te same osoby Aczkolwiek ciężko nie zauważyć takiego trollowatego podobieństwa
Zwróćcie też uwagę na to, że udzielają się w tych samych wątkach w kilkunastominutowych odstępach
__________________
Razem od 6 sierpnia 2007
Zaręczeni od 5 grudnia 2012
Wychodzę za mąż 20 czerwca 2014

cukraktywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-14, 13:33   #20
roksana111
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 518
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez cukraktywna Pokaż wiadomość
Nie karmcie Trolla Ta użytkowniczka odwraca wszystkie posty. Teraz odwróciła zapytania PMek z serii "osoba wierząca odmówiła uczestniczenia w ślubie cywilnym".
Wcześniej np. założyła wątek "czy zapraszać pracowników na wesele?", bo ktoś założył "czy zapraszać pracodawcę na wesele?". Oczywiście nie licząc dziesiątków innych prowokacyjnych wpisów jako Laska4 i Roksana111...
Weź ty się w końcu odczep ode mnie,zacznij lepiej robic kanapki dla fotografa i nie wpisuj do mnie tej głupiej Laski ,bo mnie z nią nic nie łączy a ty i twoje inne wcielenia zajmijcie się sobą.
roksana111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-14, 14:51   #21
laska4
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 600
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez cukraktywna Pokaż wiadomość
Nie karmcie Trolla Ta użytkowniczka odwraca wszystkie posty. Teraz odwróciła zapytania PMek z serii "osoba wierząca odmówiła uczestniczenia w ślubie cywilnym".
Wcześniej np. założyła wątek "czy zapraszać pracowników na wesele?", bo ktoś założył "czy zapraszać pracodawcę na wesele?". Oczywiście nie licząc dziesiątków innych prowokacyjnych wpisów jako Laska4 i Roksana111...
cukratywna to też moje konto i tak sama sobie dołki kopię bo lubię jak jest głośno o mnie.

---------- Dopisano o 15:51 ---------- Poprzedni post napisano o 14:41 ----------

Cytat:
Napisane przez mariamarysienka Pokaż wiadomość
A już myślałam, że to ze mną jest coś nie tak, gdy podejrzewałam że laska i roksana to te same osoby Aczkolwiek ciężko nie zauważyć takiego trollowatego podobieństwa
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=686601&page=3 w tym wątku to tez udziela się tylko jedna i ta sama osoba ,co widać po podobnych wpisach
laska4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 04:57   #22
kalincia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 13 025
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez arrakis Pokaż wiadomość
uwazam, ze jej zachowanie jest bardzo nietaktowne i niekulturalne.
Sama jestem ateistką a na sluby chodzę jesli jestem zaproszona - nie uczestnicze we mszy - znacyz nie modle sie ani nic ale wstaje kiedy wszyscy itd....
Ja też. Ale bycia świadkiem kiedyś musiałam odmówić z racji poglądów.
kalincia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 11:11   #23
takaya
Zakorzenienie
 
Avatar takaya
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 10 636
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Moim zdaniem to trochę brak kultury, bo ja również jestem ateistką, ale jeśli rodzinie zależy bym znalazła się na mszy to wchodzę do kościoła ale nie uczestniczę w mszy (nie klękam, nie śpiewam itp ) całą msze stoję i tyle.
Czasem z mężem przychodzimy na samą końcówkę i składamy życzenia. 95% Państwa Młodych jest tak zestresowanych, że i tak nie widzą ludzi zgromadzonych w kościele a nie chcemy im przykrości robić i mówić, że nie przyjdziemy a tak wilk syty i owca cała
takaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 11:25   #24
leniwca
Zakorzenienie
 
Avatar leniwca
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 5 854
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez kalincia Pokaż wiadomość
Ja też. Ale bycia świadkiem kiedyś musiałam odmówić z racji poglądów.
Ja miałam być świadkową przyjaciółki na jej ślubie kościelnym. Nie kłóciło się to z moimi poglądami, bo rola świadka w kościele ogranicza się do podpisania dokumentów wymaganych przez USC, więc nie ma w tym religijnych podtekstów, czysta formalność jak dla mnie. Inna sprawa, że świadkować jednak nie będę, bo ksiądz zażyczył sobie, żeby to była osoba bierzmowana.
A dlaczego ty odmówiłaś, jeśli można wiedzieć? Tzn. rozumiem, że z racji poglądów, ale jakbyś mogła rozwinąć, konkretniej.

A co do tematu- ja do kościoła chodzę tylko na śluby i pogrzeby. Stoję, siedzę, po prostu jestem. Nic ponad to.
__________________
samica leniwca
_______________________
*projekt denko.
*o włosy dbam i zapuszczam!
leniwca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 11:28   #25
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez kalincia Pokaż wiadomość
Ja też. Ale bycia świadkiem kiedyś musiałam odmówić z racji poglądów.
Ale świadek na ślubie kościelnym też nie musi być osobą wierzącą, to funkcja cywilna, która ma w razie potrzeby zaświadczyć o tym, że małżeństwo zostało zawarte i podpisać papierki. To wszystko
Ale każdy robi jak uważa

Troll czy nie troll (bywa i tak ), gdyby taka sytuacja się rzeczywiście wydarzyła, to byłby to zwyczajny brak kultury ze strony takiej osoby...
Nikt nikogo po kościele z kubłem święconej wody ganiać nie będzie, bo jest ateistą.
Jeżeli nim jest to niech przyjdzie do kościoła dla młodej pary po prostu. Skoro uważa, że Boga nie ma, to kościół jest dla niego zwykłym budynkiem. Ewentualnie zabytkiem, jeżeli wiek budowli na to pozwala.
__________________



Edytowane przez verumka
Czas edycji: 2013-04-15 o 11:33
verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 11:52   #26
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
W przypadku tej kuzynki, dziwi mnie to, że nie pozwala jej na to jej światopogląd Rozumiem nieuczestniczenie, ale "brak pozwolenia" na uczestniczenie?
może po prostu ma takie podejście do instytucji kości0ła?
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 12:00   #27
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
może po prostu ma takie podejście do instytucji kości0ła?
no ale mieć podejście a nie mieć pozwolenia to różnica, ciągnęłabym temat dalej, ale ta cała kuzynka pewnie jest wymyślona, więc kij z tym
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 12:13   #28
leniwca
Zakorzenienie
 
Avatar leniwca
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 5 854
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez verumka Pokaż wiadomość
Ale świadek na ślubie kościelnym też nie musi być osobą wierzącą, to funkcja cywilna, która ma w razie potrzeby zaświadczyć o tym, że małżeństwo zostało zawarte i podpisać papierki. To wszystko
Ale każdy robi jak uważa
Tak offtopem- ksiądz też robi, jak uważa (przykład w moim wcześniejszym poście).
__________________
samica leniwca
_______________________
*projekt denko.
*o włosy dbam i zapuszczam!
leniwca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 14:21   #29
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez leniwca Pokaż wiadomość
Tak offtopem- ksiądz też robi, jak uważa (przykład w moim wcześniejszym poście).
Wybacz, ale nie przeczytałam wcześniej.

Księża też mają swoje różne widzimisię. To już inna sprawa.
__________________


verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-15, 18:55   #30
kalincia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 13 025
Dot.: Ateiści na slubie i weselu

Cytat:
Napisane przez leniwca Pokaż wiadomość
Ja miałam być świadkową przyjaciółki na jej ślubie kościelnym. Nie kłóciło się to z moimi poglądami, bo rola świadka w kościele ogranicza się do podpisania dokumentów wymaganych przez USC, więc nie ma w tym religijnych podtekstów, czysta formalność jak dla mnie. Inna sprawa, że świadkować jednak nie będę, bo ksiądz zażyczył sobie, żeby to była osoba bierzmowana.
A dlaczego ty odmówiłaś, jeśli można wiedzieć? Tzn. rozumiem, że z racji poglądów, ale jakbyś mogła rozwinąć, konkretniej.

A co do tematu- ja do kościoła chodzę tylko na śluby i pogrzeby. Stoję, siedzę, po prostu jestem. Nic ponad to.
To było dawno, wtedy, by być świadkiem w kościele musiałabym nie tylko przedstawić świadectwo chrztu i bierzmowania, ale i iść do spowiedzi i komunii.Ślub kościelny był ceremonią religijną, cywilny brało się osobno i on był prawny. Przed konkordatem tak było.

Edytowane przez kalincia
Czas edycji: 2013-04-15 o 18:58
kalincia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-12 09:19:58


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:24.