Zdrowe niezdrowe ryby...? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-02, 13:20   #1
okretka
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Avatar okretka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Gliwice :)
Wiadomości: 1 032
GG do okretka

Zdrowe niezdrowe ryby...?


Od kilku tygodni/miesięcy staram się "odżywiać świadomie". Nie powiem 'zdrowo', bo to zbyt wielkie słowo Póki co pogłębiam swoją wiedzę na temat zdrowszego żywienia i zmieniam niektóre nawyki żywieniowe - te, które potrafię

"Wzięłam się" za ryby.

Jeszcze 2 miesiące temu jadłam "ryby" średnio 1-2 razy w miesiącu. "Ryby" - w cudzysłowiu, bo były to ryby w postaci paluszków rybnych, czy ryba w panierce smażona na patelni pełnej oleju. I to był taki dodatek do frytek

Przeczytałam, że taka 'ryba' nie ma praktycznie żadnych właściwości odżywczych, a poza tym powinno się jeść ryby ze 2 razy w tygodniu ...

Więc zaczęłam jeść ryby wędzone. Staram się 1-2 razy w tygodniu zjadać wędzoną makrelę - praktycznie tylko ją można dostać z mojej okolicy.

Iiii kilka dni temu trafiłam na artykuł, w którym napisano, że ryby wędzone są NIEZDROWE gdyż zawierają duże ilości soli kuchennej, więc powinno się po nie sięgać baaaardzo rzadko.

Moje pytanie brzmi:
czy lepiej jeść ok. 6 razy w miesiącu wędzoną rybę czy nie jadać ryb wcale?
okretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-02, 13:51   #2
miss_holland
Raczkowanie
 
Avatar miss_holland
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 434
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

A czemu akurat musisz jesc rybe wedzona ?
To prawda, ze nadmiar soli kuchennej jest niezdrowy (moga kostki puchnac), jak zreszta wszystko w nadmiarze.
miss_holland jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-02, 14:16   #3
MaryAnn20
Raczkowanie
 
Avatar MaryAnn20
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 113
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

rybki sa bardzo zdrowie, ale rybki, a nie jakies pseudo produkty, jak paluszki i inne tego typu podrobki.

wedzone ryby sa wiadomo mniej zdrowe, bo sa wedzone, czyli specjalnie konserwowane sola i innymi srodkiami. ale makrela raz w tygodniu z warzywami nie zaszkodzi ci, bez przesady.

polecam rybki swieze, mozesz dusic na patelni, robic na grillu lub w foremce w piekarniku. sposobow jest mnostwo. ja jem bardzo czesto ryby, a coraz rzadziej drob.

jesli nie masz dostepu do ryb swiezych, takich jak losos, mintaj, pstrag, dorsz, sandacz, mozesz sobie kupowac w puszcze tunczyka w kawalkach w sosie wlasnym. jest bez oleju, samo bialko, a jest zdrowszy niz te wszystkie paluszki w ciescie, oleju, i z innymi dodatkami.

smacznego :P
MaryAnn20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-02, 14:26   #4
Femininity
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 574
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Najlepsze są ryby gotowane na parze, pieczone w folii lub na elektrycznym grillu, duszone, ewentualnie smażone na niewielkiej ilości oliwy lub bezerukowego oleju rzepakowego. Tak usmażona ryba zawiera wszystkie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Najmniej zdrowe są ryby wędzone, a szczególnie ich skóra. Jeżeli już chcemy je podawać, róbmy to nie za często i serwujmy je zawsze bez skórki. Również ryby solone tylko z rzadka powinny gościć na naszym stole.
Femininity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-02, 14:52   #5
Mike
Raczkowanie
 
Avatar Mike
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 51
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Ryby morskie, jako najlepsze źródło kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA i EPA) które w organiźmie ulegają przemianie do substancji zwanych eikozanoidami spełniają bardzo wiele istotnych funkcji (zwiększają wydzielanie hormonu lipolitycznego (redukującego tkankę tłuszczową), działają rozkurczowo na naczynia krwionośne, poprawiają transport tlenu do komórek oraz hamują transport lipidów do krwi oraz ich magazynowanie w tkance tłuszczowej) Z tego względu powinny być składnikiem każdej dobrze zbilansowanej diety stanowiąc obok surowej oliwy z oliwek i oleju słonecznikowego najbardziej pożądane źródło kalorii z tłuszczu. Jednak wędzone, z potężną ilością sodu marlele nie są najszczęśliwszym wyborem (o paluszkach rybnych nie wspominając ;-) gdyż większość substancji na których pozytywny wływ liczyliśmy w procesie obróbki termicznej została zminimalizowana.
Mike jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-02, 15:15   #6
Femininity
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 574
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Zgadzam sie z Mike`m, choc tak jak każda spozywana przez nas rzecz, tak tez nadmiar kwasów omega-3 jest równie niekorzystny jak nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w mięsie, smalcu czy maśle. Wszystko z umiarem, mysle, że włączenie do diety ryby 2 razy w tygodniu jest zupełnie wystarczające.
Femininity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-02, 15:39   #7
Mary_Q
Zakorzenienie
 
Avatar Mary_Q
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 4 245
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

ja tez chcialam sie przerzucic na rybki ale nie wiem jak je zrobic?:/ jak juz na cos wpadlam w gazecie to bylo albo nie wykonalne albo nie jadalne :P mozecie pare przepisow tu zamiescici?prosze
pzdr
Mary_Q jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-02-04, 15:46   #8
okretka
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Avatar okretka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Gliwice :)
Wiadomości: 1 032
GG do okretka
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Cytat:
Napisane przez Mary_Q
ja tez chcialam sie przerzucic na rybki ale nie wiem jak je zrobic?:/ jak juz na cos wpadlam w gazecie to bylo albo nie wykonalne albo nie jadalne :P mozecie pare przepisow tu zamiescici?prosze
pzdr
Ja zrobiłam ostatnio sałatkę z tuńczyka... Mnie nie smakowała... a fee... ale mojej rodzinie - o dziwo - tak, i to bardzo. To był dla mnie szok, bo oni raczej zbyt zdrowo się nie odżywiają Zamieszczę przepis wg którego robiłam Tyle, że z takiej porcji to sobie z 8 osób poje

5 jajek,
2 puszki tuńczyka,
puszka kukurydzy,
puszka groszku,
2 jogurty naturalne
Jajka na twardo pokroić w kosteczkę, dodać 'rozciapcianego' tuńczyka, odsączony groszek i kukurydzę, jogurty, dokładnie wymieszać i wcinać Można posolić czy tam popieprzyć, jeśli ktoś chce
okretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 17:38   #9
grudniowa-szatynka
Zakorzenienie
 
Avatar grudniowa-szatynka
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 5 082
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Ja też jeśli jem ryby, to te w sosie własnym w puszce, zazwyczaj tuńczyka. Robię sałatkę: tuńczyk, kukurydza, ryż, szynka ew. sos tatarski.

Przymierzam się do 'normalnej' ryby, ale w kuchni mam dwie prawe ręce [leworęczna ]
__________________
Damn! Who said there's no treasure at the end of the rainbow?
grudniowa-szatynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 18:49   #10
anielskie ziółko
Raczkowanie
 
Avatar anielskie ziółko
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 100
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Ja uwielbiam tuńczyka z cebulką i pomidorkami
anielskie ziółko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 20:19   #11
inch
Zakorzenienie
 
Avatar inch
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 287
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Ja też. Puszki tuńczyka, ułożone jedna na drugiej w lodówce, to mój kuchenny i 'zakupowy' standard. Tuńczyk z cebulką, pomidorem (pamiętam, że tak jadłam w wakacje). Czasem zdarzało mi się dodawać jajko na twardo. Pare tygodni temu wzięłam się za pasty rybne, tzn. jajko, tuńczyk, ciupka majonezu i cebulka
inch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-19, 19:30   #12
Megaan
Zakorzenienie
 
Avatar Megaan
 
Zarejestrowany: 2003-08
Lokalizacja: z domu
Wiadomości: 5 399
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Cytat:
Napisane przez inch
Ja też. Puszki tuńczyka, ułożone jedna na drugiej w lodówce, to mój kuchenny i 'zakupowy' standard. Tuńczyk z cebulką, pomidorem (pamiętam, że tak jadłam w wakacje). Czasem zdarzało mi się dodawać jajko na twardo. Pare tygodni temu wzięłam się za pasty rybne, tzn. jajko, tuńczyk, ciupka majonezu i cebulka
rozumiem ze ta cebulka to surowa?
__________________
Aktualny status moich zamówień KLIK


16.06.2012 moje 53 cm szczęścia

Megaan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-18, 13:31   #13
magdulaaa
Rozeznanie
 
Avatar magdulaaa
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Misthaven
Wiadomości: 638
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

tydzień temu w programie na tvn style, to było bodajże SOS uroda, mówili właśnie o rybach... te które są zdrowe i niezdrowe...
nie pamiętam wszytskich ale mowa była że zdrowa jest makrela, (najzdrowszy i zarazem najdroższy) łosoś norweski
a niezdrowy tuńczyk (który kocham bo mama robi pyszną sałatkę z tuńczyka) i panga którą uwielbiam
szkoda że nie pamiętam innych ryb, tylko te zapadły mi w pamięć
pozdrawiam
__________________
Nihil fit sine causa
magdulaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-17, 12:48   #14
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

Cytat:
Napisane przez MaryAnn20 Pokaż wiadomość
rybki sa bardzo zdrowie, ale rybki, a nie jakies pseudo produkty, jak paluszki i inne tego typu podrobki.

wedzone ryby sa wiadomo mniej zdrowe, bo sa wedzone, czyli specjalnie konserwowane sola i innymi srodkiami. ale makrela raz w tygodniu z warzywami nie zaszkodzi ci, bez przesady.

polecam rybki swieze, mozesz dusic na patelni, robic na grillu lub w foremce w piekarniku. sposobow jest mnostwo. ja jem bardzo czesto ryby, a coraz rzadziej drob.

jesli nie masz dostepu do ryb swiezych, takich jak losos, mintaj, pstrag, dorsz, sandacz, mozesz sobie kupowac w puszcze tunczyka w kawalkach w sosie wlasnym. jest bez oleju, samo bialko, a jest zdrowszy niz te wszystkie paluszki w ciescie, oleju, i z innymi dodatkami.

smacznego :P
A ta informacja to skąd?

Tuńczyk jest najbardziej niezdrową rybą, jaka na tym świecie istnieje. No może poza hodowlaną pangą.

---------- Dopisano o 13:48 ---------- Poprzedni post napisano o 13:45 ----------

Zna ktoś jakiś inny, ciekawy sposób na rybkę z folii? Poza tą oklepaną, z masłem i czosnkiem albo tą z rozmarynem?

Coś nowego bym zrobiła, a nie mam pomysłu.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-18, 20:49   #15
moonsparkle
Przyczajenie
 
Avatar moonsparkle
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Zdrowe niezdrowe ryby...?

polecam łososia na parze! ja robię go w ten sposób: filety solę, pieprzę, dodaję różne suszone zioła, skropuję cytryną, posypuję świeżym szczypiorkiem, kładę na to kilka kaparów, plastry mozarelli lub ew. camembert i do parowaru. można też zawinąć rybę w folię i włożyć do piekarnika. zamiast kaparów można użyć np. oliwek. fajny smak dają także suszone pomidory. pysznie i zarazem zdrowo!
moonsparkle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:36.