DIETA BEZGLUTENOWA - wątek dla osób chorych na celiakię i nie tylko :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-06-05, 16:08   #1
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416

DIETA BEZGLUTENOWA - wątek dla osób chorych na celiakię i nie tylko :)


Witam,
wczoraj wykryto u mnie alergię pokarmową (przejściową) na gluten.
Ponadto mam zrezygnować z mleka i cukru - właśnie,nie dopytałam się, czy to mleko mogę spożywać np w innej postaci (jogurt,mleko kwaśne,lody etc)? Czy cukier wyeliminowac,nawet jeśli jest go śladowa ilość (np.w bułkach bezglutenowych,czy chipsach bananowych)?

Jeśli ktoś by mógł,to proszę wytłumaczyć mi dokładnie czym jest ten gluken (bo na razie tylko wiem,że to białko znajdujące się
w otoczce ziaren zbóż,a chcialabym się dowiedzieć co ma to wspólnego ze skrobią (jeśli tylko pszenną,to oczywiście jasna sprawa- to cukier "zbozowy").

Proszę o rozjaśnienie mi tego


PS. wyszukiwarka nic nie pokazała
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-05, 16:37   #2
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

znalazłam!

Również u dorosłych może wystąpić nietolerancja laktozy. Odsetek osób z niedoborem laktozy, czyli enzymu rozkładającego cukier mlekowy, sięga w naszym kraju ok. 10-15%. Ludzie ci rzeczywiście nie powinni spożywać mleka słodkiego (bo tylko taka postać mleka ma laktozę). Natomiast mogą w większości przypadków bez ujemnych konsekwencji włączyć do swoich posiłków przetwory mleczne, takie jak wspomniane już mleczne napoje fermentowane. Jest to możliwe dzięki temu, że w tych produktach laktoza jest w przeważającej ilości bakteryjnie rozkładana na związki pochodne, które nie powodują wielu zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-05, 17:22   #3
enex
Zakorzenienie
 
Avatar enex
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 11 419
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

Alergia na gluten to właściwie celiakia, choć ta definowana jest jako stałe nietolerancja tej substancji. Nie możesz spożywać produktów pochodzących z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa - tam wszędzie się gluten znajduje w tej zbożowej otoczce, skrobia to co innego, zazwyczaj chorzy substytuują te produkty wyrobami pochodzącymi mam wrażenie, że z mąki kukurydzianej. Swoim sposobem dziwne, że pomimo tego, że wykryto u ciebie uczulenie na gluten to lekarz ciebie nie poinformował o dietetycznych zakazach.
Tak samo z tą alergią na laktozę i cukier powinien ciebie poinformować o produktach dozwolonych i zakazanych. Powinnaś żądać od niego pomocy w dobraniu odpowiedniej diety.
enex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-06, 13:22   #4
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

reklamacji raczej nie złożę,ale mogę zmienić lekarza ;-)
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-06, 20:02   #5
patusiek
Rozeznanie
 
Avatar patusiek
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 559
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

Tak samo jak ty mam alergie na gluten, z tym , że już 9 rok ... więc jeżeli chciałabyś cos wiedzieć, doradzic pytaj Jak tylko będę mogła i potrafiła Ci odpowiedzieć to z miłą chęcią to zrobię
__________________
Wielka kolekcja fajnych ciuszków :

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=239681

Proszę o odpowiadanie na moim wątku !!
Zapraszam



studentka kosmetologi
patusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-07, 11:34   #6
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

fajnie ,że się odezwałaś
więc może odrazu spytam : wczoraj na opakowaniu soji zobaczyłam,że w składzie może mieć ona śladowe ilości glutenu.Czy powinnam z takiej soi zrezygnować ?
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-07, 19:35   #7
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

a i jeszcze jedno...czy to ,że latam co chwilkę "siusiu" może być wynikiem przestawienie się na dietę bezglutenową? schudnę chyba od samego biegania do WC
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-06-08, 20:45   #8
patusiek
Rozeznanie
 
Avatar patusiek
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 559
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

Przepraszam , że nie odpisywałam ale nie odwiedziłam ostatnio wątku.. a więc już pisze
Jeżeli chodzi o soję... i to co napisane było na opakowaniu... Z takim napisem ,, może zawierać sladowe ilości glutenu '' spotkasz się tyle razy ile razy będziesz po coś sięgała ( no prawie). Taki napis widnieje na czekoladzie, cukierkach , kakao.. Możesz sama sprawdzić Wynika to, z tego, że firmy produkujące te rzeczy maja np. jedną linie produkcyjną i producent nie jest w stanie dać sobie głowy uciąć że akurat w czekoladzie ( w tym wypadku soji) która trzymasz w reku nie ma glutenu. Aczkolwiek nawet jakby jest tego bardzo niewiele ( tyle co przez przypadek). Oczywiście tak uważam ja I jem te rzeczy i mi nie szkodzą. Inaczej , gdybym z nich zrezygnowała nie mogłabym wiele jeść.. Jeżeli jednak chcesz mieć 100% pewności można zadzownić do producenta i spytać.

Co do oddawania moczu trudno mi się wypowiedzieć ponieważ nic takiego u siebie nie zauwazyłam ani u całej mojej cierpiącej na to uczulenie rodzinki ( tak, tak.. u nas to jest przekazywane z pokolenia na pokolenie..).Tutaj ewidentnie trzeba pogadac z lekarzem, bo niestety tutaj nie mam bladego pojęcia..

Mam nadzeję, że jakoś Ci pomogłam. W razie czego zawsze pisz nawet na prywatnych wiadomościach , gdybym tutaj nie zaglądała..

Pozdrawiam ;')
__________________
Wielka kolekcja fajnych ciuszków :

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=239681

Proszę o odpowiadanie na moim wątku !!
Zapraszam



studentka kosmetologi
patusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-08, 20:56   #9
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

Tak, to az dziwne ze lekarz nie poinformowal cie na temat glutenu i celiaki.

Nie wiem tez czy dobrze zrozumialam: bylas badana na nietolerancje laktozy, czy lekarz jakos zdecydowal ze nie powinnas jesc produktow mlecznych, dlatego ze masz celiakie? Jezeli tak, to nie ma to zadnego sensu, poniewaz jedno z drugim nie ma zadnego polaczenia.

Co do cukru to juz napewno nie rozumiem, poniewaz jeszcze nigdy nie slyszalam aby ktos mial alergie do cukru. Oczywiscie, nie jest on super zdrowa substancja, ale wydaje mi sie ze takie nagle wyrzeczenie sie i glutenu, i mleka, i cukru to troche za duzo na raz.

Zdecydowanie przejdz na diete bez glutenowa jak najszybciej. Jezeli naprawde nie tolerujesz laktozy to tez wyeliminuj z diety, ale z cukrem daj sobie spokuj przez nastepne pare miesiacy, dopoki nie wypracujesz sobie diety bez glutenowej i bez laktozy z ktora mozesz zyc na dluga mete.

U mnie wykryto celiakie 5 lata temu. Od tej pory jestem na diecie bez glutenowej. Moge cie pocieszyc: z czasem jest coraz latwiej. Przez pierwsze pare miesiecy lamalam sie co jakis czas, podjadalam troche bulki czy ciastka. Po chyba trzech miesiacach wzielam sie w garsc i zuplenie wyeliminowalam gluten. Teraz zupelnie mnie nie ciagnie do np. zwyczajnego pieczywa.

Zdecydowanie poczytaj na temat celiaki (wystarczy wpisac w google "celiakia", po polsku jest tez pelno info), poniewaz gluten czesto znajduje sie w nieoczekiwanych miejscach. Zawsze czytaj listy skladnikow: ten sam produkt firmy A moze nie zawierac glutenu, a jego odpowiednik z firmy B moze miec gluten, i to nie malo.

Aha, nie wiem gdzie mieszkasz, ale w wiekszych miastach, w sklepach z zdrowa zywnoscia, mozna znalesc chleb, ciastka, itp bez glutenowe. Istenieja tez sklepy internetowe.

Edyt: co do "sladowych ilosci glutenu:" wedlug prawa usa i chyba tez ue, producent musi podac taka informacje, o ile istnieje jakakolwiek szansa wlasnie takiego sladu. Tak jak patusiek, jem takie produkty i jakos mi nie szkodza. Oczywiscie nie pomyl tego z produktem ktory zawiera gluten (lub substancje zawierajace gluten) w liscie skladnikow.

Z czasem, kiedy twoj organizm opruzni sie z glutenu, i przez przypadek zjesz cos zawierajace gluten, to sama po sobie poznasz ze jednak cos jest nie tak. Im mniej glutenu w diecie, tym bardziej wrazliwy organizm na gluten.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-09, 16:07   #10
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Re: Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

dzięki Dziewczyny co do "alergi" na cukier i mleko,to były to osobne badania i raczej mysle,że to nie jets powiazane z celiakią
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-12, 20:22   #11
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Re: Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

a rodzynki i inne "susze" mogę jeść? nie ma tam dodatków glutenowych od producenta?
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-13, 04:39   #12
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

Suszone owoce moge byc obsypywane skrobia, aby sie nie sklejaly. Teoretycznie producent moze zamiast skrobi uzyc maki, ale sama sie z tym jeszcze nie spotkalam.
Apropos, wczoraj wlasnie mialam taki nieszczesny dzien kiedy cos glutenowego "przemknelo" sie przez moje usta, przez co spedzilam pol nocy na wymiotach. Teraz boli mnie glowa przez odwodnienie.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 06:12   #13
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

ojej współczuję
a mi często ostatnio niedobrze i kręci mi się w głowie - czy to może być spowodowane zmianą diety?

PS.skrobi pszennicznej tylko nie można,czy jak?
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 06:15   #14
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

a i...czemu nie mozemy używać żadnych gum do żucia? to czym mogę odświeżyć oddech ,bo cynk raczej średnio pomaga...
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 06:45   #15
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

Duza zmiana w diecie jak najbarziej moze powodowac takie samopoczucie.

Skrobia kukurydziana i kartoflana jest ok.

Guma czesto jest posypywana maka (aby nie przyklejala sie do papierka). Ja zuje gumy w drazetkach. Oczywiscie cukierki mietowe tez dobrze sluza na oddech.

Aha, nie jedz cukierkow Mentos, zawieraja jakis syrop zytni, i to jako jeden z glownych skladnikow. O ile sie nie myle, karmelowe Werthera tez to zawieraja.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 06:49   #16
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

to pewnie dlatego tak kiedyś spuchłam od mentosów ;(
skończył mi się cynk,a miałam tylko je pod ręką ...
ja nawet od tych w drażetkach puchnę..
ojej
a co sądzisz o tik-takach?

dzięki za odpowiedź
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 18:43   #17
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

Sklad Tikc tackw:

Sugar , Maltodextrin , Rice Starch , Gum Arabic , Natural and Artificial Flavors , Magnesium Stearate , Carnauba Wax

Jedyny mozliwie problematyczny skladnik to "natural and artificial flavors," bo malo to mowi. W kazdym razie w usa prawo wymaga zdania typu "contains wheat (czy tez soy, czy nut" ingredients," o ile jest taka mozliwosc. Na tic tac nic nie jest napisane.

Ja czasami je jadam, i nie mialam problemow.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 19:35   #18
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Re: Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

dzięki za kolejną udzieloną mi odpowiedź *
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 22:45   #19
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Dot.: Re: Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-

Nie musisz dziekowac.

Apropos glutenu, mnie dalej pobolewa zoladek, chociaz ten nieszczesny gluten zjadlam jakies 48 godzin temu. Jestem strasznie glodna ale boje sie jesc poniewaz czuje ze trawienie jeszcze nie powrocilo do normy. Jak juz pisalam, czym dluzej jestes na bezglutenowej diecie, tym bardziej wrazliwy organizm na nawet malutkie ilosci tego swinstwa.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-22, 10:12   #20
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Re: Dot.: Re: Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?ni

mnie z poczatku po glutenie bardzo "ściskało" w jelitach,to były takie piekielne skurcze...
teraz tylko ciągnie mnie na wymioty i mam taki wzdęty,twardy brzuch
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-22, 10:20   #21
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Dot.: Re: Dot.: Re: Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem r

Z poczatku, a raczej, zaraz przed wykryciem, kiedy jeszcze nieswiadoma tej alergi zajadalam sie chlebem, bolalo mnie tak ze nie moglam wstac z lozka. Myslalam ze mam wrzody, i wlasnie w ten sposob trafilam do gastrologa. Teraz gdy zjem cos z glutenem, mam tak jak ty, tz po 10-15 min wzdecia, odbija mi sie, a po 1-3 godzin mam wymioty.

Z czasem bedziesz coraz latwiej rozpoznawac "niebezpieczne" jedzenie i takich atakow bedziesz miala coraz mniej.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-22, 15:03   #22
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Re: Dot.: Re: Dot.: Re: Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo r

a jeśli chodzi o dietę bezmleczną - to właśnie czy mogę jeść lody? bo tam pisze,że są one wytwarzane ze sproszkowanego mleka...
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-22, 15:13   #23
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

a i właśnie - to tak apropos sezonu:
czy w kiełabsie typu Ogniskowa,Zwyczajna znajdę tam coś niedozwolonego?
Muszę pisać do producenta?

pozdrawiam


edit: jeśli natrafi mi się ten gluten w diecie,to całkowicie niweluje jej skutki?
tzn po niej trzeba zacząć jakby "od nowa" ?

__________________
PROFIL NIEAKTUALNY

Edytowane przez gothic_lencia
Czas edycji: 2008-06-22 o 17:08
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-24, 19:46   #24
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

up
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 01:31   #25
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

Jeszcze nigdy nie mialam problemow z wedlina (ale kielbasy nie jem, poniewaz nie lubie).

Spozycie glutenu przez pomlke nie niweluje efektow diety bezglutenowej. Kiedy czlowiek z celiakia je gluten, powoli niszcza sie sciany jelita, a dokladniej, czesc ktora pozwala przyswajac witaminy i mineraly z pokarmu. Bol ktory czujesz po "wpadce" to tylko powieszchowy symptom tego co sie dzieje.

Na dluga mete grozi ci awitaminoza, ktora moze powodowac wypadanie wlosow, choroby skory, depresje, problemy z plodnoscia, obnizony system imunologiczny, itp. Co moze jeszcze gorsze, grozi ci rak jelita.

Aby zaprzestal bol ktory celiakia czesto powoduje, typowo wystarczy okolo 4-7 dni bez glutenu. Aby zaprzestaly symptomy awitaminozy czesto trzeba przeczekac 1-3 miesiecy.

Jezeli beda sie zdarzac takie wpadki glutenowe, to oczywiscie spowolnisz ten proces. Jezeli juz masz ten 3 miesieczny okres za soba a wpadka sie trafi, to troche jeszcze "zepsujesz" sobie jelita i irytujesz system trawienny, ktory bedzie musial na nowo oczyszczac sie z glutenu.

Oczywiscie nie jest to tak trudne dla organizmu jak to, z czym musial sobie radzic kiedy jeszcze nie wiedzialas o swojej celiaki I regularnie sporzywalas gluten.

Apropos, lekarz mowil mi ze ludzie moga miec juz "uaktywniona" celiakie (bo z genem ktory na uaktywnienie pozwala juz sie rodzisz) przez kilka lat zanim dojdzie do bolu przez ktory trafiaja do doktora.

A wiec wpadka to nie koniec swiata, nie niweluje wszystkiego. Mimo tego, warto je unikac na ile sie (rozsadnie) da, poniewaz, pimijajac bol i mozliwosc powrotu awitaminozy (przy czestych wpadkach), nikt nie wie ile glutenu dany organizm moze tolerowac, aby nie skonczylo sie tragicznie (rak).

Mam nadzieje ze ta wypowiedz miala jakis sens: zanim wywiezli mnie do stanow , w polsce mialam czas na skonczenie drugiej klasy, a wiec czasami mam problemy z wypowiadaniem sie.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 18:47   #26
gothic_lencia
Zadomowienie
 
Avatar gothic_lencia
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 416
Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

duuużo mi pomogła Twoja wypowiedź,b,dobrze radzisz sobie z j. polskim !
dzięki po raz kolejny...

buźka
__________________
PROFIL NIEAKTUALNY
gothic_lencia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-28, 20:56   #27
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Dot.: Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem ra?niej) ;-)

Jak ci idzie przestawianie sie na bez glutenowa diete? Dawno juz nic nie pisalas.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-15, 18:16   #28
margosia16
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 1
Dot.: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raźniej) ;-)

o fajnie ze sa tu ludzie ktorzy tak jak ja choruja ... bo nikogo nieznam z dieta bezgutena i celiakja a chcialabym moc z kims takim pogadac bo inni ludzie niezawsze rozumieja ...
margosia16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-16, 04:37   #29
CaliDreamin
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: los angeles
Wiadomości: 1 238
Re: Celiaklia i alergia na gluten.Zapraszam (bo razem raÂźniej) ;-)

Witaj moge sie zalozyc ze jest nas na wizazu jeszcze wiecej, tyle ze niektorym trudno jest sie ujawnic.

Jezeli bedziesz miala jakies pytania mozesz tez napisac do mnie na pw.
__________________

Tell from my attitiude that I'm most definitely

Nakarm zwierzeta w schroniskach ZA DARMO
CaliDreamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-13, 20:08   #30
guziaczek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 87
DIETA BEZGLUTENOWA - wątek dla osób chorych na celiakię i nie tylko :)

Witam!
Mam 15 lat. We wrześniu miałam robioną gatroskopię i pobrano mi wycinek z dwunastnicy. Dziś byłam u gatrsrologa na kontrolnej wizycie. Bakteri Helicobakter Pylori się pozbyliśm.. ale co się okazało? Mam zanik kosmków jelitowych trzeciego stopnia.! No i celiaklię. Jutro znów idę na badania b stwierdzić, czy ta celiaklia jest tylko na 2 lata, aż kosmki nie odrosną, czy na całe zycie. Wiem o swojej diecie, o 4 zbożach których mam unikać. Szukam z mamą chlebów, piekarni i mąk własnie bezglutynowych.

Nie chcę się nad sobą użalać ani też panikować, wiele ludzi ma jakąś chorobę i należy z tym żyć. Moja mama ma cukrzycę no i teraz dietę mamy bardzo podobną, bo od pszennego cukier jej się podnosi.

Problem, że to trochę droższe, nie już takie świeże i więcej zamieszania z tym wszystkim

A wy? Może też rogie Panie miałyście tę chorobę, może to jest Wam znane? Proszę o wszelkie odpowiedzi

P.S Jeszcze mi pani doktor opwiedziała że jestem wyjątkowym przypadkiem, bo osoby z ta chorobą (dzieci) są zwykle chude, mizerne, z zaburzeniami wzrostu i problemami nauce. A ja? 15 lat - 175 cm wzrostu i dobrze zbudowana no i dobrze się uczę... Chociaż w tym +?

Pozdrawiam
guziaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-07-11 18:30:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:34.