Mój problem: mówię niewyraźnie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-09-21, 18:06   #1
smutna85
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 62
Red face

Mój problem: mówię niewyraźnie


Piszę z nadzieja, że może któraś z Was miała podobny problem i sobie poradziła lub zna się na tym i jest mi w stanie pomóc.
Mówię szybko i niewyraźnie, połykam zgłoski i czasem ciężko mnie zrozumieć. Strasznie mi głupio z tego powodu. Zresztą nawet jak staram się mówić wolniej, to zdarza się, że z moich słów powstają zbitki.

Nie wiem, czy powinnam iść do logopedy, czy najpierw spróbować sama jakoś to poćwiczyć? Znacie może jakieś skuteczne ćwiczenia na dykcję? Będę wdzięczna za podpowiedzi.
smutna85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 18:26   #2
madana
Zakorzenienie
 
Avatar madana
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 17 072
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Z logopedą to nie jest zły pomysł; w necie znajdziesz na pewno różne ćwiczenia, które pomagają na dykcję. Tyle że pamiętaj: nie zniechęcaj się, to są żmudne ćwiczenia, wymagają czasu i wielokrotnego powtarzania. Wrzuć w wyszukiwarkę "ćwiczenia na dykcję".
madana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 18:26   #3
elmowa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 51
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Słyszałam, że aktorzy wkładają korek od wina między zęby i wymawiają różne zdania, w tym tzw. "łamacze języka".
Myślę jednak, że najlepiej by było, jakbyś poszła do logopedy, nawet jak nie będzie jakiegoś "leczenia", to pewnie taki specjalista zna jakieś triki na poprawę wymowy.
elmowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 18:29   #4
Sandra86
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 434
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Mam podobny problem jak Ty, tyle że ja mówię cicho i niewyraźnie. Nie wiem z czego to wynika, być może z krzywego zgryzu. Logopeda to dobry pomysł.
__________________
Aby kobieta była szczęśliwa, nie może zmieniać mężczyzn, tak jak się zmienia koszule.
http://www.kameja.pl
Sandra86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 18:29   #5
madana
Zakorzenienie
 
Avatar madana
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 17 072
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Brałam kiedyś udział w warsztatach dykcyjnych prowadzonych przez aktora, po 3 godzinach ćwiczeń byłam skonana; ba- nawet nie wiedziałam, że mam w szczęce, twarzy tyle mięśni; to są super ćwiczenia, tyle że żmudne, wymagaja dokładności, wytrwałości, ale efekty potrafią być świetne. Jeśli masz dużą motywację do zmiany; to wybierz się do logopedy, dobierze ci ćwiczenia i poradzi na twój problem.
madana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 18:39   #6
smutna85
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 62
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Cytat:
Napisane przez madana Pokaż wiadomość
Z logopedą to nie jest zły pomysł; w necie znajdziesz na pewno różne ćwiczenia, które pomagają na dykcję. Tyle że pamiętaj: nie zniechęcaj się, to są żmudne ćwiczenia, wymagają czasu i wielokrotnego powtarzania. Wrzuć w wyszukiwarkę "ćwiczenia na dykcję".
W internecie już szukałam i jest tego naprawdę dużo. Dlatego liczę na to, że może ktoś poleci mi jakieś konkretne ćwiczenia, które jemu faktycznie pomogły

Cytat:
Napisane przez madana Pokaż wiadomość
Brałam kiedyś udział w warsztatach dykcyjnych prowadzonych przez aktora, po 3 godzinach ćwiczeń byłam skonana; ba- nawet nie wiedziałam, że mam w szczęce, twarzy tyle mięśni; to są super ćwiczenia, tyle że żmudne, wymagaja dokładności, wytrwałości, ale efekty potrafią być świetne. Jeśli masz dużą motywację do zmiany; to wybierz się do logopedy, dobierze ci ćwiczenia i poradzi na twój problem.
Motywację mam, tylko nie wiem, czy problem jest tak poważny, żeby wybierać się do logopedy. (Czy w ogóle do logopedy na NFZ potrzebne jest skierowanie?)


Dziękuję za wszystkie odpowiedzi
smutna85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 18:43   #7
nAyu
Raczkowanie
 
Avatar nAyu
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Wwa
Wiadomości: 177
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Na studiach miałam przedmiot emisję głosu i prowadząca robiła nam masę ćwiczeń m.in. z tej książki:

Mirosław Oczkoś, Sztuka poprawnej wymowy czyli o bełkotaniu i faflunieniu.

Możesz porozglądać się za nią w bibliotece, a jest naprawdę fajnie napisana i ma świetne ćwiczenia.
__________________
There is only one person who could ever make you happy, and that person is you.
nAyu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-09-21, 18:51   #8
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Skoro sama widzisz, że masz problem, to logopeda jak najbardziej jest świetnym pomysłem.
Ja akurat dobrze wiem jak można się zmęczyć rozmawiając z osobą, która mówi niewyraźnie, więc bardzo zachęcam do odwiedzenia logopedy. Z pewnością "zada" Ci odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu, które będą dostosowane indywidualne do Twojego problemu.

Trzymam mocno kciuki!
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 19:10   #9
Screamedy
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: ;)
Wiadomości: 19
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Mam podobny problem z tym że dodatkowo wysuwam język za zęby, tego nie widać ale podobno takie coś ma u mnie miejsce. Staram się mówić wolniej dokładniej. Ale te ćwiczenia to nie głupi pomysł
Screamedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 19:28   #10
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

do logopedy potrzebne jest skierowanie

na pewno zada Ci ćwiczenia oddechowe; wdech-wydech, samogłoski, dmuchanie balonika, ćwiczenie języka, picie przez słomkę, śpiewanie
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 19:33   #11
LadyBeatta
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 200
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

logopeda jak najbardziej mialam zajecia na studiach z logopedii i pani, ktora nas uczyla, chyba nie wspominala o koniecznym skierowaniu... sprobuj pojsc w ciemno, moze sie uda bedziesz miec mase zabawy z cwiczeniami
__________________
konto nieaktywne
LadyBeatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-09-21, 19:46   #12
smutna85
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 62
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

[1=749d3470e67da5a340716cf 11c99d98c9d41692a_5eab587 331573;29547145]do logopedy potrzebne jest skierowanie

na pewno zada Ci ćwiczenia oddechowe; wdech-wydech, samogłoski, dmuchanie balonika, ćwiczenie języka, picie przez słomkę, śpiewanie[/QUOTE]

Cytat:
Napisane przez LadyBeatta Pokaż wiadomość
logopeda jak najbardziej mialam zajecia na studiach z logopedii i pani, ktora nas uczyla, chyba nie wspominala o koniecznym skierowaniu... sprobuj pojsc w ciemno, moze sie uda bedziesz miec mase zabawy z cwiczeniami
Teraz to już sama nie wiem, co z tym skierowaniem Podzwonię po przychodniach i się zorientuję

LadyBeatta - skoro miałaś z tego zajęcia, może polecisz mi jakieś materiały?
smutna85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 19:47   #13
cleo2205
Raczkowanie
 
Avatar cleo2205
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 141
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Miałam koleżankę, która mówiła szybko i niewyraźnie.. Jej.. Nic nie rozumiałam co do mnie mówiła- a głupio mi było prosić, aby powtórzyła ostatnią frazę...xD
Osoby nerwowe często mówią szybko i niewyraźnie. Postaraj sie mówić po mało.. Za każdym razem gdy przyspieszysz - powiedz to jeszcze raz, od początku i WoLnO!
Kontroluj prędkość z jaką się wypowiadasz, a bd dobrze
__________________
Bądź kimś, kto usiądzie obok i wysłucha mnie bez otwarcia ust. bądź kimś, kto przytuli, gdy zobaczy chwiejącą się łzę na koniuszku mojej rzęsy. bądź kimś, kto zawsze będzie po mojej stronie, chociażbym dokonywała najgorszych decyzji i robiła największe błędy świata.

cleo2205 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 21:05   #14
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Cytat:
Napisane przez smutna85 Pokaż wiadomość
Piszę z nadzieja, że może któraś z Was miała podobny problem i sobie poradziła lub zna się na tym i jest mi w stanie pomóc.
Mówię szybko i niewyraźnie, połykam zgłoski i czasem ciężko mnie zrozumieć. Strasznie mi głupio z tego powodu. Zresztą nawet jak staram się mówić wolniej, to zdarza się, że z moich słów powstają zbitki.

Nie wiem, czy powinnam iść do logopedy, czy najpierw spróbować sama jakoś to poćwiczyć? Znacie może jakieś skuteczne ćwiczenia na dykcję? Będę wdzięczna za podpowiedzi.
idz do logopedy.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-22, 09:46   #15
LadyBeatta
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 200
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Cytat:
Napisane przez smutna85 Pokaż wiadomość
Teraz to już sama nie wiem, co z tym skierowaniem Podzwonię po przychodniach i się zorientuję

LadyBeatta - skoro miałaś z tego zajęcia, może polecisz mi jakieś materiały?
wyszukaj w google cwiczenia aparatu artykulacyjnego, fonacyjnego, i oddechowego cwiczen artykulacyjnych jest najwiecej. jak poszukam notatek z logopedii, to powiem Ci cos wiecej aa, no i logopedy szukaj w poradni psychologiczno- pedagogicznej.
__________________
konto nieaktywne
LadyBeatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-22, 10:08   #16
eelmirka
Zadomowienie
 
Avatar eelmirka
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 791
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

idź do logopedy, dowiesz się gdzie tkwi przyczyna, może źle układasz język i nawet tego nie wiesz. Nie wiem czy potrzebne jest skierowanie ale nawet jeśli to otrzymasz je bez problemu od swojego lekarza rodzinnego, może nawet dostaniesz od niego namiar na lekarza nfz (albo otrzymasz ich listę w recepcji). Nie krępuj się, na pewno po takiej wizycie otrzymasz jakieś ćwiczenia i poczujesz się o niebo lepiej że jesteś na drodze do rozwiązania problemu
eelmirka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-22, 10:47   #17
LadyBeatta
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 200
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

wlasnie popatrzylam po necie i do logopedy skierowanie jest niepotrzebne
__________________
konto nieaktywne
LadyBeatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-22, 12:27   #18
aniajagoda
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Cześć
Jestem logopedą, więc może podpowiem. Najlepiej, gdybyś wybrała się do logopedy, nie potrzebujesz skierowania, logopeda pokaże Ci ćwiczenia, być może również nauczy Cię prawidłowego oddychania, które znacznie polepszy jakość Twoich wypowiedzi. Pamiętaj, że nasza mowa i to jak jesteśmy odbierani opiera się na samogłoskach, więc już prawidłowa, wolniejsza i na szerzej otwartych ustach ich artykulacja, znacznie może polepszyć odbieranie Ciebie, no i Twoje samopoczucie. Na pewno dostaniesz też ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, bo może mówisz na lekkim szczękościsku (to dość częsta przypadłość). Najwięcej pracy niewątpliwie czeka Cie w domu, ważne tylko, żebyś dostała jakieś profesjonalne wskazówki. Powodzenia
aniajagoda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-26, 14:05   #19
smutna85
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 62
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Dziękuję za rady, wszystkie wzięłam sobie do serca Tytuły książek mam spisane i jutro idę z listą do biblioteki.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc
smutna85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-02, 17:55   #20
Stookrotka
Raczkowanie
 
Avatar Stookrotka
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 413
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

Hej, odświeżam wątek.

Moim problemem jest szybkie, niewyraźne mówienie, czasami za cicho. Dodatkowo czasami mowie jakiś wyraz, wiem jaki chce powiedzieć ale mowie inny, albo przekręcam ten wyraz np. zamiast dobrze to doebrze itp..
czuje się idiotycznie, nigdy tak nie miałam wcześniej - nie zdarza mi się to w domu gdy gadam z rodzicami/rodzeństwem tylko gdy jestem np na uczelni.
Myślałam może że to stres bo jakoś podświadomie boje się walnąć gafę czy coś ale zdarza mi się to też z koleżankami przy których nie powinnam się stresować bo znamy się.
Nigdy nie miałam problemów z dykcją, dużo śpiewałam, często głośno czytałam
nie wiem co się teraz dzieje
Stookrotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-14, 16:37   #21
bridget0505
Raczkowanie
 
Avatar bridget0505
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 376
Dot.: Mój problem: mówię niewyraźnie

ja jako dziecko miałam z tym problem. Zjadałam "i" ...zamisat kwiat-kwat,rakieta-raketa ;]. Chodziłam do logopedy i już jest ok.
bridget0505 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:46.