Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-06-17, 13:19   #1
Sabasza
Rozeznanie
 
Avatar Sabasza
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 552
Talking

Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania


Wizażanki, nie znalazlam takiego tematu na forum, ale jeśli kojarzycie to przekierujcie mnie proszę

Borykam sie z problemem dotyczącym gotowania sobie na kilka dni do przodu, a problem wynika z tego, że nie do końca jestem pewna jak najlepiej takie dania przechowywać, żeby nie straciły wartości odżywczych, żeby były smaczne, no i żeby się nie zepsuły.

Zarówno na Wizażu, jak i w wielu innych miejscach pojawiają się porady, żeby gotować na przód. Mnie jest to bardzo potrzebne, bo pomaga mi to w mądrym rozplanowaniu jadłospisu i chroni przed momentami, kiedy nagle zostaje bez jedzonka i na szybko muszę coś wymyślać. A że jestem bardzo słabą kucharką, to tylko na tym tracę

Zastanawiam się w jakich pojemnikach przechowywać taką żywność, czego na pewno nie gotować na kilka dni do przodu? Macie jakieś doświadczenia, sposoby na ułatwienie sobie takiego planu

Z góry dziękuję za wszystkie rady
Sabasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-17, 14:07   #2
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania

Ja gotuje wieczorem na nastepny dzien. Jak sie potrzyma dluzej ryz to sie robi troche suchy, czego nie lubie. Przechowuje zarcie w plastikowych pojemnikach z pokrywka. Jesli robisz surowki to warzywa moga troche oklapnac i stracic swoich witamin, jesli poleza w lodowce troche dluzej. Zeby oszczedzic czas, warto korzystac z warzyw sezonowych - pomidorow, ogorkow czy kiszonek. Placki owsiane powinny wytrzymac 2-3 dni.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-17, 14:46   #3
Sabasza
Rozeznanie
 
Avatar Sabasza
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 552
Dot.: Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania

Poki co tez gotuje dzien wczesniej, ale jest to dla mnie bardzo problematyczne i dlatego zastanawiam sie jak to robia osoby, ktore rzeczywiscie gotuja sobie na caly tydzien w pracy. Na przyklad w niedziele na piec nadchodzacych dni

Kurcze, wlasnie sie zorientowalam ze zalozylam ten watek w zlym dziale, chcialam w dietetyce... jak go teraz przeniesc
Sabasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-17, 15:22   #4
moniczorek
Podróżniczka
 
Avatar moniczorek
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 826
Dot.: Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania

Ja obiady gotuje zawsze na 2 dni do przodu, czasami nawet na 3 jak sie duża porcja trafi ale to raczej rzadko... bo niestety nie mam czasu , żeby gotować codziennie a lubie wiedzieć co jem wiec swoje najlepsze


Jedzenie przechowuje normalnie w lodwóce, w plastikowych opakowania i codziennie zabieram ze do pracy. Gotuje naprawde różne rzeczy od ryżu, kasz, miesa, ryb wariacji na temat placków, naleśniów, zup i nigdy mi sie nie zepsuło.


Co do opakowań to polecam te :


https://www.zloteokazje24.pl/


żywność w nich przechowywana dłużej zachowuje swieżość, są szczelne i w drodze do pracy nic sie nie wylewa i w wiekości nadają się do odgrzewania w mikrofali.
moniczorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-17, 15:25   #5
pannaatopowa
Zakorzenienie
 
Avatar pannaatopowa
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 3 463
Dot.: Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania

Podobno także podczas mrożenia znika mało wartości odżywczych. Ja mam całą zamrażarkę pierozków. Co jeszcze robię? wekuję zupy i sosy (niezabielane), wkładam do słoików gorące i stawiam do góry nogami, przykrywam ścierka. Jak nie załapie, albo chcę utrzymać świeżość dłużej to stawiam w wodę i gotuję aż wieczko się "nie wklęśnie". Ach jeszcze bulion (bo te w kostkach są do chrzanu) wlewam do woreczka do lodu
__________________
Szczęście w budowie...

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód. A. E.
pannaatopowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-17, 17:19   #6
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania

wiesz... dużo zależy od tego, co konkretnie jesz. jeśli chcesz to możesz spróbować szykować jedzenie na więcej dni, ale uwzględniaj np. serki wiejskie czy twarożki, gotowane jajka...
niektóre warzywa wytrzymają dłużej w lodówce, np. kalafior, brokuł, marchewka, fasolka.
na pewno dłużej może postać zupa z dużą ilością warzyw i mięchem placki białkowo-otrębowe z dodatkami możesz robić na 2 dni do przodu.
postoi też makaron z mięsem i sosem.
niektóre sałatki można zrobić w większej ilości i postoją ze 3-4 dni. ja lubię taką z : tuńczyk w wodzie odsączony, paczka ogórków kiszonych, czerwona papryka, cebula, szczypiorek, 3 jajka na twardo, serek wiejski 200g, sól, pieprz. albo sałatka grecka, przy czym tutaj 2 dni wszystko razem postoi.

---------- Dopisano o 18:19 ---------- Poprzedni post napisano o 17:27 ----------

Tak sobie mysle, ze gdybys zainwestowala w pojemniki prozniowe to wszystko byloby duzo dluzej swieze. Moi rodzice kupili cos takiego i surowe mieso moze byc tydzien przechowywane i sie nie popsuje. Mysle, ze warzywa w salatkach tez by trzymaly swiezosc i ryz nie wysychal chyba sama musze zaopatrzyc sie w takie pojemniki, bo sa bardzo pomocne.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-17, 23:23   #7
Sabasza
Rozeznanie
 
Avatar Sabasza
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 552
Dot.: Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania

Cytat:
Napisane przez moniczorek Pokaż wiadomość
Co do opakowań to polecam te :

https://www.zloteokazje24.pl/

żywność w nich przechowywana dłużej zachowuje swieżość, są szczelne i w drodze do pracy nic sie nie wylewa i w wiekości nadają się do odgrzewania w mikrofali.
Jak kliknelam na ten link, to wyswietlily mi sie pojemniki Sistema, dokladnie tych uzywam i bardzo je lubie

Cytat:
Napisane przez pannaatopowa Pokaż wiadomość
Podobno także podczas mrożenia znika mało wartości odżywczych. Ja mam całą zamrażarkę pierozków. Co jeszcze robię? wekuję zupy i sosy (niezabielane), wkładam do słoików gorące i stawiam do góry nogami, przykrywam ścierka. Jak nie załapie, albo chcę utrzymać świeżość dłużej to stawiam w wodę i gotuję aż wieczko się "nie wklęśnie". Ach jeszcze bulion (bo te w kostkach są do chrzanu) wlewam do woreczka do lodu
Podziwiam twoja pracowitosc Skorzystam z porady na ugotowanie bulionu i zamrozenie. Uwielbiam kasze jaglana ugotowana w bulionie

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
wiesz... dużo zależy od tego, co konkretnie jesz. jeśli chcesz to możesz spróbować szykować jedzenie na więcej dni, ale uwzględniaj np. serki wiejskie czy twarożki, gotowane jajka...
Jesli chodzi o to szykowanie na dluzej, to mysle glownie o obiadach, a tutaj jem miesa, ryby, warzywa, makaron. Dzieki za sugestie na ta salatke

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
Tak sobie mysle, ze gdybys zainwestowala w pojemniki prozniowe to wszystko byloby duzo dluzej swieze. Moi rodzice kupili cos takiego i surowe mieso moze byc tydzien przechowywane i sie nie popsuje. Mysle, ze warzywa w salatkach tez by trzymaly swiezosc i ryz nie wysychal chyba sama musze zaopatrzyc sie w takie pojemniki, bo sa bardzo pomocne.
Zdezydowanie zaczne sie rozgladac za jakimis fajnymi prozniowymi pojemnikami. Jedyny problem, jaki w nich widze to to, ze to wysysanie powietrza pompką jest troche... upierdliwe Jestem leniuchem strasznym i staram sie unikac wynalazkow, ktorych wiem ze nie uzyje, szkoda stresu Mialam takie pojemniki i ta pompka mnie dobijala. Ale moze sa jakies inne rozwiazania, ktore beda dobre dla leniwca...

Natrafilam kiedys na takie podforum na reddicie, gdzie ludzie wymieniaja sie wlasnie pomyslami na calotygodniowe lunche, i zamieszczaja zdjecia. Naprawde ciekawi mnie na ile te posilki zachowuja swiezosc.

Zerknijcie na przyklad na te fotke: http://i.imgur.com/jR0A19h.jpg?1

A tutaj link do forum, mozna sie (byc moze) zainspirowac: https://www.reddit.com/r/MealPrepSunday/
Sabasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-06-18, 06:44   #8
moniczorek
Podróżniczka
 
Avatar moniczorek
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 826
Dot.: Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania

Cytat:
Napisane przez Sabasza Pokaż wiadomość
Jak kliknelam na ten link, to wyswietlily mi sie pojemniki Sistema, dokladnie tych uzywam i bardzo je lubie

bo własnie takie pojemniki podlinkowałam wiec nie dziwne, ze Ci sie otworzyły


skoro masz to ok wiec skoro nie chce Ci sie bawić w prózniowe to w tych też spokojnie dlużej przechowasz jedzenie
moniczorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-25, 09:35   #9
Sabasza
Rozeznanie
 
Avatar Sabasza
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 552
Dot.: Przygotowywanie dań na kilka dni - sposoby przechowywania

Na innym forum znalazlam porade jak przechowywac ryz, zeby byl potem fajny i wilgotny, a nie wysuszony. Chcialam ja najpierw przetestowac, ale wszystko wskazuje na to, ze szybko tego nie zrobie wiec wklejam wam linka, moze ktos skorzysta:

http://justbento.com/handbook/bento-...portioned-rice

Sposob dobry szczegolnie dla osob, ktore sobie przygotowuja takie typowe japonskie bento, a ryz jedza na zimno. Zasadniczo robimy tak:

Gotujemy i porcjujemy ryz, i kiedy jest jeszcze gorący (to bardzo wazne!) zwijamy go w folie spozywcza. Pozostawiamy do wystudzenia, wkladamy jeszcze do woreczkow spozywczych i mrozimy. Najlepszy do tego jest ryz krotkoziarnisty, gdyz taki lepiej zachowuje wilgotnosc.

Mam nadzieje, ze sie komus przyda
Sabasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-06-25 10:35:17


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:56.