Ciasto drożdżowe, które zawsze "wychodzi" - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-06-14, 21:35   #1
Gail
Raczkowanie
 
Avatar Gail
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 354

Ciasto drożdżowe, które zawsze "wychodzi"


Kruszonka:
- niepełna szklanka mąki
- 10 dag masła
- 5 łyżek cukru pudru
- łyżeczka zapachu waniliowego

Wymieszać mąkę z cukrem, polać stopionym masłem, dodać aromat, wymieszać i zagnieść. Uformować z ciasta kulę i włożyć do zamrażalnika na godzinę. W tym czasie robimy...

Ciasto:
- 1 kg mąki
- kostka drożdży
- szklanka cukru
- szklanka mleka
- pół szklanki oleju
- starta skórka z cytryny
- 5 jajek
- pół łyżeczki proszku do pieczenia

Rozdrobnić drożdże, zalać letnim mlekiem, wymieszać. Dodać cukier, jajka, olej, wymieszać. Stopniowo dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Ja na początku mieszam łyżką do rozbijania jajek, a gdy już ciasto będzie za gęste, wtedy ugniatam łapką - tak by wszystkie składniki połączyły się w gładką, elastyczną, odchodzącą od miski masę. Włożyć ciasto do formy wysypanej bułką tartą, posypać kruszonką (można dodać owoce - truskawki, śliwki, wiśnie - na wierzch). Włożyć ciasto do nagrzanego piekarnika, piec aż patyczek włożony do ciasta będzie suchy.

Ciacho zawsze wychodzi na 10 cm wysokie Pyszne jest posmarowane masłem i popite szklanką mleka
Gail jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-28, 21:16   #2
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Ciasto drożdżowe, które zawsze "wychodzi"

Moj przepis na drozdzowke, ktora sie zawsze udaje.

Porcja na duza blaszke od piekarnika.

Skladniki na ciasto:
1 kg maki, 100 g swiezych drozdzy, 2 szklanki mleka, 1 szklanka cukru, 4 zoltka, 4 lyzki oleju

Skladniki na kruszonke:
4 lyzki masla, 4 lyzki cukru pudru, 8 lyzek maki.

Przygotowaie zaczynu: zagrzac mleko powinno byc letnie, rozpuscic w nim cukier, wsypac do tego 2 lyzki maki i wkruszyc drozdze, lekko zamieszac i odstawic zaczyn do wyrosniecia wyrasta szybko od 5 do 15 minut.

Do miski wsypac make, wbic zoltka, wlac olej i wyrosniety zaczyn i wszystko to razem dokladnie zagniesc reka na jednolita mase, mieszajac zawsze jednym kierunku.

Przykryc miske sciereczka i mozna jeszcze dodatkowo owinac miske recznikiem, zeby ciastu bylo cieplo i odstawic ciasto w cieple miejsce do wyrosniecia np. obok grzejnika, (uwaga nie stawiac na grzejnik), ale niekoniecznie bo i na kuchennym stole wyrosnie. Ciasto powinno podwoic swoja objetosc, trwa to od 30 minut do 1 godziny.

Jak ciasto bedzie wyrastac, to przygotowac kruszonke rozpuscic maslo, nastepnie w cieplym rozpuszczonym masle rozpuscic cukier puder, nastepnie dodac make i dokladnie wymieszac na jednolita mase.

Jak ciasto podwoi swoja objetosc to wylozyc duza blaszke od piekarnika papierem sniadaniowym, posmarowac ten papier maslem i wylozyc na to wyrosniete ciasto, nastepnie posypac ciasto po wierzchu krszonka i pozostawic ciasto na blaszce do wyrosniecia. Ciasto na blaszce powinno powoic swoja objetosc, zabiera to od 30 minut do 1 godziny.

Jak ciasto podwoi objetosc, to wlozyc je do nagrzanego na 180 stopni piekarnika i piec 30 minut. U mnie na 180 sopni z turnoobigiem, piecze sie 20 minut i po 10 minutach, musze przykryc wierzch ciasta papierem sniadaniowym, zeby sie za mocno nie zapeklo, bo wierzch ciasta jest juz rumiany.

Drozdzowka dobrze sie mrozi. Co nie zjemy pierwszego dnia to kroje na kawalki i mroze. Potem zamrozona podgrzewam bez rozmrazania w mikrofalowce i jest jak pierwszego dnia.

Na zdjeciach moja drozdzowka przed wyrosnieciem na blaszce, po wyrosnieciu na blaszce i upieczona.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg S7308644.jpg (89,6 KB, 5 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg S7308645.jpg (79,1 KB, 1 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg S7308646.jpg (100,2 KB, 4 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg S7308649.jpg (104,1 KB, 9 załadowań)

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-01-13 o 12:46
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:30.