Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-11-27, 19:07   #1
Monx
Rozeznanie
 
Avatar Monx
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 557

Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)


Witam Jak w tytule, mam mały problem z wybraniem tematu na maturę ustną Zastanawiam się między trzema, ale cały czas nie mogę się zdecydować. I muszę szybko podjąć ostateczną decyzję, bo mój nauczyciel chce pod koniec grudnia dostać bibliografię

Oto te tematy:

1. "Na podstawie wybranych utworów literackich przedstaw, w jaki sposób cierpienie wpływało na zmianę poglądów i podstawę życiową bohaterów"

2. "Odwołując się do wybranych dzieł literackich,malarskich i filmowych udownij stałą obecność wampira w kulturze europejskiej, przedstaw różne ujęcia tematu oraz wyjaśnij przyczyny fascynaji tą postacią"

3. ''Przedstaw analizę wybranych ekranizacji dzieł literackich, wykorzystując znajomość utworów porównaj filmy z ich pierwowzorami."

Do pierwszego mogę brać tylko literaturę, do tematu 2 i 3 poza książkami inne dziedziny kultury Mogę liczyć na jakieś porady? I jakby ktoś pytał to jeszcze nie sporządziłam bibliografii ale mam pewien zarys do każdego tematu
__________________
>>


UX designer


Monx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 19:37   #2
cheri_magda
Rozeznanie
 
Avatar cheri_magda
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 592
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Jeśli chcesz wybrać prosty temat to wybrałabym na twoim miejscu jedyneczkę - sama lietartura co trochę ułatwia. Można tu wybrać pozycje z kanonu lektur omawianych w szkole i będziesz mniej więcej wiedziała jak interpretować dzieło.
3 też wydaje się być całkiem spoko. Możesz tu wykorzystać co najmniej 2 ekranizacje lektur (akurat przyszło mi do głowy "Wesele" i "Potop")
2 tu może być ciężko bo w odróżnieniu od 1 i 3 musiałabyś mieć jakiś nagrany film czy wydrukować coś do pokazania, fajnie jakbyś miała jakiekolwiek pojęcie o malarstwie czy filmie - chodzi mi o stosowane formy wyrazu, symbolika ect. Ale jeśli interesujesz się wampirami i tą tematyką to temat dla Ciebie.

Jestem tegoroczną maturzysta i w trakcie pisania pracy, więc myślę, że pomogłam.
Jeśli chesz mogę Ci też podać jakies przykładowe tytuloy do 1 tematu .
cheri_magda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 19:38   #3
Monx
Rozeznanie
 
Avatar Monx
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 557
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Cytat:
Napisane przez cheri_magda Pokaż wiadomość
Jeśli chcesz wybrać prosty temat to wybrałabym na twoim miejscu jedyneczkę - sama lietartura co trochę ułatwia. Można tu wybrać pozycje z kanonu lektur omawianych w szkole i będziesz mniej więcej wiedziała jak interpretować dzieło.
3 też wydaje się być całkiem spoko. Możesz tu wykorzystać co najmniej 2 ekranizacje lektur (akurat przyszło mi do głowy "Wesele" i "Potop")
2 tu może być ciężko bo w odróżnieniu od 1 i 3 musiałabyś mieć jakiś nagrany film czy wydrukować coś do pokazania, fajnie jakbyś miała jakiekolwiek pojęcie o malarstwie czy filmie - chodzi mi o stosowane formy wyrazu, symbolika ect. Ale jeśli interesujesz się wampirami i tą tematyką to temat dla Ciebie.

Jestem tegoroczną maturzysta i w trakcie pisania pracy, więc myślę, że pomogłam.
Jeśli chesz mogę Ci też podać jakies przykładowe tytuloy do 1 tematu .
Ooo byłabym wdzięczna jakbyś podała jakieś tytuły do cierpienia
__________________
>>


UX designer


Monx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 20:39   #4
cheri_magda
Rozeznanie
 
Avatar cheri_magda
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 592
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Myślę, zę mogą byc tu "Cierpienia młodego wertera" J.W.Geothe, "Pan Tadeusz" A. Mickiewicza - jeśli chodzi o romantym to myślę, że znajedziesz wiele przykładów - bo bohater romantyczny to taki który przez cierpienia doznane przechodzi zmiany.
myśle, że dobrym przykałdem bedzie Hiob (Stary Testament) który mimo przeciwności losu pozostał wierny Bogu.
Z nowszych dzieł myślę, że pasuje: "Granica" (postać Zenona Ziembiewicz).
Dobrym przykładem zmiany będzie główny bohater "Zbrodni i kary" F.Dostoyewskiego - można też wziąć pod uwagę Sonię jeśli wolisz.

---------- Dopisano o 21:39 ---------- Poprzedni post napisano o 21:37 ----------

A tak nawiązując do matury próbnej to może Marianna z "Lalki"? Proponuje poszperać w google - jest wiele prac na ten lub bardzo podobny temat i zweryfikowac moje propozycje...
cheri_magda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 21:24   #5
disappear enigma
Raczkowanie
 
Avatar disappear enigma
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 61
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Wiesz co. Musisz wybrać sama taki temat do którego dobierzesz dzieła, które znasz najlepiej a jeszcze lepiej byłoby gdybyś je lubiła . Dla mnie pisanie a potem "uczenie" się pracy przychodziło z łatwością i przyjemnością bo wybrałam dzieła, które lubię . Z doświadczenia wiem też, że jeśli wybierzesz literaturę z tzw. "zakresu lektur" komisja potrafi dowalić pytaniem z dupy (niestety tak miałam w swoim przypadku) a z kolei Ci z moich znajomych co wybrali książki/filmy spoza tego zakresu otzrymali pytania typu "co było najbardziej pomocne przy tworzeniu Twojej pracy" itp. bo po prostu komisja nie znała niektórych rzeczy"spoza" a lektury owszem (co oczywiste ). Temat dugi wydaje mi się bardzo interesujący, można by powiedzieć "na czasie". Ale jest on niewątpliwie trudny (wg. mnie). Temat pierwszy jest "typowy", ale na 100% znajdziesz do niego wiele, wieeeele materiałów. Można się rozgadać. A trójki osobiście się bym nie tykała.
__________________
Wybrałam figlarną Sugar Baby!

"Aby oszukać kobietę, potrzebny był wąż, ale aby oszukać męzczyznę, wystarczyła kobieta"
disappear enigma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 21:59   #6
arrachne
Zadomowienie
 
Avatar arrachne
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 1 363
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Cytat:
Napisane przez Monx Pokaż wiadomość
Witam Jak w tytule, mam mały problem z wybraniem tematu na maturę ustną Zastanawiam się między trzema, ale cały czas nie mogę się zdecydować. I muszę szybko podjąć ostateczną decyzję, bo mój nauczyciel chce pod koniec grudnia dostać bibliografię

Oto te tematy:

1. "Na podstawie wybranych utworów literackich przedstaw, w jaki sposób cierpienie wpływało na zmianę poglądów i podstawę życiową bohaterów"

2. "Odwołując się do wybranych dzieł literackich,malarskich i filmowych udownij stałą obecność wampira w kulturze europejskiej, przedstaw różne ujęcia tematu oraz wyjaśnij przyczyny fascynaji tą postacią"

3. ''Przedstaw analizę wybranych ekranizacji dzieł literackich, wykorzystując znajomość utworów porównaj filmy z ich pierwowzorami."

Do pierwszego mogę brać tylko literaturę, do tematu 2 i 3 poza książkami inne dziedziny kultury Mogę liczyć na jakieś porady? I jakby ktoś pytał to jeszcze nie sporządziłam bibliografii ale mam pewien zarys do każdego tematu
A mi z tych trzech to najłatwiejszy (bo najciekawszy) wydaje się temat 2. Ja akurat z gatunku tych 'niewampirowych' i więcej niż sama wiesz, to Ci pewnie nie podpowiem - Anna Rice ("Wywiad z wampirem"),"Drakulę", "Kołysankę" Machulskiego mam na myśli. W kwestii 'stałej obecności' musiałabyś trochę poszperać, ale myślę, że słownik motywów literackich powinien pomóc
A wampiry doradzam dlatego, że wydaje mi się, że najprzyjemniej Ci się nad tym będzie pracowało. Pozostałe tematy są typowo szkolne. Przy pierwszym raczej się szczególnie nie napracujesz, ale przy wampirzym powinnaś mieć satysfakcję (i nie zanudzisz komisji, która miliard razy słyszała już o Werterze, Raskolnikowie itd.). W tym cierpiętniczym temacie nie zapomnij o Konradzie-Gustawie tylko

Pozdrawiam, też tegoroczna maturzystka

PS: Może się przyda: pobawiłam się chwilę wujkiem Google i może rozejrzyj się za "Tajemnicza historia wampirów" Claude Lecouteux? To o wampirach w średniowieczu, facet to specjalista od lit. i kult. średniowiecznej.
PS2: Tak mi się przypomniało, że i nasz rodzimy Pilipiuk o wampirach pisał - "Wampir z M3". Całość raczej w tonie prześmiewczym - ale możesz zrobić o zmianie wizerunku, od budzącego grozę kiedyś, do budzącego politowanie idola nastolatek (tu Zmierzch można dodać, czy jak chcesz iść na całość: "Trudne sprawy" ) dzisiaj

Edytowane przez arrachne
Czas edycji: 2012-11-27 o 22:10
arrachne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 22:17   #7
disappear enigma
Raczkowanie
 
Avatar disappear enigma
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 61
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Uwielbiam Kołysankę Machulskiego!
__________________
Wybrałam figlarną Sugar Baby!

"Aby oszukać kobietę, potrzebny był wąż, ale aby oszukać męzczyznę, wystarczyła kobieta"
disappear enigma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-28, 06:32   #8
Monx
Rozeznanie
 
Avatar Monx
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 557
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

dziękuję za opinie, sądzę że w weekend podejmę ostateczną decyzję
__________________
>>


UX designer


Monx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-28, 09:59   #9
pati2404
Zakorzenienie
 
Avatar pati2404
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: TM
Wiadomości: 9 362
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Moim zdaniem drugi temat jest bardzo ciekawy i elastyczny :P Można wcisnąć wiele fajnych rzeczy,a sama wiem, że ludzie lepiej zdają tematy, które zawierają elementy różnych dziedzin sztuki No i myślę, że wtedy nie dostałabyś dużo szczegółowych pytań na temat ksiażki.
__________________
Walczę o realizację marzeń !
pati2404 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-28, 10:29   #10
rafalinka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 71
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

a ja mam takie pytanie. Pisałam kilka lat temu maturę, zdałam, ale do dzisiaj czegoś nie rozumiem, dostałam listę tematów i żaden mi nie pasował. Proszę powiedzcie czy mogłam napisać własny temat i pokazać go nauczycielce? Może w tedy miałabym lepszy wynik, a tak ...
rafalinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-28, 14:14   #11
Amabela
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 43
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Mi się podoba temat nr 3




Cytat:
Napisane przez rafalinka Pokaż wiadomość
a ja mam takie pytanie. Pisałam kilka lat temu maturę, zdałam, ale do dzisiaj czegoś nie rozumiem, dostałam listę tematów i żaden mi nie pasował. Proszę powiedzcie czy mogłam napisać własny temat i pokazać go nauczycielce? Może w tedy miałabym lepszy wynik, a tak ...
Jest tak że trzeba jakos pod koniec 2 klasy LO zgłosić temat własny
__________________
Nauka hiszpańskiego i francuskiego


listopad 2010
Amabela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-28, 14:16   #12
malyszkicownik
Zadomowienie
 
Avatar malyszkicownik
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 048
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Cytat:
Napisane przez rafalinka Pokaż wiadomość
a ja mam takie pytanie. Pisałam kilka lat temu maturę, zdałam, ale do dzisiaj czegoś nie rozumiem, dostałam listę tematów i żaden mi nie pasował. Proszę powiedzcie czy mogłam napisać własny temat i pokazać go nauczycielce? Może w tedy miałabym lepszy wynik, a tak ...
Mogłaś, ale temat musiałby zostać zaakceptowany przez nauczycielkę/szkołę, nie wiem dokładnie. Generalnie jak ja dostałam listę ponad 100 tematów, to było w czym wybierać, wystarczy wybrać kilka, nad każdym dobrze się zastanowić - jakie książki, jaki zakres materiału, forma, moja wiedza - naprawdę można znaleźć coś dla siebie. Na pierwszy rzut oka to każdy temat wydawał mi się zły, nie dla mnie, ale potem jakoś samo przyszło
malyszkicownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-28, 14:57   #13
samancia15
Raczkowanie
 
Avatar samancia15
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 51
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Gdyby ktoś chciał mam do odsprzedania prace maturalną: ,, Artysta jako bohater literacki. Omów na wybranych przykładach,,
Zainteresowane osoby prosze pisac_
samancia15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-28, 15:36   #14
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-28, 20:17   #15
dobrusia8e
Zadomowienie
 
Avatar dobrusia8e
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 372
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Cytat:
Napisane przez rafalinka Pokaż wiadomość
a ja mam takie pytanie. Pisałam kilka lat temu maturę, zdałam, ale do dzisiaj czegoś nie rozumiem, dostałam listę tematów i żaden mi nie pasował. Proszę powiedzcie czy mogłam napisać własny temat i pokazać go nauczycielce? Może w tedy miałabym lepszy wynik, a tak ...
Mogłaś, jak już ktoś napisał, w 2 klasie LO (lub w 3 technikum) daje się temat napisany przez siebie, potem zbiera się komisja, która temat akceptuje lub odrzuca i po wakacjach wywieszana jest lista, a jeśli Twój temat się na niej znajduje, to masz pierwszeństwo do jego wyboru.
Ja właśnie przedstawiałam własny temat

Cytat:
Napisane przez mm444 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Dokładnie, w moim LO jest taki nauczyciel, który ma taaaaaaaaaką wiedzę o filmach, że już niejedną osobę na maturze zagiął. A z drugiej strony jest też nauczycielka, która zna się lepiej na książkach młodzieżowych niż młodzież
__________________

PM 2020
dobrusia8e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-30, 00:39   #16
9c8d9cec639f523640ce6df817fef7acb209e2c9_626728175cda8
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 7 510
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Cytat:
Napisane przez pati2404 Pokaż wiadomość
Moim zdaniem drugi temat jest bardzo ciekawy i elastyczny :P Można wcisnąć wiele fajnych rzeczy,a sama wiem, że ludzie lepiej zdają tematy, które zawierają elementy różnych dziedzin sztuki No i myślę, że wtedy nie dostałabyś dużo szczegółowych pytań na temat ksiażki.
Tak! Ten temat można zrobić na milion sposobów, także jest bardzo otwarty i, jak piszesz, - elastyczny.
Można powołać się na całe stosy filmów, książek a z obrazami i innymi dziełami też na pewno nie byłoby problemu i fajnie by było przeanalizować boom na wampiryzm w ostatnich latach
9c8d9cec639f523640ce6df817fef7acb209e2c9_626728175cda8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-01, 11:41   #17
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Jedynka jest prościutka, teraz wiem że bez sensu się wysilać i robić tematu które nas interesują i dłubać w nich jak w pracy naukowej bierz jedynkę.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-02, 20:43   #18
funk_you
Wtajemniczenie
 
Avatar funk_you
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 2 549
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Popieram weź pierwszy temat. Ja zdawałam maturę w tym roku, wybrałam sobie bardzo ciekawy temat dotyczący języka a polonistka powiedziała mi, żebym wzięła prostszy i zajęła się czymś innym. Po prostu nie ma sensu utrudniać sobie, prezentacja maturalna nie ma wpływu na rekrutację na studiach( nie znam uczelni na którą byłaby potrzebna i punktowana).
funk_you jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 14:02   #19
Monx
Rozeznanie
 
Avatar Monx
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 557
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Wybrałam temat nr 1 Dzięki za opinie!
__________________
>>


UX designer


Monx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-31, 12:56   #20
meryo
Rozeznanie
 
Avatar meryo
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 843
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Cześć, odnawiam temat Mam problem z wyborem tematu na maturę ustną i tak jak założycielka tematu proszę o porady.

1. Odnosząc się do wybranych utworów literackich, rozważ myśl Władysława Tatarkiewicza: „Samotność jest przyjemnością dla tych, którzy jej pragną i męką dla tych, co są do niej zmuszeni”.


2. Bohater czytający. Wpływ literatury na świadomość i losy bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach.


3. Starość jako motyw literacki. Na wybranych przykładach przedstaw postawy bohaterów literackich u zmierzchu życia. Dokonaj oceny tych postaw.


4. Egotycy i egocentrycy jako bohaterowie literaccy. Dokonaj oceny i przedstaw konsekwencje takich postaw wobec życia i świata.


5. Wojna i miłość jako temat literacki. Na wybranych przykładach literatury polskiej i obcej przedstaw zagadnienie w kontekście wartości humanistycznych.


6. Konflikt jednostki ze społeczeństwem jako częsty motyw utworów literatury powszechnej. Ukaż problem na wybranych przykładach.


7. Literackie konwencje miłości. Porównaj różne ujęcia w literaturze polskiej i obcej. Odwołaj się do wybranych przykładów.


8. Realizm jako sposób prezentacji i oceny świata. Rozważ zagadnienie, odwołując się do wybranych utworów literackich.

9. Pisarz – mówi prawdę o rzeczywistości, czy kłamie? Na wybranych przykładach utworów literackich wyjaśnij, czemu służy subiektywny obraz rzeczywistości w dziele literackim.


10. Różnorodne sposoby ujęcia motywu powrotu w literaturze i filmie. Dokonaj analizy porównawczej wybranych dzieł.

11. Literacki i filmowy obraz PRL-u. Omów zagadnienie, wskazując ideologiczne zakłamanie i dramatyczne paradoksy dnia codziennego. Oprzyj się na wybranych przykładach.


12. Zaprezentuj Paryż jako miasto inspirujące artystów różnych dziedzin sztuki. Odwołaj się do wybranych przykładów.

13. Poszukiwanie celu życia przez bohaterów dzieł literackich i filmu XX wieku. Omów na wybranych przykładach.


14. Podróż jako element doświadczenia bohatera literackiego i filmowego. Przedstaw funkcję podróży na przykładzie wybranych dzieł.


Sporo ich, ale baaardzo proszę o pomoc

__________________
razem od 02.04.2012
zapuszczam włosy - jest 45 cm --> chcę 70
meryo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-24, 00:50   #21
Double Time
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 188
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Autorka tematu - nr 3 najłatwiejszy ( chociaż też najpopularniejszy ).

@Meryo - nr 8 łatwy, na dzień dobry możesz dać: Lalkę ( realizm ) i Chłopów ( naturalizm ).
W sumie każdy utwór pozytywistyczny pasuje z prozy.
Double Time jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-25, 19:54   #22
milk_choocoolate
Rozeznanie
 
Avatar milk_choocoolate
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 785
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Cytat:
Napisane przez Monx Pokaż wiadomość
3. ''Przedstaw analizę wybranych ekranizacji dzieł literackich, wykorzystując znajomość utworów porównaj filmy z ich pierwowzorami."
ja również się podłączę mam podobny temat i w związku z tym pytanie. Może jakieś propozycje utworu literackiego i jego ekranizacji?

Cytat:
Napisane przez meryo Pokaż wiadomość
11. Literacki i filmowy obraz PRL-u. Omów zagadnienie, wskazując ideologiczne zakłamanie i dramatyczne paradoksy dnia codziennego. Oprzyj się na wybranych przykładach.
moja siostra taki miała jeżeli czujesz sie w tym dobrze, to dośc fajny motyw
__________________
Tak Ci miałam wiele do opowiedzenia...
Wydawało mi się, że o życiu, ale okazuje się , że tylko o sobie...
O sobie w Tobie...
Albo raczej o Tobie we mnie ... '



zapuszczam włosy
pasmo kontrolne: 74 cm
cel pierwszy: 80 cm
milk_choocoolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 13:06   #23
domanisia44
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 5
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

witam mam ten sam temat, co Ty. Czy już jesteś po maturze? Jeśli tak, to jak Ci poszło? Jakie miałaś zadawane pytania, przez egzaminatorów? Jakie utwory wybrałaś? Pozdrawiam i czekam na informację

Edytowane przez domanisia44
Czas edycji: 2013-05-22 o 15:26
domanisia44 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 15:31   #24
Monx
Rozeznanie
 
Avatar Monx
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 557
Dot.: Wybór tematu maturalnego, proszę o radę ! :)

Cytat:
Napisane przez domanisia44 Pokaż wiadomość
witam mam ten sam temat, co Ty. Czy już jesteś po maturze? Jeśli tak, to jak Ci poszło? Jakie miałaś zadawane pytania, przez egzaminatorów? Jakie utwory wybrałaś? Pozdrawiam i czekam na informację
Wzięłam temat 1, jestem już po wszystkich maturach Ustny polski zdałam na 70%. Miałam dużo filozoficznych pytań, a komisja uczepiła się ''dżumy'' i z tego mnie pytała. Co autor miał na myśli, co go skłoniło do napisania ksiażki, o inne postacie [których nie zawarłam w prezentacji], jak moje życie się zmieniło po przeczytaniu tych ksiażek i jak ja bym postąpiła na miejscu bohaterów.
__________________
>>


UX designer


Monx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:37.