Kaloria kalorii nierówna? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-02-02, 17:26   #1
panjingya
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 76

Kaloria kalorii nierówna?


Tak sie zastanawiam wlasnie jak to jest z dostarczana energia przez pozywienie - ja widze wyrazna roznice zaleznie od produktow.

Ale juz przedstawiam problem.

Mam 2 warianty sniadania, ktore lubie:
1. jaglanka - 7/8 lyzek suchej kaszy, duzy owoc, dwie lyzki plynnego tluszczu
2. jajecznica - 6 jajek + 2 białka, jakies warzywa typu fasolka czy pomidor

No i wydaje mi sie, ze kalorycznie mamy podobnie, prawda? Natomiast nr 1. starcza mi na jakies 3h, po 5 to juz wyje z glodu.A nr 2? Masakryczna roznica. Przez 3h nie moge patrzec na jedzenie, przez 5h nie jestem glodna, 7h spokojnie wytrzymam wciaz nie czujac wielkiego glodu.


Tak, wiem, pewnie powiecie, ze bialko sie dluzej i ciezej trawi, no ale mimo wszystko, jak to dziala? Chcialabym bardzo przejsc na efekt, ktory daje jajecznica, (tylko np. z mniejszej ilosci jaj) bo czesto nie mam jak zjesc po 3h. Z drugiej strony, jesli jadam mieso na obiad to by chyba razem byla jakas potworna porcja bialka na dzien, za duza, wiec boje sie konsekwencji. No i za duzo jajek w tygodniu.

Co moge innego zjesc rano o podobnej kalorycznosci, lub po prostu zebym z 5h mogla bez problemu funkcjonowac i zeby moc jesc to prawie codziennie? Bardzo lubie te kasze z owocami rano, ale sami widzicie jak mnie to krotko trzyma, to samo z chlebem, za ktorym nie szczegolnie przepadam.
panjingya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-02, 18:35   #2
SofiaPrunikos
Rozeznanie
 
Avatar SofiaPrunikos
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 651
Dot.: Kaloria kalorii nierówna?

Cytat:
Napisane przez panjingya Pokaż wiadomość
Tak sie zastanawiam wlasnie jak to jest z dostarczana energia przez pozywienie - ja widze wyrazna roznice zaleznie od produktow.

Ale juz przedstawiam problem.

Mam 2 warianty sniadania, ktore lubie:
1. jaglanka - 7/8 lyzek suchej kaszy, duzy owoc, dwie lyzki plynnego tluszczu
2. jajecznica - 6 jajek + 2 białka, jakies warzywa typu fasolka czy pomidor

No i wydaje mi sie, ze kalorycznie mamy podobnie, prawda? Natomiast nr 1. starcza mi na jakies 3h, po 5 to juz wyje z glodu.A nr 2? Masakryczna roznica. Przez 3h nie moge patrzec na jedzenie, przez 5h nie jestem glodna, 7h spokojnie wytrzymam wciaz nie czujac wielkiego glodu.


Tak, wiem, pewnie powiecie, ze bialko sie dluzej i ciezej trawi, no ale mimo wszystko, jak to dziala? Chcialabym bardzo przejsc na efekt, ktory daje jajecznica, (tylko np. z mniejszej ilosci jaj) bo czesto nie mam jak zjesc po 3h. Z drugiej strony, jesli jadam mieso na obiad to by chyba razem byla jakas potworna porcja bialka na dzien, za duza, wiec boje sie konsekwencji. No i za duzo jajek w tygodniu.

Co moge innego zjesc rano o podobnej kalorycznosci, lub po prostu zebym z 5h mogla bez problemu funkcjonowac i zeby moc jesc to prawie codziennie? Bardzo lubie te kasze z owocami rano, ale sami widzicie jak mnie to krotko trzyma, to samo z chlebem, za ktorym nie szczegolnie przepadam.
Wątpie, ze posiłek 1 = posiłek 2 (pod względem kalorii). Do 1 posiłku dodaj ze 3-5 bananow, kiwi, może trochę orzechów albo masła orzechowego? Banany są najbardziej kalorycznymi owocami (szczególnie bardzo dojrzałe).

Ja po wypiciu koktajlu z 8 bananów, dwóch kiwi (plus jakiś innych owoców: malin, jeżyn, truskawek, mango) garści zielonych warzyw jestem najedzona na około 6 godzin.
SofiaPrunikos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-02, 18:58   #3
Aggis
Wtajemniczenie
 
Avatar Aggis
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 2 093
Dot.: Kaloria kalorii nierówna?

Widać bardziej Ci służą takie białkowo-tłuszczowe śniadania a nie węglowodanowe. Jajka są bardzo sycące, mają IG 0 = poziom cukru we krwi jest stabilny. Po węglach o wysokim IG człowiek szybciej staje się głodny, jedząc produkty o niskim IG nie ma takich spadków poziomu cukru we krwi i gwałtownych "ataków" głodu. Tutaj np. to jest wytłumaczone: https://portal.abczdrowie.pl/indeks-glikemiczny Ja po jajecznicy też jestem o wiele dłużej syta niż po np. owsiance (nawet jak dodam do niej tonę dodatków, nasion i suszonych owoców). Także myślę, że powinnaś jeść śniadania białkowo-tłuszczowe a jak węglowodanowe to z węgli o niskim IG (kasza jaglana ugotowana ma chyba akurat wysoki IG). Ale że wciskasz w siebie jajecznicę z 6 jajek + 2 białek to podziwiam ja jem jajecznicę z 2, omleta z 3 i więcej jajek na raz bym nie dała rady.

no a swoją drogą to kalorycznie te posiłki raczej nie są podobne, jajecznica ma więcej kcal niż jaglanka.

Edytowane przez Aggis
Czas edycji: 2016-02-02 o 19:00
Aggis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-03, 07:46   #4
panjingya
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 76
Dot.: Kaloria kalorii nierówna?

Cytat:
Napisane przez SofiaPrunikos Pokaż wiadomość
Wątpie, ze posiłek 1 = posiłek 2 (pod względem kalorii). Do 1 posiłku dodaj ze 3-5 bananow, kiwi, może trochę orzechów albo masła orzechowego? Banany są najbardziej kalorycznymi owocami (szczególnie bardzo dojrzałe).

Ja po wypiciu koktajlu z 8 bananów, dwóch kiwi (plus jakiś innych owoców: malin, jeżyn, truskawek, mango) garści zielonych warzyw jestem najedzona na około 6 godzin.
8 bananow? rany boskie D: bombe kalorii pozerasz rano

poza tym te moje posilki chyba sa wlasnie rowne:
1. jaglanka - 7/8 lyzek suchej kaszy, duzy owoc, dwie lyzki plynnego tluszczu (kaszy wychodzi woreczek 100gr, czyli z 350-400kcal, owoc 100kcal, tluszcz 200kcal = 600-700kcal)
2. jajecznica - 6 jajek + 2 białka, jakies warzywa typu fasolka czy pomidor (6 jajek niecałe 600kcal, 2 białka to moze z 40kcal?, warzywa to prawie nic = 600-700kcal).

Co za magia

Cytat:
Napisane przez Aggis Pokaż wiadomość
Widać bardziej Ci służą takie białkowo-tłuszczowe śniadania a nie węglowodanowe. Jajka są bardzo sycące, mają IG 0 = poziom cukru we krwi jest stabilny. Po węglach o wysokim IG człowiek szybciej staje się głodny, jedząc produkty o niskim IG nie ma takich spadków poziomu cukru we krwi i gwałtownych "ataków" głodu. Tutaj np. to jest wytłumaczone: https://portal.abczdrowie.pl/indeks-glikemiczny Ja po jajecznicy też jestem o wiele dłużej syta niż po np. owsiance (nawet jak dodam do niej tonę dodatków, nasion i suszonych owoców). Także myślę, że powinnaś jeść śniadania białkowo-tłuszczowe a jak węglowodanowe to z węgli o niskim IG (kasza jaglana ugotowana ma chyba akurat wysoki IG). Ale że wciskasz w siebie jajecznicę z 6 jajek + 2 białek to podziwiam ja jem jajecznicę z 2, omleta z 3 i więcej jajek na raz bym nie dała rady.

no a swoją drogą to kalorycznie te posiłki raczej nie są podobne, jajecznica ma więcej kcal niż jaglanka.
Bialkowo-tluszczowe mowisz? to czym moge zastepowac tę jajecznice, zeby byl podobny efekt, a zeby nie jesc dzien w dzien to samo? ale btw to ciekawe, wlasnie zjadlam tę jaglanke i jestem serio pelna, ale dobrze wiem, ze do 3h pojawi sie pustka w zoladku w przeciwienstwie do jajek.

Edytowane przez panjingya
Czas edycji: 2016-02-03 o 07:48
panjingya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-05, 09:48   #5
Aggis
Wtajemniczenie
 
Avatar Aggis
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 2 093
Dot.: Kaloria kalorii nierówna?

Cytat:
Napisane przez panjingya Pokaż wiadomość
Bialkowo-tluszczowe mowisz? to czym moge zastepowac tę jajecznice, zeby byl podobny efekt, a zeby nie jesc dzien w dzien to samo? ale btw to ciekawe, wlasnie zjadlam tę jaglanke i jestem serio pelna, ale dobrze wiem, ze do 3h pojawi sie pustka w zoladku w przeciwienstwie do jajek.
może kalorycznie wychodzi tak samo, ja liczyłam 7 łyżek kaszy jako 70g i założyłam, że jajecznicę robisz na maśle

co do śniadań to musisz poczytać na jakichś blogach, ja się tym nigdy zbytnio nie interesowałam, ale jest teraz sporo artykułów o tej tematyce. Jajka najłatwiej jest zrobić i można je jeść na wiele sposobów. Poza jajkami może np jakaś sałatka z wędzonym łososiem czy tuńczykiem, pomidory z mozarellą i bazylią polane oliwką, jakieś mięso z warzywami? Ja polecam jednak jajka - jajecznicę z warzywami, omleta, czy moją ostatnią miłość -szakszukę
Aggis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-02-05 10:48:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:31.