Bazylia, tymianek, zioła - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-05-29, 15:07   #1
niobe7
Zadomowienie
 
Avatar niobe7
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 1 517
Send a message via Skype™ to niobe7

Bazylia, tymianek, zioła


Zimą próbowałam wyhodowac bazylię z nasionek,ale z własnego doświadczenia juz wiem, ze nie należy jej trzymac w nieogrzewanym pokoju, bo chyba woli cieplo i słonce Jesli nie to mnie poprawcie

Ostatnio dostałam juz takie kilkucentymetrowe oregano i moje pytanie jest jakies ma ono wymagania? Słonce czy raczej miejsca srednio oswietlone? Jak mocno nalezy podlewac?

Mam jeszcze pietruszke naciowa, ale ona chyba nie ma jakis specjalnych wymagan Stoi sobie w kuchni, podlewam ja tak zeby miala wilgotno i jak na razie rosnie

Jesli ktos cokolwiek wie o hodowli ziół to pomózcie mi, bo szukalam, ale chyba malo na ten temat na necie
__________________
...zabij wszystkie moje demony, a moje anioły też mogą umrzeć...
niobe7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-29, 19:07   #2
Beaux
Zakorzenienie
 
Avatar Beaux
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 732
Dot.: hodowla ziół

A propos oregano/lebiodki to trochę info jest tu: http://www.ppr.pl/dzial.php?id=2763

Jeszcze tu trochę o ziołach: http://www.gardener.republika.pl/rosliny/ziola.html
__________________
Album wędrował od listopada 2008: elia damurek nir hejasz kamilcia malgwa pupil jambolaja sol katasiaczek i dotarł w październiku 2011

BLOG

Edytowane przez Beaux
Czas edycji: 2006-05-29 o 22:04
Beaux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-31, 07:09   #3
niobe7
Zadomowienie
 
Avatar niobe7
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 1 517
Send a message via Skype™ to niobe7
Dot.: hodowla ziół

dzieki czyli na razie bedzie stała na parapecie gdzie ma słoneczko, a potem na balkon z nia jak troszke podrosnie
__________________
...zabij wszystkie moje demony, a moje anioły też mogą umrzeć...
niobe7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-23, 21:58   #4
dwarf
Raczkowanie
 
Avatar dwarf
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 78
Bazylia i tymianek

Witam
Otóż mam pewien problem. W sobotę zabawiłam się w ogrodniczkę i przesadzałam kwiaty, sadziłam bratki i wysiałam w doniczce nasiona bazylii i tymianku. Jako iż nigdy wczesniej tego nie robiłam, nie mam pojęcia jak tymi nasionkami dalej się zajmować. Czy wiecie może jak często trzeba je podlewać, czy dużo wody potrzebują i kiedy moge się spodziewać pierwszych "plonów"? będę wdzięczna za pomoc

Edytowane przez SpanishMyszka
Czas edycji: 2008-04-10 o 08:49
dwarf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-24, 13:44   #5
Enaffi
Wtajemniczenie
 
Avatar Enaffi
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 852
Dot.: ogrodniczka

Podlewać codziennie z umiarem najlepiej przez sitko,w poludnie, w cieple dni spryskiwać dodatkowo.
Enaffi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-24, 14:49   #6
Nektarynka
Zadomowienie
 
Avatar Nektarynka
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 447
Wg mnie, a trochę mam z tym do czynienia:
Zioła wymagają dużo światła, wody i wilgoci. Nie lubią suszy i skoków temp. Najlepszym miejscem jest parapet okienny. Dodatkowo mogę napisać, że uszczykiwanie kwiatów bazylii pobudza wytwarzanie liści.

Będziesz chciała je potem wysadzić do gruntu ?

Bazylia: stanowisko słoneczne, gleba żyzna i przepuszczalna. Nwożenie kompostem jesienią a wiosną nawozy mineralne. Do gruntu wysadzać po 15 maja (po przymrozkach). Zabiegi pielęgnacyjne-nawadnianie, odchwaszczanie, spulchnianie gleby.
Tymianek: stanowisko słoneczne, gl. żyzna, dobrze znosi suszę. Wysiew rozsady do gruntu jesienią lub wczesną wiosną. Zabiegi pielęgnacyjne podobnie jak u bazylii.

Dodam jeszcze, że bazylia jest gatunkiem jednorocznym, więc chyba nie nacieszysz się nią długo :|
Tymianek to krzewinka-więc możesz ją sobie wysadzić przed domem jeśli masz taką możliwość.
__________________
To miłość nawraca nasze serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siły zła, egoizmu i strachu
- Jan Paweł II

http://kropelka-wiary.pl/


Edytowane przez SpanishMyszka
Czas edycji: 2008-04-10 o 08:33 Powód: Post pod postem.
Nektarynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-26, 18:23   #7
dwarf
Raczkowanie
 
Avatar dwarf
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 78
Dot.: ogrodniczka

wybaczcie, następnym razem będę szukać dokładniej

Nektarynka, dziękuje za wyczerpującą odpowiedź!
bazylii do gruntu nie będę wysadzać, zresztą u mnie w domu wszyscy przepadają za bazylią dlatego myślę, że jak już wyrośnie toi długo nie postoi
dwarf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-04-26, 19:47   #8
Nektarynka
Zadomowienie
 
Avatar Nektarynka
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 447
Dot.: ogrodniczka

Proszę bardzo Kiedyś przy okazji pstryknij fote Lepiej widzieć coś prawdziwego niż tylko w książkach na obrazku Oby udało się coś wyhodować
__________________
To miłość nawraca nasze serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siły zła, egoizmu i strachu
- Jan Paweł II

http://kropelka-wiary.pl/

Nektarynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-27, 21:37   #9
dwarf
Raczkowanie
 
Avatar dwarf
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 78
Dot.: ogrodniczka

już kiełkuje! ale widać narazie tylko mikroskopijne zielone kropeczki jutro wyjeżdżam na tydzień, zlecam mamie podlewanie. ciekawe co zastanę jak wrócę

miłych majówek !
dwarf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-29, 15:18   #10
Judy_21
Wtajemniczenie
 
Avatar Judy_21
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Zielona Wyspa :)
Wiadomości: 2 256
Dot.: ogrodniczka

Cytat:
Napisane przez dwarf Pokaż wiadomość
Witam (...)
Podłączam sie do prośby
__________________
Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka... Dante
Amelka 06/04/2009


WDF

93...83...73...70...65...63

-28 kg


Edytowane przez SpanishMyszka
Czas edycji: 2008-04-10 o 08:50
Judy_21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-10, 08:45   #11
SpanishMyszka
Zakorzenienie
 
Avatar SpanishMyszka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Shallow Grave
Wiadomości: 5 143
Dot.: ogrodniczka

BAZYLIA




WYSTĘPOWANIE I UPRAWA

Słodka bazylia, znana również pod nazwą bazylia, prawdopodobnie pochodzi z Indii. Ponad 150 odmian jest obecnie uprawianych na całym świecie, głównie dla ich wyraźnego smaku oraz olejku aromatycznego. Liście i kwitnące wierzchołki bazyli są zbierane w czasie kwitnienia rośliny. Bazylia rośnie najlepiej w lekkiej, dobrze spulchnionej, bogatej w składniki odżywcze, lekko kwaśnej glebie; pH waha się w przedziale 4.3 do 8.4. Bazylia wymaga pełnego słońca. Musi być dobrze podlewana. Ale uwaga - nie znosi zbyt nadmiernego podlewania.

Nasiona bazyli sadzi się w domu około 6 tygodni przed ostatnią datą wiosennych przymrozków. Nasiona sadzi sie na głębokość 6mm. Podlewać umiarkowanie aż do pokazania się pierwszych roślinek (około 8-14 dni). Przed przesadzeniem roślin, przystrzyc wierzchołki kiedy roślinki mają około 15cm wysokości. Przystrzyganie ma na celu pobudzenie rośliny do wykształcenia silniejszego systemu korzeniowego, jak również do wzrostu całej rośliny. Przesadzać roślinki w odległości 30 do 45 cm od siebie. Bazylia nie toleruje dobrze temperatur poniżej 5°C. Kiedy temperatura spada poniżej 5°C, rośliny należy przykryć np. plastikiem. Bazylia jest podatna na choroby takie jak np. plamy na liściach (głównie w czasie dużej wilgotności) oraz na inwazje robactwa, np.mszyce.

Bazylia, jeśli jest uprawiana w domu jako zimowa roślina, musi być sadzona płytko w małych doniczkach ze spulchnioną dobrze ziemią. Umieścić doniczki w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Rośliny wymagają co najmniej 5 godzin swiatła słonecznego lub 12 godzin światła sztucznego dziennie.

Hodowanie w kontenerach - Bazylia jest doskonałym ziołem do uprawy w doniczkach lub kontenerach. Ładnie wygląda na dekach lub patiach. Bazylia może rosnąć w dużych koszach. Kosz należy wyłożyć plastikiem (trzeba zrobić dziury, żeby roślina mogła oddychać oraz aby nie gromadziło się zbyt dużo wody), następnie wypełnić kosz dobrze spulchnioną ziemią i posadzić roślinki. Co trzy tygodnie podlewać odżywką. Wystepują również karłowate odmiany bazyli, które nadają się idealnie na parapet kuchenny. Produkują wystarczającą ilość liści dla codziennego użytku. Trzeba trzymać rośliny w cieple, w miejscu bardzo oświetlonym.
__________________
"It's been so long...
Feels like pins and needles in my heart...
So long...
I can feel it tearing me apart..."

SpanishMyszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-04-10, 08:47   #12
SpanishMyszka
Zakorzenienie
 
Avatar SpanishMyszka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Shallow Grave
Wiadomości: 5 143
Dot.: ogrodniczka

CZAS NA WYSIEW ?

Jak to się robi?
Robi się to prosto, bo rośliny mają w sobie dużą chęć do życia i właściwie przejmują na siebie większość pracy.
Po prostu nasionka wysiewa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu i czeka się na kiełki.

Gatunki Ziół

-Gatunki ziół, które wysiewałem to: bazylia, pietruszka naciowa, szczypiorek, tymianek, melisa, cząber, majeranek, koper, rokieta, kolendra, melisa, rzeżucha. Chyba tyle, inne moje zioła mam z przesadzenia od znajomych. Z moich doświadczeń wynika, że najłatwiej uprawia się bazylię, kolendrę, rzeżuchę, pietruszkę naciową, melisę. Te zioła rosły mi bezproblemowo i jak grzyby po deszczu ;-). To oczywiście mógł być przypadek i szczęście, akurat u mnie znalazły to co lubiły.
Szczególnie oczywiście polecam zasianie dużej ilości bazylii (przyda się na pewno - na pesto potrzeba całe garście liści bazylii, ale jest też przecież tysiąc innych zastosowań). Z bazylią nie ma żadnych problemów, rośnie jak chwast. Gatunki które zupełnie mi się nie udawały to koper (dwa sezony bez skutku) i majeranek (jedno podejście).
Oczywiście ziół jest dużo więcej i warto wysiewać to co się lubi, szczególnie często w kuchni przydają się: natka pietruszki, szczypiorek, bazylia, oregano, majeranek, tymianek, kolendra (jeśli gotuje się po hindusku).

Nasionka

-Nasiona kupuje się w różnych sklepach, na przykład w supermarketach. Torebeczka nasion kosztuje ok. 1-2 zł. W jednej torebeczce znajduje się monstrualna ilość nasion jak na uprawę doniczkową, więc wystarczają na kilka lat (na opakowaniach są terminy trwałości, ale w rzeczywistości nasiona starzeją się wolniej, roślinki wykiełkują też z paroletnich nasion). Dobrym pomysłem jest też dzielenie się nasionkami ze znajomymi, wtedy wychodzi wszystko jeszcze oszczędniej! Natomiast genialnym pomysłem jest dzielenie się siewkami, czyli takimi podrośniętymi roślinkami, które się potem pikuje.
-Nasiona trzeba kupić tylko zakładając ogródek, w następnych latach będziemy mieć już nasiona z własnej uprawy, a poza tym część ziół jest wieloletnia, zimują i odrastają na nowo (np. szczypiorek, pietruszka, tymianek i wiele innych).
-Kolendrę można wysiać z "przyprawy" - po prostu z tych okrągłych ziarenek, które dodajemy czasem do różnych potraw. Wyrasta jak szatan. Najłatwiejsze zioło do uprawiania.
-Mięty się nie wysiewa, trzeba zdobyć sadzonki, potem łatwo sie ją rozmnaża.

Ziemia

-Można tanio kupić w worku w supermarkecie. Można też spróbować ze starą ziemią co to ją mamy w jakiś starych skrzynkach na balkonie, ale może być wyjałowiona, ma się też duże szanse na późniejsze zmasowane ataki różnych szkodników. Ziemia przesuszona wymaga dobrego namoczenia przed użyciem.

Pojemniki

-Nadaje się wszystko: puszki, opakowania po jogurcie, skrzynki, doniczki etc. Jeżeli później będziemy pikować siewki do innych pojemników (a zapewne będziemy), to w ogóle się tym teraz nie przejmujmy.
Możemy też jednak od razu przygotować sobie pojemniki do uprawy:
-Na spodzie naczynia powinna być dziurka (dziurki), potrzebny jest też drenaż - kawałki pokruszonej cegły/żwir/kamyczki wysypane na dno doniczki. Na to sypiemy ziemię, aby sięgała 1 cm poniżej krawędzi doniczki.

Podlewanie

-Ziemia musi być wilgotna, ale bez przesady z podlewaniem. Jak jest za mokro to zioła nie chcą rosnąć i chorują, jak jest za sucho to umierają.

Miejsce

-Zasadniczo aby móc skutecznie uprawiać zioła najlepiej mieć okna na inną stronę niż północna. Niezły jest też balkon.
__________________
"It's been so long...
Feels like pins and needles in my heart...
So long...
I can feel it tearing me apart..."

SpanishMyszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-18, 13:09   #13
justyna27
Rozeznanie
 
Avatar justyna27
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 542
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

witam wszystkie ogrodniczki
ja w tym roku zaśałam sobie zioła: majeranek tymianek i bazylje
wydaje mi się ze zagęsto je wysiałam i nie wiem czy tak może zostać czy odczekać jeszcze troche i je rozsadzić (chodzi o majeranek i tymiane bo bazylje dopiero dwa dni temu) podpowiedzcie
na pierwszym zdięciu jest okno na którym sobie rosną na drugim majeranek a na trzecim tymianek
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg foto03,11,07 077.jpg (128,9 KB, 452 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg foto03,11,07 076.jpg (120,9 KB, 356 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg foto03,11,07 075.jpg (107,2 KB, 336 załadowań)
justyna27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-18, 19:11   #14
SpanishMyszka
Zakorzenienie
 
Avatar SpanishMyszka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Shallow Grave
Wiadomości: 5 143
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez justyna27 Pokaż wiadomość
witam wszystkie ogrodniczki
ja w tym roku zaśałam sobie zioła: majeranek tymianek i bazylje
wydaje mi się ze zagęsto je wysiałam i nie wiem czy tak może zostać czy odczekać jeszcze troche i je rozsadzić (chodzi o majeranek i tymiane bo bazylje dopiero dwa dni temu) podpowiedzcie
na pierwszym zdięciu jest okno na którym sobie rosną na drugim majeranek a na trzecim tymianek
Ale ładne
Ja bym jeszcze trochę poczekała z rozsadzaniem.
__________________
"It's been so long...
Feels like pins and needles in my heart...
So long...
I can feel it tearing me apart..."

SpanishMyszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 08:06   #15
1111c4b9c157e15532fa9e27a07e9b9b22376b0b_65935273b71bb
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 1 639
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Witam,
A ja nie moge treaz nigdzie dostac nasion bazylii oregano i majeranku, pani w sklepie ogrodnicznym stwierdziła ze juz po sezonie siewnym. Przeciez zioła w doniczkach mozna wysiewać cały rok ;(

Poszukam w hipermarkecie gdy bede w weekend w Krakowie
1111c4b9c157e15532fa9e27a07e9b9b22376b0b_65935273b71bb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 08:11   #16
kliwia
Zakorzenienie
 
Avatar kliwia
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 16 907
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

zawsze zostaje allegro
kliwia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 09:17   #17
1111c4b9c157e15532fa9e27a07e9b9b22376b0b_65935273b71bb
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 1 639
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Racja
1111c4b9c157e15532fa9e27a07e9b9b22376b0b_65935273b71bb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-23, 11:57   #18
Glapsa
Przyczajenie
 
Avatar Glapsa
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

[1=1111c4b9c157e15532fa9e2 7a07e9b9b22376b0b_6593527 3b71bb;8169100]Witam,
A ja nie moge treaz nigdzie dostac nasion bazylii oregano i majeranku, pani w sklepie ogrodnicznym stwierdziła ze juz po sezonie siewnym. Przeciez zioła w doniczkach mozna wysiewać cały rok ;([/quote]

Ja wysiałam bazylię w lipcu, choć na opakowaniu z nasionami było napisane, żeby wysiewać do maja.
Rośnie jak wariatka, szczerze, nigdy nie widziałam takiej domowej bazylii i trochę się niepokoję czy to nie jakieś monstrum, które opanuje cały dom. Załączam foto.

http://www.yousendit.com/download/Q0...VEg3bUR2Wmc9PQ

Ma ząbki na listkach i bardzo silny bazyliowy zapach. Smak nieco ostrzejszy niż bazylia o zaokrąglonych listkach.
Wiecie może jaki to może być gatunek bazylii?
Glapsa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-23, 13:52   #19
1111c4b9c157e15532fa9e27a07e9b9b22376b0b_65935273b71bb
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 1 639
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Kupiłam na allegro zestaw nasionek przypraw i nasion na kiełki, dzis ide odebrać z poczty i zabieram sie na uprawe. Po ilu dniach/tygodniach zaczyna wschodzic??
1111c4b9c157e15532fa9e27a07e9b9b22376b0b_65935273b71bb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-07-24, 10:35   #20
Glapsa
Przyczajenie
 
Avatar Glapsa
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Mnie nasiona bazylii i rukoli wyrosły po kilku dniach.
Czy nikt nie wie co to za gatunek bazylii, który u mnie dom opanowuje?
Glapsa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-08, 16:31   #21
hubi91
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2
Hodowla Ziół, Pomocy!

Cześc,

Mam do was pare pytań. Kupiłęm sobie pare roślin narazie dwie i chiałbym się dowiedzieć jak to teraz posadzić. Kupiłem nasiona Bazylii Pospolitej i Majeranku. I teraz jak już mam te nasiona i mam wysokie opakowania po jogurtach (bo słyszałem że może to slyżyć jako doniczka, najwyżej potem przesadze) to jak to zaszadzić. Mam te nasiona, mam te prowizoryczne doniczki mam ziemie (ziemie kupiłem w tesco, pisało Ziemia uniwesalna) i co teraz ? Ile włożyć tych nasion do tej ziemi. Moze mi ktoś to wszystko wyjaśnić ?
hubi91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-08, 18:04   #22
martaaa84
Raczkowanie
 
Avatar martaaa84
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 69
GG do martaaa84
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

Hej,
Jeśli chodzi o BAZYLIĘ - do doniczek wypełnionych podłożem siejemy około 15 nasion, delikatnie uklepujemy, przykrywamy kilkumilimetrową warstwą podłoża. Przy równomiernej stałej wilgotności szybko kiełkują. Około maja można przesadzić (pikować) młode rośliny lub zostawić 3-4 najsilniejsze, a pozostałe usunąć. Miejsce - jasne i ciepłe. Z chwilą pojawienia się pąków kwiatowych następuje zahamowanie wzrostu rośliny. Łodygi przeznaczone do suszenia najlepiej ścinać przed kwitnieniem.
MAJERANEK - wysiewamy nasiona do doniczek, przykrywamy cienką warstwą podłoża. Po wzejściu część siewek wyrywamy, pozostawiamy w doniczce 3-5 roślin. Podlewamy oszczędnie - majeranek nie lubi nadmiaru wody, dość dobrze znosi suszę. Miejsce słoneczne i ciepłe. Gdy zaczynają pojawiać się kwiaty, obcinamy wierzchołki pędów i suszymy.
POWODZENIA!!
__________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć."
Paulo Coelho
martaaa84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 06:15   #23
zosik
Raczkowanie
 
Avatar zosik
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 92
GG do zosik
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

kiełkuje juz cos?
zosik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 15:59   #24
xena-m
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 20
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

Nasiona wysiewać na początku kwietnia do skrzynek (lub Twoich pojemniczków) napełnionych do ok. 2/3 ziemią można ją wynieszac w 1/3 z pisakiem i tak po ok 10 -15 nasion umieścić w pojemniku równoniernie rozsypanych najlepiej przysypać piskiem przesianym przez sitko (łatwo sie nagrzewa i widac jak przesych kiedy trzeba podlać) po ziewie podlewamy przykrywamy foliąworeczek lub szybką tak aby wilgoć dłużej sie utrzymała - jak zaczną wschodzić folię zdejmujemy (cały czas zwracany uwagę na to, aby nie było za sucho ani za mokro) kiedy roslinki zaczną sie stykać można pikowac tzn porozsadzac rzadziej -pojedyńczo w pojemniczkach przed wysadzeniem do gruntu należy je zachartowac tzn troszke je wietrzyć lub obniżyć temperature a do gruntu wysadzamy dopiero po 15 maja czyli po zimnych ogrodnikach powodzenia - można też bazylie w domku uprawiać
xena-m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-25, 15:00   #25
hubi91
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

Zasadziém chyba to za wczesnie, bo cos wyszlo ale szybko opadlo i nic z tego. A wiec kupie jeszcze raz nasiona. Zrobie skrzynke i tak jak xena-m mi doradzia zasadze wedlug tej instrukcji na poczatku kwietnia. I mam jeszcze pytanie w taki sposob jak mi xena-m napisala moge zasadzic bazylie, majeranek, miete i tymianek ? I czy tez w tym samym okresie czasowym czyli na poczatku kwietnia.

Sory za brak polskich znakow nie mam polskiego Windowsa.
hubi91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-05, 12:59   #26
kama19
Raczkowanie
 
Avatar kama19
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 201
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

Witam serdecznie!
Mam pytanie dotyczące papryki i cukinii, a mioanowicie jak je sadzić - czy trzeba z ziarenek zakupionych w sklepie czy można z ziarenek z tych warzyw?jeżeli można z warzyw to jak je trzeba przygotować?suszyć jakos czy cos?i po jakim czasie są widoczne jakies efekty?
Pozdrawiam serdecznie
__________________
Wyminka -> https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=671491
kama19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-11, 17:52   #27
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

dziewczyny posialam dzis miete bazylie kolendre i cząber. stoja na parapecie okiennym ale mam odrobine nieszczelne okna i martwie sie ze beda mialy za zimno. czy trzeba je podlewac codziennie?
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-22, 17:40   #28
Nikoru
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 39
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

Mam prośbę do hodowców bazylii. Kupiłam wielki krzak (ok. 50cm) tego zioła (w sklepie ogrodniczym) i wsadziłam do doniczki na tarasie. Ponieważ zaczyna kwitnąć, chciałabym go skrócić i ususzyć.

Nigdy nie miałam do czynienia z bazylią i nie wiem, na jak radykalne cięcie mogę sobie pozwolić. Czy skrócenie całych pędów prawie do ziemii nie zaszkodzi roślinie? Robię tak z miętą, tymiankiem i oregano i rosną mi pięknie.
Nikoru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-27, 07:10   #29
sybillla
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 112
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

witam!!

chciałabym zasadzic w jednej podłużnej doniczce 2-3 zioła czy ktoś bardziej doświadczony może mi podpowiedziec co się "lubi"??

czy mog ę np bazylie z majerankiem lub miętą zasadzic? donicvzki mają ok 35 cm długości i 10 cm szerokości

DZIĘKUJE
sybillla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-27, 07:17   #30
Nikoru
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 39
Dot.: Hodowla Ziół, Pomocy!

Mam bazylię, miętę, melisę, pietruszkę, tymianek i oregano w jednej doniczce (dużej na tarasie). Pierwsze cztery rosną pięknie, tymiankowi i oregano coś nie pasuje, ale czy akurat sąsiedztwo pozostałych roślin, to nie wiem.

Jeśli chcesz hodować miętę w jednej doniczce z innymi ziołami, to albo posadź ją w oddzielnym pojemniku, albo czymś oddziel od pozostałych roślin, bo mięta rozpuszcza pędy i bardzo się rozprzestrzenia. Nawet się nie obejrzysz a zarośnie ci inne rośliny. Tymianek, melisa i oregano też się plenią, ale nie az tak.
Nikoru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-05-19 11:12:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:44.