Czarna lista składników w kosmetykach - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-25, 18:09   #31
mrs.doubtfire
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 566
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Cytat:
Napisane przez tiare Pokaż wiadomość
A wystarczyło zwrócić uwagę na źle użytą terminologię...
W znaczeniu potocznym "chemia" to te składniki kosmetyczne, które nas zatruwają (a nie te, na które reagujemy alergią; ona zależy od indywidualnych skłonności danej osoby).
Zwrocilam uwage na calosc, bo sie nie zgadzam z caloscia, dla mnie chemia to wcale nie to co mnie zatruwa, ale wszystko co mnie otacza.
mrs.doubtfire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 18:20   #32
aga007
Raczkowanie
 
Avatar aga007
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 256
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Dziewczyny ale po co ta dyskusja przecież ona wyrażnie napisała to co nam szkodzi i nie da się uniknąć terminologii to też chemia tak jak są rośliny zdrowe które jemy i takie które są trujące które nam szkodzą. Powietrzete to gaz. Gaz niezbędny do życia, ale są również gazy szkodliwe i to wszystko chemia.
Ja jestem za moim zdaniem świetnt wątwk
aga007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 19:18   #33
k-n
Wtajemniczenie
 
Avatar k-n
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 496
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Nie zgadzam sie, że wszystkie te składniki są szkodliwe. Np. w przypadku suchej skóry składniki takie jak glycerina czy vaselin oil pozwalają zatrzymać wodę w naskórku, a więc zmniejszyć suchość, stwarzają powłokę, która chroni skórę m.in. przed wiatrem czy mrozem.
Jeśli miałabym sie czegoś obawiać to jedynie polyacrylamidu, parabenów i pochodnych formaldehydu.
k-n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 20:34   #34
aga007
Raczkowanie
 
Avatar aga007
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 256
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

I na takich składnikach się skupmy jeśli tylko mogłabyś k-n bardziej szczegułowo opisać te składniki dlaczego można się ich obawiać
aga007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 21:04   #35
k-n
Wtajemniczenie
 
Avatar k-n
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 496
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Polyacrylamide - posądzony o działanie rakotwórcze

Pochodne formaldehydu (m.in.: 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol; Diazolidinyl Urea; Imidazolidinyl Urea;Bromopol, Quaternium-15l) - podejrzewane o działanie rakotwórcze, mogą wchodzić w reakcję z innymi składnikami i wytwarzać prawdziwy formaldehyd.

Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Buthylparaben, Propylparaben) - wchłaniają się do krwi i do limfy... Nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży i kobiet w trakcie laktacji, bo swobodnie przenikają do zarodka oraz mleka

edycja:
Filtry przenikające - np. Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, - przenikają przez skórę, zachowują sie jak hormony...
Potwierdzono rakotwórcze działanie Oxybenzone

Edytowane przez k-n
Czas edycji: 2008-02-25 o 21:22 Powód: dopisek
k-n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 21:10   #36
aga007
Raczkowanie
 
Avatar aga007
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 256
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

No nieźle istotnie trzeba się tego wystrzegać a do czego są stosowane te składniki w jakich produktach mogą się pojawić
aga007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 21:16   #37
k-n
Wtajemniczenie
 
Avatar k-n
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 496
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Cytat:
Napisane przez aga007 Pokaż wiadomość
No nieźle istotnie trzeba się tego wystrzegać a do czego są stosowane te składniki w jakich produktach mogą się pojawić
Używane są jako konserwanty. Wiele kosmetyków je zawiera, ale najwięcej to chyba Ziaja..., np. w kremie z serii Pro jest jednocześnie polyacrylamide i 2 pochodne formaldehydu!!
k-n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-02-25, 21:55   #38
lilith1234
Rozeznanie
 
Avatar lilith1234
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: katowice
Wiadomości: 942
GG do lilith1234
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

zastanawia mnei [tak swoja droga] ldaczego produkty ktore zawieraja skladniki o udowodnionym szkoldiwym dzialaniu sa dopuszczane do sprzedazy
__________________
what price could you pay... for the changing your destiny...

pani rusycystka
teraz też pani żona


czyli BIOCHEMIA WCIAGA

lilith1234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 22:37   #39
Lavandulla
Przyczajenie
 
Avatar Lavandulla
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 22
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Zajrzałam, jako na intrygujący wątek mogący być wygodnym kompendium szerokiej wiedzy z Biochemii. No i się załamałam... W pierwszym poście wypisano właściwie 90% standardowego składu kosmetyku. Jedyne co pozostaje, to albo pogodzić się z niechybną śmiercią w skutek stopienia sie skóry zaatakowanej substancjami chemicznymi, lub poprzestanie na olejach z Ecospy (tymi z certyfikatem Ecocert, a co!), wodzie z górskiego strumienia, glince, no ewntualnie hydrolacie. Nie to, żebym się czepiała, ale może mogę zaapelować o mniej depresji i Apokaliptycznych wizji naszej rychłej zagłady... Hm?

Może więc w jakiś sposób umownie oznaczyć stopień szkodliwości tych składników, żeby wiedzieć, czeko unikać koniecznie, a co pozostaje do uznania użytkownika i jego ewentualnej chęci prewencji, itd... Bo z pewnością nie użyję kremu ze składnikiem rakotwórczym, o udowodnionej szkodliwości, natomiast z powodu gliceryny nie planuję mieć nocnych koszmarów.
Lavandulla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 22:43   #40
Hexxana
Zakorzenienie
 
Avatar Hexxana
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 11 972
GG do Hexxana Wyślij wiadomość przez MSN do Hexxana
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

We wszystkikm nalezy zachowac zdrowy rozsadek nie ma gotowej recepty by uniknac wszystkiego
Autorka watku miala dobre zamiary ale nie widze sensu by wypisywac poszczegolne skladniki poniewaz nie kazdy z nich jest "be" warto zwrocic uwage,ze to co dobre dla cery suchej to nie bedzie pasowac cerze tlustej itd.

Poza tym Slownik Skladnikow Kosmetycznych doskonale zdaje egzamin by sprawdzic sobie na szybko to i owo

Pozdrawiam
__________________
Hexxana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 09:13   #41
k-n
Wtajemniczenie
 
Avatar k-n
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 496
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Cytat:
Napisane przez Lavandulla Pokaż wiadomość
Może więc w jakiś sposób umownie oznaczyć stopień szkodliwości tych składników, żeby wiedzieć, czeko unikać koniecznie, a co pozostaje do uznania użytkownika i jego ewentualnej chęci prewencji, itd... Bo z pewnością nie użyję kremu ze składnikiem rakotwórczym, o udowodnionej szkodliwości, natomiast z powodu gliceryny nie planuję mieć nocnych koszmarów.
Myślę, że pewnym wyjściem jest całkowite unikanie polyacrylamidu, a pochodne i parabeny "dopuszczać do użytku" w zależności od tego, jak wysoko/nisko są w składzie. Im bliżej końca, tym lepiej



Cytat:
Napisane przez Hexxana Pokaż wiadomość
We wszystkikm nalezy zachowac zdrowy rozsadek nie ma gotowej recepty by uniknac wszystkiego
Autorka watku miala dobre zamiary ale nie widze sensu by wypisywac poszczegolne skladniki poniewaz nie kazdy z nich jest "be" warto zwrocic uwage,ze to co dobre dla cery suchej to nie bedzie pasowac cerze tlustej itd.
Dokładnie Przecież wszystkie oleje mineralne, wazeliny, trójglicerydy itp. są zbawienne dla suchej skóry, a u cer tłustych i mieszanych spowodują wysyp pryszczy.
Jeśli jest pomysł aby tworzyć taką listę - ok, ale przy każdym składniku zaznaczać czy szkodzi on wszystkim cerom, czy szkodzi tylko konkretnej cerze, np. mieszanej lub suchej.
k-n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-26, 10:17   #42
tiare
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: not here
Wiadomości: 426
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

To chyba nie o to chodzi, żeby wypisywać składniki "dobre' dla jakiegoś rodzaju cery, tylko uświadomienie ludziom czym napchane są te kosmetyczne "dobrodziejstwa", co?
tiare jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 10:30   #43
L_V
Zakorzenienie
 
Avatar L_V
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 12 249
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Cytat:
Napisane przez dominika3111 Pokaż wiadomość
Witajcie,
wpisujcie tutaj wszystko czego lepiej unikać w kosmetykach.




Czarna lista składników w kosmetykach:

Glycerin - gliceryna – substancja pochodzenia różnego, zaliczana do alkoholi. W kosmetykach stosowana jako środek utrzymujący wilgoć. Może wysuszać skórę.

Glycerine – składnik pochodzenia różnego. Otrzymywana z łoju zwierzęcego lub olejów roślinnych lub ropy naftowej. W kosmetyce pełni rolę środka utrzymującego wilgoć. Nadaje skórze miękkości, elastyczności i gładkości. W dużych stężeniach może powodować podrażnienia.

Glyceryl Stearate – Stosowany w kosmetykach jako zmiękczacz. Nie działa szkodliwie, ale u osób wrażliwych może wywołać podrażnienie

Isopropyl Myristate – substancja pochodzenia różnego, otrzymywana z kwasów tłuszczowych. Ma właściwości: nawilżające, natłuszczające, wygładzające, ochronne. W dużych stężeniach drażni skórę, błony śluzowe wywołując świąd.
Methylparaben - środek pochodzenia chemicznego – konserwant. Przeciwdziała pleśniom i drożdżom. Może wywołać alergie.

PEG – 40 Hydrogenated Castor Oil – substancja chemiczna. Składnik powierzchniowo czynny, zmiękczający i emulgujący. Może wywołać wyprysk, zapalenie mieszków włosowych.


Stearate Alcohol - substancja pochodzenia różnego. Polepsza lepkość i spoistość kremów, mleczek, śmietanek. Działa zmiękczająco na naskórek. Może powodować wyprysk i świąd. Działa drażniąco na oczy.

Stearate Glycerin – zmiękczacz. Nie działa szkodliwie, ale u niektórych osób może wywołać podrażnienia

Stearyl Alkohol – alkohol stearylowy – substancja pochodzenia różnego. Polepsza lepkość i spoistość kremów, mleczek, śmietanek. Działa zmiękczająco na naskórek. Może powodować wyprysk i świąd. Działa drażniąco na oczy.

Vaselin Oil – to mieszanina miękkiego wosku, który wchodzi w skład ropy naftowej z olejem parafinowym. Służy jako podłoże dla innych składników kosmetycznych. Sprzyja tworzeniu się zaskórników.

Nie zgadzam się z powyższymi. Z punktu widzenia osoby posiadającej skórę suchą/ odwodnioną te skłądniki były by jak najlpeiej widziane, bo to niemal same emolienty.
To tak jakby napisać, że rumianek jest zły, bo uczula. Ok, 40% populacji uczula, ale na 60% działą łagodząco.

A Peg40 to jeden z łągodniejszych sulfakantów.
L_V jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 10:32   #44
L_V
Zakorzenienie
 
Avatar L_V
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 12 249
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Cytat:
Napisane przez k-n Pokaż wiadomość

Dokładnie Przecież wszystkie oleje mineralne, wazeliny, trójglicerydy itp. są zbawienne dla suchej skóry, a u cer tłustych i mieszanych spowodują wysyp pryszczy.
Jeśli jest pomysł aby tworzyć taką listę - ok, ale przy każdym składniku zaznaczać czy szkodzi on wszystkim cerom, czy szkodzi tylko konkretnej cerze, np. mieszanej lub suchej.
otóż to - trzeba by było zrobić listy pod kątem kżdego typu skóry. A i tak może byc cieżko, bo przecież mnóstwo kobiet ma cery, np wrażliwa, ale mieszana.
L_V jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 10:46   #45
tiare
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: not here
Wiadomości: 426
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

czytanie ze zrozumieniem to szlachetna umiejętność.
tiare jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 11:18   #46
dominika3111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 13
Exclamation Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

bardzo dobry pomysł z tym posegregowaniem składników po typie cery.
Składniki podane przeze mnie to moja czarna lista- mam cerę tłustą, trądzikową i uważam że wymienione przeze mnie składniki są dla skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej złe!

Proponuje taki podział:

1. składniki które trzeba unikać (dot. wszystkich typów cery)


2. składniki nieodpowiednie dla danych typów cery
* obok składnika piszemy typ cery dla której jest ten składnik odpowiedni czy też nie.

możemy to zrobić za pomocą uśmieszków - będzie łatwiej wyszukiwać składniki nieodpowiednie każdej z nas dla siebie.

- oznacza składnik zakazany!!!

- cera sucha, wrażliwa

- cera tłusta, trądzikowa

- cera mieszana

- inne
dominika3111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 11:19   #47
dominika3111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 13
Exclamation Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

dodam jeszcze że uśmieszek oznacza składni kakazany dla danego typu cery
dominika3111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 11:22   #48
dominika3111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 13
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

PEG – 40 Hydrogenated Castor Oil – substancja chemiczna. Składnik powierzchniowo czynny, zmiękczający i emulgujący. Może wywołać wyprysk, zapalenie mieszków włosowych.

Phenoxyethanol – fenoksyetanol – środek pochodzenia chemicznego. Posiada właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. U osób o wrażliwej skórze może wywołać świąd, stan zapalny skóry z wypryskiem. Kosmetyków z fenoksyetanolem nie powinny używać kobiety w ciąży.

Sodium Laureth Sulfate – środek pochodzenia chemicznego - detergent syntetyczny. Substancja powierzchniowo czynna, stosowana jako emulgator w maściach I kremach oraz jako detergent w żelach, szamponach, tonikach. Może spowodować zapalenie skóry, świąd, wyprysk.

Stearate Alcohol - substancja pochodzenia różnego. Polepsza lepkość i spoistość kremów, mleczek, śmietanek. Działa zmiękczająco na naskórek. Może powodować wyprysk i świąd. Działa drażniąco na oczy.

Stearyl Alkohol – alkohol stearylowy – substancja pochodzenia różnego. Polepsza lepkość i spoistość kremów, mleczek, śmietanek. Działa zmiękczająco na naskórek. Może powodować wyprysk i świąd. Działa drażniąco na oczy.

Vaselin Oil – to mieszanina miękkiego wosku, który wchodzi w skład ropy naftowej z olejem parafinowym. Służy jako podłoże dla innych składników kosmetycznych. Sprzyja tworzeniu się zaskórników.
dominika3111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 11:23   #49
dominika3111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 13
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Polyacrylamide - posądzony o działanie rakotwórcze

Pochodne formaldehydu (m.in.: 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol; Diazolidinyl Urea; Imidazolidinyl Urea;Bromopol, Quaternium-15l) - podejrzewane o działanie rakotwórcze, mogą wchodzić w reakcję z innymi składnikami i wytwarzać prawdziwy formaldehyd.

Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Buthylparaben, Propylparaben) - wchłaniają się do krwi i do limfy... Nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży i kobiet w trakcie laktacji, bo swobodnie przenikają do zarodka oraz mleka

Filtry przenikające - np. Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, - przenikają przez skórę, zachowują sie jak hormony...
Potwierdzono rakotwórcze działanie Oxybenzone
dominika3111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-26, 11:25   #50
dominika3111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 13
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

jestem początkująca tutaj na biochemii, więc oczywiście proszę o wyrozumiałość.
życzę miłego dnia!
dominika3111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 14:41   #51
aga007
Raczkowanie
 
Avatar aga007
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 256
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Może na początku wykazałam istotie zbyt duży entuzjazm
ale nie zmieniam zdania wątek byłby syper zwłaszcza dla takich chemicznych "głąbów" jak ja tablice istotnie są świetne jeśli się wie czego szukać jeśli natomiast się idzie po omacku to jest gorzej, a to posegregowanie względem rodzajów cery to już zupełny balsam jak dla mnie. Jeśli oczywiście bardziej doświadczone wizażanki pomogąCzytając na temat składników i ich działania często widzi się opinię, że jest szkodliwy ale nie zawsze jest przy tym podane jaką osoba dajęca taką opinię ma cerę. Dla mnie jest to bardzo ważne ponieważ mam pracować w sklepie kosmetycznym i chciałabym być dobrym
doradcą. Dlatego tak się napaliłam na taki wątek
aga007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 15:15   #52
Jolie2601
Zakorzenienie
 
Avatar Jolie2601
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 4 408
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Cytat:
Napisane przez lilith1234 Pokaż wiadomość
zastanawia mnei [tak swoja droga] ldaczego produkty ktore zawieraja skladniki o udowodnionym szkoldiwym dzialaniu sa dopuszczane do sprzedazy
Bo takie mamy prawo.
Mówi się, że "Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest, wszystko zależy od stężenia" Do prod. spożywczych też dodają całą masę chemii, ale jeśli te dodatki nie przekraczają dopuszczalnego steżenia to jest to dozowlone. Przede wszystkim to nie ma co popadać od razu w panikę i wyrzucać wszystkie kremy.
__________________
Sacred is the gift that they
have without knowing
Serenity is knowing it's safe
from destruction of time

"Sacred Serenity" Death
Jolie2601 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 15:35   #53
aga007
Raczkowanie
 
Avatar aga007
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 256
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Pewnie że nie powinniśmy odrazu panikować ale jeśli będziemy bardziej uświadomieni jako konsumenci nie będziemy świadomie się zatruwać, a producentów może to zmusi do większego dbania o swoich klientów. Ja myślę, że jest sporo składników które w małej ilości są nawet świetne i nie szkodliwe ale są składniki które tylko są potrzebne jako np. konserwanty czy wypełniacze i nie spełniają żadnej innej roli. Producenci często stosują w ich mniemaniu drodne oszustwa mówiąc, że produkt zawiera takie czy inne składniki a tak naprawdę jest to wielka bzdura.
aga007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 16:09   #54
Jolie2601
Zakorzenienie
 
Avatar Jolie2601
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 4 408
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Cytat:
Napisane przez aga007 Pokaż wiadomość
Ja myślę, że jest sporo składników które w małej ilości są nawet świetne i nie szkodliwe
Inne zaś sa nieuniknione. Np. konserwanty, bo przecież krem zużywa się np. w miesiąc a nie kilka dni (pomijając już fakt ile czasu mija zanim trafi on do konsumenta)
Ale owszem, zgadzam się, świadomosć jest ważna bo bądź co bądź aldehydem mrówkowym smarować się nie mam zamiaru.
__________________
Sacred is the gift that they
have without knowing
Serenity is knowing it's safe
from destruction of time

"Sacred Serenity" Death
Jolie2601 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 18:25   #55
Vegusia
Rozeznanie
 
Avatar Vegusia
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 647
GG do Vegusia
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Według mnie ciekawy wątek. Rozumiem, że jednym zależy tylko na wyglądzie cery, a inni myślą bardziej "panicznie" (tak jak ja) i martwią się o wpływ zdrowotny chemicznych składników. Oczywiściw ygląd cery świadczy tez o jej zdrowiu, ale na pewno wiecie co mam na mysli. Podsumowując: również opwiadam się za zwykłym uświadomieniem "co jest co", a wyboru i tak każdy dokonuje sam. Nie da się przecież uniknąć wielu szkodliwych skałdników, ale części na pewno i warto je wypisać orientacyjnie. Tylko aż tk nie straszcie
Vegusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 20:22   #56
pink69
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 7 490
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

u mnie trójglicerydy. Zapychają mnie w mig.
__________________


pink69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 08:14   #57
aga007
Raczkowanie
 
Avatar aga007
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 256
Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

A jaką masz cerę? pewnie tłustą albo mieszaną.
aga007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 16:29   #58
dominika3111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 13
Angry Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Składnik kosmetyku,
nazwa chemiczna, nazwa handlowa lub synonimowa składnika
Toksyczność składnika kosmetyku


1,4-dioxane
Dioksan
(C4H8O2), pochodna glikolu etylenowego
Substancja pełniąca funkcje rozpuszczalnika dla wielu innych składników w kosmetykach. Łatwo przenika przez nabłonki i skórę do krwi wywołując działanie ogólne. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, wywołuje stan zapalny i przesuszenie tkanki. Uszkadza strukturę lipidowo-białkową błon komórkowych, niszczy surfaktant pęcherzyków płucnych. Wykazuje wysokie powinowactwo do układu nerwowego, płuc, serca, wątroby i nerek. Powoduje niewydolność tych organów i martwicę (marskość). Przenika do mleka matki i do płodu w razie ciąży. Działa embriotoksycznie i teratogennie, rakotwórczo i oftalmotoksycznie (uszkadza narząd wzroku). Przy dłuższym stosowaniu na skórę powoduje świąd i dermatozę.


AHA
alpha hydroxy acid
Stosowane są do wyrobu kosmetyków keratolitycznych, czyli złuszczających chemicznie naskórek. Niestety stosowane przez dłuższy czas wysuszają naskórek, powodują stan zapalny, a następnie pękanie skóry; zaburzają wydzielanie łoju i potu oraz gospodarkę kwasowo-zasadową skóry.



Bentonite
sodium bentonite
quaternium-18 bentonite
Bentonit wnika do porów skóry, czyli ujść gruczołów łojowych i potowych. Po wpływem wilgoci powiększa swoją objętość. Wraz z potem i łojem, a także innymi składnikami kosmetyków (parafina) zatyka pory tworząc czopy. Przyśpiesza tworzenie się zaskórników (comedones) i stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów łojowych. Utrudnia oddychanie i wymianę metabolitów w skórze. Sprzyja rozwojowi bakterii trądzikotwórczych stwarzając dla nich warunki beztlenowe.


Benzalkonium Chloride
Mieszanina chlorków alkilodimetylobenzyloamon iowych
et Benzalkonium bromide
Mieszanina bromków alkilodimetylobenzyloamon iowych
czwartorzędowe związki amoniowe
W kosmetykach pełnią rolę emulgatora i antyseptyku. Niekiedy korzystnie działają na cerę trądzikową zapobiegając pojawianiu sie nowych zmian. Usuwają również zaskórniki i likwidują łojotok skóry, zapobiegają zmianom ropnym.
Przewlekle stosowane powodują przejście trądziku zwykłego (bakteryjnego) w trądzik chlorowy i bromkowy, trudny do wyleczenia. Zmiany wówczas zlokalizowane są wokół nosa i ust oraz oczu, niekiedy na brodzie w formie krostek i cyst z surowiczym płynem. Ponadto pojawia się wówczas rumień lub złuszczające zapalenie skóry. Może spowodować zapalenie spojówek oraz świąd skóry z pokrzywką. Nie stosować u kobiet w ciąży.


BHA (butylated hydroxyanisole)
Przeciwutleniacz. Powoduje swędzące wysypki na skórze i rumień.


BHT Butylated Hydroxytoluene C15H24O
2,6-di-tert-butyl-p-cresol
Stosowany jako konserwant i przeciwutleniacz w kosmetykach od 1947 roku. U niektórych osób powoduje alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.


Carbomer 934, 940, 941, 960, 961
Polimery kwasu akrylowego (acrylic acid)
Wywołują stan zapalny swędzenie skóry po którym pojawia się pokrzywka. Po dostaniu się do oczu – stan zapalny spojówek i łzawienie.


Cocamidopropyl betaine (CAPB)
ocoyl amide propyldimethyl glycine, coconut oil amidopropyl betaine, tegobetaine L7, N-cocamidopropyl-N,N-dimethylglycine hydroxide
Jest to detergent anionowy, podstawa płynów kąpielowych, żeli do kąpieli, szamponów i mydeł w płynie.
Jeżeli występuje samodzielnie w produkcie wówczas nie jest szkodliwy. Jednakże w połączeniu z sodium lauryl sulfate (itp.) powoduje przesuszenie skóry, łupież, wypryski na skórze owłosionej i alergiczne zapalenie skóry.


Coco-betaine
Syntetyczny detergent. Wywołuje wysypkę drobnopęcherzykową na skórze, zwłaszcza w pachwinach i wokół nosa oraz jamy ustnej.


Cocoyl Sarcosine
Związek powierzchniowo czynny. Powoduje stan zapalny skóry.


Diethanolamine DEA
Dietanolamina
Triethanolamine (TEA) Monoethanolamine (MEA)
Cocomide DEA
Cocamide DEA
Dodawane do kosmetyków jako emulgatory i detergenty. Dla zmylenia konsumentów do nazw chemicznych dodawane są przedrostki sugerujące niby naturalne pochodzenie substancji syntetycznej, np. TEA Sodium Lauryl Sulfate, Cocamide DEA, MEA, Lauramide DEA.
W połączeniu z innymi związkami azotowymi (np. obecnymi także w kosmetykach) tworzą rakotwórcze (kancerogenne) nitrozaminy. Działają drażniąco na błony śluzowe i skórę w pachwinach wywołując pokrzywkę i świąd. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Dimethicony
ilicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone, dimethyl polysiloxane, dermafilm, silbar, dimethicream, poly(dimethylsiloxane), methyl silicone, dimethicone 350, good-rite
Powoduje podrażnienie skóry. Zaostrza objawy trądziku.
Disodium EDTA
EDTA = ethylenediaminetetraaceti c acid
(warseniany)
Pełni rolę stabilizatora w kosmetykach.
Często jednak zanieczyszczony i działa kancerogennie. Podrażnia skórę i błony śluzowe. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


DMDM Hydantoin & Urea
Glydant
Wydziela rakotwórczy i drażniący formaldehyd. Działa szkodliwie na gruczoły ekrynowe i apokrynowe, zaburza czynności gruczołów łojowych i hormonalnych (dokrewnych). U dziewcząt i młodych kobiet niektóre metabolity tego związku wywołują nadmierne owłosienie, podobnie jak dwufenylohydantoina. Wywołuje stany zapalne skóry. Może powodować nowotwory. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


FDC-n (FD&C)
Barwniki rakotwórcze i podrażniające błony śluzowe oraz skórę. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Fragrances
Tym terminem określa się składniki zapachowe i poprawiające koloryt kosmetyków. Często pod tą nazwą kryją się substancje silnie uczulające (alergeny) i kancerogenne. Producent nie mający nic do ukrycia i na sumieniu po prostu poda nazwy chemiczne tej grupy składników, zwłaszcza gdy te są pochodzenia naturalnego. Tak jednak rzadko się zdarza. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Methyl Chloroisothiazolinine
Posiada właściwości kancerogenne, mutagenne i silnie uczulające (alergen). Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Methylparaben C8H8O3
4-Hydroxybenzoesyremethyles ter, methyl-p-hydroxybenzoat
Powoduje alergiczne stany zapalne skóry (wyprysk kontaktowy = eczema) typu pokrzywki, rumienia i strupków po pęknięciu pęcherzyków. Wchłania się ze skóry do krwi i limfy działając ogólnie. Szczególnie łatwo przenika przez skórę w pachwinach, klatce piersiowej, szyi i w okolicach narządów płciowych. Działa estrogennie. Może niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Na mężczyzn działa feminizująco. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Mineral oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum liquidum
Olej mineralny, parafina, olej parafinowy
Produkty destylacji ropy naftowej.
Nie wchłaniają się z jelit i skóry. Zatykają pory, absorbują kurz i bakterie. Hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Uniemożliwiają swobodne wypływanie łoju na powierzchnię skóry. Stwarzają beztlenowe warunki w skórze sprzyjające rozwojowi bakterii beztlenowych wywołujących trądzik. Inicjują tworzenie zaskórników, utrudnia regenerację skóry. Przyśpieszają procesy starzenia. Powodują kumulację toksycznych metabolitów w skórze. Są powszechnie stosowane przy produkcji kosmetyków, bowiem są tanie i łatwo dostępne. Parafiny rozpuszczają większość składników kosmetycznych, stanowią też typowy wypełniacz zwiększający objętość kosmetyku w opakowaniu. Nawet najcudowniejsze składniki rozpuszczone w parafinach nie przenikają do skóry pozostając na jej powierzchni.



dominika3111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 16:30   #59
dominika3111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 13
Angry Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Oxybenzone
Dodawany do kosmetyków jako filtr przeciwsłoneczny (filtr UV).
Działa rakotwórczo. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Parabeny = Parabens
Methyl, Ethyl Propyl i Butyl Parabens
Przedłużają trwałość kosmetyków. Powodują alergiczne stany zapalne skóry (wyprysk kontaktowy = eczema) typu pokrzywki, rumienia i strupków po pęknięciu pęcherzyków. Wchłaniają się ze skóry do krwi i limfy działając ogólnie. Szczególnie łatwo przenikają przez skórę w pachwinach, klatce piersiowej, szyi i w okolicach narządów płciowych. Działają estrogennie. Mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Na mężczyzn działają feminizująco. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Phenoxyethanol
Substancja wywołuje wypryski i pokrzywkę na skórze


Polyethylene Glycol (PEG)
Gliko polietylenowy
PEG-20 Gliceryl Laurate
PEG (4-200)
Butylene Glycol
Zatykają pory w skórze, wywołują wysięki wokół gruczołów łojowych oraz apokrynowych. Stan zapalny i wysięk uwidacznia się w pachwinach i na twarzy. Powodują pokrzywkę, świąd i pękanie głębokie naskórka. Jeśli są zanieczyszczone dioksanem (1,4-dioxane) wówczas nabierają właściwości kancerogenne (rakotwórcze). Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Polysorbate (20-85)
Emulgator, stabilizator emulsji. Powodują reakcje alergiczne i świąd skóry. Skóra staje się sucha i spękana. Polisorbate 80 i 60 stymuluje rozwój nowotworów.


Propylene Glycol
Glikol propylenowy, PG
Xylene Glycol
Stosowane w wielu kosmetykach jako rozpuszczalnik.
Działają rakotwórczo. Silnie toksyczny w razie spożycia (uszkadza wątrobę, układ nerwowy i nerki). Resorbują się ze skóry do krwi i limfy. Uszkadzają nabłonki, tkankę łączną i mięśniową. Zastosowane na skórę wysuszają naskórek, ale równocześnie podrażniają gruczoły łojowe i apokrynowe wywołując stan zapalny i wysięki wokół gruczołów. Uszkadzają powłoczki włosów. Wywołują podrażnienie naskórka i skóry właściwej, świąd i kontaktowe (alergiczne) zapalenie skóry.
Łój i złuszczone keratynocyty z glikolami tworzą substancję zatykająca ujścia gruczołów.
W pachwinach i wokół narządów płciowych powodują wypryski drobnopęcherzykowe przechodzące potem w strupki i rozpadliny. Kosmetyki zawierające glikol propylenowy w razie dostania się do oczu powodują zapalenie gałki ocznej i spojówek, co objawia się łzawieniem, pieczeniem, świądem i opuchnięciem powiek. Uszkadzają strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych. Wdychane podczas używania aerozoli z kosmetykami uszkadzają nabłonki układu oddechowego i powodują kaszel oraz nieżyt. Uszkadzają komórki krwi i szpik kostny. W neuronach i w mięśniach zaburzają procesy przewodzenia podniet i proces skurczu. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Quaternium-15
C9H16Cl2N4
Cis isomer of 1-(3-chloroallyl)-3,5,7-triaza-1-azoniaada mantane-chloride,N-(3-chloroallyl)-hexammonium chloride
#
Imidazolidinyl urea, synonimy: Germall, Abiol
iodopropynyl butylcarbamate
Diazolidinyl urea
Bromonitropropane diol = Bronopol
Tris (hydroxymethyl) nitromethane = Tris Nitro
N,N-methylenebis (N'-)1-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl urea
Urea, N,N-methylenebis [N'-[3-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl]
1,1'-Methylenebis[3-[3-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl]urea]
Imidurea NF
N-(3-chloroallyl)-Hexaminium chloride cis-1-(3-chloroallyl)-3,5,7-Triaza-1-azonium-adamantane chloride 1-(3-chloroallyl)-3,5,7-Triaza-1-azonium-adamantane chloride
Methanamine-3-chloroallylochloride
Preventol D 1
Chloroallyl methanamine chloride
Dowicil 75, 100, 200
Azonium-adamantane chloride
Biopure 100
Imidurea
Sept 115
Tristat 1U
Unicide U-13
Konserwanty w kosmetykach.
Wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (allergic contact dermatitis). Objawy: przesuszenie skóry, złuszczanie naskórka, zaczerwienienie, pieczenie lub świąd, pękanie skóry, sączenie, strupki, niewielkie krwawienia
z pęknięć skóry, niekiedy pęcherzyki wypełnione płynem (pokrzywka). Działają trądzikotwórczo (acnogennie). Trądzik kosmetyczny po składnikach formaldehydowych objawia się drobnopęcherzykową wysypką na skórze na podłożu zapalnym.

Alergicznemu dermatitis towarzyszy często zakażenie bakteriami ropnymi. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Niektóre z tych związków wywołują trądzik kosmetyczny typu chlorowego, niezmiernie oporny na leczenie.


Sodium Cyanide
Substancja rakotwórcza, alergizująca i mutagenna. Działa embriotoksycznie i teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Sodium Lauryl Sulfate
Sodium Laureth Sulfate
Ammonium Lauryl Sulfate
Sodium Myreth Sulfate
Laurylosiarczany sodu
Sodium Lauryl Sulfate = SLS
Sodium Laureth Sulfate = SLES
Typowe detergenty syntetyczne, stosowane od dawna w przemyśle do odtłuszczania i mycia urządzeń oraz pomieszczeń. Obecnie są niemal w każdym toniku, balsamie, żelu myjącym, zmywaczu, szamponie i płynie do kąpieli. Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, upośledzają czynności gruczołów apokrynowych, podrażniają skórę, wywołują świąd i wypryski. Przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych i cyst ropnych (w tym prosaków). Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych. Powodują podrażnienie oczu i zapalenie spojówek. W razie dostania się do jamy nosowej, np. podczas mycia powodują nieżyt nosa. Przenikają ze skóry do krwi wywołując działanie ogólne. Ulegają kumulacji w ustroju. Są metabolizowane w wątrobie. Uszkadzają układ nerwowy i układ odpornościowy skóry. Obniżają stężenie estrogenów, mogą wzmagać niekorzystne objawy menopauzy. Wcierane w piersi i narządy płciowe mogą indukować nowotwory i uszkadzać spermatogenezę oraz owogenezę. Uszkadzają osłonki włosów powodując łamliwość i rozdwajanie włosów.
SLS i SLES wchodzące w skład kosmetyków mogą być zanieczyszczone rakotwórczymi dioksanami (dioxane).
SLS są mutagenami uszkadzającymi materiał genetyczny.
Nazwy handlowe składników sugerują, że są to naturalne produkty, a tak nie jest. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Sodium Oleth Sulfate
W razie zanieczyszczenia tlenkiem etylenu (ethylene oxide) i dioksanem (dioxanem) działa silnie rakotwórczo. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Sodium PCA (NAPCA)
Uszkadza włosy (łamliwość, rozdwajanie, wypadanie) i wywołuje reakcje alergiczne. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Sorbolene
Ułatwia zemulgowanie zawiesin. Zatyka pory w skórze, zaburza czynności gruczołów potowych i łojowych. Wywołuje wyprysk na skórze (eczema).


Stearamidopropyl Tetrasodium EDTA
W obecności związków azotowych tworzy rakotwórcze nitrozaminy. Działa teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Styrene Monomer
Karcinogen (związek rakotwórczy), alergizujący i mutagenny. Działa teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.


Talc
Talk
Badania prowadzone od 20 lat dowodzą, że talk posiada właściwości fizykochemiczne odpowiedzialne za powstawanie nowotworu. Ponadto talk z łojem, potem i kosmetykami tworzy izolującą mazistą substancję zaburzającą oddychanie i czynności wydzielnicze skóry. Może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów apokrynowych i łojowych.


Triclosan
Antyseptyk w kosmetykach. Długotrwale stosowany powoduje nowotwory skóry i błon śluzowych u zwierząt. Działa teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży. Niekiedy używany do leczenia trądziku i dodawany do kosmetyków przeciwtrądzikowych.
Stosowany krótko nie działa toksycznie.
dominika3111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 16:32   #60
dominika3111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 13
Exclamation Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

Oczywiście nie należy panikować- nie o to tutaj chodzi!
Oczywiste jest, że składniki na jedno pomagają na drugie szkodzą ale lepiej wiedzieć również i te zle rzeczy o kosmetykach.
dominika3111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-09-07 21:28:55


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:33.