KWC LogobyWIZAŻ logo

Ascorbic Acid właściowości i zastosowanie

Kwas askorbinowy, Kwas askorbowy, Witamina C

L-Ascorbic Acid, Acidum Ascoribicum, Vitamin C, E300, Acide Ascorbique, L-Gulofuranolactone

Witamina C – jakie ma właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetyce?

Witamina C, nazywana także kwasem askorbinowym lub według systemu INCI Ascorbic acid, znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetologii i żywieniu. Jej syntetyczna forma występuje w postaci białego, kwaśnego proszku, łatwego do rozpuszczenia w wodzie. Aby zachowała swoje właściwości, należy ją chronić przed działaniem promieni słonecznych i wysokich temperatur.

Spis treści:

  • Właściwości witaminy C
  • Zastosowanie witaminy C w kosmetykach
  • Do jakiej cery warto stosować witaminę C?
  • Z jakimi składnikami nie należy łączyć witaminy C?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z witaminą C
  • Jaki wpływ na środowisko ma witamina C?

Właściwości witaminy C

Witamina C jest nietrwałą substancją rozpuszczającą się w wodzie, podatną na utlenianie pod wpływem działania promieni słonecznych, a także wysokich temperatur. Aby zwiększyć jej stabilność, zostały zsyntezowane jej pochodne. W produktach kosmetycznych można znaleźć witaminę C pod nazwami: tetraizopalmitynian askorbylu, palmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, sól magnezowa fosforanu askorbylu czy sól sodowa fosforanu askorbylu. Są to pochodne, które mają wyższą stabilność niż sam kwas askorbinowy.

Naturalnie witamina C występuje m.in. w owocach cytrusowych, czarnej porzeczce czy szpinaku. W kosmetologii ma szerokie zastosowanie, ponieważ jest silnym antyoksydantem.

Bierze udział w procesach:

  • uszczelniania naczyń krwionośnych,
  • rozjaśnia cerę,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • pomaga w zmniejszaniu widoczności bruzd.

Ta substancja uczestniczy w syntezie kolagenu, dlatego jest często wykorzystywana w kosmetykach o działaniu anti-aging. Kosmetyki z witaminą C są stosowane także w kuracjach przeciwtrądzikowych, głównie z uwagi na właściwości złuszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Zastosowanie witaminy C w kosmetykach

Witamina C ze względu na swoje właściwości jest cennym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry. Jej główną zaletą jest antyoksydacja, czyli neutralizowanie szkodliwych wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się skóry. Działanie jest jednak uzależnione od stężenia, w jakim występuje i efektu, który ma przynieść kuracja.

Stężenie witaminy C stosowane w kosmetyce

  • 5% – to najłagodniejsze dla skóry stężenie, które nie powoduje podrażnień i tego typu kosmetyki mogą być nawet przez osoby z cerą wrażliwą. Najczęściej witaminę C w tym stężeniu można znaleźć w:

- kremach do twarzy,

- serach do twarzy,

- kremach pod oczy,

- maskach na twarz.

  • 8% – nieco wyższe stężenie stosowane w serach do twarzy, kremach i maseczkach na twarz, które przywracają skórze promienny wygląd. Kosmetyki te mogą być stosowane również do cery naczynkowej.
  • 15% – to stężenie witaminy C w większości kosmetyków dedykowanych do cery normalnej.
  • 20% – w tym stężeniu stosowane są pochodne witaminy C.
  • 15–20% – w tym stężeniu witamina C jest składnikiem kremów do skóry dojrzałej i z przebarwieniami. Jej działanie polega na zmniejszeniu widoczność zmarszczek, rozświetleniu skóry i przywróceniu jej jednolitego kolorytu.
  • 30% – to stężenia stosowane w kuracjach i zabiegach prowadzonych przez doświadczonych kosmetologów, których celem jest rozjaśnienie skóry, przywrócenie jej młodego wyglądu, ale też działanie przeciwtrądzikowe.

Do jakiej cery warto stosować witaminę C?

Cera dojrzała

Skóra zmienia się wraz z wiekiem, a w wyniku procesów, jakie zachodzą w organizmie, starzeje się i z roku na rok pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek i przebarwień spowodowanych słońcem. Kosmetyki z witaminą C rozjaśniają cerę, usuwają przebarwienia i sprawiają, że znów staje się pełna blasku.

Cera naczynkowa i wrażliwa

Równie często witamina C jest wykorzystywana w pielęgnacji cery naczynkowej i wrażliwej, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne, uszczelnia je, a także zmniejsza widoczność już istniejącego rumienia.

Cera trądzikowa

Kosmetyki z witaminą C są uzupełnieniem pielęgnacji cery trądzikowej, a jej wyższe stężenia są stosowane w trakcie zabiegów, które mają zmniejszyć widoczność zmian, zapobiegać nawrotom trądziku i przywrócić skórze jednolity koloryt.

Z jakimi składnikami nie należy łączyć witaminy C?

  • Retinol – zdecydowanie nie należy łączyć witaminy C z retinolem podczas jednej pielęgnacji, ponieważ oba te składniki mają inne zakresy pH i tym samym mogą nie być skuteczne. Warto natomiast stosować je zamiennie, np. rano nakładać krem z witaminą C, a wieczorem retinol.
  • Niacynamid – kwasu askorbinowego nie powinno się łączyć z niacynamidem, ponieważ substancje wzajemnie się neutralizują. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie niacynamidu podczas porannej pielęgnacji, a kosmetyków z witaminą C wieczorem.
  • Hydrokortyzon i kwasy AHA/BHA – warto unikać również tego połączenia, ponieważ może powodowa podrażnienia. Jeśli skóra jest widocznie zaczerwieniona, należy sięgnąć po preparaty z niższym stężeniem lub stosować je z mniejszą częstotliwością, np. co dwa dni.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z witaminą C

W zdecydowanej większości przypadków witamina C nie powoduje efektów ubocznych, oczywiście o ile dana osoba nie jest na nią uczulona. Nie należy stosować zbyt dużego stężenia kwasu askorbinowego, aby nie doprowadzić do podrażnień i zaczerwienień skóry.

W trakcie kuracji z witaminą C należy pamiętać o właściwej ochronie przeciwsłonecznej. W wyższych stężeniach (podobnie jak retinol czy kwasy AHA/BAH) witamina C może przyspieszyć pojawienie się przebarwień na skórze, na skórze, która nie jest odpowiednio chroniona kremami z filtrem UVA i UVB. Dobrą praktyką jest ograniczenie ekspozycji na słońce bezpośrednio po zabiegach kosmetycznych.

Jaki wpływ na środowisko ma witamina C?

Witamina C jest nietrwałą substancją, która szybko rozpuszcza się w wodzie. Nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Wysokie stężenia, powyżej 10% u niektórych osób powodują podrażnienie skóry. Wbrew doniesieniom oraz mitom o wyższości lewoskrętnej witaminy C nad prawoskrętną, witamina C w formie kwasu askorbinowego (Ascorbic Acid) i lewoskrętnego kwasu askorbinowego (L-Ascorbic Acid), to jedna i ta sama substancja, która jest prawoskrętna, także w kwasie askorbinowym występującym w naturze kąt polaryzacji światła pada w prawo. Lewoskrętny kwas askorbinowy nie istnieje. Nie występuje ani w przyrodzie, ani nie jest syntetyzowany. Występują natomiast izomery D i L kwasu askorbinowego, z czego obydwa są czynne biologicznie, kwas askorbinowy o izomerze L wykazuje dużo szersze działanie i jest witaminą C, natomiast o izomerze D jest jedynie przeciwutleniaczem, pochodną witaminy C i nie może być nazywany witaminą C. Jeżeli produkt ma w nazwie "Witamina C" lub, że "Zawiera witaminę C", to jest to witamina C bez względu na to, czy posiada przedrostek "L" w nazwie INCI czy też nie. W drugą stronę wygląda to tak, że kwas askorbinowy użyty do produkcji może mieć (lecz nie musi) izomer D, jeżeli nie ma potwierdzenia w nazwie produktu lub w formie przyrostka w jego składzie INCI, że jest witaminą C, natomiast określenie "Kwas L-askorbinowy" oznacza zawsze kwas askorbinowy o izomerze L i jest równoznaczne z określeniem "Witamina C". Jeżeli więc chcemy mieć 100% pewność, że kupujemy produkt z zawartością prawdziwej witaminy, to wybierajmy taki, w którego nazwie INCI widnieje przedrostek L lub przyrostek "Witamina C" lub który ma w swojej nazwie potwierdzenie, że jest witaminą, a nie tylko sam napis "kwas askorbinowy".

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Przeciwutleniacz, antyoksydant
  • Rozjaśniacz/Wybielacz
  • Substancja aktywna
  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja grzybobójcza, fungicyd
  • Substancja keratolityczna
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja lecznicza
  • Substancja ochronna
  • Substancja odżywcza
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja wygładzająca

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie