KWC LogobyWIZAŻ logo

Glyceryl Stearate SE właściowości i zastosowanie

Starynian Glicerolu SE, Stearynian glicerynowy samoemulgujący

Self-Emulsifying Glyceryl Monostearate, Octyl Stearate SE, Stearine

Glyceryl stearate SE – emolient i emulgator

Glyceryl stearate po polsku nazywany jest stearynianem glicerynowym lub monostearynianem glicerolu. SE to skrót od angielskiego wyrażenia self-emulsifier, czyli „samoregulujący”. Glyceryl stearate w kosmetykach pełni funkcję tłustego emolientu. Chroni i nawilża skórę, tworząc na niej zabezpieczającą powłokę. Zmiękcza i wygładza włosy. Jest także emulgatorem, nadaje produktom przyjemną konsystencję wodno-oleistej emulsji. Glyceryl stearate SE znajduje się w składzie większości mleczek, balsamów, odżywek do włosów i kremów ochronnych.

Spis treści:

  • Właściwości glyceryl stearate SE
  • Zastosowanie glyceryl stearate SE
  • W jakich kosmetykach można znaleźć glyceryl stearate SE?
  • Glyceryl stearate SE – szkodliwość
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie można łączyć glyceryl stearate SE?
  • Efekty uboczne stosowania glyceryl stearate SE w kosmetykach
  • Glyceryl stearate SE – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Właściwości glyceryl stearate SE

Glyceryl stearate to kwas tłuszczowy, który powstaje w procesie estryfikacji gliceryny i kwasu stearynowego. Ma biały lub kremowy kolor i konsystencję zbliżoną do wosku. Nie rozpuszcza się w wodzie, tylko w tłuszczach.

Glyceryl stearate zaliczany jest do grupy tłustych emolientów, czyli takich, które tworzą na powierzchni ochronny, nieprzepuszczalny film. Dzięki temu ogranicza odparowywanie wody i wspomaga nawilżenie, chroni, zabezpiecza i wygładza. Glyceryl stearate stosowany jest w produktach myjących (sam też wykazuje lekkie działanie myjące), natłuszcza i zapobiega nadmiernemu przesuszeniu. W ten sposób wspomaga ochronę bariery hydrolipidowej skóry oraz jej naturalne zdolności do samonawilżenia.

Działanie emulgujące stearynianu glicerynowego nadaje kosmetykom przyjemną konsystencję i zapobiega ich rozwarstwianiu się. Zagęszcza, zmniejsza również ich lepkość oraz pozwala dokładnie określić sposób aplikacji. Glyceryl stearate dzięki temu, że ma właściwości samoregulujące, stabilizuje właściwości pozostałych składników. Oznacza to, że pozwala im dłużej zachować trwałość i pożądaną konsystencję. W związku z powyższym stosowany jest również w produkcji leków i żywności.

Zastosowanie glyceryl stearate SE

Emulgatory, do których zaliczany jest glyceryl stearate, to związki czynne powierzchniowo, mające zdolność łączenia wody z olejami, które w naturalnych warunkach się nie mieszają. Dzięki temu emulgatory znajdują szerokie zastosowanie w większości kosmetyków, w których te dwie substancje są łączone, np. w emulsjach do mycia, mleczkach, lotionach, balsamach. Glyceryl stearate to również emolient, który znakomicie sprawdza się w produktach do włosów i skóry suchej, podrażnionej, wrażliwej. Tworząc warstwę ochronną (okluzyjną), zapobiega utracie wody, więc pośrednio wspomaga nawilżenie.

Kosmetykom do włosów glyceryl stearate nadaje właściwości zmiękczające, wygładzające i zabezpieczające przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

W jakich kosmetykach można znaleźć glyceryl stearate SE?

Glyceryl stearate SE doskonale sprawdza się w:

  • odżywkach, balsamach, lotionach do pielęgnacji włosów,
  • hydrolipidowych kremach do twarzy,
  • peelingach głębokooczyszczających i z dodatkiem olejków,
  • emulsjach emolientowych do delikatnego oczyszczania skóry, np. uszkodzonej po leczeniu dermatologicznym lub zabiegach kosmetycznych,
  • kremach odżywczych, nawilżających, ochronnych, np. zimowych,
  • mleczkach do demakijażu,
  • kremach do cery naczynkowej,
  • maskach i maseczkach złuszczających,
  • produktach do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej i wrażliwej,
  • balsamach, lotionach i mleczkach do ciała,
  • kremach do rąk i stóp.

Glyceryl stearate SE – szkodliwość

Glyceryl stearate jest składnikiem bezpiecznym, jeśli znajduje się w dopuszczonych na rynku produktach kosmetycznych. Nie ma danych dotyczących jego szkodliwego wpływu.

Kosmetyki zawierające 2% glyceryl stearate nie powodują fotouczuleń ani innych reakcji alergicznych. Ważne jest jednak, aby przed zastosowaniem każdego kosmetyku wykonać test uczuleniowy, szczególnie na skórze wrażliwej lub skłonnej do podrażnień.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie można łączyć glyceryl stearate SE?

Brak jest danych na temat wystąpienia toksyczności glyceryl stearate po połączeniu z innym składnikiem kosmetyków. To substancja neutralna, która nie wchodzi w szkodliwe interakcje.

Efekty uboczne stosowania glyceryl stearate SE w kosmetykach

Glyceryl stearate jest tłustym emolientem, co oznacza, że może powodować powstawanie zaskórników – wykazuje dosyć silne działanie komedogenne. Zbyt częste stosowanie zawierających go kosmetyków lub łączenie wielu produktów mających w składzie tłuste emolienty może prowadzić do nasilenia problemów skórnych, głównie wyprysków, zaostrzania już istniejących zmian trądzikowych, wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Kosmetyki zawierające glyceryl stearate mogą pozostawiać na skórze tłusty film i w związku z tym potęgować problem z jej świeceniem. Nie są one zatem polecane osobom z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową.

Glyceryl stearate SE – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Glyceryl stearate to substancja pochodzenia syntetycznego, roślinnego lub zwierzęcego. Jest kwasem tłuszczowym, pozyskiwanym głównie z olejów roślinnych (sojowego, palmowego). Co ciekawe, naturalnie występuje on również w ludzkim organizmie. W kosmetyce stosowany jest najczęściej glyceryl stearate pozyskany z roślin. Nie zawsze jest to jednak składnik wegański – trzeba dokładnie czytać etykietę, a w przypadku braku informacji sprawdzić pochodzenie na stronie producenta.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może nasilać problemy trądzikowe, powodować zaskórniki, wypryski.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia zwierzęcego
  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

  • Emolient
  • Emulgator, emulsyfikator
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja powierzchniowo czynna

Komedogenny

4
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie