KWC LogobyWIZAŻ logo

Isopropyl Alcohol właściowości i zastosowanie

izopropanol, alkohol izopropylowy, propan-2-ol

1-Methylethanol, 2-Hydroxypropane, 2-propanol, Isopropanol, Propan-2-ol, Sec-propyl Alcohol

Alkohol izopropylowy – zastosowanie i właściwości

Alkohol izopropylowy (Isopropyl Alcohol) znany również jako izopropanol i 2-propanol to przezroczysta, płynna substancja o charakterystycznym ostrym zapachu, powszechnie stosowany związek chemiczny, głównie w kosmetyce i medycynie. Izopropanol wraz z etanolem jest najczęściej stosowanym środkiem o działaniu odkażającym. Alkohol izopropylowy to składnik wielu kosmetyków, np. szamponów do włosów, pianek do golenia, lakierów do paznokci, dezodorantów. Dzięki niemu produkty dłużej zachowują trwałość, a substancje aktywne przenikają w głąb skóry, pokonując barierę hydrolipidową.

Spis treści:

  • Właściwości alkoholu izopropylowego
  • Zastosowanie alkoholu izopropylowego
  • W jakich kosmetykach można znaleźć alkohol izopropylowy?
  • Bezpieczeństwo stosowania alkoholu izopropylowego
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć alkoholu izopropylowego?
  • Efekty uboczne stosowania alkoholu izopropylowego
  • Alkohol izopropylowy – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?
  • Czy alkohol izopropylowy jest bezpieczny dla środowiska naturalnego?

Właściwości alkoholu izopropylowego

Izopropanol stosuje się do produkcji wielu kosmetyków ze względu na szerokie spektrum działania. Używany jest jako:

  • rozpuszczalnik (głównie substancji tłuszczowych i zawierających oleje),
  • konserwant,
  • transporter substancji aktywnych,
  • środek dezynfekujący,
  • środek odtłuszczający, ograniczający lepkość, ściągający,
  • substancja przeciwpienna.

Zastosowanie alkoholu izopropylowego

Izopropanol używany jest jako nośnik substancji czynnych. Zwiększa ich wchłanianie w głąb skóry. Dzięki alkoholowi izopropylowemu produkty są trwalsze, dłużej zachowują świeżość i są odporne na działanie drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów i grzybów. W przypadku stylizacji paznokci lakierami hybrydowymi izopropanol używany jest do oczyszczenia płytki paznokcia.

Alkohol izopropylowy to główny składnik płynów do dezynfekcji, mydeł antybakteryjnych oraz preparatów do czyszczenia przyborów kosmetycznych, np. Pędzli. Działa antyseptycznie, czyli niszczy bakterie i wirusy znajdujące się na powierzchni skóry.

Zastosowanie alkoholu izopropylowego w rzemieślniczej produkcji mydła pozwala na pozbycie się uciążliwej piany powstającej przy wlewaniu bazy glicerynowej do form oraz ułatwia wytworzenie jednolitego produktu – zapobiega rozwarstwianiu się kosmetyku.

Izopropanol używany jest także przy produkcji musujących bomb do kąpieli. Dzięki niemu można nadać im pożądany kształt i zwartą formę.

W jakich kosmetykach można znaleźć alkohol izopropylowy?

Alkohol izopropylowy jest składnikiem w niemal każdej grupie produktów. Należą do nich:

  • kosmetyki do golenia, np. pianki, żele, musy,
  • płyny do płukania jamy ustnej,
  • produkty do mycia, stylizacji i pielęgnacji włosów, np. szampony, żele, pianki, lakiery, farby, szampony i pianki koloryzujące, wcierki, ampułki, odżywki,
  • toniki do twarzy, przede wszystkim do cer trądzikowych i tłustych,
  • żele pod prysznic, płyny do kąpieli,
  • dezodoranty, antyperspiranty, mgiełki do ciała oraz perfumy i wody toaletowe,
  • mydła rzemieślnicze, mydła o właściwościach dezynfekujących, antybakteryjnych,
  • kosmetyki do makijażu, np. cienie, eyelinery,
  • produkty matujące, np. fluidy, korektory, kremy,
  • lakiery do paznokci, zmywacze do paznokci; alkohol izopropylowy w czystej formie (w stężeniu 99,8%) stosowany jest oczyszczenia paznokci przed stylizacją lakierem hybrydowym i do wykończenia jej.

Bezpieczeństwo stosowania alkoholu izopropylowego

Stosowanie konserwantów w kosmetykach często bywa koniecznością, a alkohol izopropylowy jest jedną z najsilniej działających w ten sposób substancji. Ma ponadto wiele innych właściwości, które trudno zastąpić jakimkolwiek innych składnikiem niebędącym alkoholem.

Alkohol izopropylowy, mimo że jest dopuszczony do stosowania w kosmetykach i uważa się go za bezpieczny, nie zaleca się go:

  • kobietom ciężarnym i w okresie karmienia piersią,
  • osobom ze skłonnościami do alergii oraz podatnym na występowanie podrażnień i uczuleń.

Aby alkohol izopropylowy wykazywał działanie dezynfekujące, jego stężenie (wodny roztwór) w preparacie nie może być niższe niż 60%. W takim nasyceniu może działać wysuszająco.

Aby nie dopuścić do podrażnienia skóry będącego następstwem używania np. żelu antybakteryjnego, warto zadbać o nawilżenie i natłuszczenie. W składzie takich produktów często znajdują się substancje, które łagodzą działanie alkoholu izopropylowego, np. gliceryna, pantenol, aloes, witamina E oraz oleje. Należy również unikać kontaktu czystego alkoholu izopropylowego z oczami i układem oddechowym, ponieważ może on powodować silne podrażnienia.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć alkoholu izopropylowego?

Nie ma danych dotyczących potencjalnych zagrożeń wynikających z łączenia izopropanolu z konkretnymi składnikami kosmetyków. Stężenie alkoholu izopropylowego w kosmetykach jest bezpieczne dla zdrowia, warto jednak pamiętać, aby nie łączyć wielu produktów zawierających alkohol izopropylowy oraz etanol jednocześnie i tym samym nie potęgować ich działania wysuszającego.

Efekty uboczne stosowania alkoholu izopropylowego

Czysty alkohol izopropylowy, który stosuje się często podczas stylizacji paznokci lakierami hybrydowymi, jest substancją łatwopalną i silnie drażniącą skórę, oczy i błony śluzowe. Z tego względu należy zachować ostrożność w przypadku bezpośredniego kontaktu z izopropanolem w czystej postaci. W innych przypadkach efekty uboczne wynikające ze stosowania alkoholu izopropylowego mogą wynikać przede wszystkim z nadmiernego używania kosmetyków zawierających ten składnik.

Należy też pamiętać, że preparaty o działaniu antyseptycznym (zawierające od 60 do 80% stężonego alkoholu izopropylowego), takie jak żele, mydła, nawilżane chusteczki, mogą powodować przesuszenie, a nawet podrażnienia skóry, jeżeli są używane zbyt często i w za dużych ilościach. Izopropanol rozpuszcza tłuszcz, przez co może prowadzić do zaburzenia równowagi bariery hydrolipidowej skóry.

Częste stosowanie preparatów do stylizacji włosów zawierających alkohol izopropylowy (np. lakierów, pianek, żeli) może powodować osłabienie struktury włosa. Przesuszenie włosów w efekcie działania alkoholu bardzo je osłabi i sprawi, że staną się kruche i podatne na uszkodzenia.

Osoby, których skóra jest sucha i odwodniona, powinny ograniczać używanie kosmetyków zawierających alkohol izopropylowy, aby dodatkowo nie uszkadzać bariery hydrolipidowej.

Alkohol izopropylowy – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Izopropanol nie jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Alkohol izopropylowy jest związkiem organicznym pozyskiwanym syntetycznie.

Czy alkohol izopropylowy jest bezpieczny dla środowiska naturalnego?

Z uwagi na swoje właściwości łatwopalne, substancja ta może być szkodliwa dla środowiska naturalnego. Natomiast nie kumuluje się on w glebie, a w wodach gruntowych może być wykrywalny przez kilka godzin.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Może wywoływać reakcje alergiczne.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Regulator lepkości
  • Rozpuszczalnik

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie