KWC LogobyWIZAŻ logo

Isopropyl Myristate właściowości i zastosowanie

Mirystynian izopropylu

Isopropylis Myristas, IPM, Isopropyl Ester Myristic Acid, Isopropyl Tetradeconoate, Myristic Acid Isopropyl Ester

Isopropyl Myristate – co to jest? Szkodliwość

Mirystynian izopropylu (Isopropyl Myristate) znalazł duże zastosowanie w branży kosmetycznej. Ten składnik jest emolientem, co oznacza, że po aplikacji na skórę, pozostawia warstwę ochronną, a jednocześnie sprawia, że woda dłużej pozostaje w naskórku.

Spis treści:

  • Właściwości mirystynianu izopropylu
  • W jakich kosmetykach można znaleźć mirystynian izopropylu?
  • Działanie mirystynianu izopropylu
  • Stosowanie mirystynianu izopropylu
  • Jak często można stosować mirystynian izopropylu?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć mirystynianu izopropylu?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z mirystynianem izopropylu

Właściwości mirystynianu izopropylu

Mirystynian izopropylu to emolient, a więc substancja, której zadaniem jest zmiękczanie naskórka. Ten składnik jest dopuszczony do stosowania nie tylko w produktach syntetycznych, ale także w kosmetykach naturalnych. Do najważniejszych właściwości mirystynianu izopropylu można zakwalifikować:

  • nawilżanie skóry, a dokładniej zatrzymanie wody w naskórku,
  • zmiękczanie naskórka, pozostawienie na nim ochronnej warstwy,
  • działa uelastyczniająco na skórę,
  • wpływa pozytywnie na kondycję włosów.

Dodatkowo ten składnik ma znaczenie jako jedna z substancji bazowych w kosmetykach. Zadaniem mirystynianu izopropylu jest zapobieganie wykruszaniu się produktów, przede wszystkim tych w sztyfcie. Dodatkowo ten składnik pozytywnie wpływa na konsystencję danego kosmetyku i sprawia, że produkt jest mniej lepki, a za to znacznie łatwiejszy do aplikacji. Ten składnik najczęściej jest używany jako substancja bazowa, a nie aktywna.

Działanie mirystynianu izopropylu

Isopropyl myristate w kosmetykach zapewnia odpowiednią konsystencję oraz poślizg. Właśnie dlatego ten składnik znalazł zastosowanie w produktach w sztyfcie, a także kremach i balsamach. Warto jednak zaznaczyć, że mirystynian izopropylu może być także składnikiem ochronnym i pozytywnie działającym na skórę. Dotyczy to przede wszystkim kremów oraz produktów do włosów.

Na skórę

Mirystynian izopropylu jest emolientem, co oznacza, że zatrzymuje wodę w skórze i zapewnia odpowiednie nawilżenie. W ten sposób skóra nie wysusza się i nie staje się podrażniona. Warto jednak zaznaczyć, że takie działanie jest najlepsze tuż po kąpieli, dlatego też zaleca się stosować emolienty na skórę po wyjściu z wanny lub spod prysznica. Mirystynian izopropylu tworzy warstwę na naskórku, co ma znaczenie w produktach ochronnych.

Na włosy

Mirystynian izopropylu działa na włosy także jako emolient, ponieważ otacza kosmyki, pokrywa je ochronną barierą. Tym samym warstwa okluzyjna jest w stanie ochronić włosy, a także wygładzić łuski i sprawić, że pasma będą miały znacznie więcej blasku.

Zastosowanie mirystynianu izopropylu w kosmetykach

Mirystynian izopropylu jest odpowiedni do stosowania w formie kremów i balsamów. Wystarczy tylko nałożyć dany produkt na skórę. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby nakładać kremy umytymi i suchymi opuszkami palców lub przy pomocy specjalnej szpatułki zapewniającej wysoki poziom higieny. Niestety mirystynian izopropylu może zapychać pory, a tym samym nie jest wskazany do cery trądzikowej. Nie ma także odpowiednio określonych stężeń przez organizacje zajmujące się tego typu kwestiami. Właśnie dlatego niektórzy wskazują na to, że mirystynian izopropylu może mieć działanie zapychające, blokujące pory, a tym samym przyczyniające się do powstawania wyprysków skórnych, w tym także ropnych. Z kolei, jeśli chodzi o stosowanie odżywek na włosy z mirystynianem izopropylu, to należy nakładać je na sam koniec pielęgnacji, aby odpowiednio domknąć łuskę włosa i zapewnić swoim kosmykom nawilżenie.

Mirystynian izopropylu można stosować w codziennej pielęgnacji, w stężeniach i ilości dopuszczonej przez producentów. Należy jednak zaznaczyć, że produkty z tym składnikiem mogą mieć także szkodliwe działanie. W przypadku osób z cerą trądzikową lepiej unikać produktów z tym składnikiem lub stosować je jak najrzadziej.

W jakich kosmetykach można znaleźć mirystynian izopropylu?

Mirystynian izopropylu można znaleźć w szerokiej gamie kosmetyków. Przede wszystkim ten składnik świetnie sprawdza się w pomadkach i kredkach w sztyfcie, ponieważ zapobiega rozmazywaniu się produktu oraz kruszeniu, a za to nadaje bardzo dobry poślizg. Dodatkowo ten składnik można znaleźć w kremach do twarzy i specjalistycznej pielęgnacji chroniącej przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak wiatr oraz mróz. Mirystynian izopropylu jest także składnikiem balsamów, produktów do kąpieli, szamponów, peelingów do ciała, maści i balsamów do rąk oraz stóp, a także kosmetyków kolorowych i do makijażu. W praktyce więc ten składnik można znaleźć w różnych kategoriach kosmetyków, zarówno tych do pielęgnacji, jak i ochrony czy makijażu.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć mirystynianu izopropylu?

Nie ma konkretnych substancji i kosmetyków, z którymi nie należy łączyć mirystynianu izopropylu.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z mirystynianem izopropylu

Mirystynian izopropylu może powodować skutki uboczne jak każda substancja. Warto zaznaczyć, że ten składnik uznawany jest za substancję, która właściwie nie powoduje reakcji alergicznych, jednak każdy powinien sprawdzić to indywidualnie. Właśnie dlatego warto wykonać test uczuleniowy na swojej skórze. Mirystynian izopropylu jest substancją komedogenną, co oznacza, że ma skłonność do zapychania porów i powodowania wyprysków. Takie działanie dotyczy jednak tylko pewnych grup osób, zwłaszcza tych z cerą trądzikową i tłustą. Zgodnie z klasyfikacją COM, opracowaną przez naukowców, można stwierdzić, że mirystynian izopropylu ma stosunkowo wysokie działanie komedogenne, ponieważ otrzymał 3 w skali 5-stopniowej (gdzie 0 oznacza brak komedogennych właściwości, a 5 bardzo wysokie właściwości do zapychania).

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski, zaskórniki, zatykać pory skóry. Niepolecany skórze tłustej i trądzikowej.

Typ składnika

  • Substancja półsyntetyczna
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Emolient
  • Plastyfikator
  • Regulator lepkości
  • Rozpuszczalnik
  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja natłuszczająca
  • Substancja ochronna
  • Substancja wygładzająca

Komedogenny

4
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie