KWC LogobyWIZAŻ logo

Nitrocellulose właściowości i zastosowanie

Nitroceluloza

Cellulose Tetranitrate, Guncotton

Nitroceluloza (nitrocellulose) – jak zrobić? Zastosowanie

Nitroceluloza (nitrocellulose) to składnik półsyntetyczny, który stosowany jest bardzo często w przemyśle kosmetycznym. Najczęściej pojawia się w lakierach i odżywkach do paznokci, a także żelach, akrylach i zmywaczach do paznokci. Nitroceluloza jest uznawana za składnik stosunkowo bezpieczny, jednak tylko w pewnych stężeniach.

Spis treści:

  • Właściwości nitrocelulozy
  • Działanie nitrocelulozy
  • W jakich kosmetykach można znaleźć nitrocelulozę?
  • Jak stosować kosmetyki z nitrocelulozą?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z nitrocelulozą

Właściwości nitrocelulozy

Nitroceluloza to składnik, który znany jest od wielu lat w przemyśle kosmetycznym. Ta substancja nie rozpuszcza się w wodzie, a za to lepiej radzi sobie w etanolu. Do najważniejszych właściwości nitrocelulozy można zakwalifikować:

  • pozostawia błyszczącą i półprzepuszczalną powłokę,
  • umożliwia łatwiejsze mieszanie substancji w danym preparacie,
  • jest wykorzystywana często jako nośnik składników, na przykład w przemyśle farmaceutycznym,
  • zwiększa przyczepność danego kosmetyku,
  • stosowana jest często jako składnik, który umożliwia usuwanie odcisków.

Nitroceluloza daje trwały i twardy film w lakierach do paznokci, a więc stanowi powłokę. Warto zaznaczyć, że nitroceluloza to składnik półsyntetyczny, co oznacza, że występuje w ścianach komórkowych roślin, jednak dodatkowo ulega pewnym przekształceniom dzięki połączeniu z azotem, a to sprawia, że możliwe jest uzyskanie tego polimeru w odpowiedniej formie. Obecnie dla klientów, a także korporacji, coraz ważniejsze jest tworzenie produktów dobrych dla środowiska naturalnego, dlatego wiele osób analizuje składy stosowanych przez siebie produktów. Nitroceluloza jest związkiem, który uwalnia wiele toksycznych substancji, zwłaszcza w procesie spalania. Właśnie dlatego można uznać, że składnik ten nie jest zbyt dobry z ekologicznego punktu widzenia, chociaż nie dowiedziono dotychczas negatywnego wpływu nitrocelulozy na florę i faunę.

Działanie nitrocelulozy

Nitroceluloza zapewnia odpowiednią przyczepność żeli, akryli, lakierów i odżywek do paznokci. Dodatkowo ten składnik sprawia, że produkt do paznokci ma odpowiednią konsystencję, dobrze przykleja się do płytki, a także umożliwia lepsze wymieszanie się innych substancji w danym preparacie. Nitroceluloza ma znaczenie przede wszystkim z chemicznego punktu widzenia, jednak jest ważna także dla konsumentów, którym zależy na jak najlepszym wyglądzie paznokci.

W jakich kosmetykach można znaleźć nitrocelulozę?

Nitroceluloza znalazła zastosowanie właściwie tylko w jednej grupie kosmetyków, czyli preparatach do paznokci. Przede wszystkim można znaleźć ją w lakierach, emaliach, odżywkach, a także zmywaczach i produktach takich jak żele i akryle. Nitroceluloza zapewnia odpowiednią przyczepność lakierów i odżywek, a także ma odpowiednią konsystencję, dzięki czemu nie ma grudek na powierzchni lakieru, żelu lub akrylu. Nitroceluloza znajduje się w zdecydowanej większości produktów do przedłużania paznokci. Warto wiedzieć o tym, że w emaliach i lakierach do paznokci nitroceluloza jest składnikiem bazowym, podstawowym, zapewniającym odpowiedni wygląd danego produktu i jego konsystencję. Nitrocelulozę łączy się z substancjami filmotwórczymi takimi jak nitroskrobia i etyloceluloza. Zwykle sama nitroceluloza i inne rozpuszczalniki stanowią aż 80% lakierów, emalii i innych tego typu produktów do paznokci.

Jak stosować kosmetyki z nitrocelulozą?

Nitrocelulozę można stosować w swoich produktach do paznokci. Oczywiście lakiery, odżywki, żele i akryle należy używać zgodnie z zaleceniami producenta, a także swoją wiedzą na temat wykonywania danego zabiegu. Chodzi o to, aby dobrze utwardzić lakier, co ma szczególne znaczenie w przypadku manicure hybrydowego. Akryle i żele z kolei najczęściej stosowane są do przedłużania paznokci. Takie zabiegi wiele osób wykonuje w domowym zaciszu, a inni udają się do profesjonalnej kosmetyczki.

Nitrocelulozę można stosować w kosmetykach do paznokci od czasu do czasu, a więc wtedy, gdy konieczne jest pomalowanie płytki. Przykładowo, w przypadku manicure hybrydowego lub żelowego najczęściej maluje się paznokcie raz na 10-15 dni.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć nitrocelulozy?

W przypadku kosmetyków nie ma konkretnych substancji, z którymi nie należy łączyć nitrocelulozy. Warto jednak zaznaczyć, że ten składnik nie rozpuszcza się w wodzie.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z nitrocelulozą

Teoretycznie nitroceluloza uznawana jest za składnik bezpieczny i odpowiedni dla alergików oraz wegan. Warto jednak zaznaczyć, że zdaniem niektórych naukowców nitroceluloza może oddziaływać negatywnie na zdrowie konsumentów, a nawet być czynnikiem rakotwórczym. Dodatkowo sama nitroceluloza może być niewystarczającym składnikiem, ponieważ nie nadaje wysokiego połysku lakierom. Właśnie dlatego w lakierach hybrydowych stosuje się top o odpowiednim stopniu połysku. Od około dekady trwają prace nad stworzeniem lakierów, które nie zawierają nitrocelulozy. W 2013 roku dokonali tego amerykańscy naukowcy. Warto zaznaczyć, że także w Polsce dostępne są w 100% naturalne lakiery do paznokci, jednak są one dosyć nietrwałe, szybko odpryskują i oczywiście nie nadają się do manicure hybrydowego. Właśnie dlatego nitroceluloza wciąż jest składnikiem zdecydowanej ilości lakierów i odżywek na rynku. Ten składnik nie jest jednak uznawany za alergen, a także za groźną substancję, jeśli stosowany jest tylko na płytkę paznokcia. Lakierami i odżywkami lepiej jednak nie smarować skórek, tylko do tego celu stosować specjalne olejki i masełka, które zawierają głównie substancje nawilżające.

Typ składnika

  • Substancja półsyntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Nośnik
  • Substancja filmotwórcza

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie