KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate właściowości i zastosowanie

Sól sodowa sulfonianu alfa-olefin C12-16

SODIUM TETRADECENESULFONATE, SODIUM C14-C16 OLEFIN SULFONATE

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate – co to jest? Jakie zastosowanie ma w kosmetyce?

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate to anionowy związek powierzchniowo czynny. Jest obecny w wielu produktach przeznaczonych do oczyszczania skóry i włosów, takich jak żele, płyny czy szampony. Ta syntetyczna substancja może jednak działać drażniąco, powodując nadmierne przesuszenie i podrażnienie skóry. Nie jest zalecana dla kobiet w ciąży ani dla karmiących piersią.

Spis treści:

  • Właściwości Sodium C14-16 Olefin Sulfonate
  • Zastosowanie Sodium C14-16 Olefin Sulfonate w kosmetyce
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium C14-16 Olefin Sulfonate?
  • Czy Sodium C14-16 Olefin Sulfonate jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Sodium C14-16 Olefin Sulfonate?
  • Czy Sodium C14-16 Olefin Sulfonate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ Sodium C14-16 Olefin Sulfonate na środowisko

Właściwości Sodium C14-16 Olefin Sulfonate

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate to substancja powierzchniowo czynna, która ułatwia łączenie się wody z brudem i substancjami tłuszczowymi, dzięki czemu pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni skóry lub włosów. W produktach kosmetycznych jest również wykorzystywana do poprawiania jakości piany, aby ta była bardziej trwała. Stanowi składnik produktów, których zadaniem jest dobre oczyszczenie skóry i włosów z brudu, pozostałości makijażu czy smogu. Jest detergentem o silnych właściwościach myjących, dlatego zaleca się po zastosowaniu kosmetyków zawierających go w składzie nałożenie odżywki do włosów, balsamu do ciała czy kremu do twarzy.

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate ułatwia także tworzenie się emulsji, czyli łączenie fazy olejowej z wodną. Bez zastosowania odpowiedniego emulgatora jest to ciężkie lub wręcz nawet niemożliwe do uzyskania. Omawiany składnik zapobiega również rozwarstwianiu się kosmetyków, w szczególności kremów i balsamów.

Zastosowanie Sodium C14-16 Olefin Sulfonate w kosmetyce

W kosmetyce Sodium C14-16 Olefin Sulfonate najczęściej jest składnikiem produktów przeznaczonych do mycia i oczyszczania. Ma krótki kontakt ze skórą, jest zmywany wodą. Może pojawić się w składzie produktów do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów lub higieny jamy ustnej.

Produkty myjące najczęściej są przeznaczane do różnego typu cer, jednak zbyt silne detergenty mogą działać wysuszająco na skórę, w szczególności suchą, wrażliwą czy dojrzałą. Po użyciu kosmetyków z Sodium C14-16 Olefin Sulfonate w składzie skóra może być przesuszona, a także ściągnięta.

W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium C14-16 Olefin Sulfonate?

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate można znaleźć w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Są wśród nich:

  • szampony do włosów,
  • żele pod prysznic,
  • mydła w płynie,
  • płyny do kąpieli,
  • żele i płyny do demakijażu,
  • produkty do higieny intymnej,
  • pasty do zębów,
  • żele do mycia twarzy,
  • płyny do płukania jamy ustnej.

Zadaniem tych produktów jest doskonałe oczyszczenie powierzchni i przygotowanie jej na dalsze etapy pielęgnacyjne. W zależności od pozostałych składników, jakie są obecne w produkcie, te kosmetyki mogą się pienić lub nie.

Czy Sodium C14-16 Olefin Sulfonate jest bezpieczny?

Składniki obecne w kosmetykach są przetestowane i mogą być wykorzystywane przez producentów z branży beauty. Nie jest to substancja o wysokim potencjale alergizującym ani komedogennym. Przed dopuszczeniem Sodium C14-16 Olefin Sulfonate do stosowania w kosmetykach składnik przeszedł wiele badań, aby stwierdzić, czy może być bezpiecznie stosowany.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Sodium C14-16 Olefin Sulfonate?

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate nie wchodzi w niepożądane interakcje z innymi składnikami kosmetyków. Zazwyczaj jest stosowana jako dodatek. Duże znaczenie mają natomiast inne składniki użyte w produkcie. Powinny być sprawdzone pod kątem łączenia z pozostałymi substancjami.

Czy Sodium C14-16 Olefin Sulfonate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate to składnik nazywany również solą sodową sulfonianu alfa-olecinu c14-16. Jest substancją anionową o właściwościach powierzchniowo czynnych. Należy do grupy sulfonianów alfa-olefin, które są wykorzystywane w kosmetyce. To składnik pochodzenia syntetycznego. Powstaje podczas reakcji chemicznej nazywanej sulfonowaniem. Dawniej wytwarzało się go z ropy naftowej. Obecnie można go znaleźć w produktach przeznaczonych dla wegan.

Efekty uboczne

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate to substancja, która działa na powierzchni skóry lub włosów, jednak jej stosowanie może powodować efekty uboczne. Pomimo że rzadko wywołuje alergie lub uczulenia, to w przypadku zbyt częstego i nieodpowiedniego stosowania może nadmiernie przesuszać i podrażniać skórę. Może się ona łuszczyć, swędzieć, być zaczerwieniona. Warto pamiętać, że każdy rodzaj skóry jest narażony na tego typu działanie, jednak najbardziej podatna jest cera wrażliwa, sucha i skłonna do podrażnień. Należy również pamiętać, że nieodpowiednie stosowania kosmetyków z tym składnikiem powoduje czasem podrażnienie. Trzeba unikać zbyt mocnego tarcia podczas mycia, niedokładnego spłukiwania produktów z ciała czy stosowania dodatkowo środków z alkoholem.

Omawiany składnik nie powinien pojawić się w kosmetykach przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Warto, aby zrezygnowały one ze stosowania preparatów z nim w składzie w tym okresie. Skóra jest wtedy bardziej podatna na działanie różnych substancji.

Wpływ Sodium C14-16 Olefin Sulfonate na środowisko

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ani na wody gruntowe i glebę.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Średnio drażniący i wysuszający skórę.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja pianotwórcza
  • Substancja powierzchniowo czynna

Alergenne

3
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie