Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2014-11-23, 12:50   #64
ankersior
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 8
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Aczkolwiek przykro mi, że w niektórych zabrakło trochę... kultury i nieco mnie obraziły.
Mam nadzieję, że was stać na piękne wesela i prezenty/pieniądze są dla was zbędne.
zgodzę się z większością przedmówców - nie wypada wymagać koperty na obiedzie/przyjęciu po ślubie. po prostu to brak taktu, kultury i tyle. i nie ma się o co obrażać sama miałaś wątpliwości, które zostały chyba rozwiane?
kwestia tego, czy ktoś śpi na pieniądzach, czy wesele sponsorują rodzice, czy sami młodzi to sprawa drugorzędna.
zacznijmy od tego, że wesela nie robi się, aby się zwróciło, albo żeby na nim zarobić. to czy Was stać czy nie, to mówiąc wprost Wasz biznes, a nie ciotek, babć itp. to że ktoś ma kasę, nie znaczy że musi się nią dzielić bo ktoś jest biedny, bo bierze ślub, bo ma dziecko w drodze.
natomiast nie zgadzam się z jednym - zapraszając na jakąkolwiek imprezę z okazji "czegoś" macie prawo oczekiwać miłych gestów (oczekiwać, nie wymagać ). za miły gest uważa się - kwiaty, butelkę wina, czekoladki, jakiś tani sympatyczny prezent. ale absolutnie w złym guście jest wymaganie aby ten prezent miał taką a taką wartość czy formę.
ja idąc do kościoła na ślub koleżanki zabrałam skromny prezent. nie byłam zapraszana na wesele, co nie oznacza, że nie chciałam sprawić młodym uśmiechu dostali ode mnie butelkę dobrego szampana, czekoladki i kartkę okolicznościową. skromnie a chyba sympatycznie. dodam, że byli mega zdziwieni takim gestem.
co innego napomknięcie w zaproszeniu, że zamiast kwiatów chcielibyście to i tamto. kwiaty standardowo przynosi się na wszelkie uroczystości i wskazanie w wierszyku, że uprzejmie prosi się gości o to, żeby nie zasypywali Was kwiatkami i jeśli mają chęć coś podarowac to sugerujecie aby wzięli czekoladki nie uważam za coś złego. z tym, że chyba warto wyróżnić tu gości - czyli tych, którzy znajdą się na Waszym przyjęciu,a świadków ślubu, czyli "widzów" w USC/kościele. takich świadków z reguły się "zawiadamia" o wydarzeniu zwanym ślubem, a nie zaprasza na wesele/przyjęcie i trudno wymagać, żeby z takiej okazji fundowali Wam kopertę.
co do gości zapraszanych - z reguły pytają wprost, czy wolicie prezent czy szeleszczącą kopertę i wtedy powiedzcie, że szykujecie sie do kupna mieszkania i wolicie mamonę. Warto też wtajemniczyć rodziców, że preferujecie koperty zamiast kompletu garów - uwierzcie, że to do nich zostanie wykonane milion telefonów z pytaniem co by młodzi chcieli choć tak na marginesie ja szczerze mówiąc daaaawno się nie spotkałam, żeby na wesele ktoś wpadał z serwisem obiadowym zamiast koperty
ankersior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując