Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-06, 13:03   #1
MargoF1
Raczkowanie
 
Avatar MargoF1
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Pzn
Wiadomości: 221

Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?


W przyszłym roku biorę ślub -bez wesela. Powodów jest wiele: finasowe, logistyczne (rodzina w wielu miejscach w Polsce i na świecie) i brak tradycji weselnych w rodzinie mojego narzeczonego. Dlatego zdecydowaliśmy się na skromną uroczystość. Nie wiemy tylko czy zaproszonych gości wypada prosić o prezenty, a zwłaszcza o pieniądze? Wszyscy wiedzą, że mamy w perspektywie wzięcie kredytu mieszkaniowego, więc wkład własny się przyda. Tylko czy brak wesela i prośba o pieniądze nie zostaną źle odebrane? Innymi słowy: czy wypada np. umieszczać w zaproszeniu wierszyk sugerujący "napełnienie świnki" albo "żeby zwróciło się za talerzyk"?
Byłyście w podobnej sytuacji?
__________________
razem od 08.12.12r.
zaręczyny 07.06.2014r.
ŚLUB 01.05.2016r.
dbam o włosy i zapuszczam!
WWW.F1-SHOW.BLOGSPOT.COM
MargoF1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 13:10   #2
Mirianka
Zakorzenienie
 
Avatar Mirianka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 10 785
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Wg mnie absolutnie nie wypada
__________________

Mirianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 13:17   #3
kashia001
PeeeMaa!
 
Avatar kashia001
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: inthernet
Wiadomości: 8 448
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

nie, nie proś o nic, jak ktoś będzie chciał to i tak wam da
__________________



Chwyć się mej dłoni. Bądź blisko.
Za szczęściem już nie chcę gonić.
Mam Ciebie. Mam wszystko.
kashia001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 13:29   #4
wildDaisy
żona bez ogona
 
Avatar wildDaisy
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 6 506
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
W przyszłym roku biorę ślub -bez wesela. Powodów jest wiele: finasowe, logistyczne (rodzina w wielu miejscach w Polsce i na świecie) i brak tradycji weselnych w rodzinie mojego narzeczonego. Dlatego zdecydowaliśmy się na skromną uroczystość. Nie wiemy tylko czy zaproszonych gości wypada prosić o prezenty, a zwłaszcza o pieniądze? Wszyscy wiedzą, że mamy w perspektywie wzięcie kredytu mieszkaniowego, więc wkład własny się przyda. Tylko czy brak wesela i prośba o pieniądze nie zostaną źle odebrane? Innymi słowy: czy wypada np. umieszczać w zaproszeniu wierszyk sugerujący "napełnienie świnki" albo "żeby zwróciło się za talerzyk"?
Byłyście w podobnej sytuacji?
Strasznie, ale to strasznie bez taktu, zwłaszcza to drugie jest dla mnie absolutnym przegięciem.

Ja bym nie pisała żadnych wierszyków, kto chce to i tak Wam da.
I nie liczyłabym, że z tego przyjęcia nazbieracie na wkład własny na kredyt Wydaję mi się, że mimo wszystko ludzie inaczej odbierają skromne przyjęcie po ślubu niż wesele i mogą nie poczuwać się do tego, żeby dać Wam wypchane koperty.
__________________
wildDaisy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 13:32   #5
geosmina
Wtajemniczenie
 
Avatar geosmina
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 2 041
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Według mnie również byłoby to nie na miejscu... Ostatecznością dla mnie jest poproszenie w zaproszeniu o książki/kupony totka/zabawki zamiast kwiatów, ale bezpośrednie proszenie o kasę w sytuacji, gdy nie ma wesela to trochę dziwne.

Dużo ludzi (większość mojej i TŻa rodziny i nasi znajomi) daje do koperty więcej pieniędzy zwykle wtedy, gdy wiedzą, że będzie normalne wesele, które bądź co bądź sporo kosztuje. W przypadku, gdy wesela nie ma, ludzie wolą kupić jakiś pamiątkowy drobiazg w stylu pościel czy sztućce, niż wkładać do koperty dajmy na to 150 zł. No chyba że w grę wchodzi najbliższa rodzina (dziadkowie, chrzestni), którzy dla wnusi czy chrześniaka zwykle odkładają pieniądze na prezent z dużym wyprzedzeniem.

Bezpośrednia prośba o pieniądze w takiej sytuacji przez wiele osób może zostać odebrana (bez urazy) za zwykłą bezczelność.
__________________
"Jakiś" to nie to samo co "jakichś"!!!

"Zenek, co ty jakiś nie w sosie jesteś? Może zjadłbyś jakichś pierożków babcinych?"
geosmina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 13:58   #6
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Nie wypada prosic o pieniadze,gdybym dostala zaproszenie z dopiskiem ,,ma sie zwrocic za talerzyk,, to nie poszlabym wcale.Gdy bedziecie zapraszac a goscie beda pytac co Wam kupic to wtedy mozecie powiedziec ze wolicie skromna koperte niz bogaty prezent.
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 14:02   #7
klakla91
Zakorzenienie
 
Avatar klakla91
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 8 956
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Dla mnie zawsze proszenie o pieniądze jest nietaktem. Czy po ślubie jest wesele czy go nie ma. Goście i tak zapewne przyniosą wam prezent ślubny, ale proszenie o zwrot za talerzyk, skoro tego talerzyka nie ma, to już jest szczyt chamstwa.
__________________
13.12.2008
10.05.2014
18.06.2016


34/2021
klakla91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-06, 14:19   #8
MargoF1
Raczkowanie
 
Avatar MargoF1
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Pzn
Wiadomości: 221
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez klakla91 Pokaż wiadomość
proszenie o zwrot za talerzyk, skoro tego talerzyka nie ma, to już jest szczyt chamstwa.
Będzie przyjęcie weselne dla najbliższej rodziny.
__________________
razem od 08.12.12r.
zaręczyny 07.06.2014r.
ŚLUB 01.05.2016r.
dbam o włosy i zapuszczam!
WWW.F1-SHOW.BLOGSPOT.COM
MargoF1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 14:36   #9
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez Mirianka Pokaż wiadomość
Wg mnie absolutnie nie wypada
tez tak mysle
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 14:40   #10
Dagunia
Komplikatorka
 
Avatar Dagunia
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 20 300
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Nie wypada. Jeśli ktoś chce to i tak Wam da kopertę.
__________________
"Sens zdarzeń pojawia się z opóźnieniem. Trzeba tylko przeczekać. To co dziś jest czystym cierpieniem, po czasie okazuje się przedsionkiem szczęścia i mądrości".
Dagunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 14:51   #11
annic
Wtajemniczenie
 
Avatar annic
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 089
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Nie wypada. Moim zdaniem takie wierszyki nawet gdy w grę wchodzi wesele są żenujące i nie na miejscu.
annic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-06, 20:41   #12
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 982
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Może jeszcze bilety wstępu sprzedawajcie

kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 20:57   #13
Aurencja
Rozeznanie
 
Avatar Aurencja
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 543
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez annic Pokaż wiadomość
Nie wypada. Moim zdaniem takie wierszyki nawet gdy w grę wchodzi wesele są żenujące i nie na miejscu.
Zgadzam się!
Aurencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 20:57   #14
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Nie wypada...
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 21:56   #15
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Skoro bedzie tylko bliska rodzina,czyli dziadkowie,rodzice i rodzenstwo to mozecie wprost im powiedziec zeby nic Wam nie kupowali,wtedy sami sie domysla ze wolicie pieniadze.Tylko wiesz,z dziadkami to bywa roznie .bo moze maja juz jakies prezenty ktore planuja dac.
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 22:16   #16
cornflower_girl
Zakorzenienie
 
Avatar cornflower_girl
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 605
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Zdecydowanie nie wypada - zwłaszcza, kiedy organizujecie przyjęcie/ poczęstunek poślubny dla gości. Nawet jeśli zamieścicie wierszyk/ prośbę to i tak znajdą się osoby, które to oleją

Cytat:
Napisane przez wildDaisy Pokaż wiadomość
Strasznie, ale to strasznie bez taktu, zwłaszcza to drugie jest dla mnie absolutnym przegięciem.

Ja bym nie pisała żadnych wierszyków, kto chce to i tak Wam da.
I nie liczyłabym, że z tego przyjęcia nazbieracie na wkład własny na kredyt Wydaję mi się, że mimo wszystko ludzie inaczej odbierają skromne przyjęcie po ślubu niż wesele i mogą nie poczuwać się do tego, żeby dać Wam wypchane koperty.
Dokładnie

Co do samego przyjęcia - zorganizujcie to tak, żebyście w razie nieotrzymania satysfakcjonujących Was prezentów pieniężnych, nie odczuli mocno po kieszeni kosztów organizacji. Wesele to nie jest impreza eventowa, która się zwraca; ma sponsorów; a w razie niepowodzenia straty można odliczyć przy podatkach...
__________________

Bogini kuchennego zniszczenia
cornflower_girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 22:40   #17
397c2675f3cdfd9a8d969495a6edd4aafb32f2d2_655aa1f83943f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 2 330
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

O masakra. Co za bezczelność.
A z jakiej okazji mają dać Wam pieniądze? Że urządziliście im popołudniową rozrywkę i wzięliście ślub?
397c2675f3cdfd9a8d969495a6edd4aafb32f2d2_655aa1f83943f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 23:42   #18
201608212239
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 2 632
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
W przyszłym roku biorę ślub -bez wesela. Powodów jest wiele: finasowe, logistyczne (rodzina w wielu miejscach w Polsce i na świecie) i brak tradycji weselnych w rodzinie mojego narzeczonego. Dlatego zdecydowaliśmy się na skromną uroczystość. Nie wiemy tylko czy zaproszonych gości wypada prosić o prezenty, a zwłaszcza o pieniądze? Wszyscy wiedzą, że mamy w perspektywie wzięcie kredytu mieszkaniowego, więc wkład własny się przyda. Tylko czy brak wesela i prośba o pieniądze nie zostaną źle odebrane? Innymi słowy: czy wypada np. umieszczać w zaproszeniu wierszyk sugerujący "napełnienie świnki" albo "żeby zwróciło się za talerzyk"?
Byłyście w podobnej sytuacji?
Nie przyszłabym na przyjęcie, gdyby para młoda wyskoczyła mi na zaproszeniu z takim tekstem. Moim zdaniem to straszny nietakt. Wesele czy też przyjęcie jest wydatkiem państwa młodych - nie gości. Nie rozumiem oczekiwań, że gość powinien sam zapłacić za swój talerzyk.
201608212239 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 00:51   #19
wildDaisy
żona bez ogona
 
Avatar wildDaisy
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 6 506
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez Dalisa Pokaż wiadomość
Nie przyszłabym na przyjęcie, gdyby para młoda wyskoczyła mi na zaproszeniu z takim tekstem. Moim zdaniem to straszny nietakt. Wesele czy też przyjęcie jest wydatkiem państwa młodych - nie gości. Nie rozumiem oczekiwań, że gość powinien sam zapłacić za swój talerzyk.
Moim zdaniem pisanie tekstu o talerzyku jest już wręcz bezczelnością. Jeśli zapraszasz tylko najbliższą rodzinę to, według mnie, oczywiste, że coś od nich dostaniesz - najprawdopodobniej koperty, bo właśnie to chcecie. Wydaję mi się, że najbliżsi zdają sobie z tego sprawę i nie przyjdą do Was z pustymi rękoma. Może to będą mniejsze kwoty niż w przypadku wystawnego wesela, ale dostaniecie coś na pewno, nie musisz się błaźnić takim wierszykiem.

---------- Dopisano o 01:51 ---------- Poprzedni post napisano o 01:49 ----------

Zapomniałam dopisać, że zgadzam się z Tobą i dostając zaproszenie na wesele z tekstem o talerzyku też bym na nie nie poszła
__________________
wildDaisy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-07, 10:23   #20
magnusia
Zakorzenienie
 
Avatar magnusia
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 7 496
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

nie wypada- jeśli ktoś będzie chciał do Wam da kopertę
__________________
16.06.2012
magnusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 10:26   #21
MargoF1
Raczkowanie
 
Avatar MargoF1
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Pzn
Wiadomości: 221
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Aczkolwiek przykro mi, że w niektórych zabrakło trochę... kultury i nieco mnie obraziły.
Mam nadzieję, że was stać na piękne wesela i prezenty/pieniądze są dla was zbędne.
__________________
razem od 08.12.12r.
zaręczyny 07.06.2014r.
ŚLUB 01.05.2016r.
dbam o włosy i zapuszczam!
WWW.F1-SHOW.BLOGSPOT.COM
MargoF1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 10:31   #22
wildDaisy
żona bez ogona
 
Avatar wildDaisy
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 6 506
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Aczkolwiek przykro mi, że w niektórych zabrakło trochę... kultury i nieco mnie obraziły.
Mam nadzieję, że was stać na piękne wesela i prezenty/pieniądze są dla was zbędne.
Nie do końca stać, dlatego osobiście też wolałabym dostać koperty niż prezenty, ale jednak nie napisałabym tego na zaproszeniu Tym bardziej gdybym robiła takie małe przyjęcie jak Ty. Wydaję mi się, że po prostu zbulwersowały nas te wyjątkowo niefajne stwierdzenia z wierszyków
__________________
wildDaisy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 10:36   #23
MargoF1
Raczkowanie
 
Avatar MargoF1
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Pzn
Wiadomości: 221
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cóż... to były tylko przykładowe określenia, z którymi kiedyś się spotkałam w zaproszeniach i nikogo z mojej rodziny nie uraziły. Zawsze można to ubrać w słowa inaczej i nie powiedziałam, że na 100% chcę co umieścić, no ale trudno....
__________________
razem od 08.12.12r.
zaręczyny 07.06.2014r.
ŚLUB 01.05.2016r.
dbam o włosy i zapuszczam!
WWW.F1-SHOW.BLOGSPOT.COM
MargoF1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 10:42   #24
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Aczkolwiek przykro mi, że w niektórych zabrakło trochę... kultury i nieco mnie obraziły.
Mam nadzieję, że was stać na piękne wesela i prezenty/pieniądze są dla was zbędne.
Jak zadajesz pytanie na forum, musisz być tez przygotowana na krytykę.
Jak Cię nie stac na wesele, przyjęcie, to nie robosz, a nie wymagasz przyniesienia od gosci prezentu.

Dla mnie sytuacja wyglada w ten sposób- ogolnie nie wypada prosic o pieniadze, nieważne czy to duże wesele, czy male. Prezent /rzeczowy czy finansowy/ to tylko i wyłącznie dobra wola gościa. Mam wrażenie, ze niektorzy o tym zapominaja
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 10:46   #25
MargoF1
Raczkowanie
 
Avatar MargoF1
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Pzn
Wiadomości: 221
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Jak zadajesz pytanie na forum, musisz być tez przygotowana na krytykę.
Krytyka jest ok, ale pojazd po kimś to coś innego
Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Dla mnie sytuacja wyglada w ten sposób- ogolnie nie wypada prosic o pieniadze, nieważne czy to duże wesele, czy male. Prezent /rzeczowy czy finansowy/ to tylko i wyłącznie dobra wola gościa. Mam wrażenie, ze niektorzy o tym zapominaja
No i to jest normalna opinia. Tak jak wspomniałam, z moich doświadczeń nigdy nikt nie odebrał tego źle, ale zawsze chodziło o wesele. To oczywiste, że chodzi o obecność bliskich, a nie podarunki. Ślub, to nie biznes.
__________________
razem od 08.12.12r.
zaręczyny 07.06.2014r.
ŚLUB 01.05.2016r.
dbam o włosy i zapuszczam!
WWW.F1-SHOW.BLOGSPOT.COM

Edytowane przez MargoF1
Czas edycji: 2014-11-07 o 10:47
MargoF1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 13:03   #26
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Zgadzam się z przedmówczyniami, nie wypada.

Ale jako ciekawostkę Wam powiem, że moja mama mieszka we Włoszech i tam normą jest informowanie przez młodych ile kosztuje "talerzyk" w restauracji i każdy tyle przynosi.
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 13:32   #27
cornflower_girl
Zakorzenienie
 
Avatar cornflower_girl
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 605
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Aczkolwiek przykro mi, że w niektórych zabrakło trochę... kultury i nieco mnie obraziły.
Mam nadzieję, że was stać na piękne wesela i prezenty/pieniądze są dla was zbędne.
Zorganizowaliśmy tradycyjne wesele - ale od początku zakładaliśmy, że się nie zwróci i pamiętaliśmy o tym, żeby w razie czego nie bylo żalu i płaczu. Nie prosiliśmy też gości o gotówkę czy wskazywaliśmy preferowane prezenty - tutaj dostaliśmy jedynie parę prezentów rzeczowych, które się nam spodobały i się przydadzą. Reszta - gotówka.

Nie uważam, że wesele w większości przypadków jest ukoronowaniem marzeń; bardzo podobają mi się śluby we dwoje i kameralne przyjęcia. Uważam, że nie ma co się czuć gorszym, jeśli rezygnuje się z ogromnego wesela albo ma niestandardową wizję Waszego dnia.

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
Cóż... to były tylko przykładowe określenia, z którymi kiedyś się spotkałam w zaproszeniach i nikogo z mojej rodziny nie uraziły. Zawsze można to ubrać w słowa inaczej i nie powiedziałam, że na 100% chcę co umieścić, no ale trudno....
Wiesz, często nikt nie mówi wprost, że nie preferuje takich wierszyków. Ale jeśli u Ciebie w rodzinie ktoś wcześniej je zamieścił i odbiór był pozytywny, to ok. Choć podejrzewam, że po tych wierszykach pewnie goście nastawią się, że i Wam przydadzą się prezenty pieniężne.

Choć nie lubię wierszyków, tak uważam, że nie jest to najgorsze zło. Moje doświadczenie jest takie, że kilka par nie miało wyczucia i często informowały bardziej dobitnie (czyli trzykrotne ustne przypomnienie i wzmianki "Mam nadzieję, że nic nam nie kupiliście, bo chcemy kasę, wiecie nowy dom/mieszkanie"). Potem po otwieraniu prezentów mówiły, kto kocha ich bardziej

Cytat:
Napisane przez Mojwa Pokaż wiadomość
Ale jako ciekawostkę Wam powiem, że moja mama mieszka we Włoszech i tam normą jest informowanie przez młodych ile kosztuje "talerzyk" w restauracji i każdy tyle przynosi.
Tak samo jak w niektórych krajach pisanie numeru konta
__________________

Bogini kuchennego zniszczenia

Edytowane przez cornflower_girl
Czas edycji: 2014-11-07 o 13:34
cornflower_girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-08, 07:49   #28
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

jak dla mnie wierszyki o dawaniu kasy to żenada, niezależnie od wielkości wesela. robiąc skromne przyjęcie po ślubie nie nastawiaj się na buk-wie jakie prezenty/kasę, bo możesz się rozczarować.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-08, 12:58   #29
sQuaara
Zakorzenienie
 
Avatar sQuaara
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 34 671
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Aczkolwiek przykro mi, że w niektórych zabrakło trochę... kultury i nieco mnie obraziły.
Mam nadzieję, że was stać na piękne wesela i prezenty/pieniądze są dla was zbędne.
mało kogo chyba ot tak stac na wesele za 30-50tysiecy
aczkolwiek nawet robiac duzy slub sie nie prosi o kase na zasadzie "zeby sie zwrocilo"
nie zapraszacie czesci ze wzgledow finansowych to kiepsko zeby wyszlo ze zapraszacie tych, ktorych stac zeby Wam sie zwrocilo za talerzyk? bo jesl itak to wszystkich zapros.. kazdy Ci odda za talerzyk i gitara


jak to ma byc tylko bliska rodzina to dobrze wiedza ze chcecie dom/mieszkanko. a pisac na zaproszeniu do brata "kaske daj mi kaske" to troche dziwne...

---------- Dopisano o 13:58 ---------- Poprzedni post napisano o 13:56 ----------

Cytat:
Napisane przez MargoF1 Pokaż wiadomość
Krytyka jest ok, ale pojazd po kimś to coś innego

No i to jest normalna opinia. Tak jak wspomniałam, z moich doświadczeń nigdy nikt nie odebrał tego źle, ale zawsze chodziło o wesele. To oczywiste, że chodzi o obecność bliskich, a nie podarunki. Ślub, to nie biznes.
tak to nie biznes ale np ja majac wizje ze od gosci bede dostawala zbędne dla mnie prezenty zamierzam ich powiadomic ze raczej wole pieniazki. U mnie w rodzinie to normalne ze takowy wierszyk czy proste zdanie sie pojawia i nigdy nikogo z prezentem nie widziałam jedynie co to od przyjaciol/rodzenstwa prezenty sie dostaje ktore nie są posciela,recznikie,porcel aną...
__________________
mał(a)żonka
sQuaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-08, 14:07   #30
Firithreiel
Raczkowanie
 
Avatar Firithreiel
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 174
Dot.: Ślub bez wesela -czy wypada prosić o pieniądze?

Cytat:
Napisane przez sQuaara Pokaż wiadomość
mało kogo chyba ot tak stac na wesele za 30-50tysiecy
aczkolwiek nawet robiac duzy slub sie nie prosi o kase na zasadzie "zeby sie zwrocilo"
.
Czy aby na pewno?
Ja się zastanawiam która z nas tak naprawdę może sobie pozwolić na to, by na wesele zaprosić tylko te osoby które faktycznie chce. Często- gęsto młodzi zapraszają kogoś "bo trzeba", "bo wypada" albo zwyczajnie nie chcą żeby ktoś się obraził. I tym systemem (niestety) oczekują, że jeśli już muszą kogoś zaprosić, to fajnie żeby się zwróciło.
__________________
"Ile rzeczy trzeba mieć w dupie, to się w głowie nie mieści!" Mała Mi

Blog ślubny- konkret z minimalną dozą pitolenia-zapraszam
Firithreiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-23 16:28:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:00.