Uczucie do terapeuty. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-08-25, 17:14   #1
Hannah901
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 8

Uczucie do terapeuty.


Witam, mój problem z pozoru wydaje się być głupi i bardzo infantylny, ale od pewnego czasu nie daje mi on spać po nocach.

Jestem młodą kobietą, od paru lat zmagam się z depresją i innymi zaburzeniami, aczkolwiek nie jest to tutaj aż tak istotne. Postanowiłam zawalczyć o siebie i poszłam na terapię.

W końcu trafiłam na osobę i czuję, że jest w stanie mi pomóc, jest coraz to lepiej, chociaż jeszcze zapewne długa przede mną. Lecz zauważyłam, że mój lekarz najzwyczajniej w świecie mi się podoba (o zgrozo). Brzmi to absurdalnie, aczkolwiek obecnie w zasadzie żyję od sesji do sesji, najprawdopodobniej to desperacja z mojej strony - przez długi okres czasu fobia społeczna nie pozwalała mi normalnie funkcjonować, bałam się wychodzić do ludzi, byłam sama zamknięta w czterech ścianach, a tutaj nagle trafiłam na kogoś, kto chce mi pomóc i się mną interesuje (doskonale wiem, że na tym polega jego zawód, no ale mimo wszystko ... ). Wiem, że terapia się kiedyś skończy a ja już na samą myśl mam dreszcze i chce mi się wyć, bo nie wyobrażam sobie iść przez życie sama, bez żadnego mentora, szczególnie, że w końcu po tylu latach uzyskałam pomoc, której tak długo szukałam.

Czy ktoś był / jest równie mocno przywiązany do swojego terapeuty? Czy powinno mówić się o takich sprawach głośno, np. właśnie podczas kolejnej sesji?
Hannah901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-25, 18:03   #2
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Cytat:
Napisane przez Hannah901 Pokaż wiadomość
Witam, mój problem z pozoru wydaje się być głupi i bardzo infantylny, ale od pewnego czasu nie daje mi on spać po nocach.

Jestem młodą kobietą, od paru lat zmagam się z depresją i innymi zaburzeniami, aczkolwiek nie jest to tutaj aż tak istotne. Postanowiłam zawalczyć o siebie i poszłam na terapię.

W końcu trafiłam na osobę i czuję, że jest w stanie mi pomóc, jest coraz to lepiej, chociaż jeszcze zapewne długa przede mną. Lecz zauważyłam, że mój lekarz najzwyczajniej w świecie mi się podoba (o zgrozo). Brzmi to absurdalnie, aczkolwiek obecnie w zasadzie żyję od sesji do sesji, najprawdopodobniej to desperacja z mojej strony - przez długi okres czasu fobia społeczna nie pozwalała mi normalnie funkcjonować, bałam się wychodzić do ludzi, byłam sama zamknięta w czterech ścianach, a tutaj nagle trafiłam na kogoś, kto chce mi pomóc i się mną interesuje (doskonale wiem, że na tym polega jego zawód, no ale mimo wszystko ... ). Wiem, że terapia się kiedyś skończy a ja już na samą myśl mam dreszcze i chce mi się wyć, bo nie wyobrażam sobie iść przez życie sama, bez żadnego mentora, szczególnie, że w końcu po tylu latach uzyskałam pomoc, której tak długo szukałam.

Czy ktoś był / jest równie mocno przywiązany do swojego terapeuty? Czy powinno mówić się o takich sprawach głośno, np. właśnie podczas kolejnej sesji?
myślę, że terapeuta powinien o tym wiedzieć.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-25, 18:40   #3
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Takie emocje zdarzają się na terapiach. Myślę, że powinnaś powiedzieć o tym terapeucie.
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-25, 20:02   #4
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 147
Dot.: Uczucie do terapeuty.

To jest lekko przerażające, ale zdarza się. Jedna z osób na terapii grupowej, w której uczestniczyłam zaczęła uważać terapeutkę za swoją mamę i potrafiła strzelić focha nawet, kiedy kobieta szła na urlop. Lekko ekstremalna sprawa.

Powinnaś o tym powiedzieć. Wiem, to będzie lekko krępujące, ale jest to coś, co można przepracować.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-25, 21:05   #5
maggie_91_
Raczkowanie
 
Avatar maggie_91_
 
Zarejestrowany: 2015-11
Lokalizacja: podlaskie/kujawsko-pomorskie
Wiadomości: 109
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Często to się zdarza, gdyż pacjent myli zauroczenie z sytuacją bliskości, zrozumienia i wysłuchania. koniecznie powiedz to terapeucie.
__________________
10.01.2014
31.08.2015
30.07.2016
late night conversations make you learn a lot about people
maggie_91_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-25, 21:20   #6
Hannah901
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 8
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Przeszło mi to przez głowę, by o tym powiedzieć, chociaż znając życie w ostatecznym rozrachunku nie wyduszę z siebie ani słowa, poza tym przyznam, że potwornie boję się, że zaowocuje to sugestią, bym zmieniła terapeutę, czego za wszelką cenę chcę uniknąć...
Hannah901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-25, 21:36   #7
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: Uczucie do terapeuty.

nie powinnas zmieniac terapeuty tylko musisz powiedziec o swoich uczyciach,sama dobrze wiesz ze zeby cos osiagnac to musisz byc szczera ze swoim terapeuta,innaczej twoje leczenie na nic sie nie zda
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-08-25, 21:59   #8
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
To jest lekko przerażające, ale zdarza się. Jedna z osób na terapii grupowej, w której uczestniczyłam zaczęła uważać terapeutkę za swoją mamę i potrafiła strzelić focha nawet, kiedy kobieta szła na urlop. Lekko ekstremalna sprawa.

Powinnaś o tym powiedzieć. Wiem, to będzie lekko krępujące, ale jest to coś, co można przepracować.
Czy ja wiem, przerażające? Nie jest to jakaś niespotykana sytuacja.
Terapeucie należy powiedzieć, bo może będzie wiedział skąd się te uczucia wzięły i co z nimi zrobić. A jeśli uznałby, że autorko powinnaś zmienić terapeutę, to musisz pamiętać, że tu chodzi o Twoje zdrowie i samopoczucie, to powinno być na pierwszym miejscu. Skoro mówisz, że to dobry terapeuta, to powinnaś mu zaufać.
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 00:07   #9
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Uczucie do terapeuty.

To, wbrew pozorom, bardzo częsta sytuacja, a terapeuci są do nich szkoleni. Mówi się o tym już na studiach psychologicznych. To sytuacja dość trudna, ale, jak mówię, nie niezwykła. Powiedz o tym terapeucie koniecznie.
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 00:23   #10
Hannah901
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 8
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Taaak, tylko, że panicznie boję się, że usłyszę, bym zmieniła terapeutę. A nie chcę do tego dopuścić, bo mam za sobą parę podjętych wcześniej terapii, które rzuciłam prędko, gdyż najzwyczajniej w świecie nie odpowiadali mi tamci lekarze. Tutaj z kolei odpowiada mi dosłownie wszystko.

To nie jest absolutnie tak, że nie mogę normalnie przez to funkcjonować czy też w mojej głowie nie ma niczego innego. Wiem, że to zauroczenie, które na pewno prędzej czy później minie, a myśleć i wyobrażać mogę sobie wiele rzeczy. Chociaż szczerze przyznam, że wolałabym, by to mój terapeuta się domyślił, ale to raczej niemożliwe.
Hannah901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 01:24   #11
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Cytat:
Napisane przez Hannah901 Pokaż wiadomość
Taaak, tylko, że panicznie boję się, że usłyszę, bym zmieniła terapeutę. A nie chcę do tego dopuścić, bo mam za sobą parę podjętych wcześniej terapii, które rzuciłam prędko, gdyż najzwyczajniej w świecie nie odpowiadali mi tamci lekarze. Tutaj z kolei odpowiada mi dosłownie wszystko.

To nie jest absolutnie tak, że nie mogę normalnie przez to funkcjonować czy też w mojej głowie nie ma niczego innego. Wiem, że to zauroczenie, które na pewno prędzej czy później minie, a myśleć i wyobrażać mogę sobie wiele rzeczy. Chociaż szczerze przyznam, że wolałabym, by to mój terapeuta się domyślił, ale to raczej niemożliwe.
A powiedz, po co poszłaś w ogóle na terapię?
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-08-26, 09:12   #12
Hannah901
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 8
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Bo od wieku nastoletniego zmagam się z anoreksją, do tego doszła fobia społeczna, był czas, kiedy o mało nie zawaliłam swojej edukacji, bo bałam się wychodzić z domu.
Hannah901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 11:12   #13
night prowler
Zadomowienie
 
Avatar night prowler
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 1 520
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Ja także jestem przekonana, że musisz o swoim uczuciu powiedzieć terapeucie. O tym, że wolałabyś to przepracować, niż szukać kogoś nowego też .

Wydaje mi się, że twoja motywacja do pracy może się w pewnym momencie przekierować z "chcę sobie pomóc" na "chcę, żeby ON był ze mnie zadowolony", możesz w pewnym momencie zacząć sabotować wyniki terapii, żeby tylko oddalić widmo jej końca, pomijać ważne aspekty swoich zachowań/motywacji i wiele innych.

Przemyśl to, bo zagrożeń jest dużo, nie sposób mi wymyślić scenariusza, w którym trzymasz swoje emocje w tajemnicy i nie wyrządzasz sobie krzywdy w konsekwencji.
__________________
I'm feelin' posh so address me with an accent.
night prowler jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 11:26   #14
Hannah901
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 8
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Doskonale rozumiem to, że w pewnym momencie prawdopodobnie mogłabym przestać mówić o pewnych rzeczach w obawie, co on sobie o mnie pomyśli, jednak zna tyle krępujących szczegółów z mojego życia, że już bardziej zawstydzić się mnie nie da. Raczej jestem pozbawiona toku myślenia, że nie powiem tego i tamtego, bo on będzie o mnie źle myślał, poza tym jestem też świadoma tego, że to bardzo silne zauroczenie i na nic innego szans oczywiście nie ma. Chociaż uważam, że i to zjawisko wiele o mnie mówi, bo zawsze lokowałam swoje uczucia w facetach dużo starszych ode mnie, no ale to nieistotne.

Za parę dni mam następną sesję, biję się z myślami, szczerze mówiąc mam wrażenie, że momentami i tak mnie czyta jak otwartą książkę (mowa ciała itp), ale na potencjalne domyślenie się chyba nie ma szans, a mało prawdopodobne, by takie rzeczy przeszły mi przez gardło, no bo jak niby?

Edytowane przez Hannah901
Czas edycji: 2016-08-26 o 11:30
Hannah901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 11:48   #15
night prowler
Zadomowienie
 
Avatar night prowler
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 1 520
Dot.: Uczucie do terapeuty.

No normalnie. Łączy was specyficzna relacja, zaczynasz odczuwać, że jest ci prywatnie bliski, zaczął cię pociągać, zaczynasz się w nim zadurzać i powinniście coś z tym zrobić i jakoś to rozbroić. Albo jeszcze inaczej.

Odwiecznego pociągu do znacznie starszych mężczyzn też nie nazwałabym tak od razu nieistotnym.

Wiesz, że w tej ostatniej wypowiedzi sobie przeczysz? Bo piszesz jednym ciągiem, że bardziej zawstydzić się ciebie nie da a zaraz potem, że nie powiesz mu o niesamowicie ważnym czynniku, który się pojawił, bo ci to nie przejdzie przez gardło.

To jest profesjonalista, szkolony do radzenia sobie w podobnych sytuacjach.
__________________
I'm feelin' posh so address me with an accent.
night prowler jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 11:58   #16
Hannah901
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 8
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Po prostu mnie to krępuje i nie chodzi o reakcję na "wyznanie" samo w sobie (o ile tak to można nazwać), a sam sposób, by to przekazać. Przy czym mam świadomość, jak bardzo jest to infantylne, to niczym problem rodem z gimnazjum, gdzie małolata podkochuje się w nauczycielu, a ja te lata już dawno mam za sobą.

Pod kątem pracy nad sobą i efektów w walce z chorobą mogę śmiało powiedzieć, że ta terapia to najlepsze, co mnie w przeciągu ostatnich paru lat walki ze sobą spotkało.
Hannah901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 12:14   #17
night prowler
Zadomowienie
 
Avatar night prowler
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 1 520
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Nie, to nie jest infantylne. Już kilka osób ci tu napisało, że takie sytuacje się zdarzają, a psychoterapeuci są uczeni, jak sobie z nimi radzić jeszcze na studiach.

Świetnie, że terapia ci pomaga (chociaż jak piszesz, że to walka ze sobą, mam wrażenie, że jeszcze kawał pracy do przerobienia). Nie psuj tego nieszczerością i niepotrzebnym uwikłaniem emocjonalnym.

Rozumiem, że jesteś skrępowana i trudno ci będzie zacząć rozmawiać o swoich uczuciach, ale obawiam się, że to konieczne.
__________________
I'm feelin' posh so address me with an accent.
night prowler jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 15:15   #18
Hannah901
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 8
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Masz rację, w przyszłym tygodniu idę na sesję i postaram się wyjaśnić tą sytuację, mam nadzieję, że ani nie będę sparaliżowana, ani nie usłyszę, że mam znaleźć sobie kogoś innego, bo póki co zrobił dla mnie mnóstwo dobrego.
Hannah901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 16:23   #19
night prowler
Zadomowienie
 
Avatar night prowler
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 1 520
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Trzymam kciuki! Odwagi, pamiętaj, że będziesz rozmawiać z osobą, która niejedno już widziała i chce dla ciebie jak najlepiej .

Mam też nadzieję, że rozpracowanie tego tematu popchnie cię kawał drogi w temacie twoich potrzeb społecznych i relacji z ludźmi.
__________________
I'm feelin' posh so address me with an accent.
night prowler jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-08-26, 16:28   #20
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 147
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Cytat:
Napisane przez Lexie Pokaż wiadomość
Czy ja wiem, przerażające? Nie jest to jakaś niespotykana sytuacja.
Terapeucie należy powiedzieć, bo może będzie wiedział skąd się te uczucia wzięły i co z nimi zrobić. A jeśli uznałby, że autorko powinnaś zmienić terapeutę, to musisz pamiętać, że tu chodzi o Twoje zdrowie i samopoczucie, to powinno być na pierwszym miejscu. Skoro mówisz, że to dobry terapeuta, to powinnaś mu zaufać.
Lekko przerażające z tym zastępowaniem sobie matki. Zauroczenie nie jest przerażające, źle się wyraziłam.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-26, 16:42   #21
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Uczucie do terapeuty.

Cytat:
Napisane przez Hannah901 Pokaż wiadomość
Po prostu mnie to krępuje i nie chodzi o reakcję na "wyznanie" samo w sobie (o ile tak to można nazwać), a sam sposób, by to przekazać. Przy czym mam świadomość, jak bardzo jest to infantylne, to niczym problem rodem z gimnazjum, gdzie małolata podkochuje się w nauczycielu, a ja te lata już dawno mam za sobą.
Nie nie nie, to jest całkiem nietrafione porównanie. To nie jest infantylne ani nie jest to jak zauroczenie nastolatki w liceum
Z terapeutą tworzy się bardzo specyficzną relację, w której budzą się bardzo różne emocje. Podejrzewam, że ten terapeuta już niejednokrotnie miał z takimi sytuacjami styczność.
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-08-26 17:42:29


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:00.