Przerwa od Epiduo - dobry pomysł? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-09-23, 10:53   #1
rurq
Rozeznanie
 
Avatar rurq
 
Zarejestrowany: 2017-04
Lokalizacja: Zdolny
Wiadomości: 644

Przerwa od Epiduo - dobry pomysł?


Cześć, dziewczyny. Od ok. 2 miesięcy stosuję na trądzik zewnętrznie retionoidy w postaci kremu/żelu Epiduo. Za 2 tygodnie jadę na kilka dni w Bieszczady. Chciałabym zrobić sobie wtedy kilka dni odpoczynku od makijażu i ograniczyć też kosmetyki, zostawiając tylko olej z ogórecznika, który dobrze robi mojej cerze. Przy okazji chciałabym odstawić też na te kilka dni również Epiduo.

I tutaj pojawia się pytanie: czy cerze faktycznie dobrze zrobi taka przerwa? Epiduo mocno mnie wysusza plus uwrażliwia na słońce (wiadomka, retinoid ) i trochę mam nadzieję, że robiąc te kilka dni przerwy cera odpocznie od tak silnego środku, lepiej zniesie wystawienie na słońce w górach (tak, stosuję filtry, ale na szlaku one spływają po 5 minutach ) i generalnie dobrze jej to zrobi. Z drugiej strony trochę zastanawiam się czy niecały tydzień faktycznie coś zmieni i czy nie narażę po prostu na szwank efektów kuracji?

Będę wdzięczna za rady, w którą stronę warto kombinować.
rurq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-09-23, 11:33   #2
d23e4c1348afa4365069847cb82dee166acf5cc3_62b641f267164
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 2 521
Dot.: Przerwa od Epiduo - dobry pomysł?

Warto takie hipotetyczne sytuacje omawiać na zapas z dermatologiem, żeby nie trzeba było robić wizyty tylko z takiego powodu, zwłaszcza jak się planuje jakiekolwiek wyjazdy a przynajmniej nie wyklucza...
Generalnie nie powinno się kończyć kuracji samodzielnie, jeśli chcesz, żeby miała sens. Nawet jak są jakieś komplikacje (potrzeba odpoczynku?), to tym bardziej warto omówić z dermem. Ja bez wizyty bym nie odstawiła.

Takich parę przemyśleń:
- Tak naprawdę przydałoby się zakończyć z min. 4-6 tygodni wcześniej, żeby takie środki ostrożności miały jakiś sens. Nadal skóra będzie uwrażliwiona po 2 tygodniach, jeśli jest uwrażliwiona teraz. Ja bym machnęła ręką i nie przerywała, pod względem podrażnień prawdopodobnie już wyjdzie na jedno. Co najwyżej może zmniejszyła częstotliwość.
- Nie przerywałabym, bo po kilku tygodniach nieużywania powrót będzie trudniejszy, podrażnienia, przyzwyczajanie skóry w dużym stopniu na nowo, etc.
- Jak się zrobi długą przerwę (to już nawet można patrzeć na to w kategorii odstawienia a nie zrobienia małej przerwy), to w międzyczasie zbudowane efekty mogą zrobić papa i kuracja wtedy się wydłuży, dużo trzeba będzie budować od nowa. Nie wiem czy chciałabyś wydłużenia

---------- Dopisano o 11:33 ---------- Poprzedni post napisano o 11:30 ----------

A teraz patrzę, że mowa o odstawieniu na tydzień a nie na 2-3. Chyba?
Uwrażliwienie na słońce się nie zmniejszy w takim czasie, chyba że masz jakieś intensywne łuszczenie, rozognioną skórę. Jak nie dzieje się coś tak skrajnie niedobrego, to tym bardziej zmian nie odczujesz. Tyle że można być bardziej ostrożnym, żeby nie przesuszyć nadmiernie - może trochę rzadziej zamiast wcale?
d23e4c1348afa4365069847cb82dee166acf5cc3_62b641f267164 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-09-25, 11:14   #3
Osleidis
Rozeznanie
 
Avatar Osleidis
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: zza kurtyny
Wiadomości: 867
Dot.: Przerwa od Epiduo - dobry pomysł?

Ja będąc w Bieszczadach normalnie stosowałam Duac i Clindacne - codziennie. Jest on nie tak mocny jak epiduo, ale wtedy było też mocniejsze słońce (środek sierpnia). Filtr 50 + czapka z daszkiem i nic mi się nie stało. Nie przerywałabym kuracji, bojąc się o zniweczenie dotychczasowych efektów leczenia.
Osleidis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-09-25, 14:18   #4
edeki8
Torz
 
Zarejestrowany: 2020-09
Wiadomości: 2
Dot.: Przerwa od Epiduo - dobry pomysł?

Tego typu leki zaleca się stosować co najmniej 3 miesiące, aby przyniosły zadowalający efekt, więc dłuższą przerwę bym odradzała, ale jak tylko kilka dni to jeszcze nic straconego. W przypadku terapii epiduo warto stosować coś na zmianę, więc skoro nie będziesz nakładać żelu to ten czas poświęć na odbudowę warstwy lipidowej naskórka, np. za pomocą kremu Pharmaceris A Lipo-Sensilium lub Avène Xeracalm A.D.

Edytowane przez edeki8
Czas edycji: 2020-09-25 o 14:19 Powód: błąd
edeki8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-09-25 15:18:47


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:51.