Zapobieganie rozstępom - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-08-14, 07:13   #1
Zorianus
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 7

Zapobieganie rozstępom


Witam

Mam 19 lat, wzrost 179, waga 73. Całe dzieciństwo miałem bardzo dużą otyłość, zyskałem dużo kilogramów w dość krótkim czasie gry miałem okolo 12 lat, przez co na moim ciele pojawiły się rozstępy - głównie na brzuchu. Bardzo dużo rozstępów. Taaak, nie tylko kobiety mają rozstępy. Gdy miałem około 16 lat cała ta otyłość ze mnie zeszła jakoś. Wiadomo - rozstępy zostały, trudno.

Ponad trzy tygodnie temu zamówiłem sobie do domu skromny sprzęt do ćwiczeń siłowych (sztangielki, ławeczkę). Przez te trzy tygodnie regularnie ćwiczyłem wszystkie partie mięśniowe zachowując dobrze zbilansowaną dietę na masę mięśniową. Zdecydowanie jako tako efektów żadnych nie ma, chociaż mięśnie mi się trochę "spompowały", jako że nigdy wcześniej nie ćwiczyłem siłowo, więc też z pozoru urosły trochę. Głównie klatka piersiowa, barki oraz biceps.

I tu nasuwa się cały problem. Znowu zaczęły mi się pojawiać rozstępy! I to nie z powodu zbyt szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej ani mięśniowej, lecz z powodu zwykłej "pompy". Po prostu np. mój biceps jest te półtorej centymetra szerszy w dość krótkim czasie -> pojawiły mi się rozstępy. Na siłownie powinno się chodzić, żeby lepiej wyglądać, a rozstępy niewiele mają z tym wspólnego.

Gdy miałem 12 lat, pojawiały mi się czerwono-podobne rozstępy na brzuchu które po kilku miesiącach stały się białe. Natomiast tu jest inaczej, rozstępy na klatce piersiowej pojawiły się ->od razu<- białe. To samo z barkami i bicepsem. W sumie to najgorzej z tym bicepsem, bo jest ich tam bardzo dużo, są cienkie ale długie, białe. Mógłbym naliczyć ich 20. Co prawda nie są aż tak widoczne, ale ja przecież tylko "chwilę" na siłowni byłem. Co będzie po dłuższym czasie?

Nie posiadam zdjęcia, ale wygląda to prawie dokładnie tak samo jak tutaj: http://www.social-bookmarkys.de/wp-c...zstepy-men.jpg <- ZDJĘCIE

Tylko, że jestem bardzo jasnej karnacji to też mniej to widać.

No i się zniechęciłem do siłowni, bo nie widzę sensu w tym.

No i moje pytanie - co dokładnie powoduje te rozstępy (jakimś polskim językiem, proszę) i jak temu zapobiegać? Nie chcę ich usuwać ani nic, tylko chcę zapobiec nowym rozstępom, tak żebym mógł z dumą pójść na tę siłownię (do piwnicy )

Dietę mam zbilansowaną, także nie o to chodzi.

Przepraszam, że takie długie.
Dziękuję za poświęcony mi czas oraz pozdrawiam!
Zorianus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-14, 08:43   #2
Phibi
Przyczajenie
 
Avatar Phibi
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 4
Dot.: Zapobieganie rozstępom

Szczegółowy artykuł na temat przyczyn powstawania rozstępów i porada dietetyka http://www.biomedical.pl/uroda/rozst...dieta-577.html.
U Ciebie oczywiście może to być spowodowane szybkimi spadkami i przyrostami masy ciała. Przyczyna może jednak również leżeć w czynnikach hormonalnych czy stresie. Co do sposobów zapobiegania to przede wszystkim stopniowe odchudzanie/ przybierania na masie, odpowiednia dieta i stosowanie odpowiednich kosmetyków do ciała, choć wielu sądzi, że balsamy to placebo, bo przecież działają tylko na zewnętrzną część skóry, a rozstępy pojawiają się głębiej. Tutaj masz więc opinię lekarza na temat innych metod walki z rozstępami http://www.biomedical.pl/ciaza/co-la...tepy-3327.html.
Phibi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-14, 08:50   #3
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Zapobieganie rozstępom

Powstawanie rozstępów, to głównie wpływ hormonów.
Ja mam ślady na wysokości krzyża, choć nigdy nie miałam żadnej nadwagi, anie nie rosłam szybko.
Mąż ma w okolicach pach a też, ani nigdy nie miał nadwagi, ani nie rósł szybko, ani nie pakowała bo woli sporty aerobowe.

Dieta i dbałość o kondycje skóry owszem mają wpływ, ale drugorzędny.


Z ćwiczeń nie rezygnuj.
O wiele lepiej wygląda mężczyzna z rozstępami ale o wysportowanym ciele, niż z rozstępami i na dodatek "meduza z platfusem i garbem"

BTW: masa pakerów ma rozstępy. I co z tego?
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-08-14 09:50:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:12.