Retinoidy, axotret - PILNE! :( - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-05-14, 22:35   #1
Magda449
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 13

Retinoidy, axotret - PILNE! :(


Hej dziewczyny, nie mam pojecia czy gdzieś powstał już tego typu wątek, ponieważ jestem tutaj nowa i na razie wszystko staram się zrozumieć, za co bardzo Was przepraszam. Piszę do Was z prośbą o pomoc! Mam trądzik od 8 lat (Mam 17l). Przez ponad 6 lat leczyłam się u dermatologa różnymi typu maściami, żelami, kwasami, antybiotykami i nic nie pomagało. Ponad rok temu dermatolog przepisał mi retinoidy doustne axotret 20mg. Najpierw brałam je przez troszkę więcej niż pół roku. Po dwoch miesiacach od zakończenia kuracji trądzik powrócił obficie w dolnych partiach twarzy Dlatego dermatolog stwierdził, że powtórzymy kurację. Brałam po raz kolejny axotret przez pol roku. Miesiac temu zakończyłam kurację, a przez ostatnie kilka tygodni trądzik ZNOWU ZACZĄŁ POWRACAĆ, głównie w dolnych partiach twarzy i na czole.Są to takie bardziej grudki podskórne, oraz normalne, ropne pryszcze. Nie mam już siły, jestem załamana, wydałam mase pieniędzy na leki. Teraz pytanie do Was - czy znacie jakieś leki doustne/maści/żele, ktore powinno stosować się w takich przypadkach? Od razu zaznaczam, ze wizytę u dermatologa mam za miesiac, a chce zaczac dzialac juz teraz, bo moja skora z dnia na dzien wyglada coraz gorzej, a mi przybywa przez to nerow prosze Was dziewczyny o pomoc.
Magda449 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-15, 07:28   #2
Agatha2003
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 186
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Cytat:
Napisane przez Magda449 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny, nie mam pojecia czy gdzieś powstał już tego typu wątek, ponieważ jestem tutaj nowa i na razie wszystko staram się zrozumieć, za co bardzo Was przepraszam. Piszę do Was z prośbą o pomoc! Mam trądzik od 8 lat (Mam 17l). Przez ponad 6 lat leczyłam się u dermatologa różnymi typu maściami, żelami, kwasami, antybiotykami i nic nie pomagało. Ponad rok temu dermatolog przepisał mi retinoidy doustne axotret 20mg. Najpierw brałam je przez troszkę więcej niż pół roku. Po dwoch miesiacach od zakończenia kuracji trądzik powrócił obficie w dolnych partiach twarzy Dlatego dermatolog stwierdził, że powtórzymy kurację. Brałam po raz kolejny axotret przez pol roku. Miesiac temu zakończyłam kurację, a przez ostatnie kilka tygodni trądzik ZNOWU ZACZĄŁ POWRACAĆ, głównie w dolnych partiach twarzy i na czole.Są to takie bardziej grudki podskórne, oraz normalne, ropne pryszcze. Nie mam już siły, jestem załamana, wydałam mase pieniędzy na leki. Teraz pytanie do Was - czy znacie jakieś leki doustne/maści/żele, ktore powinno stosować się w takich przypadkach? Od razu zaznaczam, ze wizytę u dermatologa mam za miesiac, a chce zaczac dzialac juz teraz, bo moja skora z dnia na dzien wyglada coraz gorzej, a mi przybywa przez to nerow prosze Was dziewczyny o pomoc.
Ja akurat biore/brałam Aknenormin (w niedziele biore ostatnią kaps, w pon mam wizyte). Rozumiem, że jesteś wściekła, bo to leczenie jest bardzo uciążliwe. Martwią mnie te Twoje nawroty, dlatego podpytam troche:
1. jaką masz wagę i ile brałaś dziennie mg?
2. czy jak kończyłaś kuracje to skóra była czysta, zero gródek, zaskórników, kaszki itd?
3. miałaś wysyp(y) podczas kuracji?
U mnie w ciągu pierwszych 3 miesięcy były 3 wysypy- zawsze w połowie opakowania, jak już ustąpiły to pozostała mi kaszka wokół ust (od października ją mecze a mamy już połowe maja). Derm co wizyte oglądała bliżej moją skórkę, dopatrzyła się za każdym razem tej kaszki i przepisywała znowu aknenormin... i tak dobiła 200 mg/kg (brałam 40 mg/dobe, przez ponad 10 miesięcy, 12000mg aknenorminu, ok 60 kg).
Jeśli chodzi o maści to ponoć dobre jest Epiduo, Skinoren, Acne derm Acnelec. Mi ostatnio chciała powoli coś przepisac zewn, ale zdecydowała że jednak mam brać dalej akne, może w pon dostane jakąś maść.
Agatha2003 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-15, 11:28   #3
Saphire_Blue
Raczkowanie
 
Avatar Saphire_Blue
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 408
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Cytat:
Napisane przez Magda449 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny, nie mam pojecia czy gdzieś powstał już tego typu wątek, ponieważ jestem tutaj nowa i na razie wszystko staram się zrozumieć, za co bardzo Was przepraszam. Piszę do Was z prośbą o pomoc! Mam trądzik od 8 lat (Mam 17l). Przez ponad 6 lat leczyłam się u dermatologa różnymi typu maściami, żelami, kwasami, antybiotykami i nic nie pomagało. Ponad rok temu dermatolog przepisał mi retinoidy doustne axotret 20mg. Najpierw brałam je przez troszkę więcej niż pół roku. Po dwoch miesiacach od zakończenia kuracji trądzik powrócił obficie w dolnych partiach twarzy Dlatego dermatolog stwierdził, że powtórzymy kurację. Brałam po raz kolejny axotret przez pol roku. Miesiac temu zakończyłam kurację, a przez ostatnie kilka tygodni trądzik ZNOWU ZACZĄŁ POWRACAĆ, głównie w dolnych partiach twarzy i na czole.Są to takie bardziej grudki podskórne, oraz normalne, ropne pryszcze. Nie mam już siły, jestem załamana, wydałam mase pieniędzy na leki. Teraz pytanie do Was - czy znacie jakieś leki doustne/maści/żele, ktore powinno stosować się w takich przypadkach? Od razu zaznaczam, ze wizytę u dermatologa mam za miesiac, a chce zaczac dzialac juz teraz, bo moja skora z dnia na dzien wyglada coraz gorzej, a mi przybywa przez to nerow prosze Was dziewczyny o pomoc.
Po pierwsze, tak jak napisała koleżanka powyżej - ile ważysz i jakie dawki wybrałaś podczas kuracji? A także jaki był stan skóry przed rozpoczęciem kuracji?

Po drugie, jeśli dawki były odpowiednie, możliwe że Twój trądzik ma inne podłoże - np. hormonalne. Wtedy Izotek działa tylko "chwilowo" i nie następuje duża poprawa.

Po trzecie - piszesz, że masz 17 lat, a trądzik od 11 roku życia?. To znaczy, że mieścisz się jeszcze w granicy występowania tzw. trądziku młodzieńczego, a on właśnie powstaje na podłożu hormonalnym.

Bez recepty możesz dostać na pewno Skinoren i Acne-derm. U mnie jako tako działały, choć mi je zapisała dermatolog, ja bym raczej na własną rękę wolała się nie leczyć, bo jeszcze można było coś pogorszyć. Jeszcze z tego co wiem to Benzacne wypada nieźle.
W doustne typu Visaxinum czy 4Akne bym się nie pakowała, moja derma twierdzi że mają znikomy efekt i są po prostu stratą pieniędzy.
Saphire_Blue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-15, 14:27   #4
Magda449
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 13
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Dziewczyny, dziekuje Wam za odpowiedź. Ważę 50kg i brałam codziennie jedna tabletkę po 20mg. Moja twarz przed kuracja wygladala okropnie, same duze ropne pryszcze, to samo na dekolcie, ramionach i plecach. Po kuracji zarówno pierwszej jak i drugiej moja twarz wygladala pieknie...tak jakbym w zyciu nie miala tradziku. Doslownie pupcia niemowlęcia. Podczas kuracji nie mialam żadnych wysypów, nawet na poczatku,wszystko znikalo z dnia na dzien. Co do podłoża hormonalnego, sa jakieś badania na to? Kupiłam na razie srebro koloidalne, duzo dziewczyn mi go polecalo na takie przypadki...zobaczymy czy podziała. Rozważam też kupić skinoren

Edytowane przez Magda449
Czas edycji: 2015-05-15 o 14:34
Magda449 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-15, 15:22   #5
Saphire_Blue
Raczkowanie
 
Avatar Saphire_Blue
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 408
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Cytat:
Napisane przez Magda449 Pokaż wiadomość
Dziewczyny, dziekuje Wam za odpowiedź. Ważę 50kg i brałam codziennie jedna tabletkę po 20mg. Moja twarz przed kuracja wygladala okropnie, same duze ropne pryszcze, to samo na dekolcie, ramionach i plecach. Po kuracji zarówno pierwszej jak i drugiej moja twarz wygladala pieknie...tak jakbym w zyciu nie miala tradziku. Doslownie pupcia niemowlęcia. Podczas kuracji nie mialam żadnych wysypów, nawet na poczatku,wszystko znikalo z dnia na dzien. Co do podłoża hormonalnego, sa jakieś badania na to? Kupiłam na razie srebro koloidalne, duzo dziewczyn mi go polecalo na takie przypadki...zobaczymy czy podziała. Rozważam też kupić skinoren
jeżeli dobrze rozumiem, obie kuracje miałaś po pół roku i cały czas brałaś dawkę 20mg. Ważysz podobnie jak ja, a nie licząc 2 pierwszych miesięcy gdzie miałam dawkę naprzemienną 20/40 mg całą resztę kuracji miałam 40mg/dzień. Cała moja kuracja trwała 7 miesięcy. Z moich obliczeń wynika, że Ty wybrałaś jakieś 3600 mg, czyli ok. 72mg na kg masy ciała, a powinno się przyjąć co najmniej 120mg/kg by leczenie miało sens(czyli w Twoim przypadku 6000mg), bo to jest dawka minimalna. Najwidoczniej lekarz zlecał Ci zbyt krótkie kuracje. Ja wybrałam 7200mg(ok. 147mg/kg) przez 7 miesięcy.

Można zbadać hormony, ale które to już lekarz musi podać, no i w PL są to płatne dodatkowo badania za każdy hormon, dlatego w ciemno nie ma nawet co robić, trzeba spytać lekarza.

Edytowane przez Saphire_Blue
Czas edycji: 2015-05-15 o 15:24
Saphire_Blue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-15, 20:18   #6
Magda449
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 13
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Hmm...W takim razie moze sprobuje u innego dermatologa? Moja obecna pani dermatolog uwazala, ze to jest idealna dawka dla mnie, poniewaz jestem bardzo szczupla osobą i podobno teraz juz ''nie oblicza sie mg co do wagi'' - tak mi powiedział lekarz. Zdziwiło mnie właśnie to, ze na poczatku pierwszej kuracji nie zapytala mnie o wagę...
Magda449 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-15, 20:52   #7
meowww
Raczkowanie
 
Avatar meowww
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 379
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Cytat:
Napisane przez Magda449 Pokaż wiadomość
Hmm...W takim razie moze sprobuje u innego dermatologa? Moja obecna pani dermatolog uwazala, ze to jest idealna dawka dla mnie, poniewaz jestem bardzo szczupla osobą i podobno teraz juz ''nie oblicza sie mg co do wagi'' - tak mi powiedział lekarz. Zdziwiło mnie właśnie to, ze na poczatku pierwszej kuracji nie zapytala mnie o wagę...
To niestety nieprawda, nadal sie tak oblicza. Ja biore od poczatku listopada, bede brac jakos do lipca, dawka 20mg, waga 49kg, a nie mialam nawet zaawansowanego tradziku
meowww jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-05-15, 22:19   #8
Natalenia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 63
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Brałaś kiedykolwiek tabletki antykoncepcyjne na trądzik?np Diane 35?
Natalenia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-16, 14:46   #9
Magda449
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 13
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Nie, nie mialam nigdy z takowymi styczności
Magda449 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-17, 20:12   #10
q112233
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 35
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Ja osobiście uważam, że branie izoteku 3 razy jest niezbyt rozsądną decyzją, ale co tam komu pasuje.

Czy jesteś w stanie chociaż przez miesiąc utrzymać dietę ketogeniczną i zobaczyć jak twoja skóra reaguje? Nie masz nic do stracenia w tym wypadku, a izotek możesz zjeść zawsze.

Alternatywą (o ile twój trądzik jest hormonalny) są tabletki antykoncepcyjne z tym, że problem pewnie wróci jak je odłożysz (o ile w ogóle pomogą).

pozdrawiam i życzę powodzenia
q112233 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-18, 08:44   #11
Agatha2003
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 186
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Cytat:
Napisane przez Magda449 Pokaż wiadomość
Hmm...W takim razie moze sprobuje u innego dermatologa? Moja obecna pani dermatolog uwazala, ze to jest idealna dawka dla mnie, poniewaz jestem bardzo szczupla osobą i podobno teraz juz ''nie oblicza sie mg co do wagi'' - tak mi powiedział lekarz. Zdziwiło mnie właśnie to, ze na poczatku pierwszej kuracji nie zapytala mnie o wagę...
Saphire_Blue ma racje. Nie wybrałaś minimalnej dawki, stąd pewnie ten nawrót. Mnie się pytała o wagę, ale potem zauważyłam, że bardziej patrzy na efekt, a raczej czy jeszcze coś widać na twarzy, dlatego też wybrałam 200mg/kg (dawkę sama sobie policzyłam, derm nawet nie wiedziała, że już tyle wybrałam). Szkoda, że trafiłaś na takiego dermatologa, bo już troche się nafaszerowałaś
Agatha2003 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-27, 12:57   #12
marta_mus
Przyczajenie
 
Avatar marta_mus
 
Zarejestrowany: 2018-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Wiem, że post jest stary ale może ktoś pomoże z wyborem jakiegoś kremu na trądzik? Oprócz stosowania tabletek?
__________________
Najważniejszą rzeczą jest, aby cieszyć się swoim życiem - być szczęśliwym - tylko to się liczy. Audrey Hepburn

Edytowane przez marta_mus
Czas edycji: 2018-03-27 o 14:01
marta_mus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-05, 08:39   #13
rabru
Przyczajenie
 
Avatar rabru
 
Zarejestrowany: 2018-04
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 7
Dot.: Retinoidy, axotret - PILNE! :(

Marta-mus a może spróbuj z sevolium? podobno dobry na tradzik i ma naturalne skladniki. Poszukaj w necie. Co do axotretu to powiem wam że czasami nie ma innego wyjścia jak go stosować. Trzeba byc cierpliwym. ja brałam te tabletki i po 9 miesiącach moja skóra była już "czysta". Teraz dbam o dietę i stosuję różne maski domowe jak tylko widzę, że skóra za bardzo się przetłuszcza.
rabru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-04-05 09:39:10


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:13.